2022-04-04

Ubezpieczenie szyby w aucie – na co zwrócić uwagę i kiedy się opłaca?

Dowiedź się więcej na temat ubezpieczenia szyb w samochodzie!

Ubezpieczenie szyby w aucie – na co zwrócić uwagę i kiedy się opłaca?

Odprysk, zarysowanie czy poważne pęknięcie na szyby może doprowadzić do bardzo niebezpiecznej sytuacji na drodze. Jeśli chcesz tego uniknąć, konieczna jest jej wymiana lub naprawa. Tradycyjne OC obejmuje zgłoszenie pękniętej szyby i odszkodowanie tylko dla poszkodowanego, a nie sprawcy, dlatego warto zwrócić uwagę na dodatkową polisę. Jak działa ubezpieczenie szyb?

Pęknięta szyba w samochodzie a ubezpieczenie OC

Wymiana szyby z OC jest możliwa, ale działa tylko w ściśle określonych przypadkach. Jest to związane z sensem działania samej obowiązkowej polisy każdego właściciela auta. Ma ona chronić poszkodowanego, abyś jako sprawca nie musiał ponosić dodatkowych kosztów za naprawę samochodu. Właśnie dlatego w przypadku pękniętej szyby, zgłoszenie możesz dokonać tylko wtedy, kiedy drugi kierowca na trasie wyrządził szkodę. Przykładem może być tu drobna stłuczka lub kolizja. Odszkodowanie z OC sprawcy ma na celu sfinansować na przykład naprawę Twojego samochodu osobowego.

Ubezpieczenie OC w odniesieniu do uszkodzeń szyb w Twoim aucie w wyniku stłuczki, którą spowodowałeś, nie działa. To podstawowa ochrona poszkodowanego, a nie sprawcy. Wtedy potrzebna jest polisa AC lub dodatkowe ubezpieczenie szyby w aucie. Które rozwiązanie wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu polisy? Podpowiadamy.

Czy można jeździć z pękniętą szybą?

Przyczyny pękniętej szyby mogą mieć różne podłoże. To nie tylko stłuczki na trasie, ale także niebezpieczna pogoda (np. grad, silny wiatr, o co nietrudno ostatnio w naszym kraju) czy też działanie osób trzecich (np. próba włamania do samochodu lub kradzieży). Czasem wystarczy też pokonanie trasy w niekorzystnych warunkach, np. po szutrowej drodze, aby drobny kamień przedostał się spod kół prosto na szybę, tworząc zarysowania czy nawet pęknięcia. Dotyczy to również parkowania w niesprawdzonych miejscach, zarówno w mieście, jak i poza nim.

Warto jednak pamiętać, że uszkodzona szyba może być bardzo niebezpieczna, a jak się okazuje jazda z nią jest też... nielegalna. Obowiązkiem każdego kierowcy jest dbanie o jak najlepszy stan techniczny swojego samochodu. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz innym uczestnikom ruchu drogowego.

W ustawie Prawa o ruchu drogowym czytamy, że:

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

  • od nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;inflacji
  • nie zakłócało spokoju publicznego przez powodowanie hałasu przekraczającego poziom określony w przepisach szczegółowych;
  • nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych;
  • nie powodowało niszczenia drogi;
  • zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;
  • nie powodowało zakłóceń radioelektrycznych w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych.

To ważne!

Drobne pęknięcie szyby może szybko przekształcić się w poważne uszkodzenie. Właśnie dlatego za jazdę takim samochodem grozi mandat, a nawet zatrzymanie dowodu rejestracyjnego aż do naprawienia usterki. Ta nie zawsze jest możliwa, wtedy pozostaje wymiana szyby na nową, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz mógł odzyskać dowodu rejestracyjnego, a nawet jeśli nie zostaniesz zatrzymany przez kontrolę funkcjonariuszy, pamiętaj też o obowiązkowych przeglądach rejestracyjnych. Pozytywne zakończenie badania technicznego w przypadku uszkodzonej szyby może nie być możliwe. Właśnie dlatego ubezpieczenie szyby to dobre zabezpieczenie na każdą ewentualność.

Jako świadomy kierowca, który porusza się w bezpieczny sposób na drodze, zadbaj o naprawę lub wymianę szyby. W praktyce, średnica odprysku nie może przekroczyć 5-20 mm, aby wyłącznie usunąć awarię bez dodatkowych kosztów. 

W warsztacie mechanicznym stosuje się specjalne metody, które mają na celu wzmocnienie i wypełnienie ubytków żywicą syntetyczną. Uszkodzenie nie może jednak znajdować się w polu widzenia kierowcy oraz przy krawędzi. Im większy jest też pajączek czy rysa, tym trudniej będzie naprawić szybę. Do każdej sprawy specjaliści w warsztacie podchodzą jednak indywidualnie, dlatego warto to skonsultować z fachowcami. Więcej o tym, co zrobić z porysowaną szybą, gdzie naprawić oraz ile to kosztuje, pisaliśmy w artykule: Usuwanie rys z szyb - poradnik dla kierowców.

To ważne!

Czasem niewielkie uszkodzenie szyby pod wpływem dziury na drodze czy gwałtownego manewru, może przeistoczyć się w niebezpieczną sytuację na drodze. Zabezpiecz pęknięcie taśmą z obu stron, aby nie nie doprowadzić do większych zniszczeń i nie pozwolić na przedostanie się zanieczyszczeń do wewnątrz.

Czym jest ubezpieczenie szyby w aucie?

Ubezpieczenie szyb w aucie to dobrowolne rozszerzenie polisy OC lub AC, które chroni w przypadku uszkodzeń różnego pochodzenia. Jak wiesz, do nich może dojść w każdej sytuacji, nie tylko podczas kolizji czy wypadku samochodowego na trasie. 

Właśnie dlatego ubezpieczenie szyby obejmuje często:

  • zdarzenia losowe – np. uszkodzenia szyby spowodowane spadającą gałęzią z drzewa w wyniku huraganu,
  • kolizje, stłuczki i wypadki – kiedy uszkodzenia szyby są efektem niebezpiecznej sytuacji na drodze, bez względu na to, kto ją spowodował,
  • akty wandalizmu – np. kiedy ktoś chciał dostać się do Twojego samochodu i uszkodził szybę podczas kradzieży.

Oczywiście sam zakres ochrony ściśle zależy od tego, jaką ofertę ma dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Warto przyjrzeć mu się bliżej, szczególnie jeśli często parkujesz auto na świeżym powietrzu np. przed blokiem, biurowcem czy centrum handlowym. To też dobra propozycja dla kierowców, którzy codziennie pokonują dużo kilometrów. 

Plusem jest to, że ubezpieczenie szyb w aucie proponowane jest przez wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Najlepiej porównać wszystkie warianty i dopasować je do swoich potrzeb, a także możliwości finansowych. Taki komfort daje kalkulator online CUK Ubezpieczenia. Wystarczą podstawowe dane do wyliczenia kwoty za konkretne polisy. 

Ubezpieczenie szyb w samochodzie – jakie wybrać?

Przede wszystkim zwróć uwagę na to, w jakich sytuacjach chroni Cię ubezpieczenie szyby w aucie oraz na jakim terytorium. Większość towarzystw zaznacza, że polisa działa tylko, jeśli dojdzie do uszkodzenia na terenie Polski.

Sprawdź też:

  • Bezgotówkowe rozliczenie szkody to duże udogodnienie dla kierowców. Nie trzeba wykładać pieniędzy z własnej kieszeni, a następnie czekać na rozliczenie z ubezpieczycielem.
  • Sumę ubezpieczenia – czyli kwota, która dotyczy stricte naprawy lub wymiany szkody. Najczęściej jest to 3000-5000 złotych.
  • Udział własny – czy trzeba dopłacać do szkody? Jeśli tak to w jakiej wysokości? Przykładowo, Auto Szyba w Uniqa to polisa, do której trzeba dopłacać dopiero przy drugiej i kolejnej szkodzie w wysokości 25% kosztów szyby i robocizny.
  • Czas naprawy – to także ważny aspekt, o który warto dopytać. Wymiana szyby z ubezpieczenia nie powinna trwać długo, maksymalnie 2-4 dni. W przypadku poważniejszych uszkodzeń, ubezpieczyciel może zagwarantować parking (do pewnej kwoty).
  • Miejsce naprawy – zobacz, gdzie będzie można naprawić auto. Czy ubezpieczyciel udostępnia sieć warsztatów? A może trzeba znaleźć fachowca na włąsną rękę?
  • Wiek samochodu – czasem ubezpieczeniem szyby może być objęty samochód, który nie ma więcej niż 15-20 lat.
  • Wyłączenia odpowiedzialności – to sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania w całości lub w jakiejś części. Przykładowo, ubezpieczenie Auto Szyba w PZU nie dotyczy wymiany na oryginalną szybę z logo producenta, szyberdachu, lusterka czy dachu szklanego.

Wymiana szyby z AC czy ubezpieczenia szyb?

Jeśli masz wykupione AC, pewnie zastanawiasz się, po co jeszcze dokupować i tracić pieniądze na ubezpieczenie szyb w aucie? Odpowiedź jest bardzo prosta. Zgłoszenie pękniętej szyby w ramach AC może skutkować utratą zniżek. Traktuje się to jak zgłoszenie szkody, zatem składka po zaraportowaniu szkody w UFG może okazać się wyższa ze względu na utracone zniżki.

To ważne!

Pamiętaj, żeby podczas podpisywania umowy ze swoim ubezpieczycielem sprawdzić, czy AC obejmuje szyby. Zobacz też nasz artykuł na temat: Co wpływa na cenę AC?.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Czy można dokupić ubezpieczenie szyb?

Jeśli zastanawiasz się, czy można dokupić ubezpieczenie szyb u swojego ubezpieczyciela, najlepiej spytać o taką możliwość i ustalić szczegóły. Niektóre towarzystwa, tak jak PZU, zaznaczają, że taki dodatek jest dostępny wyłącznie dla klientów, którzy mają OC lub pakiet OC+AC. W Link4 także ubezpieczenie szyby można wykupić z podstawowym pakietem OC lub rozszerzoną polisą OC/AC. 

Nie ma też żadnych przeciwwskazań co do tego, aby jeden kierowca miał zarówno AC, jak i dodatkowe ubezpieczenie szyb, szczególnie jeśli zakres ochrony jest ograniczony w przypadku dobrowolnej polisy. Sytuacja działa też odwrotnie. Jeśli kierowca nie chce AC, a dane towarzystwo proponuje ubezpieczenie szyb, może je wykupić jako osobną polisę.

Warto zrobić rozeznanie i porównać oferty wielu towarzystw. Ponadto firmy lubią i cenią lojalność klientów, dlatego dla osób, które chcą wykupić więcej rodzajów ubezpieczeń, często proponują atrakcyjne zniżki.

Dodatkowe ubezpieczenie szyb w aucie jest często wybierane przez:

  • osoby, które nie mogą kupić AC z uwagi na wiek samochodu,
  • kierowców, którzy nie potrzebują szerokiego zakresu ochrony, jakie wynika z AC,
  • osoby, które nie chcą tracić zniżek z AC w razie uszkodzenia szyby.

Wymiana szyby z ubezpieczenia w praktyce

Jeśli masz już wykupione ubezpieczenie szyb w samochodzie i doszło do szkody, trzeba ocenić, czy jest ona objęta ochroną. Często szyberdach czy reflektor nie będą mogły być wymienione w ramach odszkodowania. To samo dotyczy kosztów związanych z folią antywłamaniową, przyciemniającą czy czujnikiem deszczu, który jest zamontowany fabrycznie lub przez kierowcę.

Wymiana szyby z ubezpieczenia najczęściej dotyczy przedniej, bocznej oraz tylnej.

Zgłoszenie pękniętej szyby – jak to zrobić?

Masz wykupione ubezpieczenie Auto Szyba? Zgłoszenie szkody raczej nie jest skomplikowane. Kiedy już ustalisz, że możesz ubiegać się o odszkodowanie, sprawdź, jaka jest preferowana forma kontaktu. Przykładowo, w PZU możesz wypełnić formularz internetowy, skorzystać z czatu wideo, zadzwonić, odwiedzić placówkę, wysłać maila, a nawet wiadomość sms. 

Większość towarzystw ubezpieczeniowych daje możliwość zgłoszenia pękniętej szyby przez Internet. Wystarczy wypełnić formularz, wysłać go, a następnie czekać na odpowiedź ubezpieczyciela.

Przygotuj dokumenty i informacje:

  • datę i godzinę zdarzenia,
  • dane właściciela polisy,
  • przyczynę zdarzenia,
  • numer polisy,
  • numer konta bankowego do przelania odszkodowania,
  • ewentualnie zdjęcia szkody i/lub dokumentację z wypadku.

Decyzja często zapada w przeciągu kilku dni, a pieniądze trafią na Twoje konto bankowe.

Pęknięta szyba w samochodzie – ubezpieczenie bez dalszych zniżek?

Wybita szyba w aucie? Niewielkie uszkodzenie szyby od kamienia? Jeśli nadal zastanawiasz się, czy zgłosić to swojemu ubezpieczycielowi, weź pod uwagę, że:

  • nie warto ryzykować i zarówno z ubezpieczenia AC, jak i dodatkowej polisy, trzeba naprawić samochód,
  • niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zgłaszają szkodę szybową do UFG i tym samym składka za AC przy kolejnym miesiącu rozliczeniowym może być wyższa,
  • AC może mieć tzw. ochronę zniżek przy zakupie polisy u tego samego ubezpieczyciela,
  • jeśli ubezpieczenie szyby auta to oddzielny produkt, nie ma to wpływu na zniżki AC
  • niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe przy wyliczaniu kolejnej składki za AC w ogóle nie biorą pod uwagę szkód szybowych, jeśli nie przekraczają one danej kwoty.

Jak widzisz, nie zawsze problemem jest pęknięta szyba w samochodzie. Ubezpieczenie może być zakupione w ramach AC lub jako osobna polisa – od tego zależy kwestia dalszej ceny za składkę po zgłoszeniu szkody.

Porównaj oferty już teraz!

Wiele ofert i zakresów ochrony do wyboru? Na co się zdecydować?

Zobacz czytelne porównanie w naszym kalkulatorze online.

Zadzwoń też do naszych doradców, aby poznać szczegóły.

Oceń artykuł

4.00
(3)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku