2023-11-28

Czy warto ubezpieczyć rower?

Dla kogo przeznaczona jest polisa rowerowa?

Czy warto ubezpieczyć rower?

Zapewnij sobie pełen komfort oraz bezpieczeństwo podczas jazdy rowerem. Dzięki zakupionemu ubezpieczeniu będziesz mógł nie tylko liczyć na wsparcie finansowe w momencie kradzieży Twojego cennego sprzętu, ale także w niespodziewanych sytuacjach na drodze. Zapraszamy do lektury artykułu, z którego dowiesz się, czy warto ubezpieczyć rower.

Czym jest ubezpieczenie roweru?

Ubezpieczenie roweru, podobnie jak polisa samochodowa, chroni Twój sprzęt przed skutkami zdarzeń losowych, utratą, zniszczeniem oraz uszkodzeniem. Dzięki temu, podczas niespodziewanych kradzieży konkretnych elementów lub całego jednośladu, będziesz mógł otrzymać zadośćuczynienie. To samo dotyczy również nietypowych sytuacji na drodze, czyli np. kraksy, wskutek której Twój rower zostanie poważnie uszkodzony. Przy dodatkowym rozszerzeniu ubezpieczenie jednośladu może obejmować nie tylko sam sprzęt, ale także chronić Twoje zdrowie. Po wypadku będziesz mógł liczyć na wsparcie finansowe, które pozwoli pokryć koszty leczenia czy rehabilitacji.

Dlaczego warto ubezpieczyć rower?

Rowerzysta, jak każdy uczestnik ruchu drogowego, narażony jest na nieszczęśliwe wypadki. Czasem nie trzeba wybierać się w daleką podróż, aby odnieść trwały uszczerbek na zdrowiu. Właśnie dlatego warto rozważyć zakup ubezpieczenia roweru, aby móc zapewnić sobie przede wszystkim bezpieczeństwo. Ubezpieczenie roweru może obejmować różne zdarzenia – poniżej omawiamy podstawowe rodzaje ochrony.

Casco rowerowe

Każdy sprzęt sportowy ma dużą wartość, dlatego dzięki dodatkowej polisie, będziesz mógł liczyć na zadośćuczynienie podczas napadu z włamaniem, np. do piwnicy czy garażu. A co jeśli pojedziesz do sklepu, zostawisz rower przymocowany do stojaka specjalnym zabezpieczeniem, a tuż po zakupach okaże się, że go nie ma? W takiej sytuacji także chroni Cię ubezpieczenie jednośladu.

Tak naprawdę, ubezpieczając rower, możesz chronić jego całe wyposażenie. Ten zakres dotyczy nie tylko kradzieży jednośladu np. w miejscu publicznym. Polisa ubezpieczeniowa będzie dotyczyć licznych napraw uszkodzeń spowodowanych niespodziewanymi zdarzeniami na drodze. Jeśli przez przypadek wjedziesz w barierkę  możesz liczyć na finansowe zabezpieczenie.

OC rowerzysty

Ciekawym rozwiązaniem jest także OC, które wchodzi w skład ubezpieczenia roweru. Tak jak w przypadku poruszania się autem, jeśli wyrządzisz krzywdę osobie trzeciej na trasie, nie będziesz musiał ponosić kosztów za szkody z własnej kieszeni.

NNW rowerzysty

W skład ubezpieczenia roweru wchodzi także NNW, który chroni Ciebie jako kierowcę na drodze. Jeśli po wypadku doznasz obrażeń i np. złamiesz nogę, polisa zapewni Ci wsparcie finansowe. Dzięki temu będziesz mógł opłacić koszty leczenia.

Ubezpieczenie bagażu rowerowego

Co ciekawe, ubezpieczyć możesz także bagaż. Na pozór może się to wydawać niepotrzebne, jednak jeśli w wyniku kradzieży stracisz telefon czy nowo zakupione cenne przedmioty, dostaniesz za nie odszkodowanie.

Kiedy warto ubezpieczyć rower?

Najczęściej jest tak, że polisa rowerowa przydaje się w najmniej odpowiednim momencie. Kiedy warto ubezpieczyć rower? W kilku sytuacjach:

 • masz sprzęt o sporej wartości

Jeśli kupiłeś nowy rower, za którego słono zapłaciłeś, warto go chronić. Kradzież cennego jednośladu mogłaby zaboleć. Wiele towarzystw ubezpiecza także rowery, które nie są nowe (np. do 4 lat), więc jeśli zainwestowałeś sporo pieniędzy w używany rower również warto go ubezpieczyć. W ramach ubezpieczenia rowerowego możesz ubezpieczyć także rower elektryczny.

 • często jeździsz

Jeśli niestraszne Ci żadne warunki i rowerem jeździsz także w listopadzie, a nawet grudniu, możesz zdecydować się na polisę całoroczną. Jednak, jeśli z roweru korzystasz tylko wiosną i latem, towarzystwa zaoferują Ci ubezpieczenie na krótszy okres np. 7 miesięcy. Jeśli wybierasz się na zagraniczne wycieczki, musisz zadbać, by Twoja polisa obejmowała szerszy zakres terytorialny niż Polska.

 • jeździsz rowerem do pracy

Jeśli rowerem dojeżdżasz do pracy i zabierasz ze sobą cenne przedmioty, np. laptop, również warto wykupił ubezpieczenie rowerowe, które zapewnia także ochronę na wypadek zniszczenia, utraty czy kradzieży bagażu.

 • jeździsz ruchliwymi ścieżkami

Gdy poruszasz się w mieście, gdzie niejednokrotnie ścieżkę trzeba dzielić z innymi rowerzystami czy pieszymi, nietrudno o wypadek. Mając ubezpieczenie rowerowe z OC nie będziesz musiał z własnej kieszeni pokrywać szkód, powstałych, gdy kogoś potrącisz, jadąc rowerem. Szkody spowodowane osobom trzecim to jedno. Drugą sprawą podczas jazdy rowerem na ruchliwej ulicy, ale i nie tylko, jest bezpieczeństwo samego rowerzysty. Ubezpieczenie rowerowe, które obejmuje NNW to z pewnością dobry pomysł w każdej sytuacji.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia?

Wybierając ubezpieczenie rowerowe koniecznie trzeba zwrócić uwagę kilka kwestii m.in.:

 • zakres ubezpieczenia – najlepiej, by był jak najszerszy, czyli oprócz NNW czy OC rowerzysty, casco roweru czy ubezpieczenia bagażu zawierał jeszcze dodatki (niektóre towarzystwa zapewniają assistance, a w jego ramach nawet wsparcie psychologa po wypadku). Jednak wraz z zakresem wzrastać może cena polisy, co trzeba wziąć pod uwagę i dostosować ubezpieczenie do swoich potrzeb.
 • okres trwania ubezpieczenia – możesz zdecydować się na polisę całoroczną lub wykupić ubezpieczenie tylko na kilka miesięcy.
 • jaki rodzaj zabezpieczeń wymagany jest przez towarzystwo – pamiętaj, że odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego otrzymasz wtedy, kiedy pomimo zabezpieczenia, zostanie skradziony. Oznacza to, że za każdym razem musisz dbać o swój sprzęt i stosować odpowiednie rodzaje ochrony, w zależności od wartości jednośladu i wymagań ubezpieczyciela opisanych w OWU. W przypadku najprostszych, standardowych rowerów te zabezpieczenia to zwykle linka stalowa, spiralna lub pancerna, łańcuchy z zamkiem, specjalne zapięcia kabłąkowe wraz z zamkiem oraz składane zabezpieczenia. Dokładnie sprawdź rodzaj zabezpieczeń w OWU i korzystaj z nich zgodnie z zaleceniem ubezpieczyciela.
 • wysokość sum ubezpieczenia – to górna granica odpowiedzialności towarzystwa. Z reguły suma gwarancyjna ubezpieczenia casco rowerowego jest ustalana przez towarzystwo na podstawie rzeczywistej wartości roweru, jednak już pozostałe sumy (NNW, bagażu czy OC) można ustalić samodzielnie. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym lepiej, jednak trzeba wiedzieć, że za wyższe SU trzeba zapłacić więcej.
 • zakres terytorialny – standardowe ubezpieczenia rowerowe zapewniają ochronę na terenie Polski, jednak zazwyczaj za dodatkową opłatą można rozszerzyć zakres o inne państwa, a nawet cały świat.

Im szerszy zakres ochrony, tym oczywiście lepiej dla Ciebie jako kierowcy. Przykładowo, mieszkając w wieżowcu na ostatnim piętrze, nie będziesz musiał martwić się o włamanie do piwnicy czy poruszając się po tłocznych ulicach, zagwarantujesz sobie ochronę.

