Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2021-04-08

Ile kosztuje ubezpieczenie roweru?

Sprawdź, jak możesz zapewnić ochronę swojemu jednośladowi i ile kosztuje polisa rowerowa.

Ile kosztuje ubezpieczenie roweru?

Jazda na rowerze jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych aktywności, którą można z powodzeniem uprawiać zarówno na asfalcie, jak i drogach szutrowych, a nawet w górach. Wiąże się to z posiadaniem odpowiedniego roweru, niemniej jednak kolarstwo, szczególnie amatorskie, z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Nie ma nic lepszego (i zdrowszego) niż aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Warto jednak zastanowić się w jaki sposób możemy zabezpieczyć siebie, rower i innych użytkowników ruchu drogowego. Oczywiście wszystkie niezbędne informacje uzyskamy bez wychodzenia z domu. Wystarczy dosłownie kilka chwil, by przekonać się, ile będzie nas kosztować ubezpieczenie OC, Casco, NNW lub ubezpieczenie bagażu. Wszystkie kalkulacje są bezpłatne i niezobowiązujące.

Kupiłeś rower i chcesz go ubezpieczyć, aby w razie wypadku, kradzieży czy uszkodzenia roweru otrzymać odszkodowanie? Coraz więcej towarzystw oferuje ubezpieczenie dla rowerzystów, które różnią się między sobą m.in. zakresem czy ceną. Rowery produkowane przez renomowanych producentów mogą kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, a nawet więcej, dlatego warto zastanowić się nad zakupem dodatkowego ubezpieczenia, które w razie nieprzewidzianych okoliczności ochroni rowerzystę. Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie roweru? Sprawdź nasze wyliczenia, jeśli chodzi o specjalnie przygotowane dla CUK ubezpieczenie PZU Rowerzysta. 

Od czego zależy cena ubezpieczenia dla rowerzysty?

Firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę różne kwestie, wyliczając składkę. W skrócie ubezpieczenie dla rowerzysty zależy m.in. od sumy ubezpieczenia, wartości roweru, wieku oraz sposoby użytkowania jednośladu. Dlatego nie możemy dokładnie podać ceny ubezpieczenia Twojego roweru. Nawet jeżeli przedstawilibyśmy kilkadziesiąt lub nawet kilkaset różnych wariantów ubezpieczeń, nie ma gwarancji, że uwzględniliśmy Twój wariant.

W ramach ubezpieczenia PZU Rowerzysta możesz ubezpieczyć się na wysoką sumę ubezpieczenia - nawet 200 000 zł. Jednak im wyższa suma ubezpieczenia, tym większa składka. Jeśli chodzi o tę ofertę, ubezpieczenie w ramach sumy ubezpieczenia wynoszącej 10 000 zł będzie kosztować Cię 51 zł. Suma ubezpieczenia NNW wynosząca 200 000 zł będzie natomiast kosztować ok. 1022 zł więcej (dane na marzec 2021 r.). 

Z reguły firmy wyliczają wartość roweru na moment podpisania umowy, biorąc pod uwagę cenę zakupu roweru z paragonu. Niektóre towarzystwa nie decydują się jednak na ubezpieczenie jednośladu, którego wartość przekracza określoną kwotę (w Aviva na przykład jest to 5 000 zł).

Z kolei, jeśli wiek roweru będzie zbyt duży, towarzystwo odmówi ubezpieczenia. W PZU można na przykład ubezpieczyć rower, którego wiek nie przekracza 4 lat. Decydując się na ubezpieczenie świeżo kupionego roweru za 1 000 zł w ramach polisy PZU Rowerzysta, zapłacisz za casco niecałe 50 zł. Rower kupiony za tę kwotę niecałe 4 lata temu ubezpieczysz za ok. 18 zł na 7 miesięcy (wyliczenia w marcu 2021 r.).  
 

Cena ubezpieczenia PZU Rowerzysta

Aby poznać cenę ubezpieczenia przykładowego jednośladu, posłużyliśmy się kalkulatorem online na cuk.pl. Chcemy ubezpieczyć rower kupiony 3 lata temu za 1000 zł. Jako zakres ubezpieczenia wybraliśmy wszystkie dostępne opcje: NNW, OC, casco oraz ubezpieczenie bagażu. W PZU można skomponować dowolną polisę. Podstawą jest jednak NNW. Bez tego ubezpieczenia nie kupisz OC i pozostałych ubezpieczeń.

Czy można ubezpieczyć nasz przykładowy rower w PZU za nieco ponad 100 zł? Oczywiście. Oto założenia takiej polisy:

  • suma ubezpieczenia NNW - 10 000 zł
  • suma ubezpieczenia casco - 300 zł
  • zakres terytorialny - Polska 
  • okres ubezpieczenia - rok
  • suma ubezpieczenia OC - 10 000 zł
  • suma ubezpieczenia bagażu - 500 zł 

Przy naszych założeniach składka będzie wynosić 118 zł. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ubezpieczenie roweru - jak sprawdzić cenę?

Wspomniany wcześniej kalkulator to proste i intuicyjne narzędzie, umożliwiające m.in. obliczenie OC rowerzysty i wybranie najkorzystniejszej oferty. Po kliknięciu w ten link pojawia się formularz, w którym musimy podać podstawowe dane. Jedną z nich jest zakres ubezpieczenia. Do wyboru mamy OC, Casco, NNW i Bagaż. W kolejnej rubryce trzeba wpisać datę początkową ubezpieczenia oraz wysokość polisy NNW. Kolejno wybieramy zakres terytorialny, czyli musimy podać informację dotyczącą miejsca wykorzystywania roweru. Następnie wybieramy okres ubezpieczenia, czyli 7 lub 12 miesięcy.

  • Jeżeli chcemy dokupić OC na rower (które w przeciwieństwie do motocykli, motorowerów, samochodów i innych pojazdów silnikowych jest nieobowiązkowe) pojawiają się dodatkowe możliwości. Możemy wybrać sumę ubezpieczenia OC dla rowerzysty.
  • Poniżej przycisku Kup Polisę znajduje się OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Zalecamy dokładne i uważne przeczytanie każdej umowy, nie tylko tej dotyczącej ubezpieczenia. Pozwoli to uniknąć rozczarowań w przyszłości.

Następnie trzeba zaakceptować regulamin i podać dane ubezpieczającego. Dodatkowo, należy zaznaczyć czy powyższe dane są takie same jak dane ubezpieczonego rowerzysty.

Ubezpieczenie roweru od kradzieży

Jeżeli chcielibyśmy rozszerzyć ubezpieczenie rowerzysty o Casco, wówczas należy podać również datę zakupu roweru. Niestety maksymalny czas od daty zakupu nie może przekroczyć 4 lat. Kolejna niezbędna informacja to cena zakupu. Sprawdzimy ją na paragonie lub fakturze. Teoretycznie ubezpieczenie od kradzieży roweru obejmuje modele o wartości od 100 do nawet 2000 złotych. W praktyce, wszystko zależy od wewnętrznych zasad ustalonych w konkretnym ubezpieczycielem.

  • W kolejnym kroku musimy wpisać numer paragonu i zrobić jego zdjęcie lub skan.
  • Teraz przyszedł czas na podanie marki roweru i numeru ramy. Gdzie go znaleźć? W większości przypadków znajduje się pod pedałami. Jeżeli go tam nie ma, znajdziemy go na karcie gwarancyjnej.

Ubezpieczenie rowerzysty możemy rozbić na maksymalnie dwie raty, dzięki czemu nie musimy jednorazowo wpłacać całej kwoty. Jest to ważne dla osób, które zdecydują się na wybór najdroższych pakietów. Zaznaczamy niezbędne zgody, zawieramy polisę i płacimy.

Zabezpieczenie rowerowe - czyli, jak ograniczyć ryzyko kradzieży?

Lista zabezpieczeń rowerowych jest dość długa, jednak zakup najtańszych modeli mija się z celem. Dlaczego? Bo każdy złodziej sforsuje je w kilka, co najwyżej kilkanaście sekund. Warto wybierać wyłącznie certyfikowane modele. Więcej o zabezpieczeniu roweru przeczytasz w naszej poradzie:

W OWU może pojawić się informacja, że rowerzysta jest zawsze zobligowany do używania zabezpieczenia rowerowego. Jego brak może być podstawą do odmowy wypłacenia roszczeń. Zdrowy rozsądek nakazuje zakup porządnej ochrony, która na sam widok odstrasza złodziei. Dużą popularnością cieszą się zabezpieczenia typu U-lock, wykonane z wysokogatunkowego metalu, który charakteryzuje się podwyższoną odpornością na przecinanie. W tym miejscu należy dodać, że nawet najdroższe zabezpieczenia antykradzieżowe nie ochronią naszego roweru w 100 %.

Jak kupić ubezpieczenie roweru?

Jeśli chcesz ubezpieczyć rower bez wychodzenia z domu, wejdź na stronę www: cuk.pl i skorzystaj z kalkulatora rowerowego online, wypełnij formularz i kup polisę w PZU. Możesz zadzwonić na infolinię, a jeśli w danym momencie nie dysponujesz odpowiednią ilością wolnego czasu, możesz umówić się na rozmowę w dogodnym terminie. 

Aby kupić ubezpieczenie roweru, możesz też pójść się do wybranej placówki CUK. Klikając w link, otworzysz mapę ze wszystkimi placówkami CUK. Jest ich aż 500, dlatego z dużą dozą prawdopodobieństwa, jedna z nich znajduje się blisko Twojego miejsca zamieszkania. Możesz również wpisać nazwę miejscowości lub kod pocztowy. Dzięki temu znajdziesz najbliższy punkt, w którym kupisz ubezpieczenie. Przed udaniem się do konkretnej placówki, warto sprawdzić w jakich godzinach pracuje. Osoby, którym zależy na czasie, mogą zadzwonić do oddziału, podać wszystkie niezbędne dane i umówić się na wybraną godzinę. Wówczas pracownik będzie miał czas na przygotowanie oferty dopasowanej do konkretnych wymagań.

Jeśli zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie dla rowerzysty najbardziej się opłaca, zajrzyj tu: Ubezpieczenie dla rowerzystów PZU - czy to dobra oferta? Wybraliśmy dla Ciebie ofertę sprawdzonego ubezpieczyciela, który na rynku jest od ponad 100 lat i któremu z pewnością można zaufać. Chcesz jak najlepiej zabezpieczyć się przed wypadkami? Sprawdź w jaki sposób może ochronić Cię polisa NNW i przestań martwić się o swoje zdrowie.