Bezpośrednia Likwidacja Szkody (BLS) – co to jest?

Chcesz wiedzieć, jak działa bezpośrednia likwidacja szkody? Sprawdź w naszym słowniku ubezpieczeniowym i odkryj, czym jest bezpośrednia likwidacja szkody!

Bezpośrednia Likwidacja Szkody (BLS) - system pozwalający zgłosić szkodę u swojego ubezpieczyciela OC, który zajmie się formalnościami i rozliczy się z zakładem ubezpieczeń sprawcy. BLS zapewnia naprawę pojazdu i wypłatę odszkodowania szkód na mieniu o wartości do 30 tys. zł, powstałych na terenie Polski. Warto jednak zaznaczyć, że Bezpośrednia Likwidacja Szkody ma miejsce wyłącznie wtedy, kiedy obydwoje właściciele mają taką opcję w polisie.

Tego typu rozwiązanie jest bardzo komfortowe dla właściciela auta. Poszkodowany po stłuczce zgłasza się do swojego ubezpieczyciela, nie martwiąc się o formalności z obcym towarzystwem ubezpieczeniowym. Poza tym, formalności ograniczone są do minimum, co znacznie przyspiesza cały proces wypłaty odszkodowania. Poza tym, ubezpieczyciel rozlicza się z właściwym zakładem ubezpieczeniowym, bez Twojego udziału. Jedyne co musisz zrobić to zgłosić się do swojego ubezpieczyciela i kontrolować przebieg całego procesu likwidacji szkód.

Z systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkody korzysta coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych, w tym PZU, Warta czy Ergo Hestia.

Czy wiesz, że...

Istnieją sytuację, w których nie można skorzystać z Bezpośredniej Likwidacji Szkody. Towarzystwa ubezpieczeniowe rezygnują z tego systemu jeśli w momencie wystąpienia szkody, dojdzie także do obrażeń kierowcy czy pasażerów. Także ma znaczenie to, ile samochodów brało udział w zdarzeniu. Jeśli to 3 auta lub więcej, towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi korzystania z Bezpośredniej Likwidacji Szkody. Ograniczeniem jest także terytorium, ponieważ system działa wyłącznie w Polsce.