2022-06-16

Ile kosztuje ubezpieczenie roweru?

Sprawdź, jak możesz zapewnić ochronę swojemu jednośladowi i ile kosztuje polisa rowerowa.

Ile kosztuje ubezpieczenie roweru?

Jazda na rowerze jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych aktywności, którą można z powodzeniem uprawiać zarówno na asfalcie, jak i drogach szutrowych, a nawet w górach. Wiąże się to z posiadaniem odpowiedniego roweru, niemniej jednak kolarstwo, szczególnie amatorskie, z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Nie ma nic lepszego (i zdrowszego) niż aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Warto jednak zastanowić się w jaki sposób możemy zabezpieczyć siebie, rower i innych użytkowników ruchu drogowego. Oczywiście wszystkie niezbędne informacje uzyskamy bez wychodzenia z domu. Wystarczy dosłownie kilka chwil, by przekonać się, ile będzie nas kosztować ubezpieczenie OC, Casco, NNW lub ubezpieczenie bagażu. Wszystkie kalkulacje są bezpłatne i niezobowiązujące.

Kupiłeś rower i chcesz go ubezpieczyć, aby w razie wypadku, kradzieży czy uszkodzenia otrzymać odszkodowanie? Coraz więcej towarzystw oferuje ubezpieczenie dla rowerzystów, które różnią się między sobą m.in. zakresem czy ceną. Rowery produkowane przez renomowanych producentów mogą kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, a nawet więcej, dlatego warto zastanowić się nad zakupem dodatkowego ubezpieczenia, które w razie nieprzewidzianych okoliczności ochroni rowerzystę. Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie roweru? Sprawdź nasze wyliczenia, jeśli chodzi o specjalnie przygotowane dla CUK ubezpieczenie PZU Rowerzysta. 

Od czego zależy cena ubezpieczenia dla rowerzysty?

Firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę różne kwestie, wyliczając składkę. W skrócie ubezpieczenie dla rowerzysty zależy m.in. wartości roweru, wieku oraz sposoby użytkowania jednośladu. Dlatego nie możemy dokładnie podać ceny ubezpieczenia Twojego roweru. Nawet jeżeli przedstawilibyśmy kilkadziesiąt lub nawet kilkaset różnych wariantów ubezpieczeń, nie ma gwarancji, że uwzględniliśmy Twój wariant.

W ramach ubezpieczenia PZU Rowerzysta możesz ubezpieczyć się na wysoką sumę ubezpieczenia - nawet 200 000 zł. Jednak im wyższa suma ubezpieczenia, tym większa składka. Jeśli chodzi o tę ofertę, ubezpieczenie w ramach sumy ubezpieczenia wynoszącej 10 000 zł będzie kosztować Cię 51 zł. Suma ubezpieczenia NNW wynosząca 200 000 zł będzie natomiast kosztować ok. 1022 zł więcej (dane na czerwiec 2022 r.). 

Z reguły firmy wyliczają wartość roweru na moment podpisania umowy, biorąc pod uwagę cenę zakupu roweru z paragonu. Niektóre towarzystwa nie decydują się jednak na ubezpieczenie jednośladu, którego wartość przekracza określoną kwotę (w Aviva na przykład jest to 5 000 zł).

Z kolei, jeśli wiek roweru będzie zbyt duży, towarzystwo odmówi ubezpieczenia. W PZU można na przykład ubezpieczyć rower, którego wiek nie przekracza 4 lat. Decydując się na ubezpieczenie świeżo kupionego roweru za 1 000 zł w ramach polisy PZU Rowerzysta, zapłacisz za casco niecałe 50 zł. Rower kupiony za tę kwotę niecałe 4 lata temu ubezpieczysz za ok. 18 zł na 7 miesięcy (wyliczenia z czerwca 2022 r.).  
 

Cena ubezpieczenia PZU Rowerzysta

Aby wyliczyć cenę ubezpieczenia jednośladu, posłużyliśmy się kalkulatorem online na cuk.pl. Chcemy ubezpieczyć rower kupiony 3 lata temu za 1000 zł. Jako zakres ubezpieczenia wybraliśmy wszystkie dostępne opcje: NNW, OC, casco oraz ubezpieczenie bagażu. W PZU można skomponować dowolną polisę. Podstawą jest jednak NNW. Bez tego ubezpieczenia nie kupisz OC i pozostałych ubezpieczeń.

Czy można ubezpieczyć nasz przykładowy rower w PZU za nieco ponad 100 zł? Oczywiście. Oto założenia takiej polisy:

 • suma ubezpieczenia NNW - 10 000 zł
 • suma ubezpieczenia casco - 300 zł
 • zakres terytorialny - Polska 
 • okres ubezpieczenia - rok
 • suma ubezpieczenia OC - 10 000 zł
 • suma ubezpieczenia bagażu - 500 zł 

Przy naszych założeniach składka będzie wynosić 125 zł. 

Ubezpieczenie roweru - jak sprawdzić cenę?

Wspomniany wcześniej kalkulator to proste i intuicyjne narzędzie, umożliwiające m.in. obliczenie OC rowerzysty i wybranie najkorzystniejszej oferty. Po kliknięciu w ten link pojawia się formularz, w którym musimy podać podstawowe dane. Jedną z nich jest zakres ubezpieczenia. Do wyboru mamy OC, Casco, NNW i Bagaż. W kolejnej rubryce trzeba wpisać datę początkową ubezpieczenia oraz wysokość polisy NNW. Kolejno wybieramy zakres terytorialny, czyli musimy podać informację dotyczącą miejsca wykorzystywania roweru. Następnie wybieramy okres ubezpieczenia, czyli 7 lub 12 miesięcy.

Jeżeli chcemy dokupić OC na rower (które w przeciwieństwie do motocykli, motorowerów, samochodów i innych pojazdów silnikowych jest nieobowiązkowe) pojawiają się dodatkowe możliwości. Możemy wybrać sumę ubezpieczenia OC dla rowerzysty.

Poniżej przycisku Kup Polisę znajduje się OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Zalecamy dokładne i uważne przeczytanie każdej umowy, nie tylko tej dotyczącej ubezpieczenia. Pozwoli to uniknąć rozczarowań w przyszłości.

Następnie trzeba zaakceptować regulamin i podać dane ubezpieczającego. Dodatkowo, należy zaznaczyć czy powyższe dane są takie same jak dane ubezpieczonego rowerzysty.

Ubezpieczenie roweru od kradzieży

Jeżeli chcielibyśmy rozszerzyć ubezpieczenie rowerzysty o Casco, wówczas należy podać również datę zakupu roweru. Niestety maksymalny czas od daty zakupu nie może przekroczyć 4 lat. Kolejna niezbędna informacja to cena zakupu. Sprawdzimy ją na paragonie lub fakturze. Teoretycznie ubezpieczenie roweru od kradzieży obejmuje modele o wartości od 100 do nawet 20000 złotych. W praktyce wszystko zależy od wewnętrznych zasad ustalonych w konkretnym ubezpieczycielem.

W kolejnym kroku musimy wpisać numer paragonu i zrobić jego zdjęcie lub skan.

Teraz przyszedł czas na podanie marki roweru i numeru ramy. Gdzie go znaleźć? W większości modeli znajduje się pod pedałami. Jeżeli go tam nie ma, znajdziemy go na karcie gwarancyjnej.

Ubezpieczenie rowerzysty możemy rozbić na maksymalnie dwie raty, dzięki czemu nie musimy jednorazowo wpłacać całej kwoty. Jest to ważne dla osób, które zdecydują się na wybór najdroższych pakietów. Zaznaczamy niezbędne zgody, zawieramy polisę i płacimy.

Zabezpieczenie rowerowe - czyli, jak ograniczyć ryzyko kradzieży?

Lista zabezpieczeń rowerowych jest dość długa, jednak zakup najtańszych modeli mija się z celem. Dlaczego? Bo każdy złodziej sforsuje je w kilka, co najwyżej kilkanaście sekund. Warto wybierać wyłącznie certyfikowane modele. Więcej o zabezpieczeniu roweru przeczytasz w naszej poradzie:

W OWU może pojawić się informacja, że rowerzysta jest zawsze zobligowany do używania zabezpieczenia rowerowego. Jego brak może być podstawą do odmowy wypłacenia roszczeń. Zdrowy rozsądek nakazuje zakup porządnej ochrony, która na sam widok odstrasza złodziei. Dużą popularnością cieszą się zabezpieczenia typu U-lock, wykonane z wysokogatunkowego metalu, który charakteryzuje się podwyższoną odpornością na przecinanie. W tym miejscu należy dodać, że nawet najdroższe zabezpieczenia antykradzieżowe nie ochronią naszego roweru w 100 %.

Poruszając się rowerem, trzeba także uzupełnić niezbędne wyposażenie. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Obowiązkowe wyposażenie roweru.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak kupić ubezpieczenie roweru?

Jeśli chcesz ubezpieczyć rower bez wychodzenia z domu, wejdź na stronę www: cuk.pl i skorzystaj z kalkulatora rowerowego online, wypełnij formularz i kup polisę w PZU. Możesz zadzwonić na infolinię, a jeśli w danym momencie nie dysponujesz odpowiednią ilością wolnego czasu, możesz umówić się na rozmowę w dogodnym terminie. 

Aby kupić ubezpieczenie roweru, możesz też pójść się do wybranej placówki CUK. Klikając w link, otworzysz mapę ze wszystkimi placówkami CUK. Jest ich aż 500, dlatego z dużą dozą prawdopodobieństwa, jedna z nich znajduje się blisko Twojego miejsca zamieszkania. Możesz również wpisać nazwę miejscowości lub kod pocztowy. Dzięki temu znajdziesz najbliższy punkt, w którym kupisz ubezpieczenie. Przed udaniem się do konkretnej placówki, warto sprawdzić w jakich godzinach pracuje. Osoby, którym zależy na czasie, mogą zadzwonić do oddziału, podać wszystkie niezbędne dane i umówić się na wybraną godzinę. Wówczas pracownik będzie miał czas na przygotowanie oferty dopasowanej do konkretnych wymagań.

Jeśli zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie dla rowerzysty najbardziej się opłaca, zajrzyj tu: Ubezpieczenie dla rowerzystów PZU - czy to dobra oferta? Wybraliśmy dla Ciebie ofertę sprawdzonego ubezpieczyciela, który na rynku jest od ponad 100 lat i któremu z pewnością można zaufać. Chcesz jak najlepiej zabezpieczyć się przed wypadkami? Sprawdź w jaki sposób może ochronić Cię polisa NNW i przestań martwić się o swoje zdrowie.

Jakie ubezpieczenie roweru sprawdzi się najlepiej?

Ubezpieczenie roweru powinno zapewniać jak największy zakres ochrony. Na rynku można znaleźć wiele produktów stworzonych z myślą o rowerzystach. Mowa tu o polisach takich jak:

 • NNW – dotyczy następstw nieszczęśliwych wypadków, które często zdarzają się podczas jazdy na rowerze. Obejmuje zarówno zdarzenia z udziałem samochodów i innych osób, jak i przypadkowe upadki. Kupując taką polisę, można uzyskać odszkodowanie pokrywające koszty leczenia;
 • OC – OC na rower różni się od tego na samochód. Dotyczy ono wypadków, w których z winy użytkownika roweru dojdzie do uszkodzenia mienia innych osób. Najczęściej są to zarysowania pojazdów czy nieumyślne urwanie lusterka;
 • AC – to ubezpieczenie cieszące się coraz większą popularnością wśród właścicieli jednośladów. Chroni ono zwykle w razie kradzieży czy zniszczenia roweru. Trzeba jednak pamiętać, że takie polisy zawierają liczne wykluczenia. Rower musi być zabezpieczony w odpowiedni sposób, by ubezpieczający wypłacił pieniądze.

Wybór ubezpieczenia dla rowerzysty niekiedy może być trudny. Wiele osób decyduje się jednak na kupowanie pełnych pakietów. Pozwalają one na zabezpieczenie zarówno siebie, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Obecnie produkty stworzone z myślą o rowerzystach można znaleźć w ofercie większości towarzystw ubezpieczeniowych.

Powody, dla których warto kupić ubezpieczenie roweru, znajdziesz tutaj: Ubezpieczenie roweru, kiedy warto?

Jak kupić ubezpieczenie roweru taniej?

Ubezpieczenie od kradzieży roweru, a także AC i OC można kupić w atrakcyjnych cenach. Trzeba tylko pamiętać o kilku kwestiach. Dobrym pomysłem okazuje się korzystanie z internetowych porównywarek. Zestawiają one oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych działających na polskim rynku. Obecnie konkurencja jest dość duża, dlatego poszczególne towarzystwa często organizują atrakcyjne promocje. Pozwalają one na obniżenie ostatecznego kosztu zakupu polisy nawet o kilkadziesiąt procent. Warto pamiętać, że oferty towarzystw ubezpieczeniowych regularnie się zmieniają, a na rynku pojawiają się nowe towarzystwa ubezpieczeniowe. Dlatego dobrym pomysłem jest sprawdzanie dostępnych propozycji co roku, by nie przepłacać i jednocześnie zapewnić sobie ochronę na korzystnych warunkach.

Informacje o promocyjnych cenach polis od poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych można zdobyć również na ich stronach internetowych takich firm. Jeśli korzystasz z usług jednej firmy od dłuższego czasu, kupując nie tylko ubezpieczenie od kradzieży roweru, lecz także polisy mieszkaniowe czy samochodowe, zwykle możesz liczyć na atrakcyjne zniżki.

Ile kosztuje ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla rowerzysty?

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla rowerzystów? To polisa bardzo tania, szczególnie w porównaniu do jej odpowiednika sprzedawanego właścicielom samochodów. Zazwyczaj składki wynoszą tylko kilkadziesiąt złotych rocznie. Dlatego też  wiele osób decyduje się na dokupienie również innych polis, m.in. AC na rower. Koszt ubezpieczenia w pakiecie nie powinien wynieść więcej niż 100–200 zł. Jeśli regularnie jeździsz rowerem, postawienie na kompleksową ochronę będzie strzałem w dziesiątkę.

Zakupienie ubezpieczenia na rower pozwala na uniknięcie kosztów związanych z leczeniem ewentualnych urazów czy pokryciem szkód wyrządzonych innym osobom. Często więc polisy tego typu obejmują  kwotę nawet kilkuset tysięcy złotych, co w zupełności wystarcza na pokrycie strat czy wyleczenie kontuzji.

Ubezpieczenie rowerzysty w CUK

W CUK znajdziesz wiele wariantów ubezpieczeń rowerowych od różnych towarzystw ubezpieczeniowych. To sposób na szybkie porównanie poszczególnych możliwości wybranie najlepszej z nich. Oferujemy także wiele polis stworzonych z myślą o innych środkach transportu. Pomagamy m.in. w wyborze ubezpieczenia motocyklowego dla wielbicieli jednośladów w szybszym wydaniu.

Jeśli szukasz dobrego i taniego ubezpieczenia dla rowerzysty, skorzystaj z naszego kalkulatora online, skontaktuj się z naszymi pracownikami bezpośrednio w jednym z punktów stacjonarnych lub zadzwoń na infolinię. Zapraszamy!

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku