Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2019-06-27

Ubezpieczenie rowerzysty - kiedy warto mieć OC i NNW?

Jesteś rowerzystą i chcesz zadbać o własne bezpieczeństwo? Możesz liczyć na ochronę w ramach polisy NNW i OC.

Jeździsz na rowerze i chciałbyś się ubezpieczyć? Twój rower ma już swoje lata? A może nie masz w ogóle własnego roweru? Nie szkodzi! Ubezpiecz się jako rowerzysta i bądź pod ochroną za każdym razem, gdy wsiadasz na rower!

Rowerzysta może zaopatrzyć się w polisę OC i NNW bez konieczności ubezpieczania roweru.

Czy każdy rowerzysta potrzebuje ubezpieczenia?

Prawnie nie ma takiego obowiązku, ale wielu rowerzystów we własnym interesie decyduje się na zakup polisy. W razie wypadku czy kolizji są pod ochroną i towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje odpowiedzialność finansową za zdarzenie.

Niewątpliwym plusem ubezpieczeń dla rowerzystów jest możliwość zakupu polisy wyłącznie sezonowo, kiedy sprzyja pogoda do przejażdżek. Nie jeździsz na rowerze zimą? Nie płacisz za ubezpieczenie, kiedy Twój pojazd stoi bezczynnie!

To bardzo ważne, aby odpowiednio wybrać składniki ubezpieczenia

O ile pakiet OC i NNW przyda się każdemu rowerzyście, tak casco zainteresuje zwłaszcza posiadaczy droższych lub nowszych rowerów.

Spójrzmy na przykłady: Marek korzysta na przemian z rowerów miejskich i z pojazdów z wypożyczalni. Nie ma własnego roweru, więc niepotrzebna mu polisa casco.

Z kolei rower Ani ma już 10 lat, a jego wartość nie jest wysoka. Ewentualne zniszczenia byłaby w stanie naprawić z własnych oszczędności.

Oboje wybrali jednak OC i NNW rowerzysty. Po co im takie ubezpieczenie?

Jak działa OC rowerzysty?

Przyjrzyjmy się sytuacji na polskich drogach: obowiązkową polisę OC musi posiadać każdy kierowca pojazdu mechanicznego. Jeśli zatem prowadząc swój samochód spowodujesz wypadek, ubezpieczyciel zajmie się likwidacją szkody.

Dzięki OC nie zapłacisz za naprawę czy złomowanie aut ani za koszty leczenia poszkodowanych. Spowodowałeś wypadek, jadąc rowerem? Przygotuj się na poważne wydatki z własnej kieszeni. Chyba, że wykupisz wcześniej ubezpieczenie OC.

Zgodnie z prawem rowerzysta nie musi posiadać polisy OC, ale warto ją mieć, jeśli nie chcesz odpowiadać swoim majątkiem za powstałe straty. Ubezpieczenie dotyczy szkód na mieniu i osobie, które wyrządziłeś osobom trzecim. Przykładowo, jadąc rowerem, przez nieuwagę wpadłeś na pieszego na przejściu dla pieszych. Ofiara ma złamaną rękę i wymaga rehabilitacji. Z polisą OC rowerzysty to nie Ty, ale Twój ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu. Jeśli z kolei zderzysz się z innym rowerzystą i uszkodzisz jego pojazd, towarzystwo pokryje również koszty naprawy jego roweru.

Dlaczego rowerzyście przyda się NNW?

Jazda na rowerze to aktywność, którą w miarę możliwości podejmujemy na ścieżkach rowerowych, ale często musimy poruszać się ulicą, która nie jest najbezpieczniejszym miejscem dla rowerów.

Polisa NNW to ochrona w razie nieszczęśliwego wypadku. Otrzymujesz rekompensatę za procent doznanego uszczerbku na zdrowiu. Dzięki wsparciu ubezpieczyciela zawsze masz zapewnione środki na podjęcie leczenia i rehabilitacji. Zdarzenia objęte ochroną to nie tylko wypadki poważne w skutkach. Masz prawo do świadczenia także przy drobniejszych zdarzenia np. gdy złamałeś kciuk w wyniku niefortunnego upadku.

Szykujesz się na przejażdżkę rowerem?

Zanim założysz kask, kup ubezpieczenie dla rowerzysty za pośrednictwem prostego kalkulatora online.

Oceń artykuł

0
(0)