2024-03-15

Co zabrać w góry? Co spakować na wyjazd?

Co warto spakować na wyjazd w góry? Co zabrać w góry latem, a co zabrać zimą?

Co zabrać w góry? Co spakować na wyjazd?

Co zabrać na wyjazd w góry?

Nawet jeśli jesteś nowicjuszem w kwestii wycieczek górskich, wiesz zapewne, że inna będzie odpowiedź na pytanie: co zabrać w góry latem oraz co zabrać w góry zimą. Sprawdźmy, co spakować do plecaka w góry niezależnie od pory roku.

Plecak

Warto zabrać ze sobą wygodny plecak turystyczny. Wygodny, czyli jaki? Najlepiej, by miał klamry na klatce piersiowej oraz na biodrach – wtedy zawartość nie będzie tak obciążać kręgosłupa, a ciężar rozłoży się równomiernie.

Mapa

Niezależnie od tego, czy podróżujesz latem, czy zimą, koniecznie zabierz ze sobą mapę lub telefon. Jeśli wolisz korzystać z nawigacji w smartfonie, bardzo dobrym pomysłem jest również zabranie ze sobą powerbanku, który uratuje Cię, gdy bateria będzie na skraju wyczerpania. Naładowany telefon jest w górach ważny również ze względów bezpieczeństwa – będziesz mógł wezwać pomoc w razie wypadku.

Gotówka

W plecaku warto mieć również… portfel z gotówką – w schroniskach na szlaku często niemożliwe jest płacenie kartą.

Odpowiednie obuwie

Przede wszystkim postaw na wygodę i praktyczność. Jeśli wybierasz się na górski szlak, zrezygnuj z nawet najbardziej wygodnych trampek. Takie obuwie jest zbyt miękkie, nie podtrzymuje kostki, co na szlaku może być bardzo niebezpieczne i skutkować jej złamaniem czy skręceniem. Wybierając się na górski szlak, warto zainwestować w dobre buty górskie! Nawet, (a może właśnie szczególnie), gdy nie jesteś zaawansowanym fanem górskich wycieczek.

Kiedyś podstawowa zasada brzmiała: „buty górskie powinny sięgać powyżej kostki, by dobrze ją podtrzymywać”. Jednak teraz równie dobrze można znaleźć dobre buty trekkingowe, które są niskie – to sprawka zaawansowanych technologii. Niskie buty górskie są z reguły lżejsze od tych powyżej kostki, a więc wędrówka w nich nie jest męcząca. Świetnie sprawdzą się podczas spaceru po górskich dolinach. Jednak, jeśli zastanawiasz się, co zabrać na wyjazd w góry zimą, to stanowczo odradzamy niskie buty, które nie ochronią Twoich stóp przed śniegiem.

By ochronić swoje stopy przed wilgocią, warto wybrać buty z membraną. Jednak, jeśli zastanawiasz się, co zabrać ze sobą w góry latem, warto wiedzieć, że buty z membraną nie pozwolą Twoim stopom oddychać.

A jak wyglądać powinna kwestia twardości podeszwy? Na początek warto wybrać buty górskie z podeszwą o średniej twardości. Będą po prostu wygodniejsze. Noga nowicjusza może początkowo nie być przyzwyczajona do twardej podeszwy, polecanej na bardzo zaawansowane szlaki.

Co zabrać w góry wiosną?

Trzeba pamiętać, że w wysokich partiach gór również wiosną mogą panować warunki niesprzyjające nowicjuszom. W Tatrach nawet w czerwcu można spotkać śnieg. Właśnie dlatego trzeba się odpowiednio przygotować. Najpierw omówimy kwestię akcesoriów, następnie ubioru.

Co spakować na wiosenną wyprawę w góry?

  • termos (herbata lub kawa niesie ratunek, gdy pogoda nagle się pogorszy),
  • termos obiadowy (ciepły posiłek w chłodny wiosenny dzień także rozgrzeje organizm),
  • raczki (przydadzą się na odcinkach, gdzie podłoże jest skute lodem lub ubitym śniegiem).

Co ubrać?

O tej porze roku najlepiej zastosować ubiór warstwowy. Koniecznie pomyśl o takich elementach, jak:

  • bielizna termoaktywna

Idealnie odprowadza wilgoć, pozostawiając skórę suchą, co zwiększa komfort na szlaku. Pamiętaj, że takie ubranie, by spełniało swoje zadanie, musi być dobrze dopasowane.

  • bluza

Najlepiej by był to polar lub bluza trekkingowa. W okresie późnej wiosny sprawdzi się jednak także zwykła, bawełniana.

  • kurtka

W górach o tej porze roku najlepiej mieć kurtkę typu softshell, która dobrze chroni przed wiatrem czy deszczem. Jednak, jeśli wybierasz się w góry wczesną wiosną, lepiej zabrać kurtkę membranową, która skutecznie ochroni Twoje ciało przed wilgocią czy chłodem.

  • spodnie

Wczesna wiosna będzie wymagała cieplejszych spodni. Najlepiej wtedy sprawdzą się spodnie membranowe. W okresach wietrznych wybierz jednak spodnie typu softshell. Z kolei późną wiosną równie dobrze sprawdzą się legginsy czy getry termoaktywne.

  • skarpetki

Nie sposób zapomnieć o specjalnych skarpetkach na górskie wycieczki. Odprowadzając wilgoć od naszej stopy, zapobiegają tworzeniu otarć i odcisków, co na pewno zwiększa komfort i pozwala cieszyć się górskimi widokami.

Co zabrać w góry latem?

Jeśli jesteś początkującym wędrowcem, zapewne na górski szlak wybierasz się w okresie letnim. I bardzo dobrze! Zimą góry mogą być niebezpieczne, dlatego, jeśli już bardzo chcesz wędrować po górach zimą, wybieraj proste szlaki i niskie szczyty.

Skupmy się teraz na tym, co wziąć na wycieczkę w góry, gdy wybieramy się tam w miesiącach letnich. Warto mieć ze sobą:

  • krem z filtrem,
  • dużo wody (nawadnianie się na szlaku, gdy jest ciepło, jest bardzo ważne, a latem dużo łatwiej o odwodnienie organizmu).

Jakie wziąć ubranie?

Ważną kwestią do rozważenia na temat tego, co zabrać w góry latem jest strój. Oto co powinieneś wziąć ze sobą.

  • czapkę lub inne okrycie głowy

Pozwolą uniknąć zgubnych efektów nadmiernego działania promieni słonecznych.

  • skarpetki

Zastanawiasz się, jak ubrać się w góry latem? O tej porze roku Twoja stopa jest bardziej narażona na „zapocenie”, a więc warto umieścić kilka par skarpet trekkingowych na liście rzeczy do pakowania.

  • kurtka

Wybierając się na szlak, nie możesz zapomnieć o okryciu przeciwdeszczowym. Jaka powinna być dobra kurtka w góry na lato? Musi być przede wszystkim wygodna i niekrępująca ruchów, wodoodporna i oddychająca.

  • ubranie

Panie, które nie planują kupować specjalistycznej odzieży, mogą z powodzeniem postawić na legginsy do chodzenia po górach. Są elastyczne, a zatem zapewnią pełną swobodę ruchu, a co za tym idzie, zwiększą bezpieczeństwo. Dla panów najlepiej sprawdzą się spodnie z przewiewnych materiałów, które pozwolą skórze oddychać i zapobiegną przegrzaniu podczas aktywności.

Wygodny strój na wycieczkę górską to spodnie dresowe, ewentualnie szorty, gdy spodziewasz się upałów, a także ulubiona koszulka z oddychającego materiału i bluza, która przyda się na szczycie, gdzie warunki pogodowe mogą znacznie odbiegać od tych na dole.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Co zabrać w góry jesienią?

A jakie dodatkowe akcesoria zabrać ze sobą w okresie jesiennym? Oto nasza lista:

  • przeciwdeszczowy pokrowiec na plecak (by zapobiec namoczeniu ubrań podczas deszczu),

  • czołówka (jesienią na szlak warto wyjść wcześnie rano, gdy jest jeszcze ciemno, z kolei powrót do domu może odbywać się o zmierzchu – czołówka zapewni bezpieczeństwo),

  • folia NRC (zapewni ciepło poszkodowanej osobie w razie wypadku),

  • termos czy nawet kuchenka turystyczna (ciepły posiłek lub napój to konieczność w górach o tej porze roku!).

Co ubrać na szlak jesienią?

Teraz przedstawimy najważniejsze elementy stroju w okresie jesiennym:

  • grubsze skarpety

Najlepiej wybrać skarpety outdoorowe, takie, które będą cieplejsze niż te wybierane w okresie późnej wiosny czy lata. Na wypadek deszczu weź ze sobą zapasową parę.

  • strupyty

To specjalne ochraniacze, zapobiegające przemoczeniu górnej części butów oraz łydek. Sprawdzą się w deszczowy dzień.

  • spodnie na deszcz

Warto zdecydować się na specjalne, wodoodporne spodnie, które zakłada się tylko na czas deszczu. Gdy opady ustąpią, można je łatwo zdjąć, ze względu na gumkę w pasie i specjalne rozpinane nogawki. Nie ma więc obawy o zmoczenie ubrania.

  • kurtka

W zależności od warunków wybierz kurtkę membranową lub taką typu softshell. Weź ze sobą również czapkę, chustę i rękawiczki. Jesienią w wyższych partiach gór może być naprawę chłodno.

  • bielizna termoaktywna, polar

W okresie jesiennym najlepiej sprawdzi się bielizna z dodatkiem wełny merino. Na to ubierz polar lub kurtkę softshell.

Co zabrać w góry zimą?

Wybierasz się w góry zimą? Koniecznie zajrzyj do punktu, w którym opisaliśmy jesienny ekwipunek. Dodatkowo przyda Ci się również:

  • krem z filtrem i okulary przeciwsłoneczne (słońce odbijające się od pokrywy śnieżnej może zaszkodzić Twojej skórze!),
  • kijki trekkingowe z większymi talerzykami na śnieg,
  • rakiety śnieżne (pomogą przetrzeć ośnieżone szlaki),
  • raki (zestaw metalowych kolców na buty, niezbędny gdy wybierasz się na bardziej stromy szlak),
  • raczki (prostsza wersja raków, która wystarczy, gdy wybierasz się na łagodne, bieszczadzkie czy beskidzkie trasy),
  • czekan (to sprzęt niezbędny w górskiej wspinaczce, nie mogą o nim zapomnieć profesjonaliści, którzy wybierają się na trudniejszy szlak),
  • lawinowe ABC (sprzęt niezbędny na trudnych szlakach: detektor lawinowy, sonda oraz łopata).

Jakie ubranie wybrać?

Z czego powinien składać się strój zimowy?

  • spodnie softshell

Zdadzą egzamin w górach nie tylko jesienią, ale także zimą. Takie, które będą pokryte specjalną hydrofobową warstwą DWR zapobiegną gromadzeniu się wilgoci przy opadach śniegu.

  • stuputy

Bardzo ważny element zapobiegający przemoczeniu nóg przy zalegających pokrywach śniegu.

  • kurtka puchowa

To konieczność w górach zimą. Kurtka puchowa nie pozwala powietrzu przy ciele się ochłodzić. Najlepsze są takie z wypełnieniem gęsim lub z syntetyczną ociepliną Primaloft® jednak na rynku znaleźć można także alternatywę w postaci kurtki hybrydy – z wypełnieniem naturalnym i syntetycznym.

  • hardshell

To kurtka, która ochroni ciało w razie mroźnych wiatrów, z którymi nie zawsze poradzi sobie kurtka puchowa.

  • szalik, czapka, rękawiczki

Dobrze jest zdecydować się na modele z wełny merino lub membranami.

Co zabrać do jedzenia w góry?

Zastanawiasz się, co jeść w górach? Warto do plecaka, oprócz ulubionych kanapek, wrzucić parę wysokoenergetycznych batonów, które poratują Cię w momencie chwilowego spadku energii. Dobrze jest zabrać takie jedzenie w góry, by nie zajmowało dużo miejsca i było lekkie. Oprócz kanapek czy batoników warto postawić na owoce typu jabłko czy banan, które szybko dostarczą energii. Łatwo jest je również zjeść podczas wędrówki. Duży zastrzyk energii zapewniają również bakalie – orzechy, rodzynki, pestki – dlatego dobrze jest zabrać je ze sobą na szlak. Zastanawiasz się, gdzie wyrzucać papierki po batonikach i innych artykułach spożywczych? No cóż, jeśli nie ma w pobliżu śmietnika, koniecznie znieś je ze szlaku i wyrzuć w najbliższym koszu na śmieci! Odpady na szlaku to prawdziwa tragedia, jeśli chodzi o bezpieczeństwo zwierząt.

Ekwipunek dodatkowy

Znamy już podstawową listę rzeczy. Teraz pytanie: co zabrać na wakacje w góry, rozszerzmy o dodatkowy sprzęt.

  • Niewielki koc może przydać się na krótszych trasach, jeśli planujesz piknik w plenerze.
  • Scyzoryk to również dobry element ekwipunku w góry. Zajmuje mało miejsca, a nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda.
  • Jeśli wybierasz się na dłuższą trasę, warto zabrać ze sobą kijki trekkingowe, które ułatwiają marsz.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Chociażbyś bardzo analizował, co spakować na wyjazd w góry i bardzo przyłożył się do pakowania plecaka, jeśli nie będziesz ostrożny na szlaku, możesz narazić się na niebezpieczeństwo.

Podręczna apteczka

Pamiętaj, że w górach powinieneś być samowystarczalny. Podręczna apteczka jest konieczna! Warto mieć ze sobą kompresy gazowe, bandaże (również te elastyczne) wraz z zapinką (na wypadek skręcenia kostki), preparat do dezynfekcji ran, plaster z opatrunkiem, lek przeciwbólowy, nożyczki. Nie zaszkodzi również koc ratunkowy, zapobiegający wychłodzeniu organizmu, jeśli wybierasz się w góry w chłodniejszy dzień.

Ubezpieczenie w góry

Nieszczęśliwe wypadki w górach niestety się zdarzają, dlatego przed wyjazdem rozważ zakup ubezpieczenia na wyjazd w góry. Taką polisę najlepiej dostosować do swoich potrzeb. Jeśli planujesz wycieczki górskie, sprawdź, czy ubezpieczenie obejmuje pomoc w razie nieszczęśliwego wypadku, o który w górach nietrudno. Gdy wybierasz się na zagraniczny wyjazd w góry, Twoje górskie ubezpieczenie turystyczne powinno również pokryć koszty akcji ratowniczej. O ile w Polsce pomoc ratowników jest bezpłatna, to w takich krajach, jak Czechy, Słowacja, Francja, Austria, Włochy, czy Szwajcaria, już nie. Masz już więc odpowiedź na pytanie: co zabrać na wycieczkę zagraniczną w góry. Polisę turystyczną dostosuj do swoich aktywności. Zwróć również uwagę na wysokość sum ubezpieczeniowych.

Wybierasz się w góry zimą? Sprawdź nasz wpis: Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia na narty i snowboard?

Potrzebujesz pomocy w wyborze ubezpieczenia w góry?

Zadzwoń do specjalistów ubezpieczeniowych CUK lub wybierz się do najbliższej placówki! Możesz też skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, który dostępny jest na naszej stronie.

FAQ:

  • 1
    Jak przygotować się fizycznie do wyjazdu w góry?

    Jeśli na co dzień prowadzisz siedzący tryb życia, zacznij od prostych aktywności np. spacerów, biegania, jazdy na rowerze, stopniowo zwiększając czas trwania treningu. By zadbać o kondycję i zwiększenie wydolności organizmu, warto znaleźć swój sport i regularnie go uprawiać.

  • 2
    Co zabrać w góry na 3 dni?

    Nie musisz wydawać fortuny na górski sprzęt, jednak warto zaznaczyć, że nawet na taki krótki wyjazd konieczne są wygodne, stabilne buty, dostosowane do chodzenia po górach. To absolutne minimum. Oprócz plecaka i ubrań na zmianę pamiętaj też o ciepłych dodatkach i kurtce na wypadek deszczu.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku