Sporty wysokiego ryzyka - oznacza wyczynowe uprawianie sportu na poziomie amatorskim i zawodowym. Uprawianie tych dyscyplin często odbywa się w warunkach zagrożenia życia. To przykładowo: wspinaczka górska i skałkowa, narciarstwo, jazda na quadach, żeglarstwo, jazda konna, biegi powyżej 5 km, jazda na skuterach wodnych, kolarstwo, skoki do wody, wioślarstwo, sporty walki, motocross, nurkowanie i surfing itd. To, jakie sporty uważane są przez dane towarzystwo za wysokiego ryzyka, określone jest dokładnie w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).
Wyjeżdżając na wakacje z zamiarem aktywnego wypoczynku i uprawiania sportu wysokiego ryzyka, warto się ubezpieczyć, wykupując polisę turystyczną, która w wielu towarzystwach ma opcję rozszerzenia. Dzięki takiemu połączeniu, ubezpieczyciel pomoże w razie zaistnienia kontuzji - zorganizuje i opłaci pobyt w szpitalu, zapewni transport z miejsca wypadku do placówki medycznej, opłaci akcję poszukiwawczą w razie zaginięcia czy zwróci pieniądze za leki, a nawet naprawi uszkodzony podczas wypadku sprzęt.
Czy wiesz, że…
Sporty wysokiego ryzyka to nie zawsze to samo, co sporty ekstremalne. Te pierwsze zazwyczaj zwiększają kwotę składki ubezpieczenia nawet o 100%, drugie nawet o 300%. Dzieje się tak, ponieważ sporty ekstremalne, wymagające ponadprzeciętnych umiejętności w danej dziedzinie, uprawiane są w warunkach jeszcze większego zagrożenia. Uprawianie tego typu sportów wiąże się z większym prawdopodobieństwem wystąpienia wypadku czy kontuzji.