Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2019-12-19

Skradziono Ci rower? Co musisz zrobić?

Jakie kroki musisz podjąć po kradzieży roweru? Czy warto się ubezpieczyć na wszelki wypadek?

Mimo że statystyki policyjne wskazują na spadek liczby kradzieży rowerów w Polsce, nadal jest to prosty sposób na wzbogacenie się złodziei. Z naszego artykułu dowiesz się, co musisz zrobić, kiedy pomimo różnego rodzaju zabezpieczeń, Twój jednoślad po prostu zniknął.

Ubezpieczenie casco roweru to dobra ochrona w razie kradzieży roweru. Ubezpieczyciel zapłaci za utraconą własność.

Zgłoś kradzież na policję

Tak jak w przypadku włamania z kradzieżą do Twojego domu, tak samo jeśli łupem okaże się Twój rower, musisz zgłosić to na policję. Dokładnie opisz markę i model jednośladu, aby jego identyfikacja była prostsza. Posiada on znaki szczególne? Zarysowania? Braki w wyposażeniu? Wszystkie te informacje przekaż odpowiednim służbom. Dobrze jeśli posiadasz aktualne zdjęcie swojego roweru, zarówno w całości, jak i znaczących detali. Zgłoszenie tego zdarzenia na policji ma ogromne znaczenie, choć często na pierwszy rzut oka wydaje się stresującą i niepotrzebną formalnością. Przykładowo, jeśli służby porządkowe znajdą sprawców, którzy składowali skradzione rowery w jednym miejscu, będą mogli oddać Twój cenny przedmiot. Powinieneś dostać także dokument w postaci spisanego protokołu, który przyda się do otrzymania odszkodowania.

Co jeszcze możesz zrobić?

Zacznij poszukiwania na własną rękę. Wszędzie, gdzie tylko to możliwe, umieść ogłoszenie o zaginięciu Twojego jednośladu. Pamiętaj też o nagrodzie finansowej, która dodatkowo zachęci i zaangażuje obce osoby do rozejrzenia się po swojej okolicy. Skorzystaj także z bazy rowerów skradzionych, o której pisaliśmy w poprzednim artykule i umieść tam swoje dane. Dzięki temu, być może szybciej odzyskasz swój jednoślad.

Zgłoś sprawę do towarzystwa ubezpieczeniowego

Jeśli posiadasz ubezpieczenie roweru od kradzieży, musisz jak najszybciej zgłosić zdarzenie. Podczas rozmowy, będziesz musiał podać numer polisy, swoje dane osobowe, a także wszelkie szczegóły dotyczące kradzieży. Towarzystwo ubezpieczeniowe udzieli Ci informacji na temat tego, jak dalej wygląda procedura ubiegania się o zadośćuczynienie. Najczęściej w ciągu kilku dni trzeba wysłać wniosek z danymi, dokumentem potwierdzającym zakup jednośladu, a także kopią protokołu, który sporządzony został na policji.

Odszkodowanie za skradziony rower

Zadośćuczynienie za rower przysługuje Ci wtedy, kiedy pomimo odpowiedniego zabezpieczenia, został skradziony i nie odnalazł się. Wytyczne dotyczące antykradzieżowych zabezpieczeń roweru różnią się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Przykładowo, jeśli wartość roweru wynosi do 3000 złotych, musisz stosować zapięcia na linkę stalową, spiralną lub pancerną, specjalne łańcuchy, zapięcia kabłąkowe z zamkiem oraz zabezpieczenia składane. Jeśli wartość przekracza tę kwotę i sięga do 20 000 złotych, dodatkowo łańcuch powinien mieć grubość co najmniej 8 mm, a zabezpieczenie składane minimum 5 mm. Z kolei zapięcia kabłąkowe muszą mieć możliwość podwójnego blokowania zamkiem ze stali. To jednak tylko przykładowe wytyczne, zanim podpiszesz umowę z ubezpieczycielem, sprawdź dokładnie, jakich zabezpieczeń będzie oczekiwał. Twój jednoślad został skradziony z garażu lub piwnicy? To pomieszczenie powinno być także zabezpieczone co najmniej jednym zamkiem lub kłódką.

Wartość roweru

Podpisując polisę z towarzystwem ubezpieczeniowym, podajesz wartość Twojego roweru z paragonu. Maksymalna kwota, którą możesz uzyskać w jej ramach będzie pomniejszona o zużycie jednośladu. Szczegóły znajdziesz w tabeli dotyczącej amortyzacji, która znajduje się w warunkach umowy.

Zabezpiecz się na przyszłość

Nie miałeś do tej pory ubezpieczenia roweru od kradzieży? Warto przyjrzeć się tej opcji, która zapewni Ci wsparcie finansowe na przyszłość. Niezależnie od tego, jak często korzystasz z takiej formy komunikacji, możesz cieszyć się z komfortowej i bezpiecznej jazdy. Polisa upoważnia Cię nie tylko do otrzymania zadośćuczynienia w momencie kradzieży i uszkodzeń. W zależności od wybranego wariantu może ochronić Cię także podczas wyrządzenia szkód osobom trzecim, nieszczęśliwych wypadków na drodze, a także zniszczenia Twojego bagażu. W CUK masz możliwość sprawdzenia ceny ubezpieczenia oraz zakresu jego ochrony.

Czym jest assistance?

Wśród ofert CUK znajduje się atrakcyjne rozwiązanie, które dodatkowo chroni Twoje zdrowie oraz budżet. Do polisy, w ramach ubezpieczenia NNW, otrzymasz także assistance, który obejmuje wizytę lekarza, rehabilitację i hospitalizację. W razie wypadku rowerem, możesz liczyć na pełne wsparcie oraz pomoc. W jej zakres wchodzi także transport np. do placówki medycznej, a także organizacja i dostarczenie leków na wskazany adres. W razie potrzeby, możesz skorzystać z porad psychologa.

Ubezpieczenie roweru?

Znajdź ubezpieczenie roweru nie tylko od kradzieży! Skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń rowerowych, zadzwoń na infolinię lub odwiedź placówkę CUK Ubezpieczenia.