W tym artykule:
- OC rowerzysty – czy jego posiadanie jest obowiązkowe?
- Jakie korzyści płyną z posiadania OC rowerzysty?
- W jakich sytuacjach chroni OC rowerzysty?
- Ile kosztuje OC na rower?
- Jak wybrać OC rowerzysty?
- Kiedy przydaje się ubezpieczenie NNW rowerzysty?
- Z czego powinna składać się polisa rowerzysty?
- Ile kosztuje ubezpieczenie rowerzysty?
- Szukasz polisy rowerowej? Znajdziesz ją w CUK!
Gdy dochodzi do wypadków i kolizji na drodze, rowerzysta nie ma zwykle szans z większym pojazdem i to on jest stroną poszkodowaną. Jednak może się też zdarzyć, że to osoba jadąca jednośladem wyrządzi komuś krzywdę lub spowoduje materialne szkody. OC dla rowerzysty skutecznie chroni przed odpowiedzialnością za takie zdarzenia. Na tę formę ochrony powinni więc postawić zarówno rowerzyści traktujący jednoślad jako rekreację, jak i ci, dla których jest on codziennym środkiem transportu. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym ubezpieczeniu dla rowerzysty? Przeczytaj ten artykuł.
OC rowerzysty – czy jego posiadanie jest obowiązkowe?
Zgodnie z polskim prawem OC rowerowe nie jest obowiązkowe. Taki obowiązek nakładany jest tylko na właścicieli pojazdów mechanicznych, a rower nim nie jest. Również rower elektryczny nie jest uznawany za pojazd mechaniczny, ponieważ nie jest napędzany wyłącznie siłą mechaniczną, a więc jego właściciel nie musi kupować OC.
Jednak warto zaopatrzyć się w tę formę ochrony, jeśli zależy nam na pełnym bezpieczeństwie w czasie jazdy jednośladem. Dzięki tej polisie to nie Ty, ale Twój ubezpieczyciel wypłaci zadośćuczynienie poszkodowanemu. Ubezpieczenie OC rowerzysty chroni przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone osobom trzecim (zarówno cielesne, jak i majątkowe). Dlatego, choć prawnie nie ma takiego obowiązku, wiele osób decyduje się na tę polisę dobrowolnie we własnym interesie.
Jakie korzyści płyną z posiadania OC rowerzysty?
Podstawową korzyścią z posiadania OC rowerzysty jest to, że w razie wypadku lub kolizji pozostajesz pod ochroną, a towarzystwo ubezpieczeniowe przejmuje odpowiedzialność finansową za zdarzenie, do którego doszło z Twojej winy. Dużym plusem takiego ubezpieczenia jest też możliwość jego zakupu wyłącznie sezonowo – np. latem, kiedy pogoda sprzyja przejażdżkom. Jeśli nie jeździsz rowerem zimą, nie będziesz musiał płacić za polisę, ponieważ Twój rower stoi bezczynnie. Dla amatorów jazdy rowerem cały rok, towarzystwa przygotowują ofertę ubezpieczenia OC rowerzysty na 12 miesięcy.
Ogromną zaletą zakupu OC na rower tradycyjny lub elektryczny jest również to, że jeśli uszkodzisz podczas jazdy drogie mienie innej osoby (np. luksusowy samochód), element elewacji lub potrącisz przechodnia, powodując wypadek, polisa pokryje wszelkie straty. Jeżeli nie posiadasz ubezpieczenia OC na rower, cena, jaką będziesz musiał zapłacić za szkody, może Cię przerosnąć. Ludzkie zdrowie jest co prawda bezcenne, ale koszt rehabilitacji osoby, która ulegnie wypadkowi z naszej winy, może być uregulowany za sprawą posiadanej polisy. To samo w przypadku zbitego lusterka czyjegoś samochodu.
Przykład 1:
Anna, regularnie korzystająca z roweru jako środka transportu, była zawsze ostrożna i zachowywała się zgodnie z przepisami drogowymi. Niestety, pewnego dnia podczas jazdy potrąciła przechodnia, który nagle wyszedł zza zakrętu. Przechodzący doznał obrażeń i konieczna była w jego przypadku długotrwała rehabilitacja. Dzięki ubezpieczeniu OC rowerzysty Anna nie musiała ponosić kosztów związanych z leczeniem i rehabilitacją poszkodowanego, ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe pokryło te wydatki.
W jakich sytuacjach chroni OC rowerzysty?
Przyjrzyjmy się sytuacji na polskich drogach: obowiązkową polisę OC musi posiadać każdy kierowca pojazdu mechanicznego. Jeśli zatem prowadząc swój samochód, spowodujesz wypadek, ubezpieczyciel zajmie się likwidacją szkody. Dzięki OC nie zapłacisz za naprawę czy złomowanie aut ani za koszty leczenia poszkodowanych. Spowodowałeś wypadek, jadąc rowerem? Przygotuj się na poważne wydatki z własnej kieszeni. Chyba że wykupisz wcześniej polisę OC rowerzysty!
Ubezpieczenie rowerowe możesz rozszerzyć o dowolne dodatki – tak samo, jak w przypadku każdej polisy komunikacyjnej. Może ona swoim zakresem obejmować różnego rodzaju sytuacje – wszystko zależy od tego, czego wymaga potencjalny klient towarzystwa. Jeśli planujesz zakup takiej polisy, będziesz mógł liczyć na wsparcie ubezpieczyciela w przypadku:
- kradzieży,
- aktów wandalizmu,
- uszkodzenia Twojego roweru,
- uszkodzenia innego pojazdu z powodu wypadku,
- uszkodzenia mienia lub ciała innego uczestnika ruchu,
- eksploatacji części roweru (z pominięciem hamulców i opon),
- utraty/kradzieży/uszkodzenia Twojego bagażu,
- następstw nieszczęśliwych wypadków.
Polisę rowerzysty możesz dopasować do swoich potrzeb. Pamiętaj jedną, że podstawą jest NNW, do którego możesz dobrać ochronę bagażu, OC czy casco roweru. Zamów rozmowę z doradcą, a doradzimy, jakie elementy ubezpieczenia rowerzysty Ci się przydadzą!
Z DORADCĄ
Ile kosztuje OC na rower?
Tak jak w przypadku każdej polisy, cena ubezpieczenia rowerowego zależy od konkretnej oferty towarzystwa, a także doboru rozszerzeń. Zakres ochrony można ustalać indywidualnie, a im więcej dodatków, tym składka będzie wyższa. Koszt ubezpieczenia na rower będzie zależny m.in. od zakresu terytorialnego (Polska lub świat), a także okresu trwania umowy (ubezpieczenie całoroczne lub na kilka miesięcy). Ile może kosztować OC rowerzysty? W zależności od ustalonej sumy ubezpieczenia będzie wynosiło około kilkudziesięciu złotych za rok. Cena może ulec zwiększeniu, jeśli rozszerzmy np. zakres terytorialny nabywanej polisy.
W dalszej części tego tekstu znajdziesz tabelę, z której dowiesz się, ile kosztuje OC na rower, które jest częścią ubezpieczenia rowerzysty.
Jak wybrać OC rowerzysty?
Niezależnie od tego, którą polisę wybierzesz, przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem będziesz musiał zwrócić uwagę na pewną kwestię. To suma ubezpieczenia OC rowerzysty, czyli górna granica, do której odpowiadać będzie towarzystwo za szkody przez Ciebie spowodowane. Z reguły firmy ubezpieczeniowe proponują konkretną wartość sumy gwarancyjnej np. 10 000 zł. Czasem można także ustalić ją samodzielnie. Im wyższa suma gwarancyjna, tym OC rowerzysty będzie droższe, ale będzie też lepiej zabezpieczało Twoje finanse. Nigdy nie wiadomo przecież, czy jadać rowerem nie uszkodzisz drogiego samochodu, którego naprawa z własnej kieszeni mogłaby mocno Cię obciążyć.
Kiedy przydaje się ubezpieczenie NNW rowerzysty?
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) to z reguły baza ubezpieczenia rowerzysty, które może przydać się wszystkim użytkownikom jednośladów niezależnie od poziomu umiejętności czy intensywności jazdy. Jazda na rowerze to aktywność, którą w miarę możliwości podejmujemy na specjalnie przystosowanych do tego ścieżkach, ale często musimy poruszać się również ulicą, która nie jest najbezpieczniejszym miejscem dla cyklistów. Jeśli przemieszczamy się jednośladem pomiędzy rozpędzonymi autami, nietrudno o niebezpieczną kolizję. Właśnie dlatego warto wykupić ubezpieczenie NNW dla rowerzysty.
Dzięki ochronie w razie nieszczęśliwego wypadku otrzymujesz rekompensatę za procent doznanego uszczerbku na zdrowiu. Wsparcie ubezpieczyciela zapewni Ci środki na podjęcie leczenia i rehabilitacji. Zdarzenia objęte ochroną to nie tylko wypadki poważne w skutkach. Masz prawo do świadczenia także przy drobniejszych zdarzeniach, w wyniku których np. złamałeś palce po upadku z roweru lub doznałeś kontuzji kolana.
Przykład 2:
Marcin, amator jazdy na rowerze, podczas weekendowej przejażdżki zderzył się z własnej winy z innym rowerzystą na ścieżce rowerowej. Doznał złamań kości, wymagających operacji i długotrwałej rehabilitacji. Dzięki ubezpieczeniu NNW dla rowerzysty Marcin otrzymał odszkodowanie, które pomogło mu pokryć koszty medyczne, operacyjne i rehabilitacyjne, oraz zrekompensować utracone dochody podczas rekonwalescencji.
Większość ubezpieczycieli oferuje NNW rowerzysty w pakiecie rowerowego ubezpieczenia (np. w ramach towarzystwa PZU). O wypadek na rowerze nietrudno, ponieważ każdy z nas narażony jest na potrącenie przez auto czy najechanie na wystające z ziemi konary. Nawet jeśli stosujesz się do zasad bezpieczeństwa w czasie jazdy, rozważ zakup polisy NNW.
Z czego powinna składać się polisa rowerzysty?
Ubezpieczenie rowerzysty powinno mieć starannie dobrane części składowe. Do podstawowego OC i NNW rowerzysty towarzystwa oferują często dodatkowe pakiety, które bywają warte uwagi. Wśród takich propozycji z pewnością znajdzie się ochrona assistance, zapewniająca transport uszkodzonego roweru do najbliższego punktu serwisowego oraz pokrycie kosztów naprawy jednośladu po wypadku, a także ubezpieczenie bagażu.
O ile pakiet OC i NNW przyda się każdemu użytkownikowi jednośladu, to casco (zwane też rowerowym AC), chroniące od kradzieży zainteresuje zwłaszcza posiadaczy droższych lub nowszych rowerów. Ubezpieczenie roweru od kradzieży w ramach casco zapewni Ci ochronę, kiedy ktoś przywłaszczy sobie Twoje mienie. Może do tego dojść nie tylko w miejscach publicznych i ogólnodostępnych, gdy pozostawiasz rower pod sklepem, ale także z terenu klatki schodowej, garażu czy piwnicy. Casco rowerowe będzie także przydatne, jeśli Twój sprzęt zostanie uszkodzony. To ubezpieczenie obejmuje również wszelkie naprawy wynikające z aktów wandalizmu. Tego typu ochrona jest dedykowana zwłaszcza osobom mieszkającym w mniej bezpiecznych dzielnicach miasta, a także tym, którzy często pozostawiają przypięty rower w przestrzeni miejskiej.
Dobrym wyborem przy zakupie będzie także skorzystanie z rozszerzenia o akcję poszukiwawczą i ratowniczą. Wypadki, zwłaszcza te w bardziej wymagającym terenie, zdarzają się często – lepiej być zabezpieczonym na taką ewentualność. Ta opcja dedykowana jest zwłaszcza rowerzystom górskim i planującym dalekie trasy w trudnych regionach kraju lub za granicą. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę też na zakres terytorialny ubezpieczenia roweru – od tego zależy, czy uzyskamy wsparcie ubezpieczyciela w miejscu, gdzie dojdzie do wypadku.
To ważne!
Nawet jeśli posiadasz ubezpieczenie roweru od kradzieży, musisz pamiętać, by w razie takiej sytuacji zawiadomić o tym policję. Zostanie spisany odpowiedni protokół, który będzie stanowił dowód dla ubezpieczyciela. Tylko w ten sposób będziesz mógł ubiegać się o odszkodowanie.
Warto wiedzieć!
Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie rowerowe? Pakiety ubezpieczeń rowerowych obejmują najczęściej OC, NNW oraz ochronę od kradzieży roweru i jego zniszczeń (tzw. casco rowerowe). Warto zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia oraz na wszystkie świadczenia, do których zobowiązane jest towarzystwo – istotne informacje znajdziesz w OWU.
Ile kosztuje ubezpieczenie rowerzysty?
Sprawdźmy, ile kosztuje ubezpieczenie rowerzysty na przykładzie polisy PZU, którą kupić możesz online, korzystając z naszego kalkulatora ubezpieczenia rowerowego. Bazą tej polisy jest NNW. Kupujemy polisę na cały rok. Ubezpieczenie rowerzysty będzie składać się z NNW i OC. Za taki pakiet zapłacimy 199 zł.
NNW rowerzysty | OC rowerzysty | Koszt polisy | |
---|---|---|---|
Suma ubezpieczenia | 30 000 zł | 50 000 zł | |
Cena | 153,94 zł | 45,06 zł | 199 zł |
Sprawdź także, ile kosztuje ubezpieczenie roweru (OC, NNW, casco rowerowe i ubezpieczenie bagażu). Wejdź tu: Czy warto ubezpieczyć rower?
Szukasz polisy rowerowej? Znajdziesz ją w CUK!
Wiesz już, jakie korzyści możesz zyskać dzięki nabyciu rozszerzonego o OC ubezpieczenia rowerowego. Polisy dedykowane cyklistom można wykupić w dogodnych pakietach oferowanych przez wiodące towarzystwa za pośrednictwem CUK Ubezpieczenia. OC na rower znajdziesz np. w ofercie PZU. Dzięki współpracy z wieloma towarzystwami w CUK kupisz rozmaite pakiety dla rowerzystów, które z powodzeniem dopasujesz do swoich potrzeb. Sprawdź nasz kalkulator ubezpieczeń rowerowych, który wyszuka dla Ciebie najlepsze oferty. Wycenę otrzymasz już w 2 minuty! Wolisz zapytać o polisę osobiście? Zadzwoń na infolinię: 22 27 00 337 lub odwiedź placówkę CUK osobiście! Zapraszamy do kontaktu!
FAQ:
- 1Czym się różni ubezpieczenie roweru od ubezpieczenia rowerzysty?
Ubezpieczenie roweru to nic innego, jak casco rowerowe, które zapewnia odszkodowanie razie kradzieży czy rabunku roweru, a także jego zniszczeń. Z kolei ubezpieczenie rowerzysty to NNW rowerzysty oraz OC rowerzysty. Często cykliści wykupują jednocześnie ubezpieczenie roweru i rowerzysty, rozszerzając je także o ciekawe dodatki np. assistance czy ubezpieczenie bagażu.
- 2Czy rower elektryczny musi mieć OC?
Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że rower elektryczny nie jest pojazdem mechanicznym, ponieważ nie jest napędzany wyłącznie siłą mechaniczną. W związku z tym, w myśl polskich przepisów nie ma obowiązku zakupu polisy OC w przypadku tego sprzętu. Jednak warto zaopatrzyć się w OC rowerzysty, które jest przydatne, jeśli wyrządzisz krzywdę osobom trzecim.
Oceń artykuł