Przeczytaj OWU ubezpieczenia rowerowego!

Podczas podpisywania umowy musisz zapoznać się z jej warunkami. Zobacz, co wchodzi w skład, aby mieć pewność, w jakim momencie na trasie będziesz dokładnie chroniony. Z zakresem ochrony zapoznasz się w naszym kalkulatorze rowerowym. Zwróć również uwagę na rodzaje zabezpieczenia, które w zależności od wartości posiadanego jednośladu, musisz stosować, aby dostać zadośćuczynienie w momencie kradzieży. Jeszcze przed podpisaniem umowy, będziesz musiał podać sumę, czyli aktualną wartość. To niezwykle istotny element polisy, którego nie warto ani zawyżyć, ani zaniżyć. Sprawdź także, czy polisa obowiązuje wyłącznie na terenie Polski, czy możesz poruszać się rowerem bez obaw również na wakacjach.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

W jakim towarzystwie warto ubezpieczyć rower?

W CUK Ubezpieczenia przygotowaliśmy starannie ofertę dla rowerzystów wraz z firmą PZU i Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych “TUW”. To pierwsze możesz kupić online, z kolei polisę rowerową w TUW zawrzesz w placówce i za pośrednictwem infolinii.

Przeczytaj więcej o ubezpieczeniu dla rowerzystów PZU.

Przyjrzyjmy się teraz jednej z ofert. Czy warto ubezpieczyć rower w PZU? Oferta jest skonstruowana tak, że możesz samodzielnie zdecydować, które ze składowych Cię interesuje. Bazą jest ubezpieczenie NNW i tylko na takie ubezpieczenie możesz się zdecydować lub rozszerzyć je o casco czy OC, a także wybrać pełen pakiet. 

Ile kosztuje ubezpieczenie roweru?

By zobrazować Ci, jaki jest koszt takiego ubezpieczenia, wyliczmy przykładową składkę, posługując się kalkulatorem ubezpieczeń rowerowych na CUK.pl. Rower w tej przykładowej kalkulacji jest nowy i kosztował 1500 zł, a okres ubezpieczenia to 7 miesięcy.

Kalkulacja sporządzona 19.11.2023 r.
Składnik polisySuma ubezpieczenia / wartość roweruCena

NNW rowerzysty

30 000 zł

110,17 zł

Casco rowerowe

1500 zł

53,75 zł

OC rowerzysty

50 000 zł

32,25 zł

ubezpieczenie bagażu

500 zł

35,83 zł

SUMA

232 zł

Gdybyśmy zdecydowali się na ubezpieczenie tego roweru w takiej konfiguracji na cały rok, zapłacilibyśmy niecałe 100 zł więcej. 

Czy warto ubezpieczyć rower? Podsumowanie

 • Dlaczego warto ubezpieczyć rower? W zależności od zakresu to zabezpieczenie nie tylko sprzętu czy bagażu przed skutkami zdarzeń losowych, utratą, zniszczeniem oraz uszkodzeniem, ale także ochrona dla Ciebie na wypadek nieszczęśliwego wypadku.
 • Kiedy warto ubezpieczyć rower? Ubezpieczenie rowerzysty to dobry pomysł nie tylko, gdy jeździsz dużo np. dojeżdżasz do pracy, ale także, gdy na jednoślad wsiadasz tylko okresowo lub wybierasz się na zagraniczną wycieczkę. Możesz wybrać polisę całoroczną lub na kilka miesięcy. Ubezpieczenie roweru warto również wykupić, jeśli rower ma wysoką wartość i jego kradzież lub zniszczenie mocno odczułbyś finansowo.
 • Ubezpieczenie rowerowe z reguły obejmuje NNW rowerzysty, casco rowerowe, OC rowerzysty, ubezpieczenie bagażu, a nawet assistance.
 • Wybierając polisę trzeba zwrócić uwagę na takie kwestie, jak zakres terytorialny, sumy ubezpieczenia czy rodzaj zabezpieczeń, jakie trzeba stosować.

Sprawdź cenę polisy rowerowej na CUK.pl

Jeśli chcesz kupić polisę rowerową przez internet, skorzystaj z naszego kalkulatora rowerowego. Dzięki niemu będziesz mógł zapoznać się z zakresem ochrony ubezpieczenia rowerowego PZU i podpisać umowę online. Zadzwoń też na infolinię lub odwiedź jedną z placówek.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku