2022-10-12

Dodatki do OC – na co warto zwrócić uwagę?

Sprawdź, jakie dodatki poszerzają Twoją polisę OC.

Dodatki do OC – na co warto zwrócić uwagę?

Darmowe dodatki do OC  oferuje większość towarzystw ubezpieczeniowych – wchodzą one niejako w zakres i cenę polisy. Dzięki ciekawej ofercie OC ubezpieczyciele mogą zabiegać o klientów i wyróżniać się na tle konkurencji. Korzystne cenowo propozycje posiadające szereg rozszerzeń, takich jak darmowe ubezpieczenie assistance to bez wątpienia gratka dla każdego kierowcy!

Dzięki odpowiednio dobranej polisie z atrakcyjnymi dodatkami zyskujesz bezpieczeństwo w razie nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Informacje o tym, jakie OC wybrać, co powinno ono zawierać i z jakich dodatków warto skorzystać, znajdziesz w poniższym tekście.

Co obejmuje ubezpieczenie OC pojazdu?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) samochodu obejmuje przede wszystkim rekompensatę szkód powstałych w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Należy pamiętać, że dana polisa przypisana jest do konkretnego samochodu, a nie do jego właściciela.

Ostatecznie każdy kierowca musi wykupić polisę OC, ponieważ taki obowiązek nakłada ustawa, a atrakcyjna oferta pozwala sporo zaoszczędzić i optymalnie zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. Właśnie dlatego, zanim zdecydujesz się na kupno polisy, sprawdź, jaki zakres posiada wybrane ubezpieczenie.

Warto wiedzieć!

Swoją polisę OC skontrolujesz na stronie www.ufg.pl i www.historiapojazdu.gov.pl. Ważność polisy OC można również sprawdzić za pomocą aplikacji mobilnych – „Na Wypadek” i „UFG Kup Auto”. Natomiast korzystanie z aplikacji CUK ułatwi Ci zarządzanie zakupionymi u nas polisami i zgłaszanie szkód – sprawdź oferty w kalkulatorze online i wykup polisę OC już dziś!

Jakie dodatki można otrzymać do polisy OC?

Dodatki do OC są różne u poszczególnych ubezpieczycieli, a ich zakres jest uzależniony od wybranej oferty. Przeważnie możemy spotkać się z darmowymi dodatkami typu: assistance (wypadkowy), darmowa Zielona Karta Ubezpieczeniowa na wyjazd za granicę lub ochrona zniżek z OC. Dostępne są też dodatki, na które można zdecydować się za niewielką opłatą, jak np. ubezpieczenie szyb, opon czy NNW.

Rozszerzenie polisy powinniśmy dobierać indywidualnie w zależności od specyfiki własnej jazdy oraz terenu, po którym się poruszamy. Jeśli wybieramy się za granicę, warto upewnić się, czy nie potrzebujemy np. Zielonej Karty.

Jednym z najczęstszych dodatków do OC, jakie oferują towarzystwa w cenie polisy, jest tak zwany mini assistance. Dzięki niemu otrzymamy w określonym zakresie pomoc na drodze, jeśli dojdzie do kolizji lub wypadku. Niektórzy ubezpieczyciele za niewielką dopłatą do polisy OC, oprócz assistance proponują klientom więcej rozszerzeń, takich jak np. dodatkowe ubezpieczenie szyb lub opon. O tym, jak działają takie ubezpieczenia i które towarzystwa oferują taki dodatek, pisaliśmy już w tych poradach – sprawdź, jak działa i co obejmuje ochrona opon, a także, na czym polega ochrona szyb i dlaczego warto ją posiadać.

NNW kierowcy i pasażera w ramach OC – co zapewnia?

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) jest najważniejszym dodatkiem do OC. Zapewnia ochronę życia i zdrowia zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Wypłacane jest w przypadku śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu (pozwala też pokryć koszty leczenia, zakupu sprzętu ortopedycznego i rehabilitacji).

Z polisy OC uzyskamy odszkodowanie za szkody osobowe pasażerów znajdujących się w naszym pojeździe oraz osób podróżujących autem, z którym się zderzyliśmy. Jednak sprawcy zdarzenia z pomocą przyjdzie jedynie ubezpieczenie NNW. Przy zakupie OC, zawsze warto pamiętać o tym dodatku. Taka polisa zapewnia zastrzyk gotówki w razie wystąpienia wielu zdarzeń, dlatego wykupienie OC i NNW jest dla wielu kierowców oczywistym wyborem.

Ubezpieczenie NNW samochodu zapewnia ochronę podczas:

  • jazdy samochodem,
  • wsiadania i wysiadania,
  • załadunku i rozładunku,
  • postoju,
  • garażowania,,
  • eksplozji lub pożaru,
  • naprawy pojazdu.

Ubezpieczenie assistance – ważny dodatek do polisy!

Ubezpieczenie assistance może być dokupione zarówno w formie dodatku do OC, jak i autocasco. Jest to polisa dobrowolna, jej zakres można dobierać dowolnie, a towarzystwa oferują ją najczęściej w różnych wariantach. Dzięki ochronie assistance ubezpieczony otrzymuje kompleksową pomoc techniczną, medyczną i merytoryczną.

Ubezpieczenie assistance to doskonała opcja dla osób często podróżujących autem – zapewnia wsparcie podczas awarii lub kolizji w trasie. Przed podjęciem decyzji o zakupie wybranej wersji assistance, warto zwrócić uwagę na poniższe aspekty:

  • Zakres ochrony — niektóre polisy zapewniają pomoc w przypadku większej liczby zdarzeń niż inne. Należy zadbać też o to, by zakupiona polisa działała w różnych sytuacjach (np. konieczność holowania pojazdu czy awaryjne otwierania drzwi w aucie).
  • Obszar obowiązywania (terytorium)– każda polisa obowiązuje jedynie na wyznaczonym obszarze (np. zakres assistance Europa lub Polska).
  • Wyłączenia – OWU każdego towarzystwa wymienia sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania lub udzielenia pomocy (zdarzenia nieobjęte ochroną ubezpieczeniową).
  • Cena –czasem można trafić na bogatą ofertę z szerokim zakresem za stosunkowo niewielkie pieniądze. Znalezienie dobrej oferty w niskiej cenie jest możliwe m.in. dzięki porównywaniu bieżących ofert wielu towarzystw – sprawdź ofertę na stronie CUK!

W ramach dodatków do OC warto rozważyć także darmowy mini assistance. Zapewnia wsparcie, np. w razie wypadku czy kolizji, dlatego często towarzystwa używają nazwy assistance wypadkowy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat i sprawdzić bieżącą ofertę towarzystw, przeczytaj tę poradę: Czym jest mini assistance i dlaczego warto się na nie zdecydować?

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Zielona Karta jako dodatek do polisy – kiedy jest potrzebna?

Kupując polisę OC, warto sprawdzić, czy nie będziemy potrzebować Zielonej Karty, która często stanowi uzupełnienie tego ubezpieczenia. Jest to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy potwierdzający, że jesteś objęty komunikacyjnym ubezpieczeniem OC zgodnie z prawem ubezpieczeniowym w kraju, do którego wyjeżdżasz i który należy do systemu Zielonej Karty (obecnie są to: Ukraina, Mołdawia, Azerbejdżan, Albania, Maroko, Tunezja, Macedonia, Turcja i Iran). Wszystko zależy więc od tego, do jakiego kraju zamierzamy podróżować. Większość towarzystw zapewnia ten dodatek do OC w standardzie – warto dopytać o niego podczas kupna ubezpieczenia.

Sprawdź: Jak uzyskać Zieloną Kartę i ile kosztuje.

Warto zapamiętać!

Zielona Karta ubezpieczeniowa jako dodatek do polisy OC jest bezpłatna lub wydawana za symboliczną opłatą. Dokument będzie ważny maksymalnie do końca obowiązywania ochrony z aktualnego OC (minimum przez 15 dni).

Czym jest bezpośrednia likwidacja szkód (BLS)?

Ważnym dodatkiem do OC i jednym z częściej spotykanych rozszerzeń polisy jest także system bezpośredniej likwidacji szkody (BLS). Ten rodzaj ochrony zapewnia szybki sposób na otrzymanie odszkodowania od towarzystwa. Wszelkimi formalnościami zajmuje się zakład ubezpieczeniowy osoby poszkodowanej. Istotą bezpośredniej likwidacji szkody jest przyspieszenie i ułatwienie procedury dochodzenia odszkodowania, by pieniądze szybko trafiły do klienta. O tym, jak dokładnie działa BLS dowiesz się z tej porady – sprawdź, jak skrócić ścieżkę do odszkodowania.

Oszczędzaj czas i pieniądze – wykup pakiet komunikacyjny w CUK!

W CUK porównasz najlepsze oferty polis komunikacyjnych od 30 wiodących towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki naszym promocjom i rabatom wykupisz pakiet ubezpieczeń o wiele taniej, a nawet rozłożysz OC na raty! Jeśli często podróżujesz, zwróć też uwagę na odpowiedni zakres ochrony assistance – to dzięki niemu otrzymasz pomoc drogową i bezpieczne holowanie w razie awarii lub wypadku na określonym terytorium.

Jeśli nie wiesz jeszcze, gdzie wykupić OC lub Twoja polisa właśnie wygasa, wykonaj kalkulację online na stronie CUK i przekonaj się, co proponują towarzystwa. Dzięki naszej bogatej ofercie każdy kierowca znajdzie dopasowaną do swoich potrzeb i preferencji polisę OC, a także pełen pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych – sprawdź ceny składek już dziś! Wolisz porozmawiać z doradcą osobiście? Skorzystaj z naszej infolinii lub odwiedź jedną z ponad 500 placówek stacjonarnych CUK. Zapraszamy do kontaktu!

Oceń artykuł

5.00
(3)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku