Rekreacyjne / amatorskie uprawianie sportów – co to jest?

Amatorskie uprawianie sportów - czy wiesz, co to takiego? Dowiedz się, czym jest amatorskie uprawianie sportów w słowniku ubezpieczeniowym CUK.

Rekreacyjne / amatorskie uprawianie sportów - forma aktywności fizycznej wykonywana w wolnym czasie. Jej celem jest wypoczynek lub odnowa sił psychofizycznych. Klasyfikacja dyscyplin sportowych zależy od towarzystwa. Możliwe dyscypliny to: badminton, fitness, aerobik, golf, jazda na rowerze, piłka koszykowa, piłka nożna, piłka ręczna, pływanie, ringo, łyżworolki, wrotki, piłka siatkowa, squash, surfing, tenis stołowy, tenis ziemny itp.

Przed wyjazdem przydatne jest ubezpieczenie podróżne, które powinno mieć dostosowany zakres ochrony do celu wyjazdu. Jeśli zamierzasz uprawiać rekreacyjne czy amatorskie sporty, warto, aby taki zapis był w umowie. Dzięki temu, można zapewnić sobie wypłatę odszkodowania, kiedy dojdzie do nieprzewidzianego zdarzenia, np. złamania ręki podczas jazdy na rowerze czy urazu głowy podczas jazdy na nartach. 

Podpisując umowę ubezpieczenia, warto zwrócić uwagę na to, jakie zdarzenia są w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). Rekreacyjne lub amatorskie uprawianie sportów jest definiowane w różnorodny sposób przez konkretne towarzystwa. Warto zaznaczyć, że niektóre sporty, które są ekstremalne lub uważane przez ubezpieczyciela za działania wysokiego ryzyka, nie będą objęte podstawową ochroną. Wtedy konieczne będzie wykupienie rozszerzenia.

Czy wiesz, że...

Podczas rekreacyjnego czy amatorskiego uprawiania sportów może dojść także do uszkodzenia ciała czy sprzętu innej osoby. Wtedy przyda się OC w życiu prywatnym, które jest dodatkiem do podstawowej polisy podróżnej.