Z każdym sezonem letnim skutery i quady zyskują na popularności. Dzięki nim można łatwo dojechać do celu omijając korki. Jest to ekonomiczny i ekologiczny środek transportu. Kto i na jakich warunkach może poruszać się jednośladem? Jak zdobyć prawo jazdy AM? Podpowiadamy!
Karta motorowerowa a prawo jazdy AM
Do 2013 r. w polskim systemie prawnym obowiązywało pojęcie karty motorowerowej, czyli dokumentu uprawniającego do kierowania motorowerem. Przed wejściem w życie ustawy o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2019 r. poz. 341 t.j.), kartę motorowerową mogły uzyskać osoby, które ukończyły 13 lat. Z dniem 19 stycznia 2013 roku kartę motorowerową zastąpiło prawo jazdy AM. Wszystkie osoby, które zdobyły kartę motorowerową przed wyżej wskazaną datą zachowały dotychczasowe uprawnienia. Podobnie osoby, które przed 19 stycznia 2013 r. zyskały pełnoletniość, bowiem w myśl wówczas powszechnie obowiązujących przepisów, każda osoba po ukończeniu 18. roku życia zdobywała uprawnienia do kierowania motorowerem.
Kategoria AM - czym jest?
W miejsce powyżej opisanej karty motorowerowej ustawodawca wprowadził kategorię AM, która umożliwia kierowaniem lekkim czterokołowcem o maksymalnej masie do 350 kg, rozwijającym prędkość do 45 km/h. Takim pojazdem jest motorower, skuter, a także lekki quad.
Ustawa przewiduje możliwość przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy kat. AM po ukończeniu 14. roku życia. W praktyce przyszły kierowca jednośladu może jednak zapisać się na kurs na trzy miesiące przed datą urodzin, natomiast do egzaminu może przystąpić miesiąc przed ukończeniem 14 lat. Dla młodych osób jest to szansa na szybsze zdobycie uprawnień, a co za tym idzie cennego doświadczenia i możliwości zaznajomienia się z różnymi sytuacjami na drodze.
Kandydat na kierowcę i egzamin na prawo jazdy AM
Przed zapisaniem się na kurs każdy kandydat na kierowcę jednośladu musi utworzyć profil kandydata na kierowcę. W tym celu należy udać się wraz z opiekunem do Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym bądź w Urzędzie Miasta odpowiednim do miejsca zamieszkania przyszłego kierowcy. Tam należy złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy, orzeczenie lekarskie, aktualną fotografię oraz zgodę rodziców.
Po założeniu w wydziale komunikacji profilu kandydata na kierowcę możesz zapisać się na kurs nauki jazdy kategorii AM. W Ośrodku Szkolenia Kierowców będziesz musiał ukończyć zarówno szkolenie praktyczne w wymiarze 10. godzin, jak i teoretyczne, również w wymiarze 10. godzin, a następnie zdać egzaminy wewnętrzne. Dopiero wówczas możesz zapisać się na egzamin państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
Z DORADCĄ
Przygotuj się samodzielnie
Ustawodawca przewidział również inne rozwiązanie umożliwiające przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy kat. AM. Wybierając tę ścieżkę szkolenia musisz samodzielnie przerobić zagadnienia teoretyczne, a następnie zapisać się na egzamin teoretyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Niemniej jednak nadal musisz pamiętać o utworzeniu profilu kandydata na kierowcę, bowiem jedynie z numerem PKK uzyskasz zgodę na przystąpienie do egzaminu teoretycznego. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku możesz zapisać się już jedynie na praktyczny kurs prawa jazdy AM. Jeżeli zaliczysz część praktyczną kursu, możesz zapisać się na egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
Kto może kierować jednośladem bez prawa jazdy AM?
Motorowerami, skuterami oraz quadami możesz jeździć bez konieczności zdobycia uprawnień kat. AM, jeżeli posiadasz jakąkolwiek inną kategorię prawa jazdy. Nadto osoby urodzone przed 18. stycznia 1995 r. i nie mające prawa jazdy mogą prowadzić motorowery bez uprawnień, wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. Natomiast osoby urodzone 19 stycznia 1995 r. i później muszą uzyskać uprawnienia na prawo jazdy dowolnej kategorii, wówczas będą mogły zostać kierowcą motoroweru bądź lekkiego czterokołowca. Jeżeli nie zdobędą stosownych uprawnień, nie będą mogły poruszać się po drogach publicznych. Jedynym rozwiązaniem dla takich osób będzie wówczas jazda po zamkniętym torze.
Ubezpieczenie OC - musisz je mieć
Jako kierowca jednośladu musisz pamiętać, że motorowery, skutery oraz quady podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu komunikacyjnemu. Przed zakupem polisy OC warto porównać ceny ubezpieczeń. Pomogą Ci w tym agenci w CUK.
Oceń artykuł