2024-08-27

Wspinaczka wysokogórska – jakie ubezpieczenie wybrać?

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo podczas wspinaczki wysokogórskiej

Wspinaczka wysokogórska – jakie ubezpieczenie wybrać?

Myślisz o zdobyciu najwyższych szczytów świata? Wspinaczka wysokogórska to spełnienie marzeń wielu podróżników! Jednak przed każdą wyprawą warto zastanowić się nad kompleksowym zabezpieczeniem na wypadek trudnych sytuacji. Czy istnieje ubezpieczenie wysokogórskie? Jaką opcję polisy wybrać, by zyskać optymalną ochronę podczas uprawiania sportów ekstremalnych? Czym w praktyce jest tzw. ubezpieczenie wspinaczkowe i ile kosztuje? Z myślą o pasjonatach górskich eskapad odpowiadamy na te i inne towarzyszące zagadnieniu pytania. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

Najważniejsze informacje:

  • W internecie często można spotkać się z określeniem ubezpieczenie wspinaczkowe lub wysokogórskie. Choć polisa o takiej nazwie nie istnieje, warto rozważyć inny rodzaj ochrony. Jest nią ubezpieczenie turystyczne z odpowiednim rozszerzeniem.
  • Towarzystwa mogą różnie definiować wspinaczkę wysokogórską, klasyfikując ją jako sport ekstremalny lub wysokiego ryzyka. Umowa polisy precyzuje zakres ochrony, możliwe wyłączenia oraz sumę świadczeń w obliczu wypadku podczas uprawiania tej dyscypliny.
  • Niektóre towarzystwa zapewniają ochronę podczas wspinaczki wysokogórskiej tylko pod warunkiem spełnienia określonych zasad. Co to może oznaczać? Ubezpieczenie dla wspinaczy zadziała w tym wypadku tylko do określonej wysokości, np. do 3500 m n.p.m.
  • Składniki ochrony oraz sumy ubezpieczenia na wyjazd w góry powinny być uzależnione od kraju docelowego i typu wspinaczki.
  • Najważniejsze elementy ubezpieczenia turystycznego dla wspinaczy to: koszty leczenia i assistance, NNW, OC w życiu prywatnym, ochrona bagażu (w tym sprzętu sportowego).
  • Nie każde państwo zapewnia bezpłatną akcję ratunkową w górach. W Polsce jest ona udzielana w przypadku zagrożenia życia przez GOPR i TOPR.

Jak towarzystwa definiują wspinaczkę wysokogórską?

Wspinaczka wysokogórska, czyli alpinizm, to sport polegający na wspinaniu się na wysokie szczyty górskie, zwykle powyżej 3000 metrów n.p.m. Dyscyplina ta wymaga nie tylko doskonałej kondycji fizycznej, ale także umiejętności technicznych i specjalistycznego sprzętu do wspinaczki wysokogórskiej. Jest to sport niosący za sobą spore ryzyko wypadku, który może zakończyć się trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, a w skrajnych przypadkach śmiercią.

Większość towarzystw klasyfikuje wspinaczkę wysokogórską jako sport wysokiego ryzyka lub ekstremalny. Jeśli podczas uprawiania takiej aktywności dojdzie do wypadku, a polisa nie będzie mieć właściwego rozszerzenia, poszkodowany będzie musiał ponieść koszty związane z udzieloną pomocą. Jeżeli natomiast w wyniku wypadku podczas wspinaczki w górach poniesie śmierć, jego bliscy nie otrzymają świadczeń. W ubezpieczeniu NNW wspinaczka może stanowić bowiem wyłączenie ochrony. Kupując polisę należy więc dokładnie zapoznać się z OWU danego towarzystwa. 

Jakie ubezpieczenie wybrać, planując wspinaczkę górską?

Ubezpieczenie dla wspinaczy może się różnić w zależności od kierunku wyprawy. Należy rozważyć adekwatną ochronę w polskich górach i za granicą. Warto pamiętać, że w Polsce pomoc ratunkowa świadczona przez GOPR i TOPR jest bezpłatna i dostępna dla każdego, kto znajduje się w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Ratownicy górscy udzielają pomocy zarówno obywatelom RP, jak i turystom zagranicznym.

Ratownictwem górskim w Polsce zajmują się specjalistyczne służby:
 

  • Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR) – działa w większości polskich pasm górskich, takich jak Sudety, Beskidy, Bieszczady, Pieniny.
  • Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) – działa głównie na terenie Tatr.

Numery alarmowe: 985 lub 601 100 300 oraz 112 (uniwersalny europejski telefon ratunkowy).

Wspomniane wyżej organizacje są wyposażone i wyszkolone, aby reagować na różnorodne sytuacje awaryjne w górach, w tym wypadki wspinaczkowe. W momentach krytycznych używają również helikopterów ratunkowych do szybkiego transportu poszkodowanych. Ważne jest, aby przed wyruszeniem na wspinaczkę zapoznać się z lokalnymi numerami alarmowymi i procedurami wzywania pomocy.

Warto jednak pamiętać, że oprócz gwarancji udzielenia pomocy przez GOPR czy TOPR, najlepsza forma ochrony to odpowiednie przygotowanie do wyprawy oraz dopasowane do potrzeb wyjazdu ubezpieczenie turystyczne. Wspinaczka o określonej specyfice (np. do pewnej wysokości) nie może być oczywiście wykluczona z ochrony w umowie polisy! Dzięki dokupieniu prywatnego ubezpieczenia z właściwym rozszerzeniem ubezpieczony zyskuje świadczenia, gdy wskutek poważnego wypadku dozna uszczerbku na zdrowiu. Jego bliscy zaś – wsparcie finansowe, jeśli podczas wyprawy poniesie śmierć

Sprawdź także: Najciekawsze lokalizacje turystyczne w polskich górach

Jak wybrać ubezpieczenie dla wspinaczy w zależności od kraju?

Jak już wspomnieliśmy, w polskich górach można otrzymać pomoc w razie wypadku podczas wspinaczki od GOPR lub TOPR. Jeśli dojdzie do wypadku podczas całego pobytu w górach, osoby ubezpieczone w ramach NFZ otrzymają też bezpłatną pomoc w publicznych placówkach służby zdrowia. Głównym akcentem ubezpieczenia turystycznego w Polsce powinno być zatem NNW, choć koszty leczenia mogą przydać się również w obliczu korzystania z placówek i usług prywatnych.

Istotne będą też inne elementy polisy, takie jak OC w życiu prywatnym, usługi assistance w podróży, ochrona bagażu, a także rozszerzenia dobrane do potrzeb turysty (np. klauzula alkoholowa czy choroby przewlekłe).

Inaczej jest w przypadku wypraw w góry za granicą. Tam najważniejszym składnikiem ubezpieczenia dla wspinaczy powinny być koszty leczenia. Te w wielu krajach mogą okazać się bowiem bardzo wysokie, a polisa z odpowiednio wysoką sumą gwarantowaną jest w stanie pokryć wydatki związane z potrzebnym leczeniem na terenie państw, gdzie np. nie obowiązuje EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego może co prawda być przydatna, ale warto pamiętać, że nie daje pełnej ochrony, a także nie w każdym państwie jest honorowana.

Co może obejmować ubezpieczenie dla wspinaczy wysokogórskich?

Planując jakąkolwiek wyprawę w góry, należy uzbroić się we wszelkie możliwe rodzaje ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli podczas wyjazdu będziesz uprawiać wspinaczkę wysokogórską, rozważ zatem:

  • 1
    Ubezpieczenie kosztów leczenia – niezbędny element polisy turystycznej za granicą. Pokryje wydatki na opiekę medyczną i hospitalizację, które mogą wyniknąć w trakcie podróży poza krajem zamieszkania. Sumę ubezpieczenia można dopasować elastycznie. Ochrona obejmuje też prywatne szpitale i kliniki określone w umowie.

    Upewnij się, że Twoja polisa pokryje również koszty akcji ratunkowych i poszukiwawczych za granicą, transport zwłok do kraju zamieszkania, a także wsparcie prawne i organizacyjne w razie wypadku (sprawdź także szczegóły w opcji assistance).

  • 2
    NNW (ochrona od następstw nieszczęśliwych wypadków) – pokryje wydatki na rekonwalescencję i zapewni dodatkowe świadczenia, jeśli doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu. Pamiętaj jednak, by upewnić się, czy w umowie ubezpieczenia wspinaczka wysokogórska nie stanowi wyłączenia oraz jakie rozszerzenie trzeba wykupić, by zyskać ochronę. Sprawdź też: Ubezpieczenie sportowe.
  • 3
    OC w życiu prywatnym – zapewnia ochronę przed kosztami szkód wyrządzonych osobom trzecim podczas wyprawy, obejmując m.in. uszkodzenie mienia i zranienie osób.
  • 4
    Ubezpieczenie NFZ (na terenie RP) – gwarantuje- doraźną, bezpłatną pomoc medyczną w publicznych placówkach opieki zdrowotnej w Polsce.
  • 5
    Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – zapewnia dostęp do publicznej opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej oraz EFTA na takich samych zasadach jak dla obywateli tych krajów w publicznych placówkach.
  • 6
    Ubezpieczenie bagażu (w tym sprzętu sportowego) – przydatne zwłaszcza wtedy, gdy na wyprawę w góry zabierasz drogi ekwipunek.

Masz już ubezpieczenie turystyczne dla wspinaczy, czyli polisę z rozszerzeniem o wybrany rodzaj sportu? To najważniejsze! Przed wyprawą sprawdź również, co zabrać w góry.

Ile kosztuje ubezpieczenie dla wspinaczy? Przykłady.

Koszt ubezpieczenia turystycznego dla osób planujących wspinaczkę wysokogórską będzie zależał od zakresu ochrony, długości wyprawy oraz destynacji. Najlepszym sposobem na sprawdzenie dokładnych stawek jest skorzystanie z kalkulatora polis. Wystarczy odwiedzić stronę CUK, wypełnić krótki formularz z danymi i sprawdzić propozycje polis od wiodących ubezpieczycieli.

Aby lepiej zobrazować potencjalny koszt ubezpieczenia turystycznego dla wspinaczy, posłużymy się dwoma przykładami. Poniżej prezentujemy dane wykorzystane podczas kalkulacji wykonanych 1.08.2024 r. w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych CUK. 

  • 1
    Kraj docelowy: Polska. Okres ochrony: 1.09.-7.09. 2024 r. Forma aktywności: sport wysokiego ryzyka. Rocznik uczestnika: 1989, brak chorób przewlekłych.

    Propozycje ubezpieczeń:

    Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochrony i sumy ubezpieczeniaCena polisy

    Generali 
    Wariant: Elastyczny 

    • Koszty leczenia i Assistance w RP: NIE
    • NNW: 40 000 PLN
    • OC: 100 000 PLN
    • Bagaż podróżny: 500 PLN
    • Sprzęt sportowy: NIE (opcjonalnie)
    • Sport wysokiego ryzyka: TAK
    • Sport zimowy: TAK

    Obejmuje: COVID-19, klauzulę alkoholową. 

    74 zł

    Allianz Wariant: Komfort

    • Koszty leczenia: 2 000 PLN
    • Assistance: TAK
    • Ratownictwo i transport: 25 000 PLN
    • NNW: 10 000 PLN
    • OC: 1 000 000 PLN
    • Bagaż podróżny: NIE
    • Sporty rekreacyjne: TAK
    • Sporty zimowe lub wysokiego ryzyka: TAK

    Obejmuje: COVID-19, klauzulę alkoholową. 

    70 zł

    Allianz 
    Wariant: Plus 

    • Koszty leczenia: 2 000 PLN
    • Assistance: TAK
    • Ratownictwo i transport: 25 000 PLN
    • NNW: 10 000 PLN
    • OC: 1 000 000 PLN
    • Bagaż podróżny: NIE
    • Sporty rekreacyjne: TAK
    • Sporty zimowe lub wysokiego ryzyka: TAK

    Obejmuje: COVID-19, klauzulę alkoholową. 

    83 zł 
     

    Allianz
    Wariant: Max 

    • Koszty Leczenia: 5 000 PLN
    • Assistance: TAK
    • Ratownictwo i transport: 25 000 PLN
    • NNW: 60 000 PLN
    • OC: 1 000 000 PLN
    • Bagaż podróżny: 10 000 PLN
    • Sporty rekreacyjne: TAK
    • Sporty zimowe lub wysokiego ryzyka: TAK

    Obejmuje: COVID-19, klauzulę alkoholową. 

    105 zł 

    Proama 
    Wariant: Elastyczny 

    • Koszty leczenia i Assistance w RP: NIE
    • NNW: 30 000 PLN
    • OC: 80 000 PLN
    • Bagaż podróżny: 500 PLN
    • Sprzęt sportowy: NIE (opcjonalnie)
    • Sport wysokiego ryzyka: TAK
    • Sport zimowy: TAK

    Obejmuje: COVID-19, klauzulę alkoholową. 

    59 zł

  • 2
    Kraj docelowy: Austria. Okres ochrony: 1.09.-7.09. 2024 r. Forma aktywności: sport wysokiego ryzyka. Rocznik uczestnika: 1989, brak chorób przewlekłych.

    Propozycje ubezpieczeń:

    Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochrony i sumy ubezpieczeniaCena polisy

    Generali 
    Wariant: Elastyczny 

    • Koszty leczenia i Assistance: 500 000 PLN
    • NNW: 40 000 PLN
    • OC: 100 000 PLN
    • Bagaż podróżny: 500 PLN
    • Sprzęt sportowy: NIE (opcjonalnie)
    • Sport wysokiego ryzyka: TAK
    • Sport zimowy: TAK

    Obejmuje: COVID-19, klauzulę alkoholową. 

    183 zł

    Generali
    Wariant: Oszczędny 

    • Koszty leczenia i Assistance: 100 000 PLN
    • NNW: 15 000 PLN
    • OC: NIE
    • Bagaż podróżny: NIE
    • Sprzęt sportowy: NIE (opcjonalnie)
    • Sport wysokiego ryzyka: TAK
    • Sport zimowy: TAK

    Obejmuje: COVID-19, klauzulę alkoholową. 

    128 zł 

    Generali 
    Wariant: Optymalny

    • Koszty leczenia i Assistance: 300 000 PLN
    • NNW: 30 000 PLN
    • OC: 100 000 PLN
    • Bagaż podróżny: 500 PLN
    • Sprzęt sportowy: NIE (opcjonalnie)
    • Sport wysokiego ryzyka: TAK
    • Sport zimowy: TAK

    Obejmuje: COVID-19, klauzulę alkoholową. 

    166 zł 
     

    Allianz
    Wariant: Komfort

    • Koszty leczenia: 200 000 PLN
    • Assistance: TAK
    • Ratownictwo i poszukiwanie: 100 000 PLN
    • Transport medyczny: TAK (bez limitu)
    • NNW: 10 000 PLN
    • OC: 1 000 000 PLN
    • Bagaż podróżny: NIE
    • Sporty rekreacyjne: TAK
    • Sporty zimowe lub wysokiego ryzyka: TAK

    Obejmuje: COVID-19, klauzulę alkoholową. 

    110 zł 

    Allianz
    Wariant: Plus

    • Koszty leczenia: 400 000 PLN
    • Assistance: TAK
    • Ratownictwo i poszukiwanie: 100 000 PLN
    • Transport medyczny: TAK (bez limitu)
    • NNW: 25 000 PLN
    • OC: 1 000 000 PLN
    • Bagaż podróżny: 2 000 PLN
    • Sporty rekreacyjne: TAK
    • Sporty zimowe lub wysokiego ryzyka: TAK

    Obejmuje: COVID-19, klauzulę alkoholową. 

    159 zł

    Allianz 
    Wariant: Ekstra

    • Koszty leczenia: 600 000 PLN
    • Assistance: TAK
    • Ratownictwo i poszukiwanie: 100 000 PLN
    • Transport medyczny: TAK (bez limitu)
    • NNW: 60 000 PLN
    • OC: 1 000 000 PLN
    • Bagaż podróżny: 10 000 PLN
    • Sporty rekreacyjne: TAK
    • Sporty zimowe lub wysokiego ryzyka: TAK

    Obejmuje: COVID-19, klauzulę alkoholową.    

    228 zł

    Allianz
    Wariant: Max

    • Koszty leczenia: 5 000 000 PLN
    • Assistance: TAK
    • Ratownictwo i poszukiwanie: 100 000 PLN
    • Transport medyczny: TAK (bez limitu)
    • NNW: 150 000 PLN
    • OC: 2 000 000 PLN
    • Bagaż podróżny: 10 000 PLN
    • Sporty rekreacyjne: TAK
    • Sporty zimowe lub wysokiego ryzyka: TAK

    Obejmuje: COVID-19, klauzulę alkoholową.    

    344 zł

    Proama 
    Wariant: Elastyczny

    • Koszty leczenia i Assistance: 300 000 PLN
    • NNW: 30 000 PLN
    • OC: 80 000 PLN
    • Bagaż podróżny: 500 PLN
    • Sprzęt sportowy: NIE (opcjonalnie)
    • Sport wysokiego ryzyka: TAK
    • Sport zimowy: TAK

    Obejmuje: COVID-19, klauzulę alkoholową.    

    164 zł

Gdzie się ubezpieczyć, uprawiając wspinaczkę wysokogórską?

Po przeczytaniu artykułu wiesz już, jakie ubezpieczenie wybrać, planując wspinaczkę wysokogórską. Najważniejsze w tym wypadku jest dokładne zapoznanie się z ofertami różnych towarzystw oraz szczegółami umowy (OWU). Tylko wtedy zyskasz pewność optymalnej ochrony podczas uprawiania wspinaczki. Zastanawiasz się, gdzie znaleźć właściwą polisę? Najlepszym rozwiązaniem jest porównanie ubezpieczeń turystycznych na stronie CUK. W kalkulatorze polis podróżnych sprawdzisz aktualne propozycje od wiodących towarzystw z gwarancją atrakcyjnych cen!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Jak zgłosić wypadek podczas wspinaczki wysokogórskiej?

    Aby zgłosić wypadek podczas wspinaczki wysokogórskiej, należy natychmiast skontaktować się z lokalnymi służbami ratunkowymi, wybierając numer alarmowy (np. 112 w Europie). Jeśli do zdarzenia dojdzie na terytorium Polski, można skontaktować się również ze służbami TOPR lub GOPR, wybierając następujące numery alarmowe: 601-100-300 lub 985. Jeżeli posiadasz prywatną polisę, powiadom swojego ubezpieczyciela zgodnie z procedurami opisanymi w umowie.

  • 2
    Czy ubezpieczenie obejmuje również koszty ewakuacji helikopterem?

    Tak, ubezpieczenie może obejmować także koszty ewakuacji helikopterem pod warunkiem posiadania w umowie adekwatnej klauzuli. Planując wyjazd w góry, zawsze należy postawić na polisę turystyczną, która pokrywa koszty poszukiwania i ratownictwa na sumę dopasowaną do celu podróży. Szczegóły na ten temat znajdują się w OWU.

  • 3
    Czy wspinaczka wysokogórska to sport ekstremalny?

    Niektórzy ubezpieczyciele zaliczą wspinaczkę wysokogórską do sportów wysokiego ryzyka, a inni do ekstremalnych. Towarzystwa mogą stosować różne definicje i kryteria w OWU. Często precyzują te kwestie, bazując również na wysokości, do której polisa zapewni ochronę w razie wypadku – np. do 4000 m n.p.m. Dlatego zawsze należy dokładnie zapoznać się z umową danej polisy.

Oceń artykuł

5.00
(4)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku