2021-04-14

Co to jest BLS? Jak działa i kiedy można skorzystać z najkrótszej ścieżki do odszkodowania?

Kupując ubezpieczenie spotkałeś się ze skrótem BLS? Sprawdź, co oznacza.

Co to jest BLS? Jak działa i kiedy można skorzystać z najkrótszej ścieżki do odszkodowania?

Bezpośrednia likwidacja szkód to program, do którego przystąpiła większość ubezpieczycieli działających na polskim rynku. Porozumienie to zostało wypracowane wraz z Polską Izbą Ubezpieczeń (PIU). Jego głównym celem jest ograniczenie formalności, a tym samym szybsze otrzymanie odszkodowania przez osoby poszkodowane w zdarzeniach drogowych. Choć system BLS  funkcjonuje w naszym kraju od 2015 roku, to wciąż dla wielu pozostaje rozwiązaniem nie do końca jasnym. Co to jest BLS? Na czym dokładnie polega system i w jakich sytuacjach można z niego skorzystać?

Czym jest bezpośrednia likwidacja szkód?

Każdorazowy udział w stłuczce czy w innym zdarzeniu drogowym wiąże się dla właściciela pojazdu z koniecznością dopełnienia kilku formalności. Jeszcze kilka lat temu, otrzymanie oświadczenia od sprawcy dawało początek żmudnemu procesowi ubiegania się o wypłatę odszkodowania. W kolejnym etapie należało skontaktować z firmą ubezpieczeniową winowajcy. Niestety z tego powodu proces likwidacyjny często się wydłużał. Skutkowało to tym, że niejednokrotnie pojazd pozostawał wyłączony z użytku na dłuższy czas. Wypłata należnych świadczeń trwała zdecydowanie za długo, co zauważyli sami ubezpieczyciele.

By wyjść naprzeciw tym potrzebom powstał system BLS. Co to? Program, który z od wielu lat świetnie funkcjonuje europejskich krajach m.in. we Włoszech, Francji czy Hiszpanii. Bezpośrednia likwidacja szkód to inicjatywa ubezpieczycieli dająca możliwość kontaktu poszkodowanemu z towarzystwem, w którym wykupił OC. Wówczas firmy ubezpieczeniowe zajmują się wszystkimi formalnościami, a poszkodowany nie musi kompletować niezbędnej dokumentacji. Bezpośrednia likwidacja szkody jest przyjaźniejszą alternatywą dochodzenia wypłaty roszczeń. Upraszcza i przyspiesza cały proces, a środki na pokrycie szkód szybciej lądują na koncie osób poszkodowanych.

BLS ubezpieczenia a tradycyjna ścieżka ubiegania się o środki na likwidację szkód – podstawowe różnice

Przed 1 kwietnia 2015 roku bezpośrednia likwidacja szkody odbywała się jednotorowo. BLS ubezpieczenia daje klientom możliwość decydowania o tym, które towarzystwo zajmie się likwidacją szkody z polisy sprawcy. Podstawowe różnice najlepiej zobrazuje poniższe porównanie:

Tradycyjna ścieżka pozyskiwania środków na likwidację szkód:

  • Poszkodowany bezpośrednio kontaktuje się z firmą ubezpieczeniową sprawcy kolizji lub wypadku – co to znaczy bezpośrednio? Osoba ubiegająca się o wypłatę świadczeń we własnym zakresie podejmuje się rozmowy z nieznaną jej firmą, z którą nic ją nie łączy.
  • Obowiązek samodzielnego skompletowania dokumentów – na poszkodowanym spoczywa ciężar dostarczenia wszystkich zaświadczeń oraz pism zgodnie z wytycznymi otrzymanymi przez ubezpieczyciela sprawcy.
  • Kontrola przebiegu procesu likwidacji szkody – reprezentująca sprawcę firma ubezpieczeniowa nie musi dbać o wysoką jakość obsługi, co często zmusza poszkodowanego do monitorowania prawidłowości trybu ubiegania się o odszkodowanie.

Procedura przebiegu BLS:

  • Roszczenie poszkodowanego trafia do wybranego przez niego ubezpieczyciela – nie jest konieczna weryfikacja, gdzie sprawca wykupił ubezpieczenie OC. Wystarczy, że osoba poszkodowana poinformuje o tym swoją firmą ubezpieczeniową.
  • Minimum formalności – poszkodowanego w zbieraniu dokumentacji wyręcza towarzystwo ubezpieczeń. Przedstawiciel zajmuje się dopełnieniem wszystkich formalności potrzebnych do jak najszybszej wypłaty środków na usunięcie szkód. Standard obsługi jest na najwyższym poziomie.
  • Otrzymanie odszkodowania przez poszkodowanego kończy jego udział w BLS – firmy ubezpieczeniowe reprezentujące strony zdarzenia drogowego uzgadniają między sobą rozliczenie. W żaden sposób nie angażuje się w to uczestników sprawy.
ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Kiedy nie przysługuje bezpośrednia likwidacja szkody?

Z systemu BLS nie zawsze można skorzystać. Występuje kilka ograniczeń stosowanych przez towarzystwa. Zastosowanie BLS ubezpieczenia jest możliwe, jeżeli:

  • W zdarzeniu uczestniczyły maksymalnie dwa pojazdy – przez BLS nie można rozliczać uczestników karamboli czy katastrof drogowych.
  • Nie doszło do uszczerbku na zdrowiu uczestników – możliwość skorzystania ze skróconego trybu ubiegania się o likwidację szkód może dotyczyć tylko mienia.
  • Do kolizji lub wypadku doszło na terenie Polski – stłuczki, kolizje drogowe, które miały miejsce zagranicą uniemożliwiają skorzystanie z bezpośredniej likwidacji szkód.
  • Poszkodowany poinformował o sprawie tylko swojego ubezpieczyciela – jeśli szkoda została wcześniej zgłoszona do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy, to proces będzie przebiegał zgodnie ze standardowymi procedurami.
  • Nie sprowadzono postępowania na drogę sądową – sprawa założona w sądzie wyklucza możliwość rozpoczęcia procesu BLS.
  • Ubezpieczyciel sprawcy działa na terenie Polski – każdy kraj ma własne regulacje dotyczące trybu BLS, co skutkuje tym, że pod względem formalnym często nie można ich pogodzić ze sobą.

Powyższe ograniczenia w podobnym lub szerszym zakresie występują w innych krajach. W większości z nich określono maksymalne wartości szkód, które mogą być pokryte przez BLS ubezpieczenia. W przypadku kwot wyższych niż określony limit, poszkodowany we własnym zakresie musi kontaktować z towarzystwem sprawcy. Warunki realizacji procesu bezpośredniej likwidacji szkód mogą się różnić zależnie od firmy ubezpieczeniowej. Bezpośrednia likwidacja szkód w głównym założeniu ma przyspieszyć procedury spraw o mniejszej skali. Poszkodowany nie musi wiedzieć czy dane zdarzenie kwalifikuje się pod BLS. Reprezentujący go ubezpieczyciel samodzielnie dokonuje wyceny i podejmuje decyzję w tej kwestii.

Jakie towarzystwa ubezpieczeń przystąpiły do BLS?

Coraz więcej firm ubezpieczeniowych w Polsce decyduje się na przystąpienie do tego systemu. Wprowadzenie bezpośredniej likwidacji szkód  miało nie tylko ograniczyć formalności, ale też zakończyć wojnę cenową między ubezpieczycielami. Bezpośrednia likwidacja szkody to także zabieg, który ma poprawić PR towarzystw. Co w sytuacji, gdy ubezpieczyciel sprawcy nie należy do systemu BLS? Należy upewnić się, czy dana firma nie oferuje swojego uproszczonego procesu. Po sprawdzoną informację warto sięgnąć u swojego ubezpieczyciela. Kontakt w tej sprawie z towarzystwem reprezentującym sprawcę jest równoznaczny z rozpoczęciem standardowego procesu postępowania.

Na szczęście tego typu sytuacje stają się coraz rzadsze. Największe firmy ubezpieczeniowe w Polsce udzielają wsparcia w kwestii bezpośredniej likwidacji szkód. Warto też zauważyć, że rozszerzają zakres świadczonych usług w ramach polisy. Przykładowo BLS PZU obejmuje nie tylko naprawę szkód. W jego zakresie można liczyć m.in. na pokrycie kosztów holowania czy też wykonania badań technicznych po dokonaniu naprawy. Zakres pakietów BLS jest stale poszerzany, co ma jeszcze bardziej zachęcać do skorzystania z tego typu usługi.

Czy BLS się sprawdza?

Początkowo do programu podchodzono z dystansem i nieufnością, lecz z biegiem lat BLS stał się powszechnym instrumentem wpływającym na atrakcyjność polis OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą pochwalić się różnymi warunkami likwidacji szkód oraz statystykami, z których wynika, że Polacy często sięgają po BLS ubezpieczenia.

Co z reklamacjami? Bezpośrednia likwidacja szkód może zostać rozliczona w niesatysfakcjonujący sposób dla osoby poszkodowanej. Jeśli jej zdaniem otrzymane środki na pokrycie zniszczeń pojazdu budzą zastrzeżenia, ma prawo zgłosić reklamację. Wniosek składa u swojego ubezpieczyciela. Jeśli to nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, pozostaje możliwość wejścia na drogę sądową. Wówczas właściwe jest pozwanie ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia drogowego.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo za kierownicą. Wypadki mogą zdarzyć się każdemu, dlatego warto pomyśleć o korzystnej polisie OC. Ubezpiecz się i nie martw się kosztami. Skorzystaj z MOCY Rabatów i zagwarantuj sobie bezpieczeństwo także poza pojazdem!

Oceń artykuł

0
(0)

Sprawdź OC/AC dla swojego auta

Zostaw numer – oddzwonimy

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku