2024-08-28

Czy można ubezpieczyć sprzęt do wspinaczki wysokogórskiej?

Poznaj sposoby na zabezpieczenie swojego wyposażenia podczas wspinaczki wysokogórskiej.

Czy można ubezpieczyć sprzęt do wspinaczki wysokogórskiej?

Jesteś początkującym wspinaczem, a przed Tobą pierwszy wyjazd w góry? Zainwestowałeś sporą sumę w ekwipunek sportowy i chcesz go dodatkowo zabezpieczyć? A może szukasz takiego ubezpieczenia sprzętu do wspinaczki wysokogórskiej, które będzie obowiązywać cały rok nie tylko podczas wyjazdu? Czy to możliwe? Odpowiedzi szukaj w poniższym artykule.

Najważniejsze informacje:

  • Na rynku nie ma produktu o nazwie ubezpieczenie sprzętu do wspinaczki wysokogórskiej. Możesz jednak objąć ochroną cenne akcesoria sportowe w ramach rozszerzenia do ubezpieczenia turystycznego lub ubezpieczenia domu i mieszkania.
  • Podczas wyjazdów zagranicznych, których celem jest uprawianie wspinaczki wysokogórskiej, zalecane jest wykupienie polisy podróżnej. Możesz rozszerzyć je o ubezpieczenie sprzętu sportowego. Jednak to ubezpieczenie ruchomości domowych poza nieruchomością, czyli dodatek do polisy mieszkaniowej będzie chronić ekwipunek przez cały rok.
  • W ramach polisy podróżnej możesz zabezpieczyć sportowy ekwipunek od zagubienia, zniszczenia, uszkodzenia, kradzieży czy opóźnienia z winy linii lotniczych. Ubezpieczenie obowiązuje niezależnie od rodzaju wybranego środka transportu.
  • Ubezpieczenie ruchomości domowych poza domem w ramach polisy mieszkaniowej może chronić, w zależności od oferty, od zdarzeń losowych (ogień, wiatr, zalanie itd.), kradzieży z włamaniem czy rabunku itd.

Jakie ubezpieczenie sprzętu do wspinaczki wysokogórskiej kupić?

Tak naprawdę na rynku ubezpieczeniowym nie ma takiej oferty, w ramach której mógłbyś ochronić tylko cenny ekwipunek do uprawiania wspinaczki wysokogórskiej. Czy to oznacza, że nie ma możliwości objęcia ochroną ubezpieczeniową takich przedmiotów? Oczywiście, że nie. Jednak jest to możliwe tylko w ramach innych ubezpieczeń. Masz do wyboru:

  • rozszerzenie polisy turystycznej, a konkretnie ubezpieczenia bagażu z ubezpieczeniem sprzętu sportowego,
  • rozszerzenie ubezpieczenia domu lub mieszkania, a konkretnie ubezpieczenie ruchomości poza domem.

Przyjrzyjmy się tym dwóm polisom.

Jakie korzyści płyną z ubezpieczenia sprzętu do wspinaczki wysokogórskiej w ramach ubezpieczenia turystycznego?

By chronić swój sprzęt, podczas wyjazdu warto wykupić rozszerzenie do polisy podróżnej, czyli ubezpieczenie sprzętu sportowego. Ten dodatek zapewni ochronę Twojego sprzętu do wspinaczki wysokogórskiej podczas całej podróży – zarówno podczas dojazdu do miejsca docelowego, w trakcie całej wycieczki, jak i podczas powrotu do domu. Co ważne, działa niezależnie od tego, jaki środek transportu wybierzesz. Obejmie ochroną sprzęt, jeśli zdecydujesz się na jazdę pociągiem, samolotem, autokarem czy własnym autem.

Jaki zakres ochrony zyskujesz?

Ubezpieczenie sprzętu do wspinaczki wysokogórskiej w ramach ubezpieczenia bagażu przy polisie podróżnej zapewnia szeroki zakres ochrony. Możesz otrzymać odszkodowanie, gdy Twój ekwipunek zostanie:

  • uszkodzony,
  • zniszczeniu,
  • skradziony,
  • zgubiony,
  • opóźniona (dotyczy podróży samolotem).

Wybierasz się pierwszy raz na wyjazd wspinaczkowy? Dowiedz się, co zabrać w góry.

Co zyskujesz, ubezpieczając sprzęt sportowy w ramach polisy mieszkaniowej?

Niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają także ubezpieczenie ruchomości domowych poza domem w ramach ubezpieczenia domu czy mieszkania. Taki produkt oferuje np. Allianz.

Ruchomości domowe definiowane są jako przedmioty, które nie są trwale związane z nieruchomością i można je wynieść bez konieczności ich demontowania. W ramach tej definicji mieści się więc także sprzęt do wspinaczki wysokogórskiej.

W zależności od Twoich preferencji i budżetu możesz zdecydować się na polisę, obejmującą zakresem Polskę, a nawet cały świat. Takie ubezpieczenie może objąć nie tylko przenośny sprzęt komputerowy, fotograficzny, muzyczny czy medyczny, ale także właśnie ekwipunek do uprawiania wspinaczki wysokogórskiej. Najczęściej zakres takiej polisy obejmuje:
 

  • zdarzenia losowe, do których zalicza się ogień, silny wiatr, powódź itd. – gdy cenne przedmioty np. spłoną w pożarze,
  • kradzież z włamaniem – jeśli sprzęt sportowy zostanie wyniesiony przez złodzieja z domu w wyniku sforsowania bariery, jaką mogą być drzwi czy okna,
  • rabunek – polisa może zapewnić odszkodowanie, jeśli np. w na dworcu kolejowym złodziej siłą zabierze Ci Twój sprzęt sportowy.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie sprzętu do wspinaczki wysokogórskiej?

Wiesz już, jaką ochronę zapewniają oba opisywane w tym tekście ubezpieczenia. A czym kierować się, kupując ubezpieczenie sprzętu do wspinaczki wysokogórskiej w ramach polisy mieszkaniowej oraz turystycznej?

Zakres ubezpieczenia

Przede wszystkim przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia, czyli OWU i dowiedz się, czy wybrane ubezpieczenie (czy to w ramach polisy podróżnej, czy mieszkaniowej) obejmuje ochroną sprzęt do wspinaczki wysokogórskiej. Taki zapis powinien być precyzyjnie określony.

Wysokość sumy ubezpieczenia

Kolejna kwestia to suma ubezpieczenia. Towarzystwo będzie odpowiadać za Twój ekwipunek sportowy do wysokości sumy ubezpieczenia. Musisz więc dobrać taką kwotę, która będzie odpowiadać wartości sprzętu. Pamiętaj, że wraz z wysokością sumy ubezpieczenia, rośnie także wysokość składki.

Porównaj oferty

Towarzystwa ubezpieczeniowe przedstawiają oferty, które różnią się zarówno zakresem, jak i ceną. By nie przepłacać i wybrać ubezpieczenie dokładnie takie, jakie Ci potrzebne, skorzystaj z internetowych porównywarek. Zapraszamy do naszych kalkulatorów, dostępnych na CUK.pl lub do kontaktu z doradcami w placówkach i na infolinii. Jeśli chcesz kupić polisę online, wejdź na:

Którą opcję wybrać ubezpieczając sprzęt do wspinaczki wysokogórskiej?

Tak naprawdę wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeśli wybierasz się na zagraniczny wyjazd, podczas którego będziesz uprawiał wspinaczkę wysokogórską, to bardzo pożądane jest, byś kupił ubezpieczenie turystyczne z rozszerzeniem o sporty ekstremalne. Taka adnotacja jest bardzo ważna! Tylko wtedy ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia, jeśli podczas wspinaczki ulegniesz wypadkowi. W innym razie będziesz musiał sam zapłacić za usługi medyczne. Taka polisa turystyczna rozszerzona o ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego będzie Cię doskonale chronić podczas wyjazdu.

Jednak to ubezpieczenie domu i mieszkania będzie zapewniało ochronę przez cały rok, nie tylko podczas wycieczki. Takie rozszerzenie nie jest drogie, jeśli ubezpieczasz swoją nieruchomość, więc warto się na nie zdecydować. Wtedy Twój sprzęt będzie chroniony w domu i poza domem. Zapewni odszkodowanie, jeśli np. w ramach treningu przed sezonem, wybierzesz się na miejską ściankę wspinaczkową i Twój ekwipunek zostanie skradziony.

Nasza rekomendacja brzmi: jeśli ubezpieczasz mieszkanie, znajdź takie, które obejmuje także ubezpieczenie ruchomości (m.in. sprzętu do wspinaczki wysokogórskiej) poza domem, a gdy wybierasz się na wyjazd wspinaczkowy, wykup dodatkowo polisę turystyczną wraz z ubezpieczeniem sprzętu sportowego. Dzięki temu zyskasz pełną ochronę swojego sprzętu!

FAQ:

  • 1
    Czym jest wspinaczka wysokogórska?

    To wielowyciągowe wspinanie się, które odbywa się w górach wysokich, często z pokonywaniem przeszkód o znacznym poziomie trudności. Wspinaczka wysokogórska odbywa się z użyciem specjalnego sprzętu, a potoczna jej nazwa to alpinizm.

  • 2
    Dlaczego warto zainwestować w specjalistyczny sprzęt do wspinaczki wysokogórskiej?

    Uprawianie ekstremalnych sportów, takich jak wspinaczka wysokogórska, wymaga odpowiedniego przygotowania. Dlatego warto wyposażyć się w ekwipunek, który umożliwi uprawianie tego sportu, a także zapewni bezpieczeństwo. Podstawowe akcesoria to: kask wspinaczkowy, buty do wspinaczki, uprząż wspinaczkowa, linki do wspinaczki, przyrząd asekuracyjny (kubek), ekspresy wspinaczkowe, karabinki do wspinania, odpowiedni strój, worek na magnezję oraz pojemny plecak wspinaczkowy.

  • 3
    Od czego zacząć wspinaczkę wysokogórską?

    By zdobyć podstawową wiedzę pod okiem specjalistów, wybierz się na kursy taternickie. Najpierw warto odbyć kurs letni, a następnie zimowy.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku