Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2019-11-04

OC dla Ekocyklistów – kto może się ubezpieczyć?

Bądź pod ochroną na urządzeniu transportu osobistego.

Na naszych ulicach pojawia się coraz więcej urządzeń, które odbiegają od powszechnie przyjętej definicji pojazdu. Ich status nie jest jeszcze uregulowany prawnie, co stwarza dużo wątpliwości w razie wypadku. Na szczęście nowy rodzaj ubezpieczenia OC może poprawić sytuację zwolenników ekologicznych rozwiązań.

Jeździsz hulajnogą elektryczną? Ubezpieczenie OC dla Ekocyklistów to polisa, która zapewni odszkodowanie w razie wypadku.

OC dla Ekocyklistów czyli dla kogo?

Ekocyklistą możemy nazwać każdego, kto porusza się po drodze urządzeniem transportu osobistego opisanym w OWU. Według definicji Link4 to jedno lub wielośladowy środek transportu. Jest zasilany silnikiem elektrycznym, który osiąga maksymalną prędkość 25 km/h. Może być również napędzany siłą mięśni użytkownika.

Jakich urządzeń dotyczy?

W definicji urządzeń transportu osobistego mieszczą się przede wszystkim bardzo popularne ostatnio hulajnogi elektryczne, deskorolki elektryczne, segwaye czy elektryczne monocykle. Nie ma póki co zamkniętej listy takich urządzeń. Lada dzień może się przecież pojawić coś nowego, prawda? O ich innowacyjności świadczy też niejasna sytuacja prawna, o której pisaliśmy w artykule: Hulajnoga elektryczna – gdzie jeździć i czy kupić OC? Obecnie bowiem, wszystkie te urządzenia powinny poruszać się chodnikiem.

Jak chroni ubezpieczenie OC dla Ekocyklistów?

Tak jak każda polisa OC jest to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej ubezpieczonego, który porusza się danym urządzeniem. Jeździsz hulajnogą elektryczną? Zastanawiałeś się kiedyś, co by się stało w razie wypadku?

Gdy doprowadzisz do zdarzenia drogowego, ponosisz konsekwencje wyrządzonych szkód tak samo jak inni użytkownicy drogi. Przykładowo, z Twojej winy zderzysz się z rowerzystą, który złamie nogę, a jego rower będzie wymagał poważniejszej naprawy. Kto zapłaci odszkodowanie rowerzyście? Obowiązek będzie spoczywał na Tobie. Jeśli nie chcesz płacić z własnej kieszeni, może to zrobić ubezpieczyciel, ale musisz oczywiście wykupić odpowiednią polisę.

OC dla Ekocyklistów gwarantuje środki finansowe w razie wypadku podczas użytkowania przez ubezpieczonego urządzeń transportu osobistego. W Link4 polisa dostępna jest razem z ubezpieczeniem OC pojazdu mechanicznego.

Czy muszę mieć własne urządzenie?

Nie, polisa OC dla Ekocyklistów przypisana jest do użytkownika, a nie do urządzenia. Dzięki temu nie musisz kupować własnej hulajnogi elektrycznej, aby być pod ochroną ubezpieczeniową. Korzystasz z urządzeń dostępnych do wypożyczenia w Twoim mieście? Taka polisa jest także dla Ciebie. Ochrona rozpoczyna się za każdym razem, gdy wsiadasz na urządzenie spełniające definicję z OWU.

Jak kupić OC dla Ekocyklistów?

Zadzwoń na infolinię lub odwiedź nas w jednej z kilkuset placówek CUK Ubezpieczenia. I w drogę!

Oceń artykuł

0
(0)