2023-04-12

OC dla Ekocyklistów – kto może się ubezpieczyć?

Bądź pod ochroną na urządzeniu transportu osobistego.

OC dla Ekocyklistów – kto może się ubezpieczyć?

Na naszych ulicach pojawia się coraz więcej urządzeń, które odbiegają od powszechnie przyjętej definicji pojazdu. Przez jakiś czas ich status nie był uregulowany prawnie, co stwarzało dużo wątpliwości w razie wypadku. Obecnie mamy już dokładne wytyczne, w jaki sposób i po jakich drogach możemy poruszać się na hulajnogach elektrycznych. Poruszając się hulajnogą elektryczną jesteśmy narażeni na ryzyko wypadku. Ubezpieczyciele jakiś czas temu wprowadzili rozwiązanie, jakim jest ubezpieczenie OC, które może poprawić sytuację zwolenników ekologicznych rozwiązań. Z naszego artykułu dowiesz się jakich urządzeń dotyczy OC dla Ekocyklistów, dla kogo jest przeznaczone oraz gdzie możesz je kupić.

OC dla Ekocyklistów czyli dla kogo?

Produkt „OC dla Ekocyklistów” dostępny jest tylko w towarzystwie Link4. Ekocyklistą możemy nazwać każdego, kto porusza się po drodze jedno- lub wielośladowym środkiem transportu. Według definicji Link4 jest to pojazd zasilany silnikiem elektrycznym, który osiąga maksymalną prędkość 25 km/h. Może być również napędzany siłą mięśni użytkownika. Oznacza to, że Link4 w ramach polisy OC dla Ekocyklistów obejmuje ochroną zarówno osoby, które poruszają się na hulajnogach elektrycznych, jak i tych, którzy jeżdżą na zwykłych hulajnogach lub rowerach.

Warto wiedzieć!

Hulajnogi elektryczne, które już od dłuższego w Polsce cieszą się ogromną popularnością mają już uregulowany status prawny. Ubezpieczenie OC nie jest obowiązkowe, ale warto je posiadać. Sprawdź, gdzie jeździć oraz czy kupić OC na hulajnogę elektryczną.

Ubezpieczenie działa w Polsce i w Europie. Jeżeli wybierasz się na wakacje i zabierasz ze sobą rower – możesz czuć się bezpieczny. Ubezpieczenie OC dla Ekocyklistów działa również za granicą.

Czy muszę mieć własne urządzenie?

Nie, polisa OC dla Ekocyklistów przypisana jest do użytkownika, a nie do urządzenia. Dzięki temu nie musisz kupować własnej hulajnogi elektrycznej, aby być pod ochroną ubezpieczeniową. Korzystasz z urządzeń dostępnych do wypożyczenia w Twoim mieście? Taka polisa jest także dla Ciebie. Ochrona rozpoczyna się za każdym razem, gdy wsiadasz na urządzenie spełniające definicję z OWU.

OC dla Ekocyklistów – co to jest i co obejmuje?

OC dla Ekocyklistów w towarzystwie Link4 jest specjalnym produktem ubezpieczeniowym, skierowanym do osób, które dbają o środowisko i chcą korzystać z ekologicznych środków transportu. Jeśli często poruszamy się naszymi jednośladami w miejscach, gdzie panuje spory ruch uliczny, bardzo łatwo o potrącenie pieszego lub uszkodzenie zaparkowanego auta. Ubezpieczenie OC dla posiadaczy rowerów czy hulajnóg elektrycznych nie jest obowiązkowe, warto jednak zastanowić się nad kupnem takiego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie OC dla Ekocyklistów gwarantuje Ci pokrycie kosztów związanych z naprawą szkody, które bardzo często wynoszą nawet kilka tysięcy złotych. Wystarczy, że uderzysz pieszego, który będzie wymagał długiej i kosztownej rehabilitacji – koszty związane z usunięciem skutków takiego wypadku poniesie towarzystwo. Polisa działa bardzo podobnie do OC na auto – wszelkie należne poszkodowanym odszkodowania zostaną wypłacone z tej polisy ubezpieczeniowej.

OC dla Ekocyklistów działa w sytuacji, gdy wyrządzisz szkodę na osobie lub szkodę na mieniu osoby trzeciej. Reasumując, ubezpieczenie ochroni Cię w razie szkód:

 • Osobowych (np. uszkodzenie ciała) – jeżeli podczas jazdy rowerem czy hulajnogą elektryczną zderzysz się z pieszym a on poniesie w związku z tym wypadkiem obrażenia, towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty związane z naprawą szkody. Opłaci koszty rehabilitacji oraz ewentualnych środków medycznych, które będą niezbędne poszkodowanemu.
 • Rzeczowych (uszkodzenie czyjegoś mienia) – jadąc ekologicznym środkiem transportu, możesz uszkodzić mienie innych użytkowników drogi. Wyobraź sobie sytuację, że jadąc rowerem porysujesz bok zaparkowanego pojazdu. W tej sytuacji to towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty związane z naprawą samochodu, a Ty nie będziesz musiał za nie płacić z własnej kieszeni.

Jak chroni ubezpieczenie OC dla Ekocyklistów?

Tak jak każda polisa OC jest to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej ubezpieczonego, który porusza się danym urządzeniem. Jeździsz hulajnogą elektryczną? Zastanawiałeś się kiedyś, co by się stało w razie wypadku?

Gdy doprowadzisz do zdarzenia drogowego, ponosisz konsekwencje wyrządzonych szkód tak samo jak inni użytkownicy drogi. Przykładowo, z Twojej winy zderzysz się z rowerzystą, który złamie nogę, a jego rower będzie wymagał poważniejszej naprawy. Kto zapłaci odszkodowanie rowerzyście? Obowiązek będzie spoczywał na Tobie. Jeśli nie chcesz płacić z własnej kieszeni, może to zrobić ubezpieczyciel, ale musisz oczywiście posiadać odpowiednią polisę. W Link4 polisa dla ekocyklistów dostępna jest razem z ubezpieczeniem OC pojazdu mechanicznego.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ile kosztuje OC dla Ekocyklistów?

Cena polisy OC dla Ekocyklistów wyliczana jest indywidualnie. Warto jednak podkreślić, że koszt polisy jest niski w porównaniu do wydatków, jakie musiałbyś ponieść w związku z naprawą wyrządzonych szkód.

Ubezpieczenie OC dla Ekocyklistów kupisz razem z ubezpieczeniem OC swojego auta. Zanim zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia koniecznie zapoznaj się z OWU oraz sprawdź, ile zapłacisz za swoje ubezpieczenie OC dla Ekocyklistów.

Przed czym nie chroni OC dla Ekocyklistów?

Przed zawarciem polisy ubezpieczeniowej koniecznie zapoznaj się z wyłączeniami ochrony, które znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC dla Ekocyklistów nie chroni m.in. w sytuacji, jeżeli wypadek został spowodowany umyślnie, miało miejsce rażące niedbalstwo lub szkoda została wyrządzona osobom bliskim. Ochroną nie są objęte również szkody wyrządzone pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych.

Zanim zdecydujesz się na zakup polisy koniecznie zapoznaj się ze wszystkimi wyłączeniami ochrony, by mieć pewność, w jakich sytuacjach zadziała Twoja polisa ubezpieczeniowa.

Zapamiętaj!

 • Ubezpieczenie OC dla Ekocyklistów przeznaczone jest dla osób, które poruszają się urządzeniami transportu osobistego takimi jak rowery czy hulajnogi elektryczne.
 • Ubezpieczenie chroni w razie szkód wyrządzonych osobom trzecim – zarówno szkód rzeczowych, jak i szkód osobowych.
 • Cena za ubezpieczenie OC dla Ekocyklistów wyliczana jest indywidualnie. W celu poznania składki za ubezpieczenie należy zadzwonić na naszą infolinię lub przyjść do jednej z placówek.
 • Ubezpieczenie OC dla Ekocyklistów nie chroni w sytuacjach, gdy m.in. wyrządzimy szkodę pod wpływem alkoholu czy narkotyków lub spowodujemy taką szkodę umyślnie. Wszystkie wyłączenia znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Gdzie kupić OC dla Ekocyklistów?

Szukasz OC dla Ekocyklistów? Kupisz ją w CUK Ubezpieczenia! Zadzwoń na infolinię lub odwiedź nas w jednej z kilkuset placówek. I w drogę!

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 • 1
  Czy OC Ekocyklisty obowiązuje podczas jazdy pożyczonym pojazdem?

Tak, ubezpieczenie OC dla Ekocyklistów działa również w sytuacji, gdy poruszasz się pożyczonym pojazdem. Oznacza to, że ubezpieczenie chroni użytkownika, a nie konkretny pojazd.

 • 2
  Czy warto mieć OC Ekocyklisty?

Tak, jak najbardziej warto posiadać takie ubezpieczenie, ponieważ w razie szkody wyrządzonej z Twojej winy, towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty jej naprawy, a Ty nie będziesz musiał płacić za to z własnej kieszeni.

 • 3
  Czy OC Ekocyklisty chroni w razie kolizji?

Tak, ubezpieczenie OC Ekocyklisty chroni również w razie kolizji.

 • 4
  OC Ekocyklisty czy ubezpieczenie rowerzysty – co wybrać?

Wybór zależy od Twoich indywidualnych potrzeb oraz dostępnego budżetu. Ubezpieczenie rowerzysty chroni Cię nie tylko w razie szkód wyrządzonych osobom trzecim, ale  ochroną ubezpieczeniową możesz objąć również siebie, swój rower, a nawet bagaż. Jeżeli jednak zależy Ci tylko na ochronie w razie szkód wyrządzonych innym osobom podczas jazdy jednośladem, to OC Ekocyklisty będzie wystarczające.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku