W tym artykule:
- Hulajnoga elektryczna – co to właściwie jest?
- Chodnik, ścieżka dla rowerów czy ulica?
- Czy trzeba ubezpieczyć hulajnogę elektryczną?
- Ubezpieczenie hulajnogi przed kradzieżą w ramach polisy mieszkaniowej.
- Ile kosztuje ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej?
- Czy trzeba ubezpieczyć hulajnogę elektryczną?
- Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie OC na hulajnogę?
- OC dla hulajnogi elektrycznej?
Wiele miast w Polsce cierpi na uciążliwe korki w godzinach szczytu. Utrudnione przemieszczanie się samochodem czy transportem miejskim sprawia, że zaczynamy sięgać po alternatywne rozwiązania. Bardzo poręcznym środkiem lokomocji są hulajnogi elektryczne, którymi powoli zapełniają się polskie ulice. Ten środek transportu bije rekordy popularności, przez co zwiększa się liczba wypadków z udziałem osób jadących na hulajnodze.
Z naszego artykułu dowiesz się, w jakich sytuacjach zadziała ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej, co daje taka polisa i ile trzeba zapłacić za OC na hulajnogę.
Hulajnoga elektryczna – co to właściwie jest?
E-hulajnoga to jednośladowy pojazd napędzany silnikiem elektrycznym, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów. Do 20 maja 2021 roku polskie prawo nie regulowało zasad korzystania z hulajnóg elektrycznych. Użytkownicy tych pojazdów byli traktowani jako piesi, co rodziło dużo kontrowersji. Trudno było ustalić winnego, kiedy w zdarzeniu drogowym brała udział hulajnoga elektryczna. Ministerstwo Infrastruktury przygotowało odpowiedni projekt nowelizacji ustawy. Po zmianie przepisów nie ma miejsca na wątpliwości. Hulajnogi elektryczne nie są zaliczane są do grona urządzeń transportu osobistego (UTO).
Chodnik, ścieżka dla rowerów czy ulica?
Do niedawna sytuacja prawna była niejasna, a większość hulajnóg elektrycznych poruszała się po chodnikach. Zasady użytkowania e-hulajnóg zbliżyły się do przepisów dotyczących rowerów. Głównym miejscem przeznaczenia hulajnóg elektrycznych jest ścieżka dla rowerów, a w razie jej braku także jezdnia, na której dopuszczalna prędkość nie przekracza 30 km/h. W wyjątkowych przypadkach można wjechać na chodnik natomiast prędkość musi zostać dopasowana do pieszych tj. ok. 3-5 km/h.
Czy trzeba ubezpieczyć hulajnogę elektryczną?
Obecnie rowerzyści nie są zobowiązani do posiadania ubezpieczenia i ta sama zasada dotyczyużytkowników hulajnóg elektrycznych. Urządzenia te stwarzają jednak spore ryzyko na drodze. Piesi nie są przyzwyczajeni do współdzielenia chodników, a e-hulajnogi poruszają się często zbyt dynamicznie. Dobrym rozwiązaniem dla użytkowników hulajnóg elektrycznych może być polisa OC w życiu prywatnym, najczęściej dostępna w pakiecie z ubezpieczeniem domu i mieszkania lub ubezpieczeniem pojazdów mechanicznych. Taka polisa to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone osobie trzeciej, które są związane między innymi właśnie z użytkowaniem elektrycznej hulajnogi. W razie zdarzenia na drodze, jeżeli posiadasz OC na hulajnogę towarzystwo wypłaca odszkodowanie poszkodowanym za szkody osobowe i rzeczowe.
Ubezpieczenie hulajnogi przed kradzieżą w ramach polisy mieszkaniowej.
Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej to nie tylko OC na hulajnogę, ale również ubezpieczenie od kradzieży. Takie ubezpieczenie możemy zawrzeć w ramach polisy mieszkaniowej – wystarczy, że kupując ubezpieczenie domu czy mieszkania uwzględnisz kilka dodatkowych rozszerzeń. Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej zadziała, gdy Twoje ubezpieczenie mieszkania będzie obejmowało:
- Ruchomości domowe – hulajnoga elektryczna, podobnie jak rower traktowana jest przez towarzystwa ubezpieczeniowe jako mienie ruchome. Możemy włączyć ubezpieczenie hulajnogi w ramach ochrony mieszkania – wystarczy dokupić odpowiednie rozszerzenie. Podstawowa ochrona ubezpieczenia ruchomości domowych chroni od ognia i innych zdarzeń losowych, jeżeli chcemy zabezpieczyć swoje mienie od kradzieży, musimy dokupić dodatkowo taką ochronę.
- Kradzież z włamaniem – ochrona działa w obszarze ubezpieczonej nieruchomości. Podczas kradzieży złodzieje muszą zostawić widoczne ślady włamania. W przypadku tego rozszerzenia masz gwarancję, że obejmuje ono również ubezpieczenie hulajnogi od kradzieży.
- Kradzież zwykła – jest to zdarzenie, po którym nie ma żadnych śladów. Przykładowo: złodziej wchodzi do domu przez uchylone okno.
- Rabunek – dotyczy zdarzeń, które mają miejsce poza ubezpieczonym domem czy mieszkaniem – np. na ulicy i są związane z użyciem siły czy groźby.
Jak widać ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej w ramach ubezpieczenia mieszkania jest możliwe, natomiast konieczne jest dodanie odpowiednich rozszerzeń ochrony, by mieć pewność, że otrzymasz odszkodowanie za skradzioną hulajnogę.
Przykład 1:
Marcin był dumny właściciel hulajnogi elektrycznej, którą regularnie używał do poruszania się po mieście. Świadomy ryzyka kradzieży, postanowił zadbać o ubezpieczenie swojej hulajnogi. Zdecydował się na rozszerzenie ochrony, obejmujące ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej przed kradzieżą, jako dodatek do polisy mieszkaniowej.
W ramach polisy mieszkaniowej Marcin miał ubezpieczone ruchomości domowych. W przypadku hulajnogi elektrycznej, traktowanej jako mienie ruchome, konieczne było dokupienie odpowiedniego rozszerzenia ochrony. Dzięki temu, w razie kradzieży hulajnogi, Marcin mógł liczyć na odszkodowanie.
Ile kosztuje ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej?
W przypadku ubezpieczenia hulajnogi elektrycznej cena zależy głównie od wybranej przez Ciebie sumy ubezpieczenia. Żadne towarzystwo nie oferuje produktu stand alone zabezpieczającego wszystkie Twoje potrzeby jak np. w przypadku ubezpieczenia roweru. Jeżeli chcesz kupić pełne ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej, warto pomyśleć o tym przy zakupie polisy mieszkaniowej. Kupując ubezpieczenie domu z rozszerzeniem o kradzież z włamaniem oraz z OC w życiu prywatnym, ochroną objęte będą nie tylko szkody w Twoim mieniu, ale również szkody wyrządzone osobom trzecim. Przed zawarciem polisy koniecznie sprawdź wyłączenia ochrony i upewnij się, czy szkody wyrządzone podczas poruszania się hulajnogą nie są wyłączone z zakresu ubezpieczenia.
Poniżej przedstawiamy ceny ubezpieczeń mieszkania z uwzględnieniem OC w życiu prywatnym oraz kradzieży. W każdym przypadku składka została wyliczona dla 50-metrowego mieszkania, w którym przebywa małżeństwo (oboje mają skończone 32 lata) bez dzieci:
Jak widać ceny za polisy różnią się i dlatego przed zawarciem polisy mieszkaniowej, która obejmie również ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej sprawdź dostępne na rynku oferty.
Czy trzeba ubezpieczyć hulajnogę elektryczną?
Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej nie jest obowiązkowe. Zgodnie z prawem, jeżeli poruszasz się hulajnogą nie masz obowiązku posiadania polisy ubezpieczeniowej, ale może Cię ona uchronić od konsekwencji finansowych w razie szkody wyrządzonej osobom trzecim.
Firmy wynajmujące hulajnogi elektryczne odpowiadają za szkody wyrządzone podczas jazdy użytkownikowi, ale tylko w sytuacji, gdy dojdzie tu do winy ze strony firmy, np. hulajnoga zostanie źle skonfigurowana lub koło nie będzie dobrze dokręcone i przez to dojdzie do wypadku. W tej sytuacji zadziała ubezpieczenie firmowe, a konkretnie ubezpieczenie OC. Niestety nie pokryje ono szkód, jakie Ty wyrządzisz osobom trzecim podczas użytkowania hulajnogi elektrycznej.
Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie OC na hulajnogę?
Ubezpieczenie OC na hulajnogę elektryczną chroni nie tylko osobę, której zostanie wyrządzona szkoda, ale przede wszystkim Ciebie. Hulajnoga dla dorosłych to nie tylko dobra zabawa, to również odpowiedzialność za szkody wyrządzone innym użytkownikom drogi. OC na hulajnogę gwarantuje wypłatę odszkodowania w sytuacji, gdy np. poruszając się tym pojazdem uszkodzisz auto stojące na parkingu lub wjedziesz w innego uczestnika ruchu. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie osobie poszkodowanej, a Ty nie będziesz musiał pokrywać tych kosztów z własnej kieszeni.
Przykład 2:
Anna to entuzjastka jazdy na hulajnodze elektrycznej i korzysta z niej regularnie. Świadoma odpowiedzialności za szkody, które mogą być wyrządzone innym użytkownikom drogi, postanowiła wykupić ubezpieczenie OC na swoją hulajnogę.
Pewnego dnia, podczas jazdy hulajnogą, Anna niefortunnie zderzyła się z samochodem, który stał na parkingu. W wyniku zdarzenia samochód uległ uszkodzeniom. Dzięki ubezpieczeniu OC na hulajnogę towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło odszkodowanie właścicielowi samochodu, pokrywając koszty naprawy. Anna nie musiała martwić się o finansowe konsekwencje wyrządzonej szkody, ponieważ ubezpieczyciel zajął się tym za nią.
Masz dziecko i zastanawiasz się, od ilu lat hulajnoga elektryczna jest objęta ochroną? Zgodnie z prawem tym pojazdem może poruszać się dziecko, które ukończyło 10 lat. Jeżeli Twoje dziecko jest młodsze i wyrządzi szkodę, towarzystwo może odmówić wypłaty odszkodowania. Podobnie w sytuacji, gdy poruszasz się hulajnogą po alkoholu – ubezpieczyciel nie pokryje kosztów szkód, które zostaną wyrządzone. Przed zawarciem polisy zapoznaj się z wyłączeniami ochrony ubezpieczeniowej, które znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia
OC dla hulajnogi elektrycznej?
Zajrzyj do placówki CUK Ubezpieczenia lub zadzwoń na naszą infolinię i sprawdź, jak możesz się ubezpieczyć.
Oceń artykuł