2023-03-22

Ubezpieczenie turystyczne w Polsce – co warto wiedzieć?

Pandemia koronawirusa  ograniczyła możliwość przemieszczania się i skłoniła wielu Polaków do podróżowania po własnym kraju. 

Ubezpieczenie turystyczne w Polsce – co warto wiedzieć?

Pandemia COVID-19 w dużej mierze przyczyniła się do tego, że niektórzy z nas zamienili zagraniczne wojaże na wakacje w Polsce. Istnieje też wiele innych powodów, dla których turyści wybierają wypoczynek w kraju. Wycieczka w polskie góry, urlop pod żaglami na Mazurach, czy plażowanie nad Bałtykiem to dla wielu najlepsza perspektywa spędzania wolnego czasu!

Choć podróżując po kraju, nie musimy martwić się o akcję ratunkową, wysokie koszty leczenia i powrotu do kraju, czy też nagły brak dostępu do przepisanych nam leków, to z wielu powodów warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne także w Polsce. Przeczytaj naszą poradę, by dowiedzieć się, co może obejmować taka polisa, na co zwrócić uwagę przy jej zakupie i w jakich sytuacjach okaże się najbardziej przydatna!

Wakacje w Polsce – czy jest nam potrzebna polisa turystyczna?

Ubezpieczenie turystyczne w ramach podróży po Polsce zawsze będzie potrzebne, o ile zależy nam na spokojnym i bezpiecznym wypoczynku. Każdy wyjazd może bowiem wiązać się z ryzykiem groźnego wypadku, a ze skutkami takiego zdarzenia nie zawsze w pełni poradzi sobie ubezpieczenie zdrowotne NFZ (choćby ze względu na ograniczenie refundacji czy zakresów rehabilitacji). Indywidualnie dopasowane ubezpieczenie podróżne przyda się więc niezależnie od tego, czy miejscem urlopu będzie Polska, czy też inny kraj.

Do wielu przykrych zdarzeń może dojść zarówno podczas zagranicznych, jak i krajowych wojaży. Odpowiednio dobrane ubezpieczenie turystyczne w Polsce zapewni nam w trudnych chwilach satysfakcjonujące wsparcie finansowe. W jakich przypadkach? Oto przykłady:

  • Gdy złamiesz nogę podczas górskiej wspinaczki – dzięki odszkodowaniu opłacisz rehabilitację w wymaganym zakresie;

Przykład 1 - złamana noga

Podczas krajowego wypadku w góry, Pani Dominice przydarzył się niefortunny upadek, który skutkował złamaniem nogi. Na szczęście wykupiła przed wyjazdem ubezpieczenie turystyczne na Polskę, zawierające ochronę NNW. Dzięki wysokiej sumie ubezpieczenia będzie mogła skorzystać z odszkodowania, które pozwoli jej pokryć koszty rehabilitacji w pełnym zakresie. Pani Dominika otrzyma satysfakcjonujące wsparcie finansowe w trudnych chwilach, co umożliwi jej szybki powrót do zdrowia.

  • W trakcie podróży dojdzie do zgubienia, kradzieży lub zniszczenia Twojego bagażu – ubezpieczenie turystyczne z ochroną bagażu zapewni Ci odszkodowanie na zakup nowych rzeczy.

Przykład 2 – ubezpieczenie bagażu

Pani Elżbieta wybrała się wraz z rodziną na Mazury. Doszło do sytuacji, w której bagaż rodziny Pani Elżbiety został skradziony. Na szczęście przed wyjazdem rodzina wykupiła ubezpieczenie turystyczne na Polskę, zawierające ochronę bagażu turystycznego. Dzięki temu, że rodzina otrzymała odszkodowanie, mogli pozwolić sobie na zakup nowych rzeczy. Pomimo trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się rodzina Pani Elżbiety, wsparcie finansowe ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego zapewniło im poczucie bezpieczeństwa oraz umożliwiło kontynuowanie podróży bez dodatkowych kłopotów.

Co powinno obejmować ubezpieczenie turystyczne w Polsce?

Ubezpieczenie turystyczne w Polsce powinno przede wszystkim posiadać ochronę NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków). Właśnie to odróżnia je od polis zagranicznych, które ubezpieczają głównie koszty leczenia. Podstawowe świadczenia zapewni nam bowiem w Polsce Narodowy Fundusz Zdrowia (o ile opłacamy składki).

Ubezpieczenie zdrowotne NFZ obejmuje m.in.: wizyty lekarskie, zabiegi i pobyt w szpitalu, refundację recept i niektórych środków leczniczych. Wadą tego systemu jest jednak ograniczony zakres usług, długie kolejki do specjalistów, a także niewystarczająca ilość refundacji, co jest szczególnie dotkliwe dla pacjentów wymagających intensywnej i długotrwałej rehabilitacji po wypadkach. Koszty leczenia w prywatnych placówkach może natomiast pokryć świadczenie uzyskane po wypadku w ramach polisy NNW.

Ponadto istotnym elementem ubezpieczenia turystycznego w Polsce może okazać się także OC w życiu prywatnym. Planując aktywne wakacje, należy mieć na uwadze możliwość przypadkowego wyrządzenia szkody osobom trzecim. Dotyczy to także naszych dzieci lub zwierząt. Taka polisa zwolni nas z odpowiedzialności finansowej, jeśli nieumyślnie uszkodzimy cudzy sprzęt narciarski, rower czy aparat fotograficzny. O wypłatę odszkodowania zadba ubezpieczyciel.

Przykład 3 – OC w życiu prywatnym

Pani Justyna wybrała się wraz z dziećmi na rodzinne wakacje nad morze. Dzieci Pani Justyny uwielbiają jeździć na rowerach. Podczas jednej z przejażdżek jedno z dzieci Pani Justyny straciło panowanie nad rowerem i wjechało w parkujący samochód, powodując uszkodzenie karoserii. Sytuacja mogłaby być bardzo stresująca dla Pani Justyny, ale dzięki ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym w ramach ubezpieczenia turystycznego na Polskę, nie musi się martwić o koszty związane z naprawą samochodu. Polisa ubezpieczeniowa pokryje te szkody, zwalniając Panią Justynę z odpowiedzialności finansowej. Dzięki takiej polisie Pani Justyna uniknie nieprzyjemnych konsekwencji związanych z tą sytuacją i będzie spokojnie kontynuować rodzinne wakacje.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie turystyczne?

Głównym aspektem, od którego powinniśmy uzależniać zakres naszego ubezpieczenia turystycznego, jest  specyfika wyjazdu i nasze preferencje dotyczące spędzania czasu wolnego. Ważne jest też to, by w polisie podróżnej znalazły się rozszerzenia związane z chorobami przewlekłymi, zachorowaniem na COVID-19, ochroną bagażu czy pomocą assistance w razie problemów z dojazdem.

Za dodatkową dopłatą ochronę ubezpieczeniową na terenie Polski można rozszerzyć o ryzyka związane z uprawianiem sportów wysokiego ryzyka. Listę takich aktywności należy sprawdzić osobno u każdego ubezpieczyciela, ponieważ każde towarzystwo ma inną klasyfikację dotyczącą aktywności sportowych. Inne popularne dodatki do polisy podróżnej to:

  • ochrona chorób przewlekłych,
  • ubezpieczenie na wypadek ukąszenia przez kleszcza,
  • assistance samochodowy na podróże po Polsce,
  • ubezpieczenie mieszkania na czas naszej nieobecności.

Coraz większą popularnością wśród turystów cieszy się także ubezpieczenie od rezygnacji z podróży. Dzięki niemu otrzymasz zwrot środków poniesionych w związku z Twoim wyjazdem. Niezależnie jednak od typu podróży czy kierunku docelowego, warto rozsądnie dobrać sumę ubezpieczenia. W przypadku polisy obejmującej ochroną rezygnację z podróży suma ubezpieczenia powinna równać się wszystkim kosztom związanym z wyjazdem (opłaty za nocleg, transport itp.). Im wyższa suma, tym większe bezpieczeństwo podczas wakacji!

Jakie NNW wybrać w ubezpieczeniu turystycznym?

NNW w czasie podróży ma za zadanie chronić Cię w razie wystąpienia nieszczęśliwego wypadku. Odpowiednio dobrana polisa na wycieczkę po kraju lub za granicą zabezpiecza finansowo przed skutkami trwałego uszkodzenia ciała lub śmierci osoby ubezpieczonej. Właśnie dlatego ważne jest to, by zadbać o odpowiednią sumę ubezpieczenia. Przeważnie wysokość składki determinuje bowiem potencjalne świadczenia, na jakie może liczyć ubezpieczony po wypadku.

Jeśli chodzi o NNW w polisie turystycznej, to zwykle głównym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, są wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli w jakich sytuacjach nie otrzymamy odszkodowania, jeśli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. Upewnijmy się zatem, czy np. aktywności sportowe, jakie zamierzamy uprawiać w trakcie wyjazdu, będą objęte ochroną. Jeśli podczas planowanych wakacji zamierzamy spożywać napoje wysokoprocentowe, rozważmy natomiast rozszerzenie polisy turystycznej o klauzulę alkoholową.

Warto wiedzieć!

Jeśli w czasie wyjazdu doznamy nieszczęśliwego wypadku, możemy otrzymać świadczenia z dwóch polis pod warunkiem, że będzie to szkoda osobowa. Odszkodowanie za urazy ciała lub śmierć jest przyznawane zarówno z OC sprawcy szkody, jak i z tytułu ubezpieczeń wykupionych przez poszkodowanego.

NNW w polisie turystycznej – kiedy nie zadziała?

W OWU każdej polisy turystycznej znajdują się wyłączenia odpowiedzialności. Są to sytuacje wskazane przez towarzystwo, w których konieczna będzie odmowa wypłaty odszkodowania. NNW nie zadziała na przykład wtedy, gdy podczas wypadku spożywaliśmy alkohol, a nie wykupiliśmy klauzuli alkoholowej. Z taką sytuacją spotkamy się również, jeśli uprawiamy sporty wysokiego ryzyka lub jeździmy na nartach po nieoznaczonych szlakach, a nasza polisa nie zapewnia wtedy ochrony.

Ochrona ubezpieczeniowa nie zadziała także wtedy, gdy do wypadku doszło z powodu zaostrzenia choroby przewlekłej, o której nie powiadomiliśmy ubezpieczyciela przy zakupie polisy. To oczywiście tylko nieliczne przykłady wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela, dlatego przy podpisywaniu każdej umowy należy bardzo dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Dzięki temu zyskamy pewność, w jakich sytuacjach będziemy zabezpieczeni, a w jakich nie otrzymamy odszkodowania w ramach NNW polisy turystycznej.

Od czego zależy koszt ubezpieczenia turystycznego w Polsce?

Koszt ubezpieczenia turystycznego w Polsce lub za granicą będzie zależał w dużej mierze od długości pobytu, sumy ubezpieczenia, planowanych aktywności, czy też dobranych rozszerzeń. Przy zakupie polisy podróżnej w Polsce szczególnie zwróć uwagę na możliwe sumy gwarantowane, OC oraz NNW.

To jednak nie wszystko! Warto przyjrzeć się także szczegółom ofert i promocjom różnych towarzystw. W tym celu najlepiej będzie porównywać propozycje wielu ubezpieczycieli jednocześnie. Znalezienie właściwej polisy podróżnej w dobrej cenie ułatwi Ci kalkulator ubezpieczeń turystycznych na stronie CUK – sprawdź najlepsze oferty już dziś!

Planujesz wyjazd na wakacje? Wykup ubezpieczenie w CUK!

Wiesz już, dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne na terenie Polski niezależnie od docelowego kierunku podróży i jak ważne jest to, by zadbać o odpowiednie rozszerzenia takiej polisy. Niezależnie od tego, czy planujesz wakacje w Polsce, czy zagraniczny wyjazd, rozważ wykupienie ochrony, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb Twojego wyjazdu. Ubezpieczenie na narty lub polisę na wakacje w Polsce wykupisz w CUK!

Wybór odpowiedniej ochrony ułatwi Ci nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych, dzięki któremu poznasz aktualne oferty i najniższe składki od wiodących ubezpieczycieli! O polisę podróżną możesz zapytać też doradcę na infolinii: 22 27 00 337 lub odwiedzając nas w najbliższej stacjonarnej placówce CUK Ubezpieczenia. Czekamy na Twój kontakt!

FAQ — najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Kiedy kupić ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne w Polsce lub za granicą najlepiej jest wykupić co najmniej tydzień przed planowaną podróżą. To optymalny czas na porównanie ofert towarzystw, zapoznanie się z OWU polisy, a także zastanowienie się, które jej elementy są niezbędne i jakie sumy ubezpieczenia są wskazane z uwagi na cel i specyfikę wyjazdu. 

  • 2
    Czy można mieć dwie polisy turystyczne?

Choć wykupienie dwóch polis w ramach jednej podróży jest możliwe, to nie zawsze musi być potrzebne. Warto zadbać przede wszystkim o to, by jedna polisa posiadała potrzebne w kontekście danego wyjazdu rozszerzenia. Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne może okazać się też przydatne, jeśli biuro podróży dołącza do wycieczki polisę, jednak nie spełnia ona naszych oczekiwań – jej zakres jest np. zbyt wąski, a suma ubezpieczenia niesatysfakcjonująca.

  • 3
    Czy ubezpieczenie turystyczne w Polsce jest obowiązkowe?

Choć ubezpieczenie turystyczne jest istotnym elementem każdej podróży, to w Polsce nie ma obowiązku jego posiadania. Biura podróży organizujące wycieczki często wliczają polisę podróżną w koszt wycieczki. Należy jednak pamiętać, że do wypadku może dojść nie tylko podczas samej podróży czy w trakcie uprawiania aktywności, ale także w hotelu czy na basenie. Właśnie dlatego warto skupić się na odpowiednich rozszerzeniach polisy.

  • 4
    Ile kosztuje ubezpieczenie wakacyjne?

Najtańsze ubezpieczenia turystyczne w Polsce to koszt zaledwie kilku złotych dziennie! Dokładna cena polisy wakacyjnej zależy jednak od wybranego zakresu ochrony i charakteru wyjazdu, a co za tym idzie – doboru rozszerzeń. Im więcej elementów objętych jest ochroną oraz im wyższe są sumy gwarantowane ubezpieczenia, tym więcej zapłacimy za ubezpieczenie turystyczne na wakacje. Najlepsze ceny składek poznasz, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na stronie CUK!

Oceń artykuł

5.00
(3)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku