Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2019-08-28

Hulajnoga elektryczna - gdzie jeździć i czy kupić OC?

Zobacz, jak mają się zmienić przepisy o hulajnogach elektrycznych.

Wiele miast w Polsce cierpi na uciążliwe korki w godzinach szczytu. Utrudnione przemieszczanie się samochodem czy transportem miejskim sprawia, że zaczynamy sięgać po alternatywne rozwiązania. Bardzo poręcznym środkiem lokomocji są hulajnogi elektryczne, którymi powoli zapełniają się polskie ulice

Hulajnoga elektryczna nie musi mieć ubezpieczenia. Warto jednak kupić polisę OC w życiu prywatnym.

Hulajnoga elektryczna – co to właściwie jest?

E-hulajnoga to jednośladowy pojazd napędzany silnikiem elektrycznym. Obecnie polskie prawo nie reguluje zasad korzystania z hulajnóg elektrycznych. Użytkowników tych pojazdów traktujemy jako pieszych, co rodzi obecnie dużo kontrowersji. Trudno jest ustalić winnego, kiedy w zdarzeniu drogowym bierze udział hulajnoga elektryczna. Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje odpowiedni projekt nowelizacji ustawy. Po zmianie przepisów nie powinno być miejsca na wątpliwości.

Jak mają się zmienić przepisy?

W myśl planowanych zmian hulajnogi elektryczne mają zostać uznane za UTO – urządzenia transportu osobistego, podobnie jak deskorolka elektryczna. UTO to urządzenie o maksymalnych wymiarach 0,9 m szerokości i 1,25 m długości. Jego masa własna nie przekracza 20 kg, a dopuszczalna prędkość jazdy to 25 km/h. Zgodnie z projektem hulajnogą elektryczną będzie mogła kierować osoba od 10 roku życia.

Chodnik, ścieżka dla rowerów czy ulica?

Aktualnie sytuacja prawna jest niejasna, a większość hulajnóg elektrycznych porusza się po chodnikach. Zasady użytkowania e-hulajnóg mają zbliżyć się do przepisów dotyczących rowerów. Głównym miejscem przeznaczenia hulajnóg elektrycznych ma być ścieżka dla rowerów, a w razie jej braku także jezdnia, na której dopuszczalna prędkość nie przekracza 30 km/h. W wyjątkowych przypadkach będzie można wjechać na chodnik.

Czy hulajnoga elektryczna musi mieć ubezpieczenie?

Obecnie rowerzyści nie są zobowiązani do posiadania ubezpieczenia i ta sama zasada ma dotyczyć użytkowników wszystkich typów UTO, także hulajnóg elektrycznych. Urządzenia te stwarzają jednak spore ryzyko na drodze. Piesi nie są przyzwyczajeni do współdzielenia chodników, a e-hulajnogi poruszają się często zbyt dynamicznie. Dobrym rozwiązaniem dla użytkowników hulajnóg elektrycznych może być polisa OC w życiu prywatnym, najczęściej dostępna w pakiecie z ubezpieczeniem domu i mieszkania lub ubezpieczeniem pojazdów mechanicznych. Taka polisa to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone osobie trzeciej a związane z użytkowaniem elektrycznej hulajnogi. W razie zdarzenia na drodze z udziałem tego pojazdu, towarzystwo wypłaca odszkodowanie poszkodowanym za szkody osobowe i rzeczowe.

OC dla hulajnogi elektrycznej?

Zajrzyj do placówki CUK Ubezpieczenia lub zadzwoń na naszą infolinię i sprawdź, jak możesz się ubezpieczyć!

Oceń artykuł

0
(0)