2019-02-14

Rodzaje ubezpieczeń rowerowych – zobacz, w czym możesz wybierać

Skoro ubezpieczamy samochód, dlaczego nie ubezpieczyć roweru, który często służy nam nie tylko rekreacyjnie.

Rodzaje ubezpieczeń rowerowych – zobacz, w czym możesz wybierać

Skoro ubezpieczamy samochód, dlaczego nie ubezpieczyć roweru? Jako rowerzyści, również jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego i jesteśmy narażeni na wypadki, może nawet w większym stopniu niż za kierownicą pojazdu czterokołowego. Możemy zdecydować się na NNW, Casco, OC i ubezpieczenie bagażu.

Co zyskujemy z każdą z polis? Ile wynosi rata?

Dlaczego warto ubezpieczyć rower?

Jako rowerzyści jesteśmy narażeni na wypadki i kradzieże. Warto mieć polisę, zwłaszcza kiedy nasz rower kosztował krocie. Policja podaje, że każdego roku kradzionych jest kilkanaście tysięcy rowerów. A to tylko zgłoszone przypadki. Wystarczy chwila nieuwagi i tracimy nasze mienie. Z ubezpieczeniem rowerowym możemy pokryć poniesione straty materialne. Nawet najlepsze zapięcie rowerowe nie jest w stanie uchronić nas przed sprytnymi złodziejami. Rowery giną częściej niż samochody i łatwiej je sprzedać.
Po co się stresować? Wystarczy wykupić odpowiednią polisę rowerową lub ubezpieczenie bagażu i już możemy czuć się bezpiecznie – w miejscu zamieszkania i w podróży.

Jakie ubezpieczenie rowerowe wybrać?

Jeśli chcemy ubezpieczyć rower, mamy kilka możliwości. Podstawowe rodzaje ubezpieczeń rowerowych to:

  • OC – ubezpieczenie, które zapewni nawet do 200 000 zł odszkodowania za szkody dokonane przez rowerzystę w wyniku wypadku lub innego zdarzenia drogowego. Warto je mieć, ponieważ w przypadku, kiedy to my jesteśmy winni, szkodę będzie można pokryć właśnie z polisy OC, a nie z własnej kieszeni.  
  • NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków dla rowerzysty podczas użytkowania roweru. Polisa NNW chroni nasze zdrowie i przyda się szczególnie wtedy, kiedy doznamy urazu.
  • Casco – ubezpieczenie, które zapewnia ochronę od uszkodzenia roweru po wypadku, jego zniszczeniu lub kradzieży. Rower został skradziony lub uszkodzony w czasie jazdy? Ucierpiał w wyniku pożaru lub warunków atmosferycznych? Warto się przygotować na takie ewentualności i wykupić ubezpieczenie casco, które ochroni nas przed finansowymi skutkami tych nieprzyjemnych sytuacji. 
  • Ubezpieczenie bagażu – przyda się nie tylko podróżnikom, ale również miłośnikom codziennej jazdy, czy zwolennikom okazjonalnych przejażdżek. To rodzaj ubezpieczenia, które ma chronić nasze bagaże przed kradzieżą lub uszkodzeniem. Wyobraź sobie, że dojeżdżasz do pracy na rowerze. Codziennie pokonujesz podobną trasę, więc czujesz się bezpiecznie. Zatrzymujesz się na czerwonym świetle i w tym momencie podbiega do Ciebie złodziej. Wyrywa torbę, którą przewozisz, po czym wbiega do odjeżdżającego autobusu MZK. Między innymi w takiej sytuacji otrzymasz świadczenie, jeśli wykupiłeś wcześniej polisę z opcją ubezpieczenia bagażu. Suma ubezpieczenia może wynieść nawet 10 000 zł, a wysokość wypłaconego świadczenia zależy od wartości uszkodzonych lub utraconych przedmiotów.

Warto mieć ubezpieczenie rowerowe, które chroni nasze zdrowie i dobytek

Aby ubezpieczyć rower w ramach ubezpieczenia casco potrzebna jest faktura lub paragon. Z dowodem zakupu można skorzystać z jednej z wymienionych opcji. Która będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza? Ile będzie wynosić Twoja składka? Aby się tego dowiedzieć skorzystaj z naszego kalkulatora.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku