2023-08-11

O czym pamiętać przed zagranicznymi wakacjami – praktyczny poradnik dla podróżników

Jak zaplanować idealny wyjazd?

O czym pamiętać przed zagranicznymi wakacjami – praktyczny poradnik dla podróżników

Otwarte granice i dostępność tanich linii lotniczych to czynniki, które sprawiają, że organizacja wyjazdu zagranicznego jest łatwiejsza niż chociażby kilkanaście lat temu. Nie oznacza to jednak, że wszędzie można polecieć z dnia na dzień, bez przygotowania. Żeby Ci to ułatwić, to przygotowaliśmy solidny poradnik dla podróżników. Zobacz, jak przygotować się do urlopu za granicą, aby wyjazd nie był dla Ciebie stresujący!

Jak przygotować się do podróży za granicę?

Zagraniczna podróż to doskonały sposób na wakacyjny odpoczynek. Możliwość poznania nowej kultury, relaks na ciepłych plażach czy też smakowanie lokalnych potraw to recepta na świetnie spędzony czas. Zanim jednak będziesz się cieszyć udanym zagranicznym urlopem, to warto się przygotować do tej podróży. O ile wyjazd do najpopularniejszych letnich celów jak np. Hiszpania, Grecja czy Włochy, nie wymaga długich przygotowań, tak już przed wyjazdem na urlop do egzotycznych krajów takich, jak Meksyk lub Malediwy warto poświęcić kilka dni na załatwienie wszystkich formalności.

Przygotowania do wyjazdu to także pakowanie. Podróżowanie jest jednym z najbardziej ekscytujących aspektów życia, lecz, żeby czerpać pełnię radości z wyjazdu, to należy się odpowiednio przygotować.

Twoja walizka lub torba podróżna musi zawierać rzeczy, które będą Ci potrzebne podczas podróży. Przed wyjazdem sprawdź prognozę pogody w miejscu docelowym i zgodnie z tym, co przedstawia, spakuj walizkę. W krajach, w których panuje wysoka temperatura, szczególnie zadbaj o lekkie tkaniny i naturalne materiały przepuszczające powietrze.

Pamiętaj jednak o tym, że nie wszędzie szorty i odkryte ramiona są tolerowane (szczególnie, jeśli będziesz odwiedzać miejsca związane z kultem religijnym), więc przygotuj się na taką ewentualność. Jeśli podczas wyjazdu potrzebne są Ci leki, to też zadbaj o ich zapas, po to, żeby dolegliwości nie zepsuły Ci radości z wyjazdu. Przydadzą się także środki na komary i kosmetyki chroniące przed słońcem. Przygotuj się na każdą ewentualność i zabierz ze sobą powerbank, nakrycie głowy, kurtkę przeciwdeszczową oraz wygodne buty.

Warto wiedzieć!

Jak przygotować się do wyjazdu za granicę? Przygotuj sobie listę, najlepiej tydzień lub dwa tygodnie przed planowaną podróżą. Podziel ją na ubrania, kosmetyki, leki, sprzęt elektroniczny, dokumenty i przydatne akcesoria. Niektórzy preferują rozłożenie walizki i dokładanie do niej rzeczy każdego dnia.

Jakie dokumenty są niezbędne podczas wyjazdu za granicę?

Wakacje za granicą, szczególnie w krajach europejskich, które są w strefie Schengen, są dostępne dla coraz większej liczby osób. Wynika to z tego, że jeśli wyjeżdżasz np. do Chorwacji lub na Słowację, to wystarczy, że będzie mieć ze sobą dowód osobisty.

Jednak podróż do krajów, które nie należą do Unii Europejskiej lub poza Europę, już tak łatwa nie jest. Wynika to często z przepisów prawnych obowiązujących na danym obszarze. Do niektórych z nich wjedziesz na podstawie paszportu, jak np. do Wielkiej Brytanii, która nie jest już w Unii Europejskiej. Sporo państw oprócz tego dokumentu wymaga też wizy.

To ważne!

O szczegółowych warunkach wjazdu do danego kraju dowiesz się ze strony gov.pl lub ambasady wybranego państwa w Polsce.

Paszport

Paszport to dokument niezbędny. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, do podróżowania po strefie Schengen wystarczy Ci dowód osobisty. Wyjazd poza tę strefę wymaga posiadania paszportu (ważnego!). Służy on do poświadczenia obywatelstwa oraz tożsamości. W Europie ten dokument jest wymagany podczas podróży m.in. do Ukrainy, Kosowa, Turcji oraz oczywiście Wielkiej Brytanii.

Sprawdź: „Do jakich krajów potrzebny jest paszport”.

To ważne!

Na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajdziesz informacje dotyczące tego, ile powinien być ważny paszport. Niektóre kraje wymagają, aby dokument miał termin ważności kilka miesięcy dłużej niż planowana data powrotu. Inne z kolei dają możliwość korzystania z dokumentu, który powinien być ważny tyle, ile trwa dozwolony okres pobytu (np. 90 dni).

Jeśli decydujesz się na wyjazd na inny kontynent (np. do Afryki czy Azji), to również musisz mieć ze sobą aktualny paszport. Wybrane kraje wymagają, żeby był on ważny przez przynajmniej pół roku od planowanego powrotu do kraju. Takie przepisy obowiązują np. w Egipcie. Przed wyjazdem sprawdź szczegółowe informacje na stronach, o których wspominaliśmy wcześniej.

Wiza

W ostatnich latach podróżowanie do USA stało się łatwiejsze, ponieważ do wjazdu do tego kraju na krócej niż 90 dni nie jest potrzebna już wiza. Jednak nadal taki dokument jest wymagany w innych kilkudziesięciu krajach. Zasady przyznawania wizy mogą się różnić w poszczególnych państwach, np. w Egipcie wizę możesz wykupić na granicy, za to w większości przypadków formalności musisz załatwić przed wyjazdem. Szczegółowe informacje znajdziesz na rządowych stronach internetowych. 

Pozostałe dokumenty, które warto mieć ze sobą

W podróży zagranicznej dokumenty są absolutnie niezbędne. Paszportu i wizy należy chronić, by dokumenty nie znalazły się w niepowołanych rękach. Warto też zrobić kserokopię paszportu i trzymać ją osobno. W przypadku straty paszportu może to być bardzo pomocne w identyfikacji.

Wybierz odpowiednie ubezpieczenie na podróż

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak przygotować się do podróży, na pewno nie możesz pominąć kwestii ubezpieczenia. W niektórych krajach, jak np. w Rosji, Iranie, Białorusi czy Algierii nie otrzymasz wizy, jeśli nie będziesz mieć wykupionej polisy, która pokryje koszty leczenia. Oczywiście, w większości państw ubezpieczenie jest dobrowolne, lecz warto mieć je ze sobą, szczególnie jeśli dany kraj nie jest objęty kartą EKUZ. Pozwoli Ci to zaoszczędzić trochę stresu, jeśli dojdzie do nieprzewidzianej sytuacji.

Uwaga!

Ubezpieczenie turystyczne może zapewnić koszty leczenia, ratownictwa, a także transportu medycznego do Polski. Nawet jeśli w danym państwie działa karta EKUZ (i możesz korzystać z opieki zdrowotnej tak jak obywatele), niektóre świadczenia mogą być płatne. Wśród nich jest hospitalizacja, zakup leków czy nawet wezwanie karetki. Upewnij się, na jakich zasadach działa służba zdrowia w danym kraju, czy konieczne jest dopłacanie do leczenia, a następnie wybierz solidne ubezpieczenie turystyczne.

Postaw na sprawdzonego ubezpieczyciela i plan ubezpieczenia

Jeśli przygotowujesz listę, na którą wpisujesz, co musisz załatwić przed wyjazdem za granicę, to koniecznie wpisz ubezpieczenie turystyczne. Dzięki niemu będziesz mieć zagwarantowaną ochronę w przypadku choroby lub nieszczęśliwego wypadku i nie będziesz musiał pokrywać kosztów leczenia. Wybrani ubezpieczyciele oferują też takie wsparcie jak np. ochrona bagażu, pomoc prawna czy też rekompensatę w przypadku opóźnienia samolotu. Warto postawić na polisy przygotowane przez sprawdzone towarzystwa ubezpieczeniowe.

Polisa powinna być dopasowana do kierunku, w który się wybierasz. Koniecznie zweryfikuj sumę ubezpieczenia – towarzystwa oferują różne wartości gwarantowane, te powinny być dopasowane do ewentualnych kosztów leczenie w danym kraju. W krajach takich jak np. USA, Kanada czy Australia, gdzie pomoc medyczna jest bardzo droga, warto wybrać polisę z wyższą sumą gwarantowaną.

Dodatkowo sprawdź, czy ubezpieczenie pokrywa koszty ratownictwa medycznego. To bardzo ważne w przypadku, gdy zamierzasz np. wspinać się po górskich szczytach. Kolejnym istotnym aspektem jest assistance w podróży, dzięki czemu otrzymasz m.in. pomoc tłumacza. Dobrze skonstruowana polisa powinna też zawierać NNW oraz OC w życiu prywatnym.

Sprawdź warunki ubezpieczenia

Zanim dokonasz wyboru konkretnej polisy, sprawdź jej warunki. To bardzo istotne, żeby wybrać ofertę, która sprawdzi się w Twoim przypadku. Dlatego dokładnie przeczytaj treść Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Znajdziesz tam informacje na temat zakresu świadczonych usług. Istotne są też wyłączenia odpowiedzialności. Ważne, żeby wśród nich nie było sytuacji, które potencjalnie mogą się wydarzyć podczas Twojego wyjazdu.

Zapisz dane kontaktowe do ubezpieczyciela

Gdy już dokonasz wyboru polisy, to zapisz dane kontaktowe do ubezpieczyciela i trzymaj je blisko siebie. Będziesz ich potrzebować w trudnej sytuacji, więc warto je traktować na równi z paszportem. Sprawdź też, jak wygląda procedura zgłaszania ewentualnych żądań.

Zdrowie i bezpieczeństwo podczas wyjazdu

Podczas wyjazdu zagranicznego ważne jest także zadbanie o zdrowie. Inne warunki klimatyczne, obca flora bakteryjna oraz odmienność kulturowa może prowadzić do sytuacji zagrażających zdrowiu. Dodatkowo wybrane kraje wymagają przyjęcia szczepień oraz wykonania badań przed przekroczeniem granicy.

Lista krajów, które wymagają wcześniejszych czynności zdrowotnych, jest już mniejsza, niż miało to miejsce podczas pandemii Covid-19. Nadal jednak wybrane państwa wymagają szczepień, szczegółowe informacje przedstawia rządowa strona: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych.

Szczepienia i badania przed wyjazdem

Obowiązkowe szczepienia podróżne są wymagane podczas podróży do dużej liczby krajów afrykańskich. Choroby tropikalne mogą mieć poważne skutki, dlatego też przed wyjazdem do konkretnego kraju warto sprawdzić listę wymaganych szczepień. W większości afrykańskich regionów należy przyjąć preparaty chroniące przed tężcem, błonicą czy też WZW typu A.

W innych regionach świata też wymagane są szczepienia. Przykładowo w Arabii Saudyjskiej wymagane jest szczepienie przeciwko zakażeniom meningokokowym. Jednak warto pamiętać o tym, że nawet gdy wakcynacja nie jest wymagana w danym kraju, warto wcześniej przyjąć preparat przed chorobami często występującymi na danym obszarze. Pamiętaj też o tym, że niektóre kraje cały czas mogą wymagać od Ciebie szczepienia przeciwko Covid-19.

Sprawdź informacje dotyczące bezpieczeństwa w danym kraju

Bardzo istotnym punktem, na liście przygotowań do wyjazdu jest sprawdzenie informacji dotyczących bezpieczeństwa. Jeśli zastanawiasz się, jak przygotować się do podróży za granicę, to koniecznie sprawdź aktualne wiadomości z tego regionu. Zweryfikuj też na stronach rządowych, czy w kraju, do którego wyjeżdżasz, nie dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Tak się może dziać np. w państwach Bliskiego Wschodu, wybranych krajach afrykańskich i południowoamerykańskich.

Warto wiedzieć!

Pamiętaj, by zarejestrować swoją podróż w systemie Odyseusz. To portal stworzony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dzięki rejestracji w nim otrzymasz powiadomienia o zagrożeniach, dodatkowo, strona rządowa będzie mogła się z Tobą skontaktować w przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji za granicą.

Wiesz już jak przygotować się do wyjazdu za granicę. Spakuj ze sobą niezbędne dokumenty, zadbaj o szczepienia i badania oraz wykup odpowiednią polisę ubezpieczeniową. A skoro wszystko już dopięte na ostatni guzik to nie czekaj, tylko ruszaj po niezapomniane przygody.

FAQ

 • 1
  Co zabrać do walizki?

Walizkę należy spakować zgodnie z pogodą, która będzie Cię czekać w miejscu, do którego wyjeżdżasz. Warto postawić na uniwersalne części garderoby, takie jak np. T-shirt, bluza czy jeansy. Oprócz ubrań nie zapomnij spakować wygodnych butów i kosmetyków. W walizce lepiej nie przechowywać dokumentów oraz gotówki. Ważne przedmioty lepiej mieć ze sobą, ponieważ mogą Ci się przydać w każdym momencie podróży.

 • 2
  Co zrobić w domu przed wyjazdem na wakacje?

Przed dłuższym wyjazdem warto też zabezpieczyć dom. Dlatego też odłącz urządzenia elektryczne, zamknij też dopływ wody i gazu. Poza tym posprzątaj lodówkę i wyrzuć z niej rzeczy, które mogą się zepsuć. Pozbądź się też śmieci i nie zapomnij o podlaniu domowych roślin. Oprócz tego nie zapomnij o szczelnym zamknięciu okien i drzwi.

 • 3
  Czy trzeba rejestrować wyjazd za granicę?

Konieczność rejestracji wyjazdu za granicę zależy od tego, na jak długo wyjeżdżasz. Jeśli są to wakacje i spędzisz poza granicami kraju mniej niż 6 miesięcy, to nie jest zobowiązany do zgłaszania wyjazdu. Pomimo to warto zarejestrować się w systemie Odyseusz, po to, żeby otrzymywać ważne informacje dotyczące pobytu w danym kraju. Jeśli opuszczasz kraj na dłużej niż 6 miesięcy, to masz obowiązek zgłosić taki wyjazd przez internet lub w urzędzie gminy najpóźniej w dniu wyjazdu.

Oceń artykuł

5.00
(3)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku