W tym artykule:
- Czym jest ubezpieczenie graniczne samochodu?
- OC graniczne – dla kogo?
- Jakie ubezpieczenie samochodu jest potrzebne podczas podróży po Europie?
- Zielona Karta
- Kiedy trzeba wykupić ubezpieczenie graniczne?
- Brexit, czyli samochodem do Wielkiej Brytanii – czy konieczne jest posiadanie Zielonej Karty lub OC granicznego?
- Kiedy chroni ubezpieczenie graniczne?
- Gdzie kupić ubezpieczenie graniczne?
- Ile kosztuje ubezpieczenie graniczne?
- Polisa OC
Wyjeżdżasz w zagraniczną podróż własnym samochodem i nie wiesz, jakiego potrzebujesz ubezpieczenia?
Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej i otwarciem granic, Polacy coraz częściej i chętniej podróżują po Europie, niejednokrotnie własnym samochodem. Przygotowując się do zagranicznych wojaży prywatnym pojazdem, należy sprawdzić nie tylko najlepszą trasę dojazdu czy atrakcje turystyczne, ale przede wszystkim zapotrzebowanie na dodatkowe dokumenty potwierdzające ważność ubezpieczenia OC.
Czym jest ubezpieczenie graniczne samochodu?
Ubezpieczenie graniczne pojazdu możemy nazwać inaczej tymczasową polisą komunikacyjną, ponieważ podobnie jak standardowe ubezpieczenie OC, chroni kierowcę przed odpowiedzialnością cywilną za wyrządzone przez niego szkody na terytorium innego kraju.
OC graniczne – dla kogo?
Ubezpieczenie OC graniczne będzie potrzebne w sytuacji, gdy:
- Jako Polak podróżujesz samochodem do państw niebędących członkami Unii Europejskiej lub wybierasz się do krajów ze strefy Zielonej Karty. Listę państw, o których mowa znajdziesz w dalszej części artykułu. Jeżeli przed wyjazdem nie wyrobiłeś Zielonej Karty w towarzystwie ubezpieczeniowym, gdzie aktualnie masz ubezpieczony pojazd, będziesz musiał wykupić ubezpieczenie na granicy.
- Wyjeżdżasz za granicę i podróżujesz do krajów, które nie należą do Unii Europejskiej ani do strefy Zielonej Karty. W takiej sytuacji przy wjeździe na ich terytorium trzeba obowiązkowo na granicy wykupić ubezpieczenie OC graniczne (przykładem może być tutaj Kosowo).
- Cudzoziemcy, którzy mają swoje pojazdy zarejestrowane poza terytorium Unii Europejskiej i strefy Zielonej Karty, przekraczają naszą granicę bez Zielonej Karty.
Jakie ubezpieczenie samochodu jest potrzebne podczas podróży po Europie?
Zdarza się, że w ferworze przygotowań zapominamy o ubezpieczeniu, albo po prostu wychodzimy z założenia, że na terenie Europy nie potrzebujemy żadnego dodatkowego dokumentu poza naszą krajową polisą. Nic bardziej mylnego. Oczywiście w niektórych krajach wystarczy polisa OC wykupiona w Polsce, jednak jeżeli wybierasz się do kraju, w którym obowiązuje Zielona Karta i zapomniałeś wykupić ten dokument, będziesz musiał nabyć OC graniczne.
Wraz z przystąpieniem do Wspólnoty Europejskiej Polska podpisała tak zwane Porozumienie Wielostronne. Dzięki niemu możemy poruszać się po terenie Unii oraz po terenie krajów przynależących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) bez potrzeby posiadania dodatkowej polisy. Istnieje jednak sporo krajów (zwłaszcza na Bałkanach, które są jednym z ulubionych miejsc wycieczek Polaków), gdzie taki dokument jest niezbędny.
Zielona Karta
Dobrym rozwiązaniem jest tak zwana Zielona Karta, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, będący dowodem na to, że jego posiadacz jest objęty ubezpieczeniem OC. Wyrobienie Zielonej Karty to zazwyczaj koszt około kilkudziesięciu złotych (cena jest uzależniona od długości ważności polisy, jak i kraju, do którego zamierzamy się udać).
Warto wiedzieć, że niektóre towarzystwa nie pobierają opłaty za wydanie Zielonej Karty - jest ona wystawiana przy okazji zakupu OC. Więcej informacji na temat Zielonej Karty znajdziesz w naszym artykule Kiedy warto wyrobić Zieloną Kartę?
Co się stanie w sytuacji, kiedy jednak zapomnimy o Zielonej Karcie? Czy to oznacza, że będziemy zmuszeni zrezygnować z dalszej podróży? Absolutnie nie. Alternatywą dla Zielonej Karty, a jednocześnie „ratunkiem” dla zapominalskich jest Ubezpieczenie Graniczne.
Kiedy trzeba wykupić ubezpieczenie graniczne?
Ubezpieczenie graniczne będziesz musiał wykupić w przypadku wyjazdu do krajów, w których wymagana jest Zielona Karta, ale z jakiejś przyczyny, nie wyrobiłeś jej przed wyruszeniem w podróż. W takim przypadku na przejściu granicznym będziesz zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia granicznego.
Ubezpieczenie graniczne muszą też zakupić osoby planujące wjazd do jednego z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub do Szwajcarii, które poruszają się samochodem zarejestrowanym poza wspomnianymi krajami.
Pamiętaj!
Przed wyjazdem za granicę sprawdź, jakie ubezpieczenie jest wymagane w państwie, do którego się wybierasz. Jeżeli będziesz podróżował np. po terytorium Unii Europejskiej, koniecznie zabierz ze sobą dokument polisy zakupionej w Polsce. Jako kierowca powinieneś posiadać przy sobie potwierdzenie wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC.
Jeżeli jednak wybierasz się swoim samochodem do kraju należącego do systemu Zielonej Karty – wystarczy, że wyrobisz przed wyjazdem taki dokument w towarzystwie ubezpieczeniowym. Jeżeli jednak nie zdążyłeś zakupić takiej polisy lub po prostu wypadło Ci to z głowy, nie martw się, nie zepsuje to Twojego wyjazdu. W sytuacji, gdy przekraczając granicę np. w Albanii, nie posiadasz Zielonej Karty, będziesz musiał zakupić ubezpieczenie graniczne na granicy tego państwa.
Gdzie obowiązuje polskie ubezpieczenie OC? Poniżej znajduje się lista państw, które akceptują polskie polisy OC:
- Andora,
- Austria,
- Belgia,
- Bośnia i Hercegowina,
- Bułgaria,
- Chorwacja,
- Cypr,
- Czarnogóra,
- Czechy,
- Dania,
- Estonia,
- Finlandia,
- Francja,
- Grecja,
- Hiszpania,
- Holandia,
- Islandia,
- Irlandia,
- Litwa,
- Luksemburg,
- Łotwa,
- Malta,
- Niemcy,
- Norwegia,
- Portugalia,
- Rumunia,
- Szwecja,
- Serbia,
- Słowacja,
- Słowenia,
- Szwajcaria,
- Węgry,
- Wielka Brytania,
- Włochy.
W jakich państwach musimy posiadać Zieloną Kartę lub OC graniczne, jeżeli ta nie została wyrobiona?
- Albania,
- Azerbejdżan,
- Iran,
- Maroko,
- Mołdawia,
- Macedonia,
- Tunezja,
- Turcja,
- Ukraina.
Ważne!
W związku z agresją Rosji na Ukrainę, zarówno Rosja jak i Białoruś zostały wykreślone z listy Państw, do których możemy wykupić w Polsce Zieloną Kartę. Na dzień dzisiejszy, jeżeli wybieramy się swoim samochodem do jednego z tych krajów, możemy wykupić jedynie ubezpieczenie na granicy, podobnie jak w przypadku państw, które nie należą do porozumienia wielostronnego.
OC graniczne obowiązuje również w Polsce.Nie dotyczy jednak obywateli naszego kraju, którzy mają pojazdy zarejestrowane na terenie RP, a obcokrajowców, którzy przyjeżdżają do nas swoimi autami – zgodnie z powyższą listą Państw, w których obowiązuje Zielona Karta. Przykładem tego może być osoba przyjeżdżająca do Polski samochodem zarejestrowanym w Ukrainie, w takim przypadku kierowca, jeśli nie posiada ważnego dokumentu Zielonej Karty, będzie zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia granicznego.
Przykład:
Pani Olena przyjechała do Polski z Ukrainy swoim samochodem i zamieszkała w Warszawie. Nie posiadała Zielonej Karty, która pozwalałaby jej bezpiecznie poruszać się po Polskich drogach. Zakupione na granicy ubezpieczenie graniczne skończyło się. Pani Olena udała się do jednej z naszych placówek w Warszawie i zakupiła OC graniczne. Takie ubezpieczenie jest jej potrzebne, ponieważ jej pojazd w dalszym ciągu jest zarejestrowany w Ukrainie.
Brexit, czyli samochodem do Wielkiej Brytanii – czy konieczne jest posiadanie Zielonej Karty lub OC granicznego?
Wybierasz się swoim samochodem do Wielkiej Brytanii? Zastanawiasz się, czy będziesz potrzebował dodatkowego ubezpieczenia poza naszą polisą OC? Mamy dla Ciebie dobre wieści! 30.07.2021 roku Komisja Europejska ratyfikowała dotychczasowe członkostwo Wielkiej Brytanii w Porozumieniu Wielostronnym Biur Narodowych Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK).
Co to dla Ciebie oznacza? Jeżeli podróżujesz do Wielkiej Brytanii pojazdem, który jest zarejestrowany w Polsce, musisz mieć tylko ważne OC komunikacyjne zakupione w naszym kraju. Nie potrzebujesz dodatkowo ani Zielonej Karty, ani w przypadku jej braku, zakupu OC granicznego.
Z DORADCĄ
Kiedy chroni ubezpieczenie graniczne?
Ubezpieczenie graniczne jest czasowym ubezpieczeniem, działającym dokładnie na tych samych zasadach co polisa OC. Stanowi gwarancję pokrycia szkód osobom trzecim poszkodowanym w wypadku, którego to my jesteśmy sprawcami. Innymi słowy, chroni kierowców przed finansową konsekwencją poniesienia opłat za wyrządzone przez siebie szkody.
Jak to wygląda w praktyce? Wyobraź sobie, że jesteś w nowym mieście poza granicami kraju i wyjeżdżając z parkingu, zarysowałeś inne auto. W tym przypadku ubezpieczenie graniczne pokryje wszystkie koszty związane z naprawą. Podobnie zadziała to w przypadku szkód na osobie. Jeżeli w wyniku wypadku poszkodowany dozna urazów i pojawią się w związku z tym opłaty lub roszczenia, które należy pokryć, nie musisz się martwić. Ubezpieczenie graniczne pokryje wszelkie koszty związane z wyrządzoną przez ciebie szkodą, zarówno na mieniu jak i na osobie.
Polacy wyjeżdżający za granicę mogą wykupić zarówno Zieloną Kartę jak i ubezpieczenie OC graniczne na minimum 15 dni. W przypadku obcokrajowców przebywających na terenie Polski minimalny okres ubezpieczenia to 30 dni. Osoby przebywające na terenie Polski mają możliwość wykupienia ubezpieczenia na dłuższy okres, jednakże każdorazowo będzie to wielokrotność 30 dni. Najdłuższy czas, na jaki możemy wykupić taką polisę to 1 rok.
Gdzie kupić ubezpieczenie graniczne?
W przypadku przekraczania granicy z obowiązującą odprawą celną ubezpieczenie graniczne kupimy w specjalnych punktach na przejściu granicznym.
Osoby, które w Polsce potrzebują ubezpieczenia granicznego, mogą zakupić je również w naszych placówkach, gdzie OC graniczne sprzedawane jest dla pojazdów zarejestrowanych w krajach wchodzących w skład Systemu Zielonej Karty.
Ile kosztuje ubezpieczenie graniczne?
Ubezpieczenie graniczne jest alternatywą dla Zielonej Karty. Jednak trzeba podkreślić, iż jest to alternatywa znacznie droższa. Cena ubezpieczenia granicznego jest ustalana indywidualnie przez konkretne państwo, co oznacza że nie są one ujednolicone. W niektórych przypadkach przyjdzie nam słono zapłacić za gapiostwo!
Ceny ubezpieczenia granicznego na chwilę obecną kształtują się następująco:
- Albania (15 dni - 49 €, 30 dni - 65 €)
- Białoruś (15 dni - 17 €, 30 dni - 25 €)
- Bośnia i Hercegowina (15 dni - 40 €, 30 dni - 75 €)
- Czarnogóra (15 dni - 15 €, 30 dni - 28 €)
- Kosowo (15 dni - 30 €, 30 dni - 41 €)
- Maroko (15 dni - 57 €, 30 dni - 88 €)
- Mołdawia (15 dni - 4,5 €, 30 dni - 7 €)
- Macedonia (15 dni - 50€, 30 dni - 70 €)
- Rosja (15 dni - 43 €, 30 dni - 65 €)
- Turcja (15 dni - 42 €, 30 dni - 44 €)
- Ukraina (15 dni - 9,2 €, 30 dni - 12 €)
Znacznie bardziej opłaca się wykupić Zieloną Kartę, która bardzo często jest wydawana przez ubezpieczycieli za darmo lub za symboliczną opłatę, dlatego przed wyjazdem powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty polisowe. Warto zatroszczyć się o takie ubezpieczenie od razu, żeby nie przepłacać.
Polisa OC
Co więcej, należy pamiętać, że wjeżdżając na teren Polski pojazdem zarejestrowanym w jednym z krajów wchodzących w skład Systemu Zielonej Karty, jesteśmy również zobowiązani do posiadania dokumentu potwierdzającego ważność polisy OC. W przypadku, kiedy wyleci nam to z głowy, będziemy zobligowani do wykupienia ubezpieczenia granicznego.
Potrzebujesz ubezpieczenia granicznego? Możesz go nabyć w każdej z naszych placówek. Zapraszamy!
Oceń artykuł