2019-10-15

Skuter miejski – jak działa i kto może z niego korzystać?

Sprawdź, czy wszyscy mogą korzystać ze skuterów miejskich.

Skuter miejski – jak działa i kto może z niego korzystać?

Masz dosyć długich godzin spędzonych w samochodzie w drodze do pracy? A może spieszysz się na koncert i chcesz szybko przejechać przez zatłoczone miasto? W takim wypadku wybierz skuter miejski, który stanowi niedrogą i ekologiczną alternatywę dla samochodu, a także idealne lekarstwo na nudę. Dowiedz się, jak korzystać ze skutera i nie trać więcej czasu na stanie w korku.

Kto może korzystać ze skutera miejskiego?

Prowadzenie skutera miejskiego nie wymaga specjalnych umiejętności. Pojazdy te są lekkie i zazwyczaj wyposażone w  łatwą w obsłudze automatyczną skrzynię biegów. Ich niewątpliwym atutem jest niewielki rozmiar, który umożliwia proste i szybkie zaparkowanie w każdym miejscu. Pamiętaj jednak, że poruszając się po mieście wypożyczonym skuterem bierzesz taki sam udział w ruchu drogowym, jak pozostali kierowcy. 

Kto może jeździć skuterem miejskim?

Zapewne zadajesz sobie pytanie, kto może skorzystać z miejskich wypożyczalni skuterów. Ten cieszący się coraz większą popularnością środek transportu jest przeznaczony dla osób, które ukończyły 18. rok życia. Jednak zanim wsiądziesz na skuter, sprawdź czy potrzebujesz dodatkowych uprawnień, które są zależne od homologacji danego pojazdu, czyli od pojemności i mocy silnika, a także maksymalnej prędkości jaką można osiągnąć jadąc przez miasto. 


Skuter miejski został wyposażony w silnik elektryczny o mocy do 4 kW, a jego konstrukcja ogranicza prędkość podczas jazdy do 45 km/h, dlatego też do prowadzenia skutera wymagana jest kategoria prawa jazdy AM lub B. Wyjątek stanowią kierowcy urodzeni przed dniem 19 stycznia 1995 roku lub posiadający kartę motorowerową, z którą mogą jeździć dożywotnio. 


Powyższe rozróżnienie jest wynikiem zmian w regulacjach dotyczących ruchu drogowego. Od 19 stycznia 2013 roku obowiązuje bowiem nowa ustawa o kierujących pojazdami. Jeżeli więc urodziłeś się przed 19 stycznia 1995 roku do wypożyczenia skutera miejskiego wystarczy Ci dowód osobisty. Natomiast wszystkie osoby urodzone po tej dacie są zmuszone wyrobić sobie prawo jazdy kategorii AM lub wyższej. Do egzaminu na prawo jazdy kategorii AM mogą przystąpić osoby po odbyciu kursu obejmującego 10 godzin wykładów oraz 10 godzin zajęć praktycznych.
 

Zarejestruj się w aplikacji i ruszaj w drogę

Zakładanie konta w bezpłatnej aplikacji jest szybkie i proste. Wystarczy, że pobierzesz na swój telefon aplikację, pozwalającą na wypożyczenie skutera miejskiego, wypełnisz formularz, a następnie dołączysz zdjęcia dokumentu uprawniającego Cię do jazdy - dowodu osobistego, prawa jazdy kategorii AM bądź karty motorowerowej. 


Za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji Twoje konto zostanie w kilka minut zweryfikowane i nastąpi jego aktywacja. Skutery nie posiadają swoich stacji jak np. rowery miejskie, za to w aplikacji znajdziesz mapkę z zaznaczonymi punktami, gdzie się znajdują. Wystarczy zarezerwować skuter i w przeciągu 15 minut odebrać. Należy pamiętać, aby przed jazdą włożyć kask, który znajduje się w kufrze. Oddanie skutera jest równie proste, co jego wypożyczenie. Po skończonej jeździe wystarczy znaleźć najbliższą strefę i zaparkować skuter.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ubezpieczenie OC skuterów miejskich

Wszystkie skutery miejskie mają wykupione ubezpieczenie OC, dlatego gdy pojazd ulegnie wypadkowi, nie będziesz ponosił kosztów z tym związanych. Musisz jedynie powiadomić odpowiednie służby publiczne oraz pracowników firmy wypożyczającej skutery, a następnie w ciągu 2 dni od zdarzenia przekazać im wszelkie szczegóły. 

Ubezpieczenie NNW

Należy pamiętać, że wypadki i nieprzewidziane sytuacje na drodze, mogą zdarzyć się każdemu z nas i to w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Planując zatem częste korzystanie z wypożyczalni skuterów miejskich, warto wybrać sprawdzone ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczenie NNW zostało stworzone z myślą o tym, aby chronić Twoje życie i zdrowie. Nikt z nas nie jest bowiem w stanie przewidzieć wypadku, jednak warto zabezpieczyć się na taką ewentualność, szczególnie podczas jazdy skuterem po mieście. 


Wyobraźmy sobie następującą sytuację: prowadzisz skuter miejski i niestety stajesz się uczestnikiem kolizji - mając ubezpieczenie NNW, uzyskasz odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, jakim jest np. złamana noga. Posiadając ubezpieczenie NNW masz pewność, że otrzymasz wypłatę świadczenia pieniężnego. W takim przypadku odszkodowanie może okazać się niezwykłym wsparciem podczas procesu leczenia czy też późniejszej rekonwalescencji lub rehabilitacji. 
 

Postaw na ekologię w swoim mieście

Skutery miejskie, podobnie jak hulajnogi elektryczne, to nie tylko szybki i ekonomiczny sposób na ominięcie porannych korków, ale przede wszystkim to ekologiczne rozwiązanie. Wypożyczenie skutera pozwoli Ci przyjemnie spędzić czas, a przy okazji sprawi, że będziesz chronił przyrodę. Pojazdy zostały bowiem wyposażone w silnik elektryczny, który nie wytwarza szkodliwych dla środowiska spalin. Korzystając ze skuterów miejskich możesz więc rozwiać nudę wyruszając na wieczorną przejażdżkę po mieście z przyjaciółmi, chroniąc przy tym planetę.

Nim wyruszysz w trasę zdecyduj się zatem na ubezpieczenie NNW i podróżuj bezpiecznie!

W CUK służymy kompleksową pomocą w tym zakresie. Zadzwoń na infolinię lub odwiedź najbliższą placówkę, aby porozmawiać o najlepszym ubezpieczeniu NNW

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku