2021-03-25

Assistance krótkoterminowe samochodu - kiedy się przyda i jak kupić?

Czy warto kupować assistance krótkoterminowe samochodu?

Assistance krótkoterminowe samochodu - kiedy się przyda i jak kupić?

Wyjeżdżasz za granicę samochodem? Chcesz mieć dodatkowe wsparcie w razie awarii albo kradzieży auta? W takim razie przyda Ci się pomoc krótkoterminowa, czyli assistance, które wykupujesz wyłącznie na termin Twojego wyjazdu. Zobacz, jak to działa.

Czym jest ubezpieczenie krótkoterminowe?

Assistance krótkoterminowe to dobrowolne ubezpieczenie, które możesz kupić na wybrany okres, np. tygodnia, dwóch albo miesiąca. Zakres ochrony jest uzależniony od tego, jaką ofertę wybierzesz. To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą wyjechać za granicę swoim samochodem i obawiają się nieprzewidzianych sytuacji. Wśród nich są nagłe awarie auta poza miastem, brak paliwa, złapanie "gumy" czy pomoc w razie wypadku. Każda pomoc w podróży jest na wagę złota, szczególnie za granicą. Bariera językowa i obcy kraj często są przyczynami większego stresu. 

Co ciekawe, nie jest to jedyne ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

AC na wakacje

Krótkoterminowe AC nie jest proponowane przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe, bo nie cieszy się aż tak dużą popularnością. Jest jednak możliwość dodatkowej ochrony auta na okres krótszy niż 12 miesięcy. Kiedy się przyda taka pomoc krótkoterminowa? Samochód warto ochronić np. podczas wakacji. Podróż do innego kraju zawsze wiąże się z ryzykiem. Pokonywane kolejne kilometry mogą przyczynić się do nagłej awarii, zarysowania, a także innego uszkodzenia. Właśnie dlatego AC na kilka dni będzie dobrym rozwiązaniem.

AC na dni jest również dobrym pomysłem, jeśli kupujesz używany samochód i przejmujesz OC po zbywcy. W tym przypadku do końca umowy jest mniej niż 12 miesięcy, dlatego możesz dokupić do tego Autocasco. 

Warto jednak zaznaczyć, że ubezpieczenia krótkoterminowe mogą być nieco droższe w przeliczeniu na konkretne dni niż tradycyjna ochrona na 12 miesięcy. 

OC krótkoterminowe

Obowiązkowe ubezpieczenie możesz wykupić na nie mniej niż 30 dni. Zakres ochrony jest jednak taki sam jak w przypadku tradycyjnej polisy. 

Istnieje kilka sytuacji, w których warto kupić OC krótkoterminowe:

 • sprowadzanie samochodu z zagranicy - do momentu załatwienia wszelkich formalności związanych z zarejestrowaniem pojazdu w Polsce,
 • posiadanie pojazdu zabytkowego albo historycznego,
 • zabezpieczenie pojazdów wolnobieżnych, np. koparki, ciągnika, wózka widłowego czy kosiarki,
 • zarejestrowanego pojazdu czasowo np. przed wywiezieniem go za granicę albo do miejsca naprawy,
 • ochrona pojazdów znajdujących się w komisie.

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd - na jaką pomoc możesz liczyć?

W ramach assistance możesz liczyć na szereg udogodnień dla Ciebie i Twoich pasażerów. Wszystko jednak zależy od konkretnej oferty ubezpieczyciela. 

Holowanie pojazdu

Pomoc samochodowa na wakacje może obejmować holowanie pojazdu z miejsca zdarzenia. W zależności od wybranego wariantu, a co za tym idzie - ceny assistance krótkoterminowego - może to być transport do wybranego miejsca albo  najbliższego warsztatu. Limity są ściśle określone w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) i najczęściej określane są w kilometrach.

Holowanie pojazdu w ramach assistance krótkoterminowego jest jednym z podstawowych elementów polisy. Warto się na to zdecydować, aby nie płacić za granicą za transport np. uszkodzonego auta. W zależności od pakietu, holowanie pojazdu może wystąpić wyłącznie podczas wypadku albo niezależnie od sytuacji, np. nagłej awarii.

Naprawa na miejscu

Rozładowany akumulator? Przepalona żarówka? Unieruchomienie auta? Dobre ubezpieczenie turystyczne samochodu w postaci assistance pomoże w takich sytuacjach. Pamiętaj o tym, aby dopasować zdarzenia objęte ochroną do swoich potrzeb.

Wymiana koła i opon

Tego typu pomoc samochodowa poza granicami kraju jest nieoceniona. Ubezpieczenie samochodu na wakacje to gwarancja wsparcia w każdej sytuacji.

W razie wypadku...

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę może pomóc Ci w razie wypadku na drodze. Najczęściej spotykana pomoc u ubezpieczycieli to transport pasażerów i kierowcy, a także zorganizowanie noclegów. To przydatne, jeśli dojdzie do wypadku jeszcze przed miejscem docelowym. 

Niektóre auto assistance krótkoterminowe gwarantują też wynajem samochodu zastępczego, a także opiekę medyczną. 

Innego rodzaju pomoc krótkoterminowa

Podróż samochodem po Europie niesie za sobą na pewno wiele pozytywnych wrażeń, ale też jest ogromnym ryzykiem. W sytuacjach, kiedy samochód zderzy się ze zwierzęciem, zostanie nagle uszkodzony albo skradziony - konieczna jest pomoc krótkoterminowa. Assistance często obejmuje informację dostępną przez telefon, a także wsparcie tłumacza. Nie musisz więc obawiać się, że nie znasz obcego języka i nie poradzisz sobie w kryzysowych sytuacjach.

Czasem nawet najprostsze działania np. związane z wymianą żarówki albo awarią akumulatora, za granicą mogą okazać się stresujące. Zaoszczędź sobie kłopotu i dowiedz się więcej o krótkoterminowym assistance w Europie!

Na co zwrócić uwagę kupując assistance krótkoterminowe?

Pierwszym czynnikiem, który musisz wziąć pod uwagę, jest okres ochrony. Może to być pomoc na tydzień, 15 dni albo 30 dni. Dokładnie sprawdź też zakres ochrony i odpowiedz sobie na pytania:

 • czy pomoc na kilka dni obejmuje awarię samochodu?
 • co zrobisz w przypadku kradzieży auta?
 • jakiej pomocy potrzebujesz, kiedy wydarzy się wypadek na drodze?

Koniecznie sprawdź, jaki jest limit holowania pojazdu oraz zakres terytorialny. Dopasuj to do swojej wycieczki. W niektórych ofertach pomoc dla auta powyżej 15 lat nie jest możliwa. Wynika to z tego, że tego typu samochody mogą się częściej psuć. 

Ubezpieczenie samochodu w podróży - sprawdzamy dostępne opcje!

Weźmy pod lupę kilka towarzystw ubezpieczeniowych, które proponują pomoc krótkoterminową dla Twojego samochodu. 

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyZakres terytorialnyOkres ochronyDodatkowe uwagi

AXA

holowanie pojazdu po wypadku i awarii, transport podróżnych, nocleg dla podróżnych, naprawa na miejscu, wymiana koła, dostarczenie paliwa, pomoc informacyjna, w pozostałych wariantach także usługa tłumacza, parkowanie pojazdu i samochód zastępczy

Polska albo Polska i Europa

7, 15, 30 dni albo cały rok

holowanie pojazdu, transport i nocleg różnią się od siebie limitami - w zależności od wybranego wariantu

Generali

holowanie w Polsce i w Europie, pomoc tłumacza, naprawa na miejscu zdarzenia, holowanie pojazdu poszkodowanego, zakwaterowanie, kierowca zastępczy i assistance rowerowy; w pozostałych pakietach pojazd zastępczy

Polska albo Polska i Europa

7, 15 lub 30 dni

do dyspozycji są 3 warianty, które różnią się limitami

Link4

pomoc techniczna w przypadku awarii i wypadku, wymiana opon, dostarczenie paliwa, uszkodzenia samochodu w wypadku wandalizmu, samochód zastępczy nawet na 4 dni, nocleg i transport dla kierowcy i pasażerów, pomoc informacyjna

Polska i Europa

Tyle dni, ile trwa ubezpieczenie 

Polisa obejmuje ubezpieczenie turystyczne + assistance krótkoterminowe samochodu

Ile kosztuje pomoc assistance?

Cena assistance krótkoterminowego zależy głównie od tego, jaki wariant, okres ochrony oraz ubezpieczyciela wybierzesz. Weźmy pod lupę wspominaną wcześniej ofertę od AXA. Cena za assistance krótkoterminowe wynosi:

 • 55 złotych za wariant ekonomiczny przez 7 dni,
 • 86 złotych za wariant standardowy przez 7 dni,
 • 119 złotych za wariant premium przez 7 dni.

Wariant standardowy, najbardziej optymalny, obejmuje holowanie pojazdu po wypadku i awarii 250 kilometrów, transport bez limitu, nocleg dla podróżnych, samochód zastępczy oraz dodatkowe opcje takie jak wymiana koła, dostarczenie paliwa, pomoc informacyjną i tłumacza. Obejmuje swoim zakresem Polskę oraz Europę. Ten sam wariant na 15 dni kosztuje 109 złotych, a na cały miesiąc 165 złotych. Warto zaznaczyć, że pomocą na wakacjach mogą być objęte samochody poniżej 15 lat.

Assistance krótkoterminowe a mini assistance

Często do pakietów OC i AC dołączany jest tzw. mini assistance. Obejmuje on zazwyczaj holowanie pojazdu w razie wypadku, ale ten zakres ochrony może być nieco szerszy. Czym różni się tego typu oferta od assistance krótkoterminowego? 

Przede wszystkim assistance krótkoterminowe może mieć formę np. pomocy na tydzień. W przypadku mini assistance, wsparcie działa dokładnie tyle czasu, na ile masz podpisaną umowę pakietu OC+AC. 

Poza tym nie zawsze mini assistance zapewnia tak szeroką ochronę, np. pomoc jest możliwa tylko w razie kolizji albo wypadku, a nie nagłej awarii. Tego typu dodatki do pakietu OC+AC mogą też być ograniczone jedynie do terytorium Polski.

Znajdź ubezpieczenie krótkoterminowe z CUK!

Szukasz pomocy krótkoterminowej podczas wyjazdu za granicę? Skontaktuj się z nami telefonicznie albo odwiedź jedną z naszych placówek!

Oceń artykuł

5.00
(1)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku