Koszty leczenia – czym są?

Czym są koszty leczenia? Zajrzyj do słownika ubezpieczenia CUK i poznaj prostą definicję kosztów leczenia.

Koszty leczenia - wszystkie wydatki, które ponosisz w zagranicznych gabinetach, przychodniach i szpitalach, aby wrócić do zdrowia w czasie podróży. Do kosztów leczenia wliczamy wizyty lekarskie, badania, pobyty w szpitalu, zabiegi i operacje, zakup leków i innych środków medycznych. Ubezpieczenie kosztów leczenia dotyczy świadczeń medycznych w placówkach publicznych i prywatnych.

Koszty leczenia to jeden z najważniejszych elementów ubezpieczenia podróżnego. Tego typu polisa jest dobrowolna, jednak warto ją wziąć pod uwagę przed wyjazdem za granicę. Przede wszystkim, zapewnia komfort oraz wsparcie w momencie zachorowania lub złego samopoczucia za granicą. Ze szczegółami ubezpieczenia, które uwzględnia koszty leczenia, można zapoznać się czytając dokładnie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Ubezpieczenie może dotyczyć wydatków związanych z leczeniem, hospitalizacją czy badaniami, które wymieniliśmy wcześniej, ale nie tylko. W polisie mogą być uwzględnione także tzw. usługiokołomedyczne, czyli np. organizacja noclegu i planowanie działań podczas hospitalizacji, pomoc telefoniczna w momencie nagłego zachorowania czy nawet tłumaczenie w czasie komunikacji z lekarzami. Warto też zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności, np. zadośćuczynienie wypłacane w momencie zachorowania po spożyciu alkoholu. Część towarzystw ubezpieczeniowych nie bierze odpowiedzialności za takie zdarzenia.

Koszty leczenia ubezpiecza się na konkretną kwotę, im jest ona wyższa, tym lepiej. Często kilka tysięcy euro może być niewystarczające, ponieważ koszty leczenia za granicą są bardzo drogie. 

Przykładowo, Igor i Iza wyjechali za granicę do Portugalii. Wykupili dzień przed wyjazdem ubezpieczenie, które obejmowało koszty leczenia w wysokości 10 000 euro. Składka za ubezpieczenie była niższa niż polisa, która np. uwzględniała kwotę 50 000 euro. Doszło do nieprzewidywalnego wypadku na rowerach turystycznych, wskutek którego Iza złamała sobie nogę oraz doznała urazu głowy. Trafiła do szpitala, gdzie została poddana leczeniu oraz specjalistycznym badaniom. Koszt hospitalizacji przerosły jednak oczekiwania Igora i Izy, ponieważ przekroczyły sumę z ubezpieczenia. Resztę kwoty musieli dopłacić samodzielnie.