2025-04-03

Jak uzyskać odszkodowanie za szkody wyrządzone przez bobry?

Bobry zniszczyły Twoje uprawy lub mienie? Dowiedz się, jak zgłosić szkodę i skutecznie ubiegać się o odszkodowanie..

Jak uzyskać odszkodowanie za szkody wyrządzone przez bobry?

Bobry europejskie to zwierzęta objęte częściową ochroną, dlatego trzeba z dużą ostrożnością podchodzić do tego gatunku. Mimo wszystko są to zwierzęta, które potrafią wyrządzić rozległe szkody w uprawach, zbiorach i drzewostanach. To z kolei wiąże się ze stratami finansowymi. Kto odpowiada za szkody wyrządzone przez bobry i jak starać się o odszkodowanie? Podpowiadamy w tym artykule!

Najważniejsze informacje:

  • Jeśli doszło do szkód wyrządzonych przez bobry, odpowiedzialność za to bierze Skarb Państwa, reprezentowany przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ).
  • Aby otrzymać odszkodowanie, należy złożyć wniosek do RDOŚ – właściwego dla danego miejsca wystąpienia szkód.
  • Konieczne są oględziny, na podstawie których rzeczoznawca ustala wielkość strat i wysokość wypłaty.
  • Szkody wyrządzane przez bobry należy zgłosić w odpowiednim terminie od momentu ich zauważenia.

Kto odpowiada za szkody wyrządzone przez bobry?

Poniosłeś duże straty w swoim gospodarstwie rolnym przez bobry? To zwierzęta, które są objęte ochroną. Zatem zgodnie z art. 126 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 627, z późn. zm.) za szkody przez nie wyrządzone odpowiada Skarb Państwa. Dotyczy to nie tylko gospodarstw rolnych, ale również leśnych i rybackich. Wniosek o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez bobry składa się do właściwego dyrektora ochrony środowiska lub dyrektora parku narodowego, w zależności od tego, gdzie dokładnie pojawiła się szkoda. To organ, który reprezentuje Skarb Państwa w całej procedurze uzyskania odszkodowania za szkody wyrządzone przez bobry.

Zamów rozmowę

Kiedy należy się odszkodowanie za szkody wyrządzone przez bobry?

O odszkodowanie za szkody wyrządzone przez bobry może uzyskać każdy właściciel gruntów, na których doszło do strat w mieniu. Skarb Państwa bierze również odpowiedzialność za szkody wyrządzone w odniesieniu do zwierząt hodowlanych, pasiek, pastwisk, łąk czy stawów rybnych.

To ważne!

Jeśli doszło do poważnych szkód wyrządzonych przez bobry, nigdy nie rozbieraj samodzielnie ich tamy ani nie usuwaj siedliska. Bobry znajdują się pod częściową ochroną, dlatego grozi to wykroczeniem.

Bobry jako zwierzęta zajmujące się przede wszystkim budową tam i żeremi, często ścinają drzewa (szczególnie gatunki liściaste) i zmieniają poziom wód na wybranym obszarze. To wiąże się z podtapianiem terenów, niszczeniem gruntów leśnych, a także zalewaniem pól, pastwisk i łąk. Szkody dotyczą również stawów rybnych uszkodzonych w wyniku kopania nor w groblach. W praktyce generuje to ogromny straty finansowe dla gospodarstwa. W takich przypadkach możesz starać się o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez bobry.

Uwaga!

Bardzo istotne jest to, że wysokość odszkodowania za szkody wyrządzone przez bobry nie obejmują utraconych korzyści.

Jak uzyskać odszkodowanie za szkody wyrządzone przez bobry?

Warunkiem do otrzymania rekompensaty za powstałe straty w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim jest złożenie wniosku o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez bobry. To podstawa do wypłaty rekompensaty. Musisz go złożyć w odpowiednim terminie liczonym od dnia stwierdzenia szkody:

  • 2 dni robocze u zwierząt,
  • 7 dni roboczych w pasiece, stawach rybnych w gospodarstwie rybackim,
  • 7 dni roboczych (nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem zbiorów) w przypadku plonów na użytkach zielonych,
  • 2 miesiące w przypadku innej szkody niż powyżej.

W przypadku upraw lub płodów rolnych termin musi umożliwiać dokonanie oceny szkód, ale nie później niż 14 dni przed planowanym rozpoczęciem zbioru danej uprawy w roku.

We wniosku znajdują się najważniejsze dane poszkodowanego, właściciela terenów (jeśli są dzierżawione) oraz informacje o miejscu wystąpienia szkody wraz z konkretną powierzchnią. Trzeba również szczegółowo opisać straty.

Do wniosku musisz dołączyć załączniki:

  • kopię dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do danego gruntu i przedmiotu, który uległ szkodzie,
  • kopię dokumentacji hodowlanej i oświadczenie, że zwierzęta są własnością poszkodowanego (jeśli dotyczy),
  • oświadczenie o posiadaniu samoistnym mienia, które zostało uszkodzone,
  • kopię pozwolenia wodnoprawnego albo zgłoszenia wodnoprawnego, pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy czy też wykonywania innych robót budowlanych,
  • oświadczenie o planowanym terminie zbioru,
  • pełnomocnictwo (jeśli jest konieczne).

Przyda się również upoważnienie dla przedstawicieli Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska do wejścia na teren nieruchomości w celu wykonania niezbędnych oględzin od ewentualnych współwłaścicieli, a także kopia mapy ewidencyjnej lub szkic z zaznaczonymi działkami, aby szybciej wykonać wszystkie czynności. Możesz dołączyć opcjonalnie zdjęcia obrazujące wyrządzoną szkodę. Dokładne informacje na temat załączników znajdziesz w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, bo mogą się one różnić. 

Po złożeniu wniosku, pracownik RDOŚ powinien dokonać oględzin, co pozwoli oszacować szkody i ustalić wysokość należnego odszkodowania przez rzeczoznawcę majątkowego. Na tym etapie konieczne jest sporządzanie szczegółowego protokołu. To w nim znajdują się najważniejsze informacje na temat rozległości szkód i stanu mienia. Jeśli masz jakieś zastrzeżenia już na etapie dokonywania oględzin, zgłaszaj je od razu. Pomoże to realnie ocenić rozmiar szkód, a tym samym wypłacić Ci stosowne odszkodowanie. Na protokole musi się znaleźć zarówno Twój popis, jak i pracownika RDOŚ. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak szacowane są szkody w uprawach rolnych?.

Po ustaleniu ostatecznej kwoty, następuje wypłata przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska na podany wcześniej numer rachunku bankowego.

Jak wypełnić wniosek o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez bobry?

Pierwszym krokiem jest odpowiednie zaadresowanie wniosku. Musisz wskazać Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska właściwego dla posiadanych gruntów. Gotowe wzory dokumentów często są dostępne na stronach internetowych poszczególnych RDOŚ, więc w większości przypadków nie musisz ich przygotowywać samodzielnie.

A jak wypełnić wniosek o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez bobry?Musisz podać poniższe informacje:

  • imię i nazwisko poszkodowanego,
  • adres do korespondencji,
  • miejsce wystąpienia szkody – powiat, gmina, miejscowość, numer i nazwa odrębu ewidencyjnego, numer działki,
  • forma prawna poszkodowanego – właściciel czy użytkownik,
  • dane dla osób, które dzierżawią grunty – imię i nazwisko właściciela wraz z adresem zamieszkania, numery dzierżawionych działek, numer obrębu, miejscowość, zgoda na pobranie odszkodowania przez konkretną osobę i podpis właściciela,
  • powierzchnia prowadzonych gospodarstw rolnych, leśnych i rybackich,
  • rodzaj użytku gruntowego, na którym wystąpiła szkoda – rola, pastwisko, łąka, zadrzewienia, las, staw rybny inne tereny,
  • termin powstania szkody,
  • szczegółowy opis szkody,
  • numer rachunku bankowego.

Jak widzisz, trzeba podać wiele informacji w formularzu i jest on bardziej szczegółowy niż np. wniosek o odszkodowanie za szkody łowieckie. Jest to jednak niezbędne do prawidłowego rozpatrzenia sprawy. 

Ile wynosi odszkodowania za szkody wyrządzone przez bobry?

Wysokość odszkodowania za szkody wyrządzone przez bobry zależy od rodzaju i rozległości strat. Ostateczne ustalenie kwoty leży po stronie rzeczoznawcy majątkowego, wybieranego w Polsce drogą przetargu. W praktyce powinna być ona na tyle wysoka, aby realnie pozbyć się strat wyrządzonych przez bobry i przywrócić teren do wcześniejszego stanu. Może być to kilka, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych, w zależności od rozmiaru szkód.

Uwaga!

Jeśli złożyłeś wniosek o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez bobry, a po oględzinach doszło do kolejnych strat materialnych, masz prawo ponownie ubiegać się o wypłatę rekompensaty. Brane są wtedy pod uwagę te szkody, które powstały od dnia wizyty rzeczoznawcy. Odszkodowania nie są jednorazowe.

Kiedy nie otrzymasz odszkodowania za szkody wyrządzone przez bobry?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak uzyskać odszkodowanie za szkody wyrządzone przez bobry, musisz koniecznie zapoznać się z sytuacjami, w których nie możesz złożyć wniosku. 

Skarb Państwa nie bierze odpowiedzialności, a wniosek o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez bobry zostanie odrzucony w następujących przypadkach:

  • grunty należą do osoby, której przydzielono własność Skarbu Państwa,
  • poszkodowany nie dokonał zbioru upraw lub płodów rolnych w ciągu 14 dni od zakończenia zbiorów gatunku roślin w danym regionie,
  •  prowadzący gospodarstwo rolne nie wyraził zgodę na budowę urządzeń zapobiegających szkodzie,
  • szkody powstały w mieniu Skarba Państwa,
  • szkody nie przekraczają w ciągu roku wartości 100 kilogramów żyta na 1 hektar uprawy,
  • uprawy rolne są założone z naruszeniem powszechnie stosowanych wymogów agrotechnicznych.

Co w sytuacji, gdy wysokość odszkodowania jest zbyt niska?

Jeśli okaże się, że po ustaleniu wysokości strat i wypłacie odszkodowania, rekompensata nie jest wystarczająca, możesz skierować sprawę do sądu. Pamiętaj jednak o tym, aby się do tego dobrze przygotować. Musisz mieć wszystkie dotychczasowe dokumenty, a szczególnie protokół sporządzony podczas oględzin oraz zdjęcia szkód. Jeśli to możliwe, nie usuwaj widocznych strat, ale zabezpiecz teren. Możesz zawnioskować w sądzie o biegłego i ponowne rozpatrzenie sprawy.

Zamów rozmowę

Jak się zabezpieczyć na wypadek szkód wyrządzonych przez bobry?

Wiedząc, jakie szkody wyrządzają bobry, możesz starać się temu przeciwdziałać. Występowanie o odszkodowanie to jeden ze sposobów na skuteczną rekompensatę strat, ale w dłuższej perspektywie, może być to uciążliwe. Osiedlenie się na stałe bobrów wiąże się z ciągłym ingerowaniem w drzewa, uprawy czy nawet życie zwierząt hodowlanych. Z pewnością nie podejmuj radykalnych kroków i nie usuwaj ich naturalnego siedliska. Warto jednak utrzymywać grunty w dobrym stanie, dbać o ogrodzenie sadów lub cennych drzew, a także regularnie wykaszać rowy.

Możesz wystąpić też o rozbiórkę tamy bobrowej do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, szczególnie jeśli szkody występują bardzo często i są regularne. Dodatkowo ta sama instytucja często współpracuje z właścicielami gruntów, aby zapobiegać dalszym pojawiającym się szkodom z budżetu państwa. Obejmuje to np. budowę specjalnych urządzeń albo wykonywanie zabiegów, które są jednocześnie bezpieczne dla zwierząt. Zobacz też więcej informacji w artykule: Jak zabezpieczyć uprawy przed zwierzętami?

Ubezpiecz swoje uprawy rolne!

Jeśli korzystasz z dopłat bezpośrednich, musisz mieć ubezpieczenie upraw rolnych. Część tej składki (do 65%) jest dotowana. W CUK Ubezpieczenia dopasujesz ofertę do swoich potrzeb, nie tylko spełniając swój obowiązek, ale również realnie zabezpieczając swoje gospodarstwo. 

FAQ:

  • 1
    Jakie szkody wyrządzają bobry?

    Bobry mają bardzo duży wpływ na nasze środowisko, ale są jednocześnie źródłem wielu szkód. Przede wszystkim obgryzają korę, a nawet ścinają całe drzewa. To dlatego, budują tamy i żeremie wzdłuż rzek oraz rowów. To z kolei wiąże się z podtapianiem terenów wykorzystywanych do upraw i rolnictwa, a także niszczeniem grobli, a nawet niszczeniem urządzeń hydrotechnicznych. Czasem zdarza się, że bobry wykradają również płody rolne, w tym kapustę, buraki, marchew i kukurydzę.

  • 2
    Kto wypłaca odszkodowanie za szkody wyrządzone przez bobry?

    Odszkodowanie za szkody wyrządzone przez bobry wypłaca Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, który jest organem reprezentowanym Skarb Państwa. Jeśli teren należy do parku narodowego – dyrektor tego obszaru.

  • 3
    Gdzie zgłosić szkody wyrządzone przez bobry?

    Na to, gdzie zgłosić szkody wyrządzone przez bobry, wpływa lokalizacja posiadanego gospodarstwa rolnego, leśnego lub rybackiego. Wniosek musi wpłynąć do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Zamów rozmowę

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku