Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2019-04-02

Czy ubezpieczenie budynków rolnych jest obowiązkowe?

Jesteś rolnikiem i zastanawiasz się, czy musisz wykupić ubezpieczenie swoich budynków?

Prowadzenie gospodarstwa rolnego wiąże się z wieloma obowiązkami. Pewnych czynności rolnicy nie mogą zaniedbać, ponieważ w wyniku nieodpowiedniego podejścia do nich mogą być narażeni na wiele niedogodności.

Jednym z punktów, które koniecznie trzeba zrealizować jest ubezpieczenie budynków rolnych. Jako że życie pisze różne scenariusze i nie nad wszystkimi sytuacjami możemy zapanować, świadczenie z tytułu ubezpieczenia budynków rolnych pomoże naprawić zniszczenia po wystąpieniu szkody. 

Ubezpieczenie budynków rolnych jest obowiązkiem każdego właściciela, a za jego brak przewidziana jest kara.

Kto podlega obowiązkowi ubezpieczeniowemu?

Obowiązkowi ubezpieczeniowemu podlegają rolnicy, którzy:

  • posiadają na własność grunty rolne o powierzchni przekraczającej 1 hektar,
  • są osobami fizycznymi, które na co dzień prowadzą szeroko pojętą działalność rolną.

Rolnicy, spełniający powyższe kryteria, muszą ubezpieczyć nie tylko siebie (OC rolnika – dowiedz się o nim więcej z naszego artykułu LINK), ale też posiadane budynki rolne. Reguluje to Ustawa z dnia 22 maja 2003 „O ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych” wraz z późniejszymi zmianami. 

Gdzie ubezpieczyć budynki rolne?

To od rolnika zależy, w której firmie ubezpieczeniowej wykupi polisę dla swoich budynków rolnych. W momencie, gdy sprzeda się swoje gospodarstwo rolne, obowiązek ubezpieczeniowy przechodzi na nowego właściciela. Warto wiedzieć, że nabywca może korzystać z polisy poprzedniego właściciela.

Ważną informacją dla rolników w takich przypadkach jest to, że firma ubezpieczeniowa musi dowiedzieć się o zmianie właściciela maksymalnie po 14 dniach od zaistnienia takiego faktu — obowiązek powiadomienia towarzystwa o tej zmianie spoczywa na poprzednim właścicielu (zbywcy).

Polisa ubezpieczeniowa podpisywana przez rolników zawierana jest na okres jednego roku. Warto wiedzieć o tym, że jeśli nie wypowie się obowiązującej umowy przed końcem jej trwania, wtedy zostanie ona przedłużona automatycznie na następny rok. 

Dlaczego ubezpieczenie budynków rolnych jest konieczne?

Ubezpieczenie budynków rolnych jest konieczne, ponieważ pozwala rolnikom zabezpieczyć się pod kątem finansowym w przypadku wystąpienia jakichś nieprzewidzianych szkód. 

Każdy rolnik powinien być świadomy, iż ubezpieczenie budynków rolnych jest obowiązkowe i za jego brak przewidziana jest kara w postaci 1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę. 

Przed jakimi zdarzeniami chroni ubezpieczenie budynków rolnych?

Ubezpieczone budynki są chronione przed takimi zdarzeniami jak: 

  • ogień,
  • huragan,
  • powódź i podtopienia,
  • deszcz nawalny, grad, opad śniegu, uderzenie pioruna,
  • eksplozja,
  • osunięcie się ziemi, tąpnięcia,
  • lawina,
  • upadek statku powietrznego.

Nie mając takiego ubezpieczenia, koszt naprawy ewentualnych szkód trzeba pokryć z własnej kieszeni. W przypadku posiadania ubezpieczenia budynków rolnych, świadczenie pokrywające koszt zaistniałych szkód wypłaca firma ubezpieczeniowa, z którą mamy podpisaną umowę. 

Interesuje Cię ubezpieczenie budynków rolnych?

Jesteś zainteresowany ubezpieczeniem swoich budynków rolnych? Odwiedź jedną z naszych 325 placówek lub zadzwoń na numer 22 27 00 337 i poznaj szczegóły oferty u doradcy!