2022-12-09

OC rowerzysty – czym jest i dlaczego warto je wykupić?

Jesteś rowerzystą i chcesz zadbać o własne bezpieczeństwo? Możesz liczyć na ochronę w ramach polisy NNW i OC.

OC rowerzysty – czym jest i dlaczego warto je wykupić?

Gdy dochodzi do wypadków i kolizji na drodze, rowerzysta nie ma zwykle szans z większym pojazdem i to on jest stroną poszkodowaną. Jednak może się też zdarzyć, że to osoba jadąca jednośladem wyrządzi komuś krzywdę lub spowoduje materialne szkody. OC dla rowerzysty skutecznie chroni przed odpowiedzialnością za takie zdarzenia. Na tę formę ochrony powinni więc postawić zarówno rowerzyści traktujący jednoślad jako rekreację, jak i ci, dla których jest on codziennym środkiem transportu. Chcesz dowiedzieć się więcej o OC rowerzysty? Przeczytaj ten artykuł.

OC rowerzysty – czy jego posiadanie jest obowiązkowe?

Zgodnie z polskim prawem OC rowerowe nie jest obowiązkowe. Jednak warto zaopatrzyć się w tę formę ochrony, jeśli zależy nam na pełnym bezpieczeństwie w czasie jazdy jednośladem. Dzięki tej polisie to nie Ty, ale Twój ubezpieczyciel wypłaci zadośćuczynienie poszkodowanemu. Ubezpieczenie OC rowerzysty chroni przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone osobom trzecim (zarówno cielesne, jak i majątkowe). Dlatego, choć prawnie nie ma takiego obowiązku, wiele osób decyduje się na tę polisę dobrowolnie we własnym interesie.

Jakie korzyści płyną z posiadania OC rowerzysty?

Podstawową korzyścią z posiadania OC rowerzysty jest to, że w razie wypadku lub kolizji pozostajesz pod ochroną, a towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje odpowiedzialność finansową za zdarzenie, do którego doszło z Twojej winy. Dużym plusem takiego ubezpieczenia jest też możliwość jego zakupu wyłącznie sezonowo – np. latem, kiedy pogoda sprzyja przejażdżkom. Jeśli nie jeździsz rowerem zimą, nie będziesz musiał płacić za polisę, ponieważ Twój rower stoi bezczynnie.

Ogromną zaletą zakupu OC na rower tradycyjny lub elektryczny jest również to, że jeśli uszkodzimy podczas jazdy drogie mienie innej osoby (np. luksusowy samochód), element elewacji lub potrącimy przechodnia, powodując wypadek, polisa pokryje wszelkie straty. Jeżeli nie posiadamy ubezpieczenia OC na rower cena, jaką będziemy musieli zapłacić za szkody, może nas przerosnąć. Ludzkie zdrowie jest co prawda bezcenne, ale koszt rehabilitacji osoby, która ulegnie wypadkowi z naszej winy, może być uregulowany za sprawą posiadanej polisy. To samo w przypadku zbitego lusterka czyjegoś samochodu.

Z czego powinna składać się polisa rowerzysty?

Ubezpieczenie rowerzysty powinno mieć starannie dobrane części składowe. O ile pakiet OC i NNW przyda się każdemu użytkownikowi jednośladu, to casco chroniące od kradzieży zainteresuje zwłaszcza posiadaczy droższych lub nowszych rowerów. Do podstawowego OC i NNW rowerzysty towarzystwa oferują często dodatkowe pakiety, które bywają warte uwagi. Wśród takich propozycji z pewnością znajdzie się ochrona assistance zapewniająca transport uszkodzonego roweru do najbliższego punktu serwisowego oraz pokrycie kosztów naprawy jednośladu po wypadku.

Dobrym wyborem przy zakupie OC dla rowerzysty będzie także skorzystanie z rozszerzenia o akcję poszukiwawczą i ratowniczą. Wypadki, zwłaszcza te w bardziej wymagającym terenie, zdarzają się często – lepiej być zabezpieczonym na taką ewentualność. Ta opcja dedykowana jest zwłaszcza rowerzystom górskim i planującym dalekie trasy w trudnych regionach kraju lub za granicą. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę też na zakres terytorialny polisy rowerowej – od tego zależy, czy uzyskamy wsparcie ubezpieczyciela w miejscu, gdzie dojdzie do wypadku.

Polisa rowerowa z opcją casco (zwana też rowerowym AC) będzie natomiast przydatna, jeśli nasz sprzęt zostanie uszkodzony. To ubezpieczenie obejmuje również wszelkie naprawy wynikające z aktów wandalizmu. Tego typu ochrona jest dedykowana zwłaszcza osobom mieszkającym w mniej bezpiecznych dzielnicach miasta, a także tym, którzy często pozostawiają przypięty rower w przestrzeni miejskiej.

Ubezpieczenie roweru od kradzieży w ramach casco zapewni nam ochronę, kiedy ktoś przywłaszczy sobie nasze mienie. Może do tego dojść nie tylko w miejscach publicznych i ogólnodostępnych, gdy pozostawiamy rower pod sklepem, ale także z terenu klatki schodowej, garażu czy piwnicy.

To ważne!

Nawet jeśli posiadasz ubezpieczenie roweru od kradzieży, musisz pamiętać, by w razie takiej sytuacji zawiadomić o tym policję. Zostanie spisany odpowiedni protokół, który będzie stanowił dowód dla ubezpieczyciela. Tylko w ten sposób będziesz mógł ubiegać się o odszkodowanie.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

W jakich sytuacjach chroni OC rowerzysty?

Przyjrzyjmy się sytuacji na polskich drogach: obowiązkową polisę OC musi posiadać każdy kierowca pojazdu mechanicznego. Jeśli zatem prowadząc swój samochód, spowodujesz wypadek, ubezpieczyciel zajmie się likwidacją szkody. Dzięki OC nie zapłacisz za naprawę czy złomowanie aut ani za koszty leczenia poszkodowanych. Spowodowałeś wypadek, jadąc rowerem? Przygotuj się na poważne wydatki z własnej kieszeni. Chyba że wykupisz wcześniej polisę OC rowerzysty!

Ubezpieczenie rowerowe możesz rozszerzyć o dowolne dodatki – tak samo, jak w przypadku każdej polisy komunikacyjnej.Może ona swoim zakresem obejmować różnego rodzaju sytuacje – wszystko zależy od tego, czego wymaga potencjalny klient towarzystwa. Jeśli planujesz zakup takiej polisy, będziesz mógł liczyć na wsparcie ubezpieczyciela w przypadku:

  • kradzieży,
  • aktów wandalizmu,
  • uszkodzenia Twojego roweru,
  • uszkodzenia innego pojazdu z powodu wypadku,
  • uszkodzenia mienia lub ciała innego uczestnika ruchu,
  • eksploatacji części roweru (z pominięciem hamulców i opon),
  • utraty/kradzieży/uszkodzenia Twojego bagażu,
  • następstw nieszczęśliwych wypadków.

Ile kosztuje OC na rower?

Tak jak w przypadku każdej polisy, cena ubezpieczenia rowerowego zależy od konkretnej oferty towarzystwa, a także doboru rozszerzeń. Zakres ochrony można ustalać indywidualnie, a im więcej dodatków, tym cena będzie wyższa. Koszt ubezpieczenia na rower będzie zależny też od wieku posiadanego pojazdu oraz jego ceny pierwotnej. Ile może kosztować OC rowerzysty? W zależności od ustalonej sumy ubezpieczenia będzie wynosiło około kilkudziesięciu złotych za rok. Cena może ulec zwiększeniu, jeśli rozszerzmy np. zakres terytorialny nabywanej polisy.

Kiedy przydaje się ubezpieczenie NNW dla rowerzysty?

Jazda na rowerze to aktywność, którą w miarę możliwości podejmujemy na specjalnie przystosowanych do tego ścieżkach, ale często musimy poruszać się również ulicą, która nie jest najbezpieczniejszym miejscem dla cyklistów. Jeśli przemieszczamy się jednośladem pomiędzy rozpędzonymi autami, nietrudno o niebezpieczną kolizję. Właśnie dlatego warto wykupić ubezpieczenie NNW dla rowerzysty.

Dzięki ochronie w razie nieszczęśliwego wypadku otrzymujesz rekompensatę za procent doznanego uszczerbku na zdrowiu. Wsparcie ubezpieczyciela zapewni Ci środki na podjęcie leczenia i rehabilitacji. Zdarzenia objęte ochroną to nie tylko wypadki poważne w skutkach. Masz prawo do świadczenia także przy drobniejszych zdarzeniach, w wyniku których np. złamałeś palce po upadku z roweru lub doznałeś kontuzji kolana. 

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) to rozszerzenie rowerowego OC, które może przydać się wszystkim użytkownikom jednośladów niezależnie od poziomu umiejętności czy intensywności jazdy. Większość ubezpieczycieli oferuje ten dodatek w pakiecie rowerowego ubezpieczenia (np. w ramach OC rowerzysty towarzystwa Warta). O wypadek na rowerze nietrudno, ponieważ każdy z nas narażony jest na potrącenie przez auto czy najechanie na wystające z ziemi konary. Nawet jeśli stosujesz się do zasad bezpieczeństwa w czasie jazdy, rozważ zakup polisy NNW.

Warto wiedzieć!

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie rowerowe? Pakiety ubezpieczeń rowerowych obejmują najczęściej OC, NNW oraz ochronę od kradzieży roweru. Warto zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia oraz na wszystkie świadczenia, do których zobowiązane jest towarzystwo –  istotne informacje znajdziesz w OWU.

Szukasz polisy rowerowej? Znajdziesz ją w CUK!

Wiesz już, jakie korzyści możesz zyskać dzięki nabyciu rozszerzonego o OC ubezpieczenia rowerowego. Polisy dedykowane cyklistom można wykupić w dogodnych pakietach oferowanych przez wiodące towarzystwa za pośrednictwem CUK Ubezpieczenia. OC na rower znajdziesz np. w ofercie PZU. Dzięki współpracy z wieloma towarzystwami w CUK kupisz rozmaite pakiety dla rowerzystów, które z powodzeniem dopasujesz do swoich potrzeb. Sprawdź nasz kalkulator ubezpieczeń rowerowych, który wyszuka dla Ciebie najlepsze oferty. Wycenę otrzymasz już w 2 minuty! Wolisz zapytać o polisę osobiście? Zadzwoń na infolinię: 22 27 00 337 lub odwiedź placówkę CUK osobiście! Zapraszamy do kontaktu!

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku