Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2019-04-01

Kiedy trzeba kupić ubezpieczenie graniczne?

Wyjeżdżasz w zagraniczną podróż własnym samochodem i nie wiesz jakiego potrzebujesz ubezpieczenia?

Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej i otwarciem granic, Polacy coraz częściej i chętniej podróżują po Europie, niejednokrotnie własnym samochodem. Przygotowując się do zagranicznych wojaży prywatnym pojazdem, należy sprawdzić nie tylko najlepszą trasę dojazdu czy atrakcje turystyczne, ale przede wszystkim zapotrzebowanie na dodatkowe dokumenty potwierdzające ważność ubezpieczenia OC.

Wyruszając w zagraniczną podróż trzeba pamiętać o wielu formalnościach - sprawdź czy musisz mieć ubezpieczenie graniczne.

Jakie ubezpieczenie samochodu jest potrzebne podczas podróży po Europie?

Zdarza się, że w ferworze przygotowań zapominamy o ubezpieczeniu, albo po prostu wychodzimy z założenia, że na terenie Europy nie potrzebujemy żadnego dodatkowego dokumentu poza naszą krajową polisą. Nic bardziej mylnego.

Wraz z przystąpieniem do Wspólnoty Europejskiej Polska podpisała tak zwane Porozumienie Wielostronne. Dzięki niemu możemy poruszać się po terenie Unii oraz po terenie krajów przynależących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) bez potrzeby posiadania dodatkowego potwierdzenia ważności OC. Istnieje jednak sporo krajów (zwłaszcza na Bałkanach, które są jednym z ulubionych miejsc wycieczek Polaków), gdzie taki dokument jest niezbędny. 

Zielona Karta

Dobrym rozwiązaniem jest tak zwana Zielona Karta, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, będący dowodem na to, że jego posiadacz jest objęty ubezpieczeniem OC. Wyrobienie Zielonej Karty to zazwyczaj koszt około kilkudziesięciu złotych (cena jest uzależniona od długości ważności polisy, jak i kraju, do którego zamierzamy się udać).

Warto wiedzieć, że niektóre towarzystwa nie pobierają opłaty za wydanie Zielonej Karty - jest ona wystawiana przy okazji zakupu OC. Więcej informacji na temat Zielonej Karty znajdziesz w naszym artykule Kiedy warto wyrobić Zieloną Kartę? 

Co się stanie w sytuacji, kiedy jednak zapomnimy o Zielonej Karcie? Czy to oznacza, że będziemy zmuszeni zrezygnować z dalszej podróży? Absolutnie nie. Alternatywą dla Zielonej Karty, a jednocześnie „ratunkiem” dla zapominalskich jest Ubezpieczenie Graniczne.
 

Kiedy trzeba wykupić ubezpieczenie graniczne?

Ubezpieczenie graniczne będziesz musiał wykupić w przypadku wyjazdu do krajów, w których wymagana jest Zielona Karta, ale z jakiejś przyczyny, nie wyrobiłeś jej przed wyruszeniem w podróż. W takim przypadku na przejściu granicznym będziesz zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia granicznego. 

Ubezpieczenie graniczne muszą też zakupić osoby planujące wjazd do jednego z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub do Szwajcarii, które poruszają się samochodem zarejestrowanym poza wspomnianymi krajami. Przykładem tego może być osoba przyjeżdżająca do Polski samochodem zarejestrowanym na Ukrainie - w takim przypadku kierowca, jeśli nie posiada ważnego dokumentu Zielonej Karty, będzie zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia granicznego.
 

Kiedy chroni ubezpieczenie graniczne?

Ubezpieczenie graniczne jest czasowym ubezpieczeniem, działającym dokładnie na tych samych zasadach co polisa OC. Stanowi gwarancję pokrycia szkód osobom poszkodowanym w wypadku, którego to my jesteśmy sprawcami. Innymi słowy, chroni kierowców przed finansową konsekwencją poniesienia opłat za wyrządzone przez siebie szkody.

Jak to wygląda w praktyce? Jesteś w nowym mieście poza granicami kraju i wyjeżdżając z parkingu zarysowałeś inne auto. W tym przypadku ubezpieczenie graniczne pokryje wszystkie koszty związane z naprawą. 

Ubezpieczenie graniczne jest dostępne w dwóch wymiarach ważności czasowych – 15 oraz 30 dni. Niemniej jednak, z chwilą jego wygaśnięcia, bezproblemowo można wykupić kolejne. 
 

Gdzie kupić ubezpieczenie graniczne?

W przypadku przekraczania granicy z obowiązującą odprawą celną, ubezpieczenie graniczne kupimy w specjalnych punktach na przejściu granicznym. 
Można to zrobić też w naszych placówkach, gdzie OC graniczne sprzedawane jest dla pojazdów zarejestrowanych w krajach wchodzących w skład Systemu Zielonej Karty.
 

Ile kosztuje ubezpieczenie graniczne?

Ubezpieczenie graniczne jest alternatywą dla Zielonej Karty. Jednak trzeba podkreślić, iż jest to alternatywa znacznie droższa. Cena ubezpieczenia granicznego jest ustalana indywidualnie przez konkretne państwo, co oznacza że nie są one ujednolicone. W niektórych przypadkach przyjdzie nam słono zapłacić za gapiostwo! 
Ceny ubezpieczenia granicznego na chwilę obecną kształtują się następująco:

 • Albania (15 dni - 49 €, 30 dni - 65 €)
 • Białoruś (15 dni - 17 €, 30 dni - 25 €)
 • Bośnia i Hercegowina (15 dni - 40 €, 30 dni - 75 €)
 • Czarnogóra (15 dni - 15 €, 30 dni - 28 €)
 • Kosowo (15 dni - 30 €, 30 dni - 41 €)
 • Maroko (15 dni - 57 €, 30 dni - 88 €)
 • Mołdawia (15 dni - 4,5 €, 30 dni - 7 €)
 • Macedonia (15 dni - 50€, 30 dni - 70 €)
 • Rosja (15 dni - 43 €, 30 dni - 65 €)
 • Turcja (15 dni - 42 €, 30 dni - 44 €)
 • Ukraina (15 dni - 9,2 €, 30 dni - 12 €)

Polisa OC

Co więcej, należy pamiętać, że wjeżdżając na teren Polski pojazdem zarejestrowanym w jednym z krajów wchodzących w skład Systemu Zielonej Karty, jesteśmy również zobowiązani do posiadania dokumentu potwierdzającego ważność polisy OC. W przypadku, kiedy wyleci nam to z głowy, będziemy zobligowani do wykupienia ubezpieczenia granicznego.
 
Potrzebujesz ubezpieczenia granicznego? Możesz go nabyć w każdej z naszych placówek. Zapraszamy!