2021-07-16

Kiedy należy zaszczepić się przed podróżą?

Szczepienia dla podróżnych - kiedy warto je wykonać?

Kiedy należy zaszczepić się przed podróżą?

Czeka Cię podróż za granicę? Zastanawiasz się, co spakować, a także jakie miejsca zwiedzić? Nie zapomnij o swoim zdrowiu i bezpieczeństwie. Szczepienia podróżne to ważny temat, z którym trzeba się zapoznać jeszcze przed wylotem.

Szczepienia podróżne - co dają?

Wiele jest spraw do załatwienia jeszcze przed wyjazdem na wakacje. Mimo wszystko, zdrowie i bezpieczeństwo jest przecież najważniejsze. Tutaj pojawia się istotny dla każdego temat, a mianowicie: szczepienia podróżne. Czy trzeba je wykonać? Co dają?

Tak naprawdę szczepienia dla podróżnych są formą ochronną, szczególnie przed chorobami zakaźnymi. Organizm w naturalny sposób wytwarza przeciwciała, które stanowią barierę ochronną. Często szczepienie działa przez wiele długich lat, ale czasem trzeba wykonać je dodatkowo, przed wyjazdem do konkretnego kraju. Jaki ma to wpływ na podróż? Z jednej strony szczepienia przed podróżą to forma zabezpieczenia samego podróżującego, a z drugiej - zapewniają mniejsze szanse na rozprzestrzenianie się chorób na całym świecie. Szczególnie dotyczy to wycieczek tropikalnych albo do krajów, w których panują gorsze warunki sanitarne. 

Sprawdź zalecenia!

Niezależnie od tego, czy wybierasz się do kraju sąsiadującego z Polską czy na wycieczkę do tropikalnych miejsc, zawsze sprawdzaj ogłoszenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Na stronie internetowej znajdziesz aktualne informacje na temat tego, co dzieje się w kraju i czy są ogłoszone niebezpieczeństwa.

Pandemia w 2021 roku nauczyła nas, aby zachowywać szczególną ostrożność podczas wyjazdów za granicę. Sprawdzaj aktualną sytuację epidemiczną w danym kraju, nie tylko jeśli chodzi o koronawirusa. 

Jakie szczepienia przed podróżą są obowiązkowe?

Szczepienia podróżnych dzielą się na obowiązkowe i dobrowolne. Pierwsze z nich nie stanowią długiej listy. Tak naprawdę jest to szczepienie przeciwko żółtej febrze, czyli żółtej gorączce. Jest to wymagane przed wyjazdem do Afryki i Ameryki Południowej. 

Dla osób, które wybierają się do Arabii Saudyjskiej, także mamy ważną informację. Obowiązkowe są szczepienia podróżne przeciwko zakażeniom meningokokowym. Trzeba mieć ze sobą potwierdzenie jego wykonania, aby przekroczyć granicę. A co się stanie, kiedy podróżujący nie ma obowiązkowych szczepień? W takim razie naraża się np. na konieczność wykonania szczepienia na miejscu albo odmowę wjazdu do kraju. W niektórych przypadkach możliwa jest także kwarantanna.

Każda podróż niesie za sobą zarówno niecodzienne i piękne przeżycia, jak i spore ryzyko. Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność. 

Wśród dobrowolnych szczepień są np. przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi, durowi brzusznemu czy kleszczowemu zapaleniu mózgu. Warto jednak je przemyśleć i porozmawiać o nich podczas wizyty u lekarza. Wszystko też zależy od sytuacji epidemicznej danego kraju. 

Uwaga!

Od połowy 2018 roku na terenie Europy i nie tylko pojawiła się niepokojąca sytuacja związana z odrą. Właśnie dlatego zaleca się również wykonanie szczepienia na tę chorobę. Polska jest objęta specjalnym kalendarzem szczepień obowiązkowych, które wykonuje się w wieku dziecięcym. Wśród nich jest także szczepienie przeciw odrze, jednak warto wziąć pod uwagę pojedynczą dawkę przypominającą jeszcze przed podróżą. Warto skonsultować to z lekarzem.

Jeśli nie masz pewności, które szczepienia podróżne warto wykonać albo powtórzyć w formie dawek przypominających (np. na tężec albo krztusiec), skontaktuj się z lekarzem rodzinnym.

Które szczepienia warto wykonać i jakie są konsekwencje ich braku?

Szczepienia przed wyjazdem to rozsądne rozwiązanie, niezależnie od tego, czy są obowiązkowe, czy dobrowolne. Jeśli dojdzie do poważnego zachorowania za granicą, trzeba liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Wśród nich jest hospitalizacja, przyjmowanie leków czy leczenie w placówkach, które niejednokrotnie pod względem warunków pozostawiają wiele do życzenia. Jeśli chodzi o dobrowolne szczepienia dla podróżnych, bez nich może okazać się, że w razie zakażenia konieczne będzie przerwanie wycieczki, a powikłania po chorobie mogą znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak wybrać właściwe szczepienia przed wyjazdem? Przede wszystkim weź pod uwagę:

 • odwiedzane kraje i region docelowy,
 • charakter wycieczki,
 • odporność organizmu,
 • wiek,
 • stan zdrowia,
 • ciążę i karmienie piersią,
 • przeciwwskazania do szczepień (np. grypa).

Szczepienia przed wyjazdem powinny być dopasowane stricte do konkretnego przypadku. Liczy się tu nie tylko docelowy kraj, ale także sytuacja zdrowotna. Warto też zastanowić się nad szczepieniami podróżnymi u dzieci - być może konieczna jest modyfikacja kalendarza ze względu na wyjazd. Warto wybrać się do lekarza przed wycieczką, aby uniknąć nieprzyjemności.

To ważne!

Egzotyczna podróż to spotkania z odmienną kulturą i często tropikalne zagrożenia, o których nie myślimy za dużo w trakcie planowania wycieczki. Warto zgłosić się po poradę medyczną przed podróżą nie tylko do lekarza rodzinnego, ale także do poradni medycyny podróży. Warto podać lekarzowi takie informacje jak trasa wycieczki, charakter wyjazdu, ostatnio przebyte choroby, alergie i uczulenia, leki na stałe czy choroby przewlekłe. Pomoże to ustalić optymalny zakres szczepień przed podróżą.

Wyjazd do Indii - szczepienia, które warto wykonać

W trakcie planowania wyjazdu do Indii, weź pod uwagę wszelkie środki ostrożności. Wśród nich są oczywiście szczepienia podróżne ale nie tylko. Pamiętaj o tym, aby zabrać ze sobą stosowane leki oraz sprawdzić standard zakwaterowania.  

Oto lista chorób zakaźnych, na które warto wykonać szczepienia przed wyjazdem do Indii (dobrowolne albo dawki uzupełniające):

 • odra, świnka, różyczka,
 • krztusiec i błonica,
 • grypa,
 • wirusowe zapalenie wątroby typu A i B,
 • tężec,
 • dur brzuszny,
 • cholera,
 • wścieklizna,
 • zakażenia meningokokowe.

Większość tych chorób zakaźnych przenosi się bardzo szybko. Błonica, krztusiec, odra, świnka, różyczka i grypa mogą szybko wystąpić u zdrowych osób, ponieważ wystarczy zakażenie drogą kropelkową. Niebezpieczne jest również spożycie zanieczyszczonej wody i żywności - dlatego tak ważne jest szczepienie podróżne na dur brzuszny, cholerę i wirusowe zapalenie wątroby typu A.

Szczepienia przed wyjazdem do Indii warto wykonać co najmniej 4-6 tygodni przed wyjazdem, aby przyjąć wszystkie dawki i by zaczęły działać. 

Zaszczepienie się to jeden z wielu etapów przygotowań do zagranicznej podróży. Z naszego poradnika dla podróżników dowiesz się, o czym należy pamiętać, aby uniknąć problemów podczas wymarzonej wycieczki . 

Szczepienia przed wyjazdem do Afryki

Przed każdym wyjazdem warto porozmawiać z lekarzem rodzinnym, aby przedyskutować sprawę szczepień. Jeśli chodzi o Afrykę, tu warto wykonać szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, tężec i błonicę, dur brzuszny i chorobę Heinego i Medina (poliomyelitis). Niezależnie od charakteru wycieczki i warunków noclegowych, lepiej zabezpieczyć się na każdą ewentualność. 

Często też zalecane są szczepienia przed wyjazdem do Afryki przeciwko wściekliźnie, cholerze i meningokokom. Na pierwsze z nich powinny zdecydować się osoby, które będą miały kontakt ze zwierzętami albo podróżowały w rejonach wiejskich. Cholera to z kolei choroba, która często dotyka osób pomagających humanitarnie. 

Szczepienie przeciwko żółtej febrze - ile przed wyjazdem wykonać?

Szczepienie przeciwko żółtej febrze jest częstym wymaganiem, które trzeba spełnić przed wyjazdem do Afryki i Ameryki Południowej. Przyjmuje się ją w formie jednej dawki podskórnej.

Ile czasu przed wyjazdem wykonać szczepienie przeciwko żółtej febrze? Najlepiej 10 dni przed podróżą. 

Ubezpieczenie turystyczne w CUK

Przygotuj się do wyjazdu z kompleksową ochroną od CUK. U nas znajdziesz ubezpieczenie turystyczne dopasowane do Twoich potrzeb! Sprawdź nasz kalkulator online, zadzwoń do doradcy lub odwiedź naszą placówkę, aby dopasować ubezpieczenie podróżne.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku