2019-03-21

Czy warto jeździć w kasku na rowerze

Każdy z nas chce być bezpiecznym podczas wycieczek rowerowych. Jak zabezpieczamy się przed skutkami ewentualnych wypadków?

Czy warto jeździć w kasku na rowerze

Każdy z nas chce być bezpiecznym podczas wycieczek rowerowych. Dlatego kupujemy porządne oświetlenie, żeby było nas dobrze widać po zmroku. A jak zabezpieczamy się przed skutkami ewentualnych wypadków?

Ile jest wypadków z udziałem rowerzystów?

Polskie statystyki mówią wyraźnie,  że w 2018 r. zginęło 284 rowerzystów, to o 64 osoby więcej niż w 2017 r. Wzrosła również liczba rannych o blisko 400 osób w porównaniu z poprzednim rokiem. W 2018 roku w wypadkach ucierpiało 4200 rowerzystów. Policja jako przyczynę takiego stanu rzeczy podaje zwiększoną liczbę rowerzystów na drogach.

Ile z osób poszkodowanych w wypadkach drogowych miało kaski na głowie? Czy dzięki temu odnieśli mniejsze obrażenia? Niestety takie dane nie są dostępne. Zdrowy rozsądek podpowiada jednak, że szczególnie przy mniejszych prędkościach, kask może okazać się zbawienny.

Co z tym kaskiem?

Debata zapewne trwać będzie jeszcze długo. Z drugiej strony, skoro jednak panuje względna zgoda co do tego, że bezpieczniejszy jest upadek na głowę w kasku niż bez, to może przyjrzyjmy się po prostu ich zaletom.

Kask to nie tylko element ochronny!

Bogactwo wzorów, kolorów i modeli sprawia, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Wpływa to na fakt, że po kaski rowerowe sięga coraz więcej osób. A jak wiemy, wzrost zainteresowania jakimś produktem natychmiast uruchamia rynek. Producenci kasków rowerowych prześcigają się więc nie tylko w ilości dostępnych wzorów, ale też w stosowanych technologiach. 

Zalety i rodzaje kasków rowerowych

Najważniejszą zaletą kasków jest oczywiście ochrona zdrowia. Zabezpieczamy naszą czaszkę przed urazami, na które jesteśmy narażeni w trakcie jazdy. Jednak również ważną zaletą jest też to, że kask jest w stanie ochronić nas przed udarem słońca.
Obecnie na rynku mamy dostęp do kilku rodzajów kasków. Głównie wśród nich wyróżnia się kaski typu:

  • MTB,
  • enduro,
  • kaski full face,
  • kaski orzeszki.

Najpopularniejsze są kaski MTB, głównie dlatego, że są najtańsze, bo można je kupić już za kilkadziesiąt złotych (choć oczywiście są i droższe, nawet w okolicach tysiąca złotych). W opinii rowerzystów mają one dobrą wentylację i opływowy kształt. Z tych kasków wywodzą się kaski enduro, które mają lepiej rozbudowany tył, przez co lepiej chronią głowę.

Kaski full face są mniej popularne ze względu na swoją budowę, bo obejmują one całą głowę wraz ze szczęką. Ten typ kasków wybierany jest często przez osoby zawodowo jeżdżące na rowerach, ponieważ są wykonane z mocnych materiałów. Ich ceny wahają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy.

Najrzadziej wybieranym modelem jest kask typu orzeszek. Użytkowany jest przez posiadaczy rowerów BMX. Kaski te dobrze chronią głowę, ale mają słabą wentylację, co czyni je mniej komfortowymi.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kasku?

Duża liczba dostępnych modeli kasku może przyprawić o zawrót głowy każdego, kto próbował zdecydować się na konkretny model. Trzeba pamiętać, że głównym zadaniem kasku jest ochrona rowerzysty. Dlatego musi spełniać on podstawowe normy bezpieczeństwa, a przy tym być wygodny.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Wybór kasku rowerowego wydaje się trudnym zadaniem?

Chętnie podpowiemy Tobie, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu kasku dla rowerzysty. Jest pięć podstawowych kwestii:

  • materiał zewnętrzny, z jakiego kask jest wykonany, np. powłoka ceramiczna czyni go i trwalszym i lżejszym;
  • materiał wewnętrzny — gąbka lub pianka zapobiegają otarciom, ale ważna też jest wkładka antybakteryjna obecna w niektórych modelach;
  • wentylacja zapobiegająca poceniu;
  • rozmiar kasku — o tyle jest łatwiej, że większość kasków ma wmontowane pokrętła lub suwaki służący do regulacji rozmiaru. Pamiętajmy, że idealnie dopasowany kask to taki, który przylega do głowy, ale jej nie uciska. Dlatego pomimo możliwości regulacji, na każdej metce jest informacja o sugerowanym rozmiarze;
  • certyfikaty bezpieczeństwa — szukajmy oznaczenia EN1078, które jest wystarczającym potwierdzeniem, że produkt spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa i został dopuszczony do sprzedaży w Europie.

Używanie kasku może uratować życie

Każdy, kto jeździ na rowerze, zdaje sobie sprawę, że nieprzyjemne sytuacje na drodze, mogą spotkać nas w najmniej oczekiwanym momencie. Używanie kasku może uratować życie.Jednak nawet kask, nie chroni nas przed niektórymi nieprzyjemnymi zdarzeniami, takimi jak np. upadek z roweru po wjechaniu na nierówną nawierzchnię i złamanie nogi. W takich sytuacjach bezcenne okazuje się ubezpieczenie rowerowe, które może pokryć nie tylko koszty leczenia, ale też koszty naprawy roweru.

Ubezpiecz siebie i rower

Zobacz, jakie są warianty ubezpieczenia rowerowego i wybierz ochronę odpowiednią dla siebie!

Oblicz składkę ubezpieczenia rowerowego w naszym kalkulatorze online. Wolałbyś porozmawiać z doradcą o dostępnych wariantach ubezpieczenia rowerowego? Zadzwoń na infolinię 22 27 00 337 lub odwiedź jedną z placówek CUK na terenie całego kraju. Zapraszamy do kontaktu!

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku