Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2019-11-08

Wyjazd w góry - czy potrzebuję ubezpieczenie turystyczne?

Podczas podróży może przydać Ci się odpowiednia polisa.

Jeśli wybierasz się w góry i chcesz doskonalić swoje umiejętności na stoku lub rozpocząć przygodę z zimowymi sportami, musisz liczyć się z nieprzewidzianymi sytuacjami takimi jak urazy czy nagłe wypadki. Chcesz się skutecznie zabezpieczyć? Podpowiadamy, kiedy przyda Ci się ubezpieczenie turystyczne.

Wypadki na stokach się zdarzają i warto być na nie przygotowanym. Polisa podróżna zapewni pomoc w trudnych okolicznościach.

Polisa podróżna w Polsce - czy jest potrzebna?

Masz w planach wyjazd w polskie góry? Chcesz zdobyć doświadczenie na stokach, bo jesteś amatorem? Wiele początkujących osób wybiera Zakopane, Zieleniec, Białkę Tatrzańską czy Czarną Górę. To miejsca, w których masz do wyboru wiele ciekawych tras, zarówno bardziej łagodnych, jak i stromych. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że wypadki na stokach czasami się zdarzają. Jeśli posiadasz ubezpieczenie, które uprawnia Cię do korzystania z opieki medycznej w ramach Narodowego Funduszu zdrowia, właściwie nie musisz się martwić. Koszty leczenia w Polsce automatycznie będą pokryte. Nawet podczas poważniejszego urazu na stoku czy kontuzji, kiedy nie będziesz mógł dotrzeć o własnych siłach do szpitala, możesz liczyć na organizację akcji ratunkowej, a także pomoc medyczną. Działania, które zostaną podjęte przez GOPR są bezpłatne, także nie będziesz musiał się martwić o dodatkowe opłaty. Pamiętaj jednak, że mając podstawowe ubezpieczenie zdrowotne, możesz korzystać jedynie z opieki medycznej w ramach NFZ. Aby móc korzystać z nieodpłatnego leczenia w prywatnych gabinetach, konieczne jest posiadanie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Sprawdź „Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne?”.

EKUZ na wyjazd w Europie

Na pewno słyszałeś już o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Możesz ją uzyskać, wypełniając wniosek oraz dostarczając go do właściwego oddziału NFZ, nawet elektronicznie. Tego typu karta uprawnia Cię do korzystania z opieki medycznej na terenie krajów Unii Europejskiej na takich samych zasadach jak ich mieszkańcy. Przyda Ci się to podczas wyjazdu na narty np. do Włoch czy Austrii. W praktyce oznacza to podstawową pomoc w szpitalu czy przychodni. To darmowe i komfortowe rozwiązanie, dlatego warto zwrócić się do oddziału NFZ kilka dni przed planowanym wyjazdem. Pamiętaj, żeby mieć kartę EKUZ zawsze przy sobie. Zastanawiasz się, czy to wystarczy? Podstawowa publiczna opieka zdrowotna jest mocno ograniczona i wiele zależy od danego kraju. Mimo wszystko, jeśli poniesiesz jakiekolwiek koszty związane z pomocą na stoku czy trafisz do lekarza, który wykona Ci odpłatne badanie, nie dostaniesz zwrotu. Karta EKUZ nie upoważnia Cię także do ubiegania się o odszkodowanie w przypadku np. złamania ręki.

Ubezpieczenie turystyczne w górach

O wiele większy zakres ochrony zyskasz posiadając polisę turystyczną. To sposób na kompleksową ochronę podczas wyjazdu i to nie tylko w Europie, ale także poza nią. Kiedy okaże się ona przydatna? Przykładowo, jeśli podczas śnieżnego szaleństwa będziesz miał wypadek i nie będziesz mógł zejść ze stoku, zostaną pokryte koszty wszelkich akcji ratowniczych. To szczególnie istotne podczas wyjazdów za granicę, ponieważ tam działania polskiego odpowiednika GOPR nie są darmowe. Kolejną sytuacją, w której przyda Ci się ubezpieczenie podróżne jest ubieganie się o zadośćuczynienie w przypadku odwołania zorganizowanego i wcześniej zaplanowanego wyjazdu. Jeśli lubisz takie gotowe rozwiązania i często kupujesz wycieczki, polisa ubezpieczeniowa daje Ci pełną ochronę. W dodatku zostaną Tobie zwrócone koszty za uszkodzony czy skradziony sprzęt narciarski. Taki dodatek w ubezpieczeniu turystycznym jest niesamowicie ważny, szczególnie jeśli jesteś doświadczonym miłośnikiem śnieżnego szaleństwa. Polisa podróżna gwarantuje pokrycie kosztów leczenia, a także zabezpieczenie podczas nagłych chorób.

Kup ubezpieczenie na wyjazd w góry

Na wyjazd w góry wyposaż się w polisę turystyczną. Zadzwoń na infolinię CUK lub przyjdź do jednej z placówek, a nasz doradca zaproponuję Ci ubezpieczenie, jakiego potrzebujesz.