2021-09-24

Usuwanie rys z szyb - poradnik dla kierowców

Porysowana szyba to wielki problem. Sprawdź, jak można temu przeciwdziałać!

Usuwanie rys z szyb - poradnik dla kierowców

Nieumiejętne czyszczenie auta, ostre gałęzie czy kamienie to tylko niektóre z przyczyn, które wpływają na pojawienie się rys na szybie. Nie wyglądają one estetycznie, a poza tym mogą stać się też niebezpieczne. Sprawdź, jak usunąć rysy na szybie.

Rysy na szybie - skąd się biorą?

Rysy na szybie zdecydowanie częściej pojawiają się w autach starszych i intensywniej eksploatowanych. Skąd się biorą? Często kierowca nie ma na to wpływu, bo na zaparkowany samochód wchodzi kot albo siada ptak. Z kolei w trasie pojawiają się owady, spadające gałęzie, a nawet kamienie, które pod wpływem ruchu kół, uderzają o szyby. 

Często jednak to kierowcy popełniają błędy, które przekładają się na rysy na szybie samochodowej. Jednym z nich jest korzystanie z brudnych myjek i wody, np. na stacjach benzynowych. Inne zanieczyszczenia czy też piasek mogą szybko porysować szybę. Nie będą to raczej duże uszkodzenia wpływające na bezpieczeństwo jazdy, ale niestety nie wyglądają estetycznie.  

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Mogą też powstawać rysy na szybie samochodowej od wycieraczek. Trzeba zatem pamiętać o ich regularnej wymianie. Odpryski i pęknięcia pojawiają się na przedniej szybie w trakcie źle przeprowadzonych napraw blacharskich np. po wypadku. Usuwanie rys z szyb to oczywiście dobry pomysł, jeśli są delikatne i nie sprawiają zagrożenia. Kiedy rysy na szybie samochodowej mają kształt pajączków, gwiazdek albo półksiężyców, prawdopodobnie w trakcie jazdy mogą rozproszyć Cię jako kierowcę. To szczególnie możliwe w słoneczny dzień. Niektóre uszkodzenia mogą też z biegiem czasu się poszerzać, co jest już zagrożeniem na drodze.

To ważne!

Porysowana szyba w aucie - zastanawiasz się, co dalej? Jeśli masz wątpliwości, bo np. jedziesz w dalszą podróż, wybierz się do mechanika. Oceni on stopień uszkodzenia.

Warto też pamiętać, że bardzo niebezpieczne jest pojawienie się sporych pęknięć na szybie. Wtedy konieczna jest jej wymiana. Podczas kontroli, funkcjonariusze policji mogą nałożyć grzywnę nawet do 500 złotych (bez punktów karnych), a nawet zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu. Wystarczy jeden gwałtowny manewr, dziura na drodze czy stłuczka, aby cała szyba roztrzaskała się na drobne kawałki, co jest oczywiście bardzo niebezpieczną sytuacją na drodze. Jazda z uszkodzoną szybą nie jest dozwolona, dlatego jeśli wybierzesz się np. na przegląd na stację kontroli pojazdów, diagnosta nie podbije badania technicznego. Wtedy konieczne jest specjalistyczne usuwanie rys z szyby. Bez obaw, jest wiele firm, które się tym zajmują, a cały zabieg nie trwa długo.

To ważne!

Jeśli zauważyłeś porysowane szyby w samochodzie masz dwa wyjścia. Pierwszym z nich jest zakup nowej, a drugi to usunięcie rys samodzielnie lub z pomocą fachowców. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, jak usunąć rysy na szkle, a także, kiedy trzeba wybrać się do specjalisty i wymienić szybę na nową.

Jak usunąć rysy z szyby samodzielnie?

Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć rysy na szybie samodzielnie, koniecznie musisz zaopatrzyć się w pastę polerską. Wystarczy, że porównasz środki pod względem ścieralności oraz przeznaczenia. Przyda się także specjalny filc polerski. Środek na porysowane szyby samochodowe oraz przydatne narzędzia znajdziesz w każdym sklepie motoryzacyjnym, a nawet supermarkecie. Wydasz na to około 40-50 złotych, dlatego jest to optymalne finansowo rozwiązanie. Teraz najważniejsze, czyli poradnik jak zlikwidować rysy na szybie krok po kroku. Wybierz dzień, w którym nie pada i dokładnie umyj samochód. Wtedy usuwanie rys na szybie będzie prostsze i bardziej skuteczne, bo wszelkie uszkodzenia staną się bardziej widoczne. Zanieczyszczona szyba po polerowaniu będzie jeszcze bardziej zarysowana.

Przygotuj preparat według instrukcji na opakowaniu. Konsystencja pasty powinna być gęsta. Nałóż ją na filc i zacznij polerowanie. Co jakiś czas przetrzyj go, aby pozbyć się ewentualnych pozostałości, które mogą dodatkowo porysować powierzchnię. Pamiętaj o tym, aby polerowanie przedniej szyby polegało na wykonywaniu ruchów w różne strony. Nie zatrzymuj się w jednym miejscu, aby nie doprowadzić do zagłębienia. Zwróć też uwagę na to, aby pasta polerska do szyb samochodowych nie wyschła, bo przeprowadzanie zabiegu na sucho może spowodować jeszcze większe uszkodzenia albo nowe rysy. Polerowanie zakończ, wycierając resztki miękką ściereczką. Teraz dokładnie umyj szybę. Oczywiście alternatywą dla narzędzi ręcznych są automatyczne maszyny polerskie. Tu trzeba jednak mieć trochę doświadczenia, aby dobrze się nimi posługiwać. 

Uwaga!

Nie używaj też do polerowania narzędzi takich jak wiertarka czy szlifierka kątowa. Może to spowodować więcej szkód, niż się spodziewasz. Warto też przetestować środek na innej szybie, aby zobaczyć, jaki jest efekt, zanim nałożysz go na całe przednie szkło.

Jak usunąć rysy na szybie samochodowej za pomocą żywicy?

W sklepach dostępne są także specjalne zestawy naprawcze, które służą do usuwania rys z szyb domowym sposobem. Polega to na nałożeniu żywicy w uszkodzoną część szyby. Jednak domowe usuwanie rys ze szkła może nie być tak skuteczne, jak w przypadku wizyty w warsztacie. 

Jak zlikwidować rysy na szybie samochodowej? Wizyta w warsztacie

Jeśli nie masz czasu na polerowanie rys na szybie albo po prostu się na tym nie znasz, lepiej odwiedzić specjalistyczny warsztat. Koniecznie musisz to też zrobić w sytuacji, w której funkcjonariusze policji wręczyli Ci mandat i zatrzymali dowód rejestracyjny. Usuwanie rys z szyb jest możliwe, jeśli odprysk jest delikatny. Uszkodzenie nie może mieć większej średnicy niż 5-20 mm lub długości większej niż 5-20 cm. Pęknięcie nie powinno też kończyć się przy krawędzi, bo jest to niebezpieczne. Usuwanie zarysowań z szyb samochodowych oraz odprysków (np. w postaci pajączków, gwiazdek albo księżyca) jest możliwe tylko wtedy, kiedy nie kwalifikuje się jeszcze do wymiany całej szyby oraz nie ma ich dużo. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak przebiega usuwanie rys ze szkła? Najpierw usuwa się wilgoć i wszelkie zanieczyszczenia za pomocą suszarki, palnika gazowego albo opalarki (chodzi tu o ogrzanie odprysku). Konieczne jest też zasysanie powietrza, które znajduje się wewnątrz uszkodzenia szyby, a następnie wypełnia się je żywicą syntetyczną. Ważna jest tu precyzja i dokładne wtłoczenie, aby wszystkie zakamarki zostały wypełnione. Żywica jest wprowadzana pod ciśnieniem, a następnie utwardzana przy promieniowaniu UV. Na koniec fachowiec wstrzykuje gęstą żywicę i ściąga nadmiar za pomocą specjalnego narzędzia. Taki zabieg jest bezpieczny i stosuje się go w celu przywrócenia szybie wytrzymałości. Ceny wahają się od 50 do 200 złotych, w zależności od tego, jak duże jest uszkodzenie. Podłużne rysy na szybie w samochodzie spowodowane np. uderzeniem w szybę w trakcie jazdy, można zakleić, jednak nie mogą one być dłuższe niż 10 centymetrów. 

Uwaga!

Im większe uszkodzenie, tym mniejsza szansa na naprawę. Profesjonalny serwis może stosować różne specjalistyczne narzędzia, ale to bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze. Ustal z fachowcem, czy naprawa jest możliwa, a w razie wątpliwości wymień szybę. Pamiętaj też o tym, aby po zauważeniu pęknięcia, zakleić je taśmą klejącą z obu stron. W ten sposób, zanieczyszczenia nie przedostaną się do środka, a naprawa będzie skuteczniejsza.

Porysowana szyba w aucie - kiedy trzeba ją wymienić?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, uszkodzenia na szybie są bardzo niebezpieczne. Szczególnie chodzi tu o te, które pojawiają się w odległości mniejszej niż 10 centymetrów od krawędzi, a także pęknięć w kształcie rysy o długości większej niż 25 mm. Uszkodzenia, które pojawiają się w polu widzenia kierowcy, także są bardzo niebezpieczne, więc trzeba wymienić szybę na nową. 

Pamiętaj!

Samochód z wymienioną szybą z reguły zostaje przyjęty jako powypadkowy. To może okazać się problematyczne przy sprzedaży auta.

Cena wymiany szyby oczywiście zależy od konkretnego auta, jednak w popularnych modelach to często koszt około 500-700 złotych. Jeśli posiada dodatkowe czujniki czy funkcję ogrzewania, cena ta wzrasta nawet o 1000 złotych. Wymiana w warsztacie trwa około półtorej godziny.

To ważne!

Wybierz się do serwisu, który ma doświadczenie w wymianie szyb. Źle wklejona może szybko pęknąć, co stwarza niebezpieczną sytuację na drodze. Poza tym wycinanie szyby może spowodować dodatkowe uszkodzenia lakieru, dlatego warto poświęcić swoje auto specjalistom. 

Pasta do zębów na rysy na szybie?

Jeśli zastanawiasz się, jak zlikwidować rysy na szkle domowymi sposobami, możesz spróbować zabiegu z pastą do zębów. Najlepiej sprawdzi się ta wybielająca. Wystarczy nałożyć ją na szmatkę, a następnie pocierać miejsce rysy. Alternatywą dla pasty do zębów są też preparaty polerskie do szkła, które dostępne są w sklepach budowlanych. Pamiętaj o tym, aby powierzchnia była czysta, żeby nie spowodować większych szkód. 

Zapobiegaj, czyli dbaj o szyby w swoim aucie

Regularnie czyść szybę z zanieczyszczeń, aby nie doprowadzić do rys. Możesz do tego używać domowych środków czystości, np. połączyć ocet z wodą. Dobrze sprawdzą się też preparaty do okien albo specjalne, dedykowane do szyb samochodowych. Ponadto zwracaj uwagę na to, czym czyścisz szybę, kiedy jesteś na stacji paliw i się spieszysz. Ziarenka piasku w brudnej wodzie mogą spowodować niepotrzebne rysy.

Porysowana szyba to często efekt nieumiejętnego mycia. Zawsze stosuj delikatne materiały, np. mikrofibrę albo ręczniki papierowe. Zimą stosuj płyny do odmrażania szyb, bo ostre narzędzia mogą ją uszkodzić. Oczywiście możesz używać skrobaczki, jednak nie powinna być ona uszkodzona albo bardzo ostra.

Ubezpieczenie szyb - dodatkowe wsparcie

Jak się okazuje, szyby są narażone na różne uszkodzenia mechaniczne. Często nie mamy na to wpływu, dlatego warto postawić na ubezpieczenie szyb. To osobna polisa, dobrowolny dodatek do OC albo rozszerzenie AC, które ma różny zakres ochrony, w zależności od oferty konkretnego towarzystwa. Najczęściej kosztuje kilkadziesiąt złotych za rok. Towarzystwo pokryje koszty związane np. z zakupem i montażem nowej szyby samochodowej, kiedy doszło do wypadku na drodze. Zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia szyb w konkretnej polisie, bo w praktyce, im jest większa, tym lepiej. Tym samym może jednak podnieść się cena za polisę. Weź też pod uwagę, że w niektórych modelach aut, szyby mogą być bardzo drogie, szczególnie jeśli mają dodatkowe czujniki czy elementy ogrzewania.

W ubezpieczeniu szyb może pojawić się też tzw. udział własny. Oznacza to, że wypłata odszkodowania jest pomniejszona o konkretną sumę albo procent wartości. Zwróć też uwagę na wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których nie otrzymasz wsparcia towarzystwa. Przykładowo, zakres ochrony obejmuje wyłącznie szyby czołowe, boczne i tylne, a nie szyberdachy. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Sprawdź, czy w razie wystąpienia szkody (uszkodzenia szyby), tracisz zniżki z AC oraz na jakim terytorium działa polisa. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Co to jest ubezpieczenie szyb?

Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu szyb

Chcesz dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniu szyb? Porównaj zakres ochrony polis w CUK Ubezpieczenia. Zrobisz to za pomocą kalkulatora online. W razie dodatkowych pytań, do dyspozycji jest infolinia oraz otwarte placówki w całym kraju.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku