W tym artykule:
- Co obejmuje podstawowe wyposażenie roweru?
- Oświetlenie rowerowe i dzwonek - bądź bezpieczny na drodze
- Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu, czyli hamulce
- Obowiązkowe oświetlenie roweru - dodatkowe informacje
- Czy kierunkowskazy rowerowe są obowiązkowe?
- Czy kask na rower jest obowiązkowy?
- Dodatkowe wyposażenie roweru - co wchodzi w jego skład?
- Opcjonalne wyposażenie roweru
- Co jeszcze można zamontować na rowerze?
- Co grozi za brak obowiązkowego wyposażenia roweru?
- Skorzystaj z pomocy CUK
Jazda na rowerze jest jedną z najprzyjemniejszych form spędzania wolnego czasu. Systematyczne przejażdżki pomagają utrzymać prawidłową masę ciała oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia tzw. chorób cywilizacyjnych. Aby bezpiecznie poruszać się po drogach, należy znać przepisy. Nie bez znaczenia jest również wyposażenie roweru. Jakie elementy wyposażenia są obowiązkowe?
Co obejmuje podstawowe wyposażenie roweru?
Na początku warto podkreślić, że wszystkie elementy obowiązkowego wyposażenia roweru mają za zadanie poprawić zarówno nasze bezpieczeństwo, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Każdy jednoślad powinien być wyposażony w przynajmniej jedno źródło światła z przodu w kolorze białym lub żółtym. Z tyłu musi znajdować się przynajmniej jedno źródło światła barwy czerwonej. Jakie oświetlenie do roweru wybrać? Jeśli często jeździmy po zmroku, warto zdecydować się na lampy emitujące rozproszone światło. Dużą popularnością cieszą się modele wyposażone w wymienny akumulator. O ich efektywności decyduje parametr nazywany lumen. Jest jednostką pomiarową strumienia świetlnego.
Teoretycznie im więcej lumenów, tym lampka powinna emitować więcej światła. Oczywiście wiąże się to z większym zapotrzebowaniem na energię (z tego powodu lampki w najmocniejszym trybie świecą najkrócej). Określenie rzeczywistego czasu pracy urządzenia jest bardzo ważne, ponieważ nikt nie chce aby akumulator w jego lampce wyczerpał się po zmroku w środku lasu.
Oświetlenie rowerowe i dzwonek - bądź bezpieczny na drodze
Kolejnym istotnym elementem jest światło odblaskowe, które musi być zamontowane na każdym rowerze. Światło powinno być czerwone i nie może być trójkątem. Odblaski rowerowe można nabyć w każdym sklepie i serwisie rowerowym. Ich cena jest niska, dlatego zaraz po zakupie roweru warto je zamocować w widocznym miejscu. Oczywiście wyposażenie rowerzysty nie powinno ograniczać się wyłącznie do oświetlenia.
Jakie inne elementy wpływają na poprawę naszego bezpieczeństwa na drodze? Niestety nie każdy miłośnik jazdy na dwóch kółkach zdaje sobie sprawę, że jego rower powinien być wyposażony także w sygnał dźwiękowy. Nie musi to być tradycyjny dzwonek. Dopuszczone jest również inne wyposażenie, które emituje dźwięk. Ważne, aby był to sygnał nieprzeraźliwy, aczkolwiek umiarkowanie ostrzegawczy. Nie może być zbyt cichy, ponieważ inni użytkownicy ruchu drogowego mogą go po prostu nie usłyszeć. Gdzie najlepiej zamontować dzwonek? Oczywiście na kierownicy roweru. Osoby praworęczne powinny przymocować go z prawej, natomiast leworęczne z lewej strony.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu, czyli hamulce
Każdy rower poruszający się po drogach publicznych musi być wyposażony w przynajmniej jeden sprawny hamulec. Jak ocenia się jego sprawność? W tym przypadku nie ma jednoznacznych wytycznych, jednak policjant może sprawdzić, czy układ hamulcowy w rowerze umożliwia efektywne hamowanie. Choć przepisy prawa nie wymagają dwóch sprawnych hamulców, to ich prawidłowe działanie powinno być priorytetem każdego rowerzysty. Jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenie dotyczące niezbyt wystarczającej siły hamowania, należy oddać jednoślad do serwisu celem sprawdzenia całego układu.
Obowiązkowe oświetlenie roweru - dodatkowe informacje
Zagłębiając się w obowiązujące przepisy dowiadujemy się, że oprócz kształtu i koloru oświetlenia, regulowany jest również sposób montażu. Każdy rowerzysta powinien wiedzieć, że światła pozycyjne powinny być zamocowane na wysokości od 25 do 150 cm od nawierzchni. Z czego to wynika? Taki zakres wysokości zapewnia najbardziej efektywną pracę oświetlenia. Dodatkowo, odblaski na koła rowerowe i inne tego typu elementy muszą być widoczne przynajmniej ze 150 m podczas dobrej przejrzystości powietrza. W trakcie wyboru konkretnego roweru, warto sprawdzić czy jest wyposażony w pedały z odblaskami, ponieważ one też podnoszą poziom bezpieczeństwa.
Czy kierunkowskazy rowerowe są obowiązkowe?
Nie, przepisy rowerowe nie nakazują montażu wyposażenia tego typu. Chcąc zasygnalizować zamiar skrętu, najpierw należy obejrzeć się za siebie i sprawdzić, czy wyciągnięcie ręki jest bezpieczne. Następnie, w zależności od kierunku jazdy, sygnalizujemy zamiar skrętu prawą lub lewą ręką. Warto jednak dodać, że kierunkowskazy do roweru w formie lampek podnoszą bezpieczeństwo. Dzięki temu migacze są coraz chętniej montowane przez miłośników jazdy na dwóch kółkach.
Czy kask na rower jest obowiązkowy?
Początkujący rowerzyści często zadają to samo pytanie, a mianowicie czy kask rowerowy jest obowiązkowy? Nie, obecnie obowiązujące przepisy (stan na 9.03.2021) nie nakazują jazdy w kasku. Jednak bez względu na to czy jeździmy rowerem szosowym, MTB, turystycznym czy innym, zakładanie kasku jest zalecane. Dlaczego? Ponieważ jest to jedyna ochrona głowy, która w razie zdarzenia drogowego zmniejsza lub całkowicie eliminuje obrażenia. Czy rowerzysta musi mieć kask w trakcie zawodów lub innych grupowych aktywności? Wszystko zależy od organizatora, a tak naprawdę regulaminu. Zatem czy kask na rower jest obowiązkowy na imprezach masowych? Prawie zawsze tak.
Z DORADCĄ
Dodatkowe wyposażenie roweru - co wchodzi w jego skład?
Wszystkie poniższe elementy wyposażenia również są nieobowiązkowe i nie obejmują ich przepisy dla rowerzystów. Aby jednak dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo, przyda się m.in. lusterko rowerowe. Dzięki niemu rowerzysta widzi co dzieje się za nim. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że ogranicza konieczność odwracania się przez ramię. W trakcie jazdy po zatłoczonym mieście, lusterko rowerowe jest przydatne.
Warto pamiętać, że odblaski na rower w niektórych sytuacjach mogą okazać się niewystarczające. Wówczas warto zainwestować w kamizelkę odblaskową. Aby mieć całkowitą pewność, że mamy do czynienia z produktem spełniającym swoje zadanie, warto wybierać wyłącznie certyfikowane kamizelki odblaskowe.
Niestety każdy rowerzysta prędzej czy później zmierzy się z przebitą dętką. Jeżeli ta sytuacja zdarzy się blisko miejsca zamieszkania, wówczas można spokojnie doprowadzić rower do domu. Gorzej, jeśli dzieli nas od niego kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów. Aby poradzić sobie w takiej sytuacji, potrzebujemy dwóch, a w zasadzie trzech rzeczy. Pierwszą z nich jest oczywiście zapasowa dętka, kolejną pompką pasująca do wentyla i trzecią, opcjonalną jest łyżka do opony. Ten ostatni element jest stosunkowo tani, jednak znacząco przyspiesza wymianę przebitej dętki na nową. Po przyjechaniu do miejsca docelowego warto jak najszybciej załatać dętkę. Na rynku można znaleźć gotowe zestawy zawierające łatki różnej wielkości, klej i specjalną tarkę do oczyszczania powierzchni wokół przebicia. Po sklejeniu znów mamy zapasową dętkę. Takie podejście sprawia, że dwie dętki będą nam służyć przez bardzo długi czas.
Porada: w trakcie klejenia łatek należy upewnić się, czy w dętce jest tylko jedna dziura. Jak to zrobić? Najlepiej zastosować sprawdzoną metodę, czyli lekko napompować dętkę i włożyć ją do miski z wodą. W miejscu, w którym pojawią się pęcherzyki powietrza znajduje się dziura.
Opcjonalne wyposażenie roweru
W przypadku kilkugodzinnych przejażdżek rowerowych należy co około 30 minut uzupełniać płyny. Oczywiście można włożyć butelkę z wodą lub izotonikiem do plecaka, jednak bardziej komfortowym rozwiązaniem jest wykorzystanie bidonu. Aby przytwierdzić go do ramy, musimy mieć odpowiedni uchwyt, który jest zazwyczaj przymocowany dwiema śrubkami.
Wielu rowerzystów w trakcie jazdy nie ma założonych okularów. Nawet w przypadku jazdy z małą prędkością istnieje ryzyko uszkodzenia oka po zderzeniu z owadem lub drobnym kamykiem. Ponadto okulary chronią oczy przed wiatrem.
Co jeszcze można zamontować na rowerze?
Aby uniknąć problemów ze znalezieniem właściwej trasy przejazdu, wielu rowerzystów montuje na kierownicy GPS. To niewielkie urządzenie jest wyposażone w czytelny wyświetlacz i umożliwia dokładne wytyczenie trasy. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy poruszamy się po nieznanym terenie. Takie wyposażenie roweru sprawdza się także w trakcie wypadów za miasto. Dzięki specjalnemu uchwytowi, GPS może być bezpiecznie wykorzystywany w każdym terenie. Wybierając konkretny model warto zwrócić uwagę m.in. na czas pracy na jednym ładowaniu. Im jest dłuższy, tym lepiej, choć w przypadku bardzo długich tras nie obędzie się bez dodatkowego źródła zasilania, np. powerbanku.
- Osoby, które preferują długie przejażdżki rowerowe powinny zastanowić się nad zamontowaniem torby, koszyka lub bagażnika. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, dzięki czemu każdy może dopasować konkretny model do potrzeb. Dużą popularnością cieszą się torby montowane do ramy. Dzięki nim, masz swobodny dostęp do najpotrzebniejszych rzeczy, bez konieczności schodzenia z roweru.
- Większe torby są przeważnie montowane na bagażniku. To miejsce gwarantuje dużą stabilność pakunku, nawet w sytuacji jazdy po nierównych nawierzchniach. Co więcej, można przewozić w niej cięższe wyposażenie, np. butelki z wodą i żywność.
Bez względu na to, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, trzeba pamiętać o jednym. Torby muszą być wykonane z materiału odpornego na warunki atmosferyczne. Wybrane modele charakteryzują się całkowitą odpornością na wodę. Warto zwrócić uwagę również na jakość wykonania. Sztywne torby najlepiej nadają się do przewożenia delikatnych przedmiotów, takich jak telefony, kamery i inne urządzenia tego typu.
Co grozi za brak obowiązkowego wyposażenia roweru?
Policja może nałożyć mandat na rowerzystę, którego rower nie jest wyposażony w odpowiednie oświetlenie i sygnał dźwiękowy. Dodatkowo możemy spodziewać się mandatu w przypadku, gdy jednoślad ma niesprawny hamulec lub jego użytkowanie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Mandat może wynieść od 50 do nawet 200 złotych. Warto jednak przypomnieć, że pieniądze nie są najcenniejszą rzeczą, jaką możemy stracić, poruszając się niesprawnym rowerem pozbawionym obowiązkowego wyposażenia. Wypadki z udziałem rowerzystów niejednokrotnie są tragiczne w skutkach. Aby dbać o swoje zdrowie i życie oraz dać przykład innym, należy zawsze mieć zamontowane oświetlenie i dzwonek, sprawne hamulce, a oprócz tego zakładać kask.
Skorzystaj z pomocy CUK
W niektórych przypadkach nawet najlepszy sprzęt i akcesoria mogą nie uchronić przed konsekwencjami poważnego wypadku. Aby zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami, warto mieć ubezpieczenie roweru. Dowiedz się więcej, korzystając z naszej infolinii lub odwiedzając jedną z placówek CUK.
Ubezpieczenie roweru możesz kupić bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że wejdziesz na cuk.pl i wypełnisz formularz. Dodatkowo dzięki naszemu kalkulatorowi wyliczysz wysokość składki i będziesz mógł kupić polisę rowerową online.
Oceń artykuł