2023-05-31

Ubezpieczenie dla rowerzystów PZU — poznaj szczegóły oferty

Ochrona roweru od PZU

Ubezpieczenie dla rowerzystów PZU — poznaj szczegóły oferty

Jesteś rowerzystą i chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze? Skoro rower to dla Ciebie środek komunikacji, z pewnością nie chciałbyś go stracić. Zastanawiasz się, jaką ofertę wybrać? W tym tekście przybliżymy Ci temat ubezpieczenia dla rowerzystów w PZU, które zostało przygotowane specjalnie dla CUK.

Ubezpieczenie roweru i rowerzysty PZU – czym jest?

Bez względu na to, czy rowerem poruszasz się przez cały rok, czy tylko w sezonie wiosenno-letnim, warto pomyśleć o ubezpieczeniu roweru. PZU przygotowało dedykowany produkt, który zapewni Ci ochronę w każdej sytuacji, tak abyś mógł poruszać się bezpiecznie rowerem. Towarzystwo proponuje ciekawe rozszerzenia, takie jak ubezpieczenie bagażu czy OC rowerzysty. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o tej polisie.

Ubezpieczenie roweru w PZU obejmuje nie tylko ochronę roweru, ale również Ciebie – jako rowerzysty. Czym różnią się te dwa zakresy? Casco roweru w PZU oraz ubezpieczenie bagażu chroni Twoje mienie. Jeżeli dojdzie do kradzieży czy też do zniszczenia roweru wskutek wypadku lub innych zdarzeń losowych, otrzymasz odszkodowanie, które pozwoli Ci na odkupienie lub naprawę zniszczonego roweru. Nie będziesz musiał naprawiać szkód z własnej kieszeni. Poza ubezpieczeniem roweru w PZU możesz wykupić również OC oraz NNW. Polisa na rower w PZU chroni nie tylko Twoje mienie, ale również Ciebie jako rowerzystę. W przypadku ubezpieczenia NNW to Ty otrzymasz odszkodowanie, gdy w wyniku wypadku doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu. OC na rower w PZU chroni Cię natomiast w sytuacji, gdy wyrządzisz szkodę osobie trzeciej. W tym wypadku to towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje wszelkie koszty związane z naprawą tej sytuacji. Cena ubezpieczenia rowerowego zależy od tego, na jaki zakres ochrony się zdecydujesz. Sprawdź, które rozszerzenia są warte uwagi!

PZU Rowerzysta – NNW

Podstawowym ubezpieczeniem rowerowym jest NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. PZU wypłaci odszkodowanie, jeśli na skutek nieszczęśliwego wypadku rowerzysta dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu. Jeśli więc z powodu śliskiej nawierzchni wpadniesz w poślizg i złamiesz rękę, uzyskasz świadczenie, które pozwoli opłacić leczenie, rehabilitację, a w skrajnych przypadkach pokryje koszty zakupu np. aparatu ortopedycznego. W razie śmierci w wyniku wypadku na rowerze odszkodowanie dostają bliscy. NNW chroni rowerzystę podczas jazdy, wsiadania na rower i zsiadania z niego.

Tego typu ubezpieczenie nie obejmuje natomiast chorób – tych, o których rowerzysta wie, jak i tych, których nie jest świadomy, a ujawnią się podczas jazdy rowerem i będą przyczyną wypadku. Wyjątek stanowi atak epilepsji lub omdlenie – te zdarzenia znajdują się w zakresie podstawowym.

W ramach NNW PZU zapewnia również usługi assistance, do których należy m.in.: pomoc medyczna (wizyta lekarza i pielęgniarki w miejscu pobytu, a także transport pomiędzy placówkami), pomoc rehabilitacyjna i pielęgnacyjna itd. Maksymalna suma ubezpieczenia NNW dla rowerzystów wynosi 200 000 zł.

Odpowiedzialność cywilna rowerzysty

Jeśli dojdzie do wypadku komunikacyjnego z Twojej winy, będziesz musiał pokryć szkody wyrządzone pokrzywdzonemu z własnej kieszeni. Jednak sytuacja wygląda inaczej, jeśli zdecydujesz się na zakup OC, które jest rozszerzeniem NNW rowerzysty.

Jeśli ubezpieczony wyrządzi komuś na drodze szkodę (zarysuje samochód, zniszczy rower lub spowoduje wypadek śmiertelny), PZU wypłaci odszkodowanie dla poszkodowanego lub jego rodziny. Maksymalna suma ubezpieczenia OC na rower w PZU wynosi 200 000 zł. Polisa chroni Cię w nieprzewidzianej sytuacji, dzięki temu nie musisz martwić się o pokrycie ewentualnych roszczeń osób poszkodowanych w takim wypadku.

Ubezpieczenie roweru od zniszczenia i kradzieży

W PZU ubezpieczenie roweru może obejmować także sytuację, w której dojdzie do uszkodzenia roweru lub jego części w wyniku zdarzenia losowego bądź działania osób trzecich. To rozszerzenie do podstawowej polisy, które jest dodatkowo płatne. Jeśli ktoś siłą odbierze Ci Twoją własność, możesz liczyć na odszkodowanie w ramach casco roweru.

Casco roweru z PZU oznacza też gwarancję wypłaty odszkodowania, jeśli Twój jednoślad zostanie skradziony np. spod galerii handlowej czy z piwnicy. Warunkiem jest jednak staranne zabezpieczenie antykradzieżowe. Kupując casco roweru w CUK, otrzymujesz również ubezpieczenie od kradzieży roweru, gdyż jest ono już w zakresie ochrony.

Suma ubezpieczenia casco roweru w PZU obliczana jest automatycznie i wynika z wartości Twojego sprzętu Jak to się dzieje? Wystarczy, że wpiszesz wartość roweru z paragonu oraz datę jego zakupu, a na tej podstawie system sam przeliczy kwotę. Uwzględniona zostanie amortyzacja, która ma wpływ na wartość Twojego roweru. W przypadku pojazdów starszych niż 12 miesięcy stosuje się poniższą tabelę amortyzacji wartości jednośladów:

Wiek roweru w miesiącach od daty zakupuWartość roweru w procentach

1-12

100%

13-24

80%

25-36

65%

>36

50%

Decydując się na zakup casco roweru w PZU pamiętaj również o zabezpieczeniach przeciwkradzieżowych. W PZU ubezpieczenie roweru od kradzieży zadziała tylko wtedy, gdy spełnione zostaną poniższe warunki:

Wartość roweru w złRodzaj zabezpieczeń

Do 3 000 zł

Zapięcia na linkę stalową, spiralną, pancerną

 Łańcuchy z zamkiem

Zapięcia kabłąkowe (szeklowe) z zamkiem

Zabezpieczenia składane

Od 3 000 zł do 20 0000 zł

Łańcuchy z utwardzanej stali o grubości min. 8 mm z zamkiem

Zapięcia kabłąkowe (szeklowe) ze stali z podwójnie blokowanym zamkiem ze stali specjalnie hartowanej

Zabezpieczenia składane o grubości min. 5 mm

W przypadku kradzieży z włamaniem, jeżeli przechowujesz rower w:

  • Domu jednorodzinnym lub mieszkaniu — drzwi zewnętrzne muszą być zamykane na jeden zamek wielozastawkowy.
  • Budynku niemieszkalnym – tj. w pomieszczeniu gospodarczym, pomieszczeniu garażowym – drzwi zewnętrzne muszą być zamykane co najmniej na jedną kłódkę wielozastawkową, za równorzędne uznaje się także elektroniczny system zamykania.
  • Pomieszczeniu ogólnodostępnym (np. wózkarni) – drzwi muszą być zamykane na jedną kłódkę wielozastawkową, a rower musi być przytwierdzony na stałe do trwałego elementu (ściany, wieszaka rowerowego).

Ubezpieczenie bagażu

W PZU ubezpieczenie roweru nie ogranicza się tylko do ochrony samego pojazdu. W ramach dodatkowego rozszerzenia, jakim jest ubezpieczenie bagażu, dostaniesz odszkodowanie, jeśli przewożone przez Ciebie rzeczy zostaną zniszczone np. w wyniku wypadku na rowerze. To szczególnie przydatne rozszerzenie polisy, jeśli jeździsz do pracy rowerem i w sakwie przewozisz np. laptop. W takiej sytuacji rozsądnie jest zdecydować się na to rozszerzenie polisy i wybrać większą sumę ubezpieczenia bagażu (może ona wynosić nawet 10 000 zł).

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ubezpieczenie roweru za granicą

Jeśli lubisz wycieczki zagraniczne, zastanawiasz się pewnie, czy zakres ubezpieczenia PZU obejmuje zdarzenia rowerowe w różnych miejscach świata. Kupując tu polisę określasz, czy ma ona obowiązywać tylko w Polsce, czy także za granicą. Jeśli wybierzesz opcję „cały świat”, składka wzrośnie w porównaniu z opcją „terytorium RP”. Do wyboru są też opcje: „terytorium RP z USA i Kanadą” i „cały świat bez USA i Kanady”. Kupując ubezpieczenie z odpowiednim zakresem terytorialnym możesz wszędzie bezpiecznie jeździć rowerem. PZU gwarantuje ochronę na terenie całego świata, co pozwala Ci bezpiecznie poruszać się Twoim rowerem również podczas wakacyjnych wyjazdów zagranicznych.

Ubezpieczenie roweru w wakacje

Najczęściej rowerem poruszamy się wiosną, latem i jesienią. Dla osób, które jeżdżą rowerem właśnie wtedy, kiedy aura jest najbardziej ku temu sprzyjająca, PZU udostępniło możliwość ubezpieczenia jednośladu na okres 7 miesięcy. Ci wytrwalsi, którzy nie zsiadają z rowerów nawet zimą mogą wybrać całoroczną polisę.

Ubezpieczenie PZU Rower – czy się opłaca?

Porównując polisy dla cyklistów w różnych towarzystwach, ubezpieczenie w PZU wypada korzystnie, jeśli weźmie się pod uwagę te kwestie:

  • Chcesz ubezpieczyć rower np. 3-letni. Niektóre towarzystwa nie obejmują ochroną rowerów, które mamy np. 2 lata. W PZU ubezpieczony rower (jeśli chodzi np. o casco) nie może mieć więcej niż 4 lata.
  • Chcesz ubezpieczyć rower o dużej wartości. W PZU możesz objąć ochroną rower, który kosztuje od 100 do 20 000 zł. Niektóre towarzystwa nie zgadzają się na ubezpieczenie roweru, którego wartość przekracza np. 5 000 zł.
  • Jeździsz rowerem w różnych miejscach świata. Możesz wybrać spośród kilku opcji w zależności od tego, gdzie będziesz podróżował.
  • Możesz wybrać dowolne składowe polisy.

Poniżej przedstawiamy tabelę, która zobrazuje jak ciekawą ofertę PZU dla ubezpieczenia roweru mamy w CUK:

Do kogo kierowany jest produkt?

W PZU ubezpieczenie roweru mogą wykupić klienci indywidualni, którzy uprawiają sporty rekreacyjnie.

Na jaki czas można zawrzeć umowę?

Umowa może zostać zawarta na sezon (7 miesięcy) lub na cały rok.

Co wchodzi w skład ubezpieczenia rowerowego?

NNW – które jest bazą każdej polisy (suma ubezpieczenia od 10 000 zł do 200 000 zł).

Casco roweru – z sumą ubezpieczenia nawet 20 000 zł. W przypadku szkód z casco roweru zastosowanie ma udział własny w wysokości 5% w każdej szkodzie.

OC rowerzysty – suma gwarancyjna od 10 000 zł do 200 000 zł.

Ubezpieczenie bagażu – suma ubezpieczenia od 500 zł do 10 000 zł.

Zakres terytorialny

RP

Terytorium całego świata z wyłączeniem USA i Kanady

Terytorium USA i Kanady

Terytorium całego świata

Ubezpiecz rower w CUK

Czy wiesz, że możesz sprawdzić cenę za ubezpieczenie na rower PZU online? Również w ten sposób możesz kupić polisę. Wejdź na nasz bezpłatny kalkulator rowerowy online.  Jeśli masz pytania odnośnie do polisy, zadzwoń na infolinię CUK lub wybierz się do najbliższej placówki CUK.

Oceń artykuł

4.8
(5)