Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Kiedy warto wyrobić Zieloną Kartę?

10.04.2019

Marzy Ci się samochodowa wycieczka po Europie? Chcesz odwiedzić państwa nienależące do Unii Europejskiej? Przed wyjazdem sprawdź, czy państwo, które zamierzasz odwiedzić podpisało tzw. Porozumienie Wielostronne. Jeśli nie podpisało tego dokumentu, to nie zapomnij wyrobić Zielonej Karty. Dzięki której jesteś chroniony jako kierowca w kilkunastu krajach Europy. Poznaj zalety tego Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczeniowego.

Czym jest Zielona Karta?

Zielona Karta to ubezpieczenie, które chroni osobę fizyczną przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone podczas jazdy samochodem za granicą. Jej oficjalna nazwa to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy.

Zielona Karta obejmuje ubezpieczeniem odpowiedzialność kierowcy samochodu lub faktycznego właściciela pojazdu za szkody wyrządzone osobom trzecim, powstałe podczas podróży samochodem, w krajach które należą do systemu Zielonej Karty.

Gdzie działa Zielona Karta?

W dokumencie ubezpieczenia znajdziemy kraje, na których terenie niniejsza karta obowiązuje. Jednak, ogólnie posiadanie Zielonej Karty jest konieczne podczas podróży samochodowej do krajów takich jak: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Czarnogóra, Tunezja, Turcja i Ukraina.

Gdzie wyrabia się Zieloną Kartę?

Najkorzystniej jest wyrobić Zieloną Kartę u naszego ubezpieczyciela, u którego mamy wykupioną aktualną polisę OC. U naszego ubezpieczyciela, kartę zazwyczaj otrzymamy za darmo. Niektórzy ubezpieczyciele, pomimo wykupionej u nich polisy OC, naliczają koszty (zazwyczaj kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych) za wydanie Zielonej Karty. Opłata ta jest jednak zdecydowanie niższa niż w przypadku wyrobienia Zielonej Karty w innym towarzystwie - wówczas jej koszt może wzrosnąć nawet do kilkuset złotych. W razie wystąpienia szkody, ubezpieczyciel, u którego została wykupiona Zielona Karta, musi przejąć na siebie odpowiedzialność oraz wypłacić odszkodowanie

Wyrobienie karty nie wiąże się z dużymi formalnościami, a daje nam ogromne korzyści w postaci spokojnej głowy podczas pobytu i pomocy w przypadku zaistnienia nieprzyjemnych sytuacji drogowych. Mając to na uwadze, można stwierdzić, że jest to bardzo korzystne zabezpieczenie, gdy poruszamy się po nieznanych dla nas miejscach.
 

Na jaki okres możemy wyrobić Zielona Kartę?

Zielona karta obowiązuje przez okres, który zależy od ubezpieczającego, jednak ogólnie panująca zasada jest taka, że nie może to być okres krótszy niż 15 dni i dłuższy niż 12 miesięcy – jednak nie dłużej niż do końca trwania okresu ubezpieczenia wynikającego z umowy OC.

Zakup ubezpieczenia przed wyjazdem jest bardzo ważny. Ponieważ w przypadku, kiedy za granicą spowodujemy wypadek, będziemy musieli pokryć koszty z własnych oszczędności. Istnieje oczywiście opcja zakupu ubezpieczenia granicznego na przejściu granicznym, ale koszt takiej operacji jest już dużo droższy.
 

Wybierasz się na zagraniczną wycieczkę?

Wybierasz się na zagraniczną wycieczkę i potrzebujesz Zielonej Karty? Zapraszamy do naszych placówek, gdzie doradcy pomogą Tobie wyrobić Zieloną Kartę.
 

Ile możesz zaoszczędzić na polisie ubezpieczeniowej dla Twojego auta? Sprawdź aktualne ceny polisy w naszej porównywarce.
keyboard_arrow_up