Ubezpieczenie assistance (w podróży) – co to jest?

Czy wiesz, jak działa ubezpieczenie assistance w podróży? Pojęcie łatwo poznasz dzięki słowikowi ubezpieczeniowemu CUK - przekonaj się, co znaczy ubezpieczenie assistance!

Ubezpieczenie assistance (w podróży) - dobrowolne ubezpieczenie, mające na celu udzielenie kompleksowej pomocy w podróży w nagłych wypadkach. Wsparcie obejmuje, w zależności od rodzaju polisy, m. in., ratownictwo i transport medyczny do kraju, transport zwłok, pokrycie kosztów poszukiwań, opiekę nad niepełnoletnimi dziećmi, pomoc informacyjno-medyczną, kontynuację podróży, pomoc w związku z zagubionym bagażem czy skradzionymi dokumentami, pomoc prawną. Niektóre towarzystwa jako dodatkowe rozszerzenie oferują także np. zwrot kosztów nieprzewidzianej rezygnacji z podróży. Zazwyczaj tego typu ubezpieczenie ma kilkudniowy okres karencji. Oznacza to, że możesz kupić ubezpieczenie assistance w podróży będąc za granicą, jednak musisz liczyć się z tym, że ochrona ubezpieczeniowa rozpocznie się nieco później.

Ubezpieczenie assistance w podróży jest zazwyczaj rozszerzeniem ubezpieczenia turystycznego, a jego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas podróży (zarówno tych krótkich, jak i długich) dowolnym środkiem - własnym samochodem lub transportem publicznym. Zakres terytorialny jest zależny od umowy ubezpieczenia. Należy wskazać cel wyjazdu podczas jej podpisywania. 

Przykładowo, Kamil przed wyjazdem na zagraniczne wakacje wykupił dobrowolne ubezpieczenie assistance w podróży. Rozszerzył je o ubezpieczenie bagażu. Podczas lotu do domy zaginęła jego walizka. Ponieważ zakres ubezpieczenia obejmował tego typu zdarzenie, Kamil otrzymał zwrot kosztów za zagubioną walizkę i jej zawartość. Ponadto, mógł liczyć na pomoc tłumacza w ramach assistance.