2020-06-24

Kiedy warto wyrobić Zieloną Kartę?

Wybierasz się w zagraniczną podróż własnym samochodem? Sprawdź czy wystarczy opłacona polisa OC.

Kiedy warto wyrobić Zieloną Kartę?

Marzy Ci się samochodowa wycieczka po Europie? Chcesz odwiedzić państwa nienależące do Unii Europejskiej? Przed wyjazdem sprawdź, czy państwo, które zamierzasz odwiedzić podpisało tzw. Porozumienie Wielostronne. Jeśli nie podpisało tego dokumentu, to nie zapomnij wyrobić Zielonej Karty. Dzięki której jesteś chroniony jako kierowca w kilkunastu krajach Europy. Poznaj zalety tego Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczeniowego.

Czym jest Zielona Karta?

Zielona Karta jest dokumentem potwierdzającym za granicą, że dany pojazd jest objęty ubezpieczeniem OC. Chroni zatem osobę fizyczną przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone podczas jazdy samochodem za granicą. Jej oficjalna nazwa to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy. 

Zielona Karta obejmuje ubezpieczeniem odpowiedzialność kierowcy samochodu lub faktycznego właściciela pojazdu za szkody wyrządzone osobom trzecim, powstałe podczas podróży samochodem, w krajach które należą do systemu Zielonej Karty. W praktyce oznacza to, że jeśli dojdzie do wypadku, stłuczki czy drobnej kolizji poza Polską, szkody wyrządzone drugiemu kierowcy, zostaną pokryte. Nie musisz więc obawiać się opłat związanych z kosztami naprawy samochodu czy uszkodzeniem ciała poszkodowanego. Sam zakres ochrony jest dokładnie taki sam, jak w przypadku zdarzeń, które wydarzą się w Polsce. Jedyną różnicą, jaką możesz zauważyć jest okres trwania ubezpieczenia. Może być to kilkanaście dni lub kilka miesięcy. Umowę możesz zawrzeć na okres nie krótszy niż 15 dni i nie dłuższy niż 12 miesięcy.

Planujesz wyjazd za granicę? Rozważ zakup Zielonej Karty. Jednak nie wszędzie będziesz potrzebować tego typu dokumentu. W niektórych krajach wystarczy wyłącznie wykupiona i ważna polisa OC. O tym, gdzie potrzebujesz Zieloną Kartę, dowiesz się z dalszej części artykułu.

Gdzie działa Zielona Karta?

W dokumencie ubezpieczenia znajdziesz kraje, na których terenie niniejsza karta obowiązuje. Jednak, ogólnie posiadanie Zielonej Karty jest konieczne podczas podróży samochodowej do krajów takich jak: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Czarnogóra, Tunezja, Turcja i Ukraina. Jeśli planujesz więc wyjechać do jednego z czternastu powyższych krajów, powinieneś wyrobić sobie Zieloną Kartę, czyli w formie papierowego dokumentu, który potwierdzi ważne obowiązkowe OC zawarte w Polsce. Na poniższej mapie możesz zobaczyć, w których krajach ona obowiązuje.

Uwaga!

Pamiętaj o tym, aby dokładnie zaplanować swoją trasę samochodem. Być może okaże się, że Twoja podróż do miejsca docelowego jest na tyle długa, że będziesz wyłącznie przejeżdżać przez kraj, w którym obowiązuje Zielona Karta. Koniecznie zapoznaj się z naszą mapą.

Przykładowo, pan Adam wybiera się do Chorwacji, a konkretniej na Riwierę Makarską. Zielona Karta teoretycznie tam nie obowiązuje, jednak wcześniej dokładnie przegląda mapę podróży. Okazuje się, że aby się tam dostać, nie trzeba posiadać tego dokumentu i wystarczy sama polisa OC, jednak pan Adam ma też w planach odwiedzić Dubrownik. Z Riwiery Makarskiej do Dubrownika prowadzi droga przez Bośnię i Hercegowinę. Co prawda, trasa jest dosyć krótka, mimo wszystko, konieczny jest wcześniejszy zakup Zielonej Karty.

Mamy też dla Ciebie dobrą informację. W większości krajów wystarczy, że będziesz posiadać ważne ubezpieczenie OC. Wśród nich są państwa Unii Europejskiej oraz te, które wchodzą w skład Porozumienia Wielostronnego. Kraje, w których nie potrzebujesz Zielonej Karty to np. Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Hiszpania czy Monako. 
 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Gdzie kupić Zieloną Kartę?

Najkorzystniej jest wyrobić Zieloną Kartę u Twojego ubezpieczyciela, czyli tam, gdzie aktualnie posiadasz polisę OC. Zazwyczaj otrzymasz tego typu dokument za darmo. Niektórzy ubezpieczyciele, pomimo wykupionej u nich polisy OC, naliczają koszty (zazwyczaj kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych) za wydanie Zielonej Karty. Opłata ta jest jednak zdecydowanie niższa niż w przypadku wyrobienia Zielonej Karty w innym towarzystwie - wówczas jej koszt może wzrosnąć nawet do kilkuset złotych. W razie wystąpienia szkody, ubezpieczyciel, u którego została wykupiona Zielona Karta, musi przejąć na siebie odpowiedzialność oraz wypłacić odszkodowanie.

Wyrobienie karty nie wiąże się z dużymi formalnościami, a daje Ci ogromne korzyści w postaci spokojnej głowy podczas pobytu i pomocy w przypadku zaistnienia nieprzyjemnych sytuacji drogowych. Mając to na uwadze, można stwierdzić, że jest to bardzo korzystne zabezpieczenie, gdy poruszasz się po nieznanych dla Ciebie miejscach. 

Ile kosztuje Zielona Karta?

W dokumencie ubezpieczenia znajdziemy kraje, na których terenie niniejsza karta obowiązuje. Jednak, ogólnie posiadanie Zielonej Karty jest konieczne podczas podróży samochodowej do krajów takich jak: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Czarnogóra, Tunezja, Turcja i Ukraina.

Gdzie wyrabia się Zieloną Kartę?

Ceny Zielonej Karty uzależnione są oczywiście od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Tak jak już wspominaliśmy, u niektórych z nich jest to bezpłatne (w ramach polisy OC lub AC), a u innych trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami. Z poniższej tabeli wynika, że aż w dziewięciu towarzystwach ubezpieczeniowych dla klientów posiadających OC jest ona zupełnie darmowa, dlatego nie będziesz mieć problemów z planowaniem swojego wyjazdu. Natomiast Zielona Karta, za którą musisz zapłacić u innych ubezpieczycieli, w zależności od tego, jaki to jest pojazd, kosztuje od 19 aż do 100 złotych.

Jak zapewne zauważyłeś, znacznie utrudniony jest zakup Zielonej Karty przez osobę, która nie posiada polisy OC w konkretnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Właśnie dlatego jest to jeden z elementów, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia OC. Przykładowo, w AXA masz możliwość wykupienia obowiązkowej polisy wraz z darmową Zieloną Kartą oraz możliwością Bezpośredniej Likwidacji Szkody. Do tego możesz wykupić także rozszerzenie w postaci assistance, które z kolei gwarantuje Ci komfort podczas nieprzewidzianych zdarzeń na drodze. 

Brak Zielonej Karty – co dalej?

Co się stanie, jeśli nie będziesz mieć ze sobą Zielonej Karty w Bośni i Hercegowinie czy Macedonii? Konieczne będzie wykupienie wtedy ubezpieczenia granicznego. Tego typu polisa najczęściej dostępna jest na granicy, a pod względem zakresu ochrony czy przedmiotu ubezpieczenia nie różni się ona od obowiązkowego OC. Jedyną różnicą jest okres trwania ubezpieczenia granicznego, ponieważ jest ono tylko czasowe. Niestety, nie można go traktować jako alternatywy dla Zielonej Karty. Za tego typu rozwiązanie zapłacisz o wiele więcej. Kiedy przekroczysz już granicę państwa, w którym obowiązkowe polisy OC Ci nie wystarczy, konieczny jest zakup ubezpieczenia granicznego. Nie masz możliwości zakupu Zielonej Karty w Bośni i Hercegowinie czy innych państwach, w których ona obowiązuje.

Jakie ceny obowiązują jeśli chodzi o ubezpieczenie graniczne? Poniżej przedstawiliśmy dla Ciebie tabelę, z której wynika, że na przykład, 15 dni ubezpieczenia granicznego w Maroko kosztuje aż 57 euro, a 30 dni - 88 euro. To spora suma, dlatego warto wcześniej dowiedzieć się gdzie chcesz jechać, czy jest tam wymagana Zielona Karta oraz skontaktować się ze swoim towarzystwem. Najniższa cena ubezpieczenia granicznego jest w Mołdawii i na Ukrainie, gdzie kolejno zapłacisz 4,5 euro i 9,2 euro za 15 dni oraz 7 euro i 12 euro za 30 dni.

KrajCena za 15 dniCena za 30 dni

Albania

49 €

65 €

Białoruś

17 €

25 €

Bośnia i Hercegowina

40 €

75 €

Czarnogóra

15 €

28 €

Kosowo

30 €

41 €

Maroko   

57 €

88 €

Mołdawia

4,5 €

7 €

Macedonia

50 €

70 €

Rosja

43 €

65 €

Turcja

42 €

44 €

Ukraina

9,2 €

12 €

Mimo wszystko, czasem konieczne jest wykupienie ubezpieczenia granicznego. Przykładowo, jeśli nie miałeś w planach wyjazdu za granicę i zrobiłeś to spontanicznie. Istnieją też miejsca, w których w ogóle nie akceptowalna jest Zielona Karta ani posiadane ubezpieczenie OC w kraju, w którym zarejestrowane jest auto. Takim przykładem jest Kosowo. Tam konieczny jest zakup ubezpieczenia granicznego na granicy, co wiąże się z kosztami około 30 i 41 euro, w zależności od trwania polisy. 

Zawsze planując podróż musisz mieć ważne ubezpieczenie OC. Zielona karta czy ubezpieczenie graniczne to często tylko potwierdzenie tego faktu.
 

Jak długo ważna jest Zielona Karta?

Maksymalnie Zielona Karta może być ważna 12 miesięcy, jednak wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Towarzystwa ubezpieczeniowe wyrabiają ten dokument w taki sposób, aby był on ważny aż do końca polisy OC. Częstym warunkiem stawianym przez ubezpieczycieli jest nie tylko zakup obowiązkowego ubezpieczenia, ale także jej opłacenie. Dopiero po tym czasie, możliwe jest wystawienie Zielonej Karty.

Przykładowo, pan Adrian wykupił ubezpieczenie OC 12 kwietnia 2018 roku i było ono ważne przez 12 miesięcy. W styczniu zdecydował się wykupić Zieloną Kartę, ponieważ zaplanował podróż do państw, w których samo ubezpieczenie OC nie wystarczy. Towarzystwo ubezpieczeniowe wystawiło mu ten dokument, który ważny jest przez kolejne 3 miesiące, czyli do końca trwania umowy.

Polisa OC

Co więcej, należy pamiętać, że wjeżdżając na teren Polski pojazdem zarejestrowanym w jednym z krajów wchodzących w skład Systemu Zielonej Karty, jesteś zobowiązany do posiadania dokumentu potwierdzającego ważność polisy OC. W przypadku, kiedy wyleci Ci to z głowy, będziesz zobligowany do wykupienia ubezpieczenia granicznego.

Wybierasz się na zagraniczną wycieczkę i potrzebujesz Zielonej Karty? Zapraszamy do naszych placówek, gdzie doradcy pomogą Tobie wyrobić Zieloną Kartę.
 

Oceń artykuł

0
(0)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku