Ochrona zniżek z OC – co to jest?

Co to jest ochrona zniżek z OC? Wyjaśniamy w słowniku CUK! Sprawdź, co oznacza ochrona zniżek z OC dla Twojego samochodu.

Ochrona zniżek z OC - gwarancja utrzymania wysokości zniżek z OC za przebieg ubezpieczenia mimo wystąpienia szkody. Zachowujesz zniżki na zakup polisy OC, jeśli przedłużasz polisę na kolejny rok w tym samym towarzystwie.

Przykładowo, Stefan jako doświadczony kierowca wykupił obowiązkowe ubezpieczenie OC z gwarancją ochrony zniżki. Dwa miesiące później doszło do drobnej kolizji z jego winy, w wyniku której konieczna była naprawa drugiego samochodu. Stefan musiał zgłosić zdarzenie w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym, aby poszkodowany otrzymał odszkodowanie. Gdyby nie fakt, że Stefan posiadał ochronę zniżek z OC, utraciłby ich część przy kolejnej polisie. W tym przypadku jednak nie musi się o to martwić.

Warto zaznaczyć, że ochrona zniżek z OC nie jest zapewniana przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Warto wcześniej dowiedzieć się czy jest taka możliwość. Poza tym, ubezpieczyciel może wymagać od właściciela auta, np. bezszkodowej jazdy lub kilkuletniego doświadczenia w prowadzeniu samochodu. Warto jeszcze przeczytać szczegóły w umowie, aby uniknąć sytuacji, w której okaże się, że ochrona zniżek z OC działa wyłącznie w przypadku jednej spowodowanej szkody. Ubezpieczyciel może zastrzec sobie, że jeśli dojdzie do więcej niż jednego wypadku z winy ubezpieczonego, ochrona zniżek nie będzie dalej obowiązywać. Co więcej, takie rozwiązanie działa wyłącznie w konkretnym towarzystwie i nie można go przenieść z jednej oferty na drugą.

Czy wiesz, że...

Ochrona zniżek z OC nie daje gwarancji, że polisa będzie kosztować tyle samo w kolejnym roku. Wypracowana wartość zniżek może nie ulec zmianie, jednak opłata za ubezpieczenie tak.