2022-07-12

Jak wybrać dobre NNW szkolne?

Przekonaj się, co musisz wiedzieć o NNW dla ucznia!

Jak wybrać dobre NNW szkolne?

Rok szkolny za pasem i jako rodzic niedługo staniesz przed wyborem NNW dla Twojego dziecka. Sprawdź, jak działa NNW szkolne i po czym poznać dobrą ofertę!

Co to jest ubezpieczenie szkolne?

Ubezpieczenie NNW szkolne to polisa dla ucznia, która chroni od następstw nieszczęśliwych wypadków. W wyniku zdarzenia dziecko doznaje uszczerbku na zdrowiu i na podstawie dokumentów lekarskich, w których określony jest procent uszczerbku na zdrowiu, rodzice otrzymują odszkodowanie. Nieszczęśliwy wypadek może zdarzyć się w najmniej spodziewanym momencie. Skręcenie kostki na ośnieżonych schodach, złamanie ręki na lekcji wychowania fizycznego – to może się przytrafić każdemu dziecku.

W wielu szkołach NNW ucznia dostępne jest w ramach polisy grupowej. Dyrekcja szkoły wybiera ofertę towarzystwa ubezpieczeń i proponuje ją rodzicom. To gotowe rozwiązania, o których wspominamy w dalszej części tekstu.

Czy NNW szkolne jest obowiązkowe?

Nie, choć wieść gminna głosi, że tak. Skąd ten popularny mit? W szkołach przyjęło się, że rodzice kupują ubezpieczenie szkolne na początku września. Wyobraźmy sobie, że jesteś na pierwszej wywiadówce w tym roku szkolnym. Między pomysłami na wycieczki a składką na radę rodziców, wychowawca wspomina o ubezpieczeniu. Nazwa towarzystwa ubezpieczeń nic Ci nie mówi. Nikt nie wspomina nawet o warunkach polisy.

Większość rodziców bez słowa wnosi opłatę i przypomina sobie o polisie, dopiero gdy ich dziecku stanie się coś złego. Nie musisz być jednym z nich. Kupowanie ubezpieczenia szkolnego w ciemno nigdy nie było dobrym pomysłem.

Warto zapoznać się z OWU (Ogólnymi Warunkami Umowy), aby dowiedzieć się dokładnie za co płacisz. Może w tej samej cenie dostaniesz indywidualną polisę rozszerzoną o dodatek, np. wypłatę odszkodowania w razie ugryzienia psa na wakacjach? 

Czy warto kupić NNW w szkole?

W szkole proponowane jest ubezpieczenie grupowe uczniów. Atrakcyjna może okazać się składka, choć zakres ochrony jest taki sam dla każdego dziecka. Często obejmuje on podstawową ochronę. Nikt nie ustali potrzeb ubezpieczeniowych indywidualnie, dlatego warto rozważyć zakup indywidualnej polisy dla dziecka. Ceny na rynku rozpoczynają się już od 32 złotych/rok za sumę ubezpieczenia w wysokości 10 000 złotych

Co więcej, jeśli wykupisz indywidualną polisę dla dziecka, możesz liczyć na ochronę nie tylko dla dziecka w wieku szkolnym. Ubezpieczeniem możesz objąć także starsze dziecko, które uczęszcza na studia.

To ważne!

Polisa grupowa i indywidualna nie wykluczają się. Polisa indywidualna jest doskonałym uzupełnieniem polisy grupowej. Twoje dziecko jest objęte ochroną w ramach polisy indywidualnej i grupowej? W razie zdarzenia objętego ochroną zdecydujecie, z którego świadczenia w ramach posiadanych polis skorzystacie.

Jakie są plusy samodzielnego zakupu NNW szkolnego?

Ubezpieczenie dziecka w szkole ma swoje plusy. Nie musisz zastanawiać się, która opcja jest korzystniejsza, bo oferta jest już przygotowana. Jeśli jednak przyjrzysz się jej bliżej, może okazać się, że zakres ochrony nie odpowiada Twoim potrzebom. Martwisz się, że ubezpieczenie ucznia to dla Ciebie zbyt dużo formalności do załatwienia? Z naszym poradnikiem na pewno pójdzie to sprawniej. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę, a także jakie powinno być idealne ubezpieczenie dziecka w przedszkolu i w szkole, aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa i spokoju w razie trudnej sytuacji życiowej.

Przede wszystkim, ochrona Twojego dziecka dzięki indywidualnej polisie NNW jest dopasowana do jego potrzeb. Przykładowo, jeśli uprawia wyczynowo sport, możesz wykupić dodatkową klauzulę, która jest niezbędna, jeśli chcesz otrzymać odszkodowanie dla dziecka w razie wypadku podczas udziału w treningach i zgrupowaniach (np. podczas treningu piłki nożnej czy zajęć w szkole pływania). 

Kluczem do sukcesu, czyli idealnego dopasowania polisy do potrzeb Twojego dziecka, a także oszczędności, jest porównywanie ofert od wielu towarzystw. Właśnie dlatego warto skorzystać z kalkulatora online albo skontaktować się z doradcą ubezpieczeniowym, który dokładnie wytłumaczy warunki polisy, dobierze odpowiednie klauzule i odpowie na każde Twoje pytanie. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Spójrzmy na przykład, mama Krzysia zapłaciła za polisę NNW u wychowawcy. Miesiąc później chłopiec złamał nogę w czasie meczu piłki nożnej w drużynie juniorów. Mama zgłosiła szkodę, ale towarzystwo nie przyznało odszkodowania. I nic dziwnego, bo nie wykupiła dodatkowej klauzuli wyczynowego uprawiania sportu. Skąd mogła wiedzieć, że jest taka możliwość, skoro nikt w szkole o tym nie wspomniał?

Ubezpieczenie szkolne – co obejmuje?

Ochrona przed skutkami uszkodzenia ciała lub śmierci - tak działa ubezpieczenie szkolne. Co obejmuje i jak działa taka ochrona? Już tłumaczymy. Podstawowy pakiet to z reguły wypłata świadczenia za każdy procent doznanego trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W zakresie każdej polisy jest również świadczenie za pobyt w szpitalu. Ochrona obejmuje także śmierć ubezpieczonego i rodzica.

W praktyce ubezpieczenie przedszkolaka czy też ucznia wspiera Cię finansowo w ponoszeniu kosztów za leczenie, zakup leków i materiałów pomocniczych. Przykładowo: za jeden dzień pobytu w szpitalu otrzymasz do 150 złotych, jeśli w wyniku następstwa nieszczęśliwego wypadku niezbędna jest hospitalizacja i dalsze badania. Nawet jeśli dziecko trafi na 3-dniową obserwację, także wypłacone zostanie świadczenie, które możesz wydać na dowolny cel. Tak działa ubezpieczenie dzieci w szkole oraz poza nią, nawet przy najniższym pakiecie.

Dobra polisa NNW dla dziecka powinna zawierać nie tylko podstawową ochronę, ale także dodatkowe świadczenia. Dzięki temu, będziesz przygotowany na każdą ewentualność. Przykładami są:

  • świadczenie za pobyt w szpitalu w wyniku nieszczęśliwego wypadku,
  • świadczenie za pobyt w szpitalu w wyniku choroby,
  • ugryzienie kleszcza,
  • zwrot kosztów za sprzęt rehabilitacyjny i zalecone środki pomocnicze,
  • pogryzienie przez psa,
  • zdiagnozowanie wrodzonej wady serca.

Jeśli chodzi o świadczenie za pobyt w szpitalu, wypłacane może być zarówno kiedy dziecko trafi do szpitala na skutek choroby jak i w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Zwykle świadczenie szpitalne wypłacane jest dopiero od 3. dnia hospitalizacji, ale są też oferty NNW szkolnego, które gwarantują wsparcie już w pierwszej dobie pobytu w szpitalu wskutek nieszczęśliwego wypadku. Dzień hospitalizacji to pomoc w wysokości nawet do 150 zł od 11 dnia pobytu w szpitalu (od 1 do 10 dnia świadczenie wynosi 100 zł za dzień).

Przykład 1:

Zosia podczas sobotniej wycieczki rowerowej z rodziną przewróciła się i złamała nogę. Z tego powodu trafiła do szpitala na 5 dni. Świadczenie szpitalne oraz odszkodowanie pozwoliły jej rodzicom zorganizować dla niej dodatkowe korepetycje oraz dalsze leczenie.

Nie trzeba długo przekonywać rodziców, że ubezpieczenie dziecka powinno zawierać także w zakresie ochrony ugryzienie przez kleszcza. Taki pakiet pozwala na kompleksową ochronę. W dodatku, kiedy zostanie zdiagnozowana borelioza, często przyznawane są dodatkowe świadczenia z tego tytułu. Ubezpieczenie dziecka obejmuje zatem wszelkie koszty związane z wizytami, badaniami diagnostycznymi.

Z kolei wypłata z tytułu pogryzienia przez psa może być pomocna, kiedy konieczny będzie zakup leków.

To ważne!

Od momentu pandemii zakres ochrony pakietów w niektórych towarzystwach nieco się poszerzył. Ubezpieczenie szkolne dla dziecka może zatem obejmować diagnozę i leczenie COVID-19. Jeśli wymagana będzie hospitalizacja, towarzystwo może np. wypłacić za każdy dzień pobytu w szpitalu konkretną kwotę, licząc od 2. dnia.

Warto jednak rozejrzeć się na rynku i zobaczyć, które ubezpieczenie szkolne zapewnia nieco lepsze warunki. Na zdrowiu i bezpieczeństwu dziecka nie warto oszczędzać czasu i pieniędzy. Przygotuj się na każdą ewentualność i wybierz najlepsze ubezpieczenie dziecka! Porównywarka może Ci w tym znacznie pomóc. Widzisz, jaką składkę zapłacisz za rok ochrony oraz co dokładnie ona obejmuje.

Jednym z przykładów jest tu NNW szkolne InterRisk, które zapewnia szeroki zakres ochrony. Świadczenie szpitalne jest wypłacane już od 1. dnia hospitalizacji, jeśli dziecko trafi tam z powodu wypadku. Warto zaznaczyć, że taka opcja jest już możliwa przy najniższym pakiecie. Wybierz ubezpieczenie NNW szkolne, które zagwarantuje Ci spokój każdego dnia.

Co jeszcze powinno zawierać dobre ubezpieczenie NNW szkolne?

Dziecko przebywa większość czasu w szkole, ale przecież nie tylko tam dochodzi do wypadków, skaleczeń czy uszkodzeń ciała, które mają wpływ na jego rozwój, zdrowie i samopoczucie. Właśnie dlatego ubezpieczenie dla ucznia powinno zawierać dodatkowe wsparcie. O czym tu konkretnie mowa?

Przykładowo, ubezpieczenie dzieci w szkole proponowane przez InterRisk gwarantuje wypłatę odszkodowania w razie ukąszenia przez kleszcza. To jednorazowe świadczenie w wysokości 1000 złotych. Oprócz niego Towarzystwo pokryje koszty związane z wizytą u lekarza, badaniami diagnostycznymi na boreliozę oraz antybiotykiem w ramach leczenia.

Ubezpieczenie ucznia powinno działać zarówno w szkole, jak i poza nią. A co jeśli dziecko uczęszcza na zajęcia sportowe i codzienne treningi nie są mu obce? Wtedy przyda się rozszerzenie o wyczynowe uprawianie sportu. Taka opcja jest podstawą ochrony w ubezpieczeniu szkolnym InterRisk.

Dzięki polisie otrzymasz wsparcie na zakup wyrobów medycznych uszkodzonych podczas wypadku w trakcie lekcji. Twojemu dziecku zdarzyło się zniszczyć okulary w czasie zajęć WF na sali gimnastycznej? Ubezpieczyciel pomoże Ci je odkupić. 

Przykład 2:

Krzyś to bardzo aktywny chłopiec. Podczas meczu piłki nożnej w drużynie juniorów złamał nogę. Mama Krzysia zgłosiła szkodę. Na szczęście ubezpieczenie w InterRisk obejmuje również wyczynowe uprawianie sportu. Dzięki temu chłopiec dostał odszkodowanie i szybko wrócił do zdrowia.

Warto zwrócić też uwagę na rozszerzenia, które posiada szkolne ubezpieczenie. Wśród nich mogą być np. koszty leczenia stomatologicznego w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub zdiagnozowanie poważnej choroby, np. nowotworu złośliwego, cukrzycy, utratę słuchu.

Co zawiera assistance?

W zakres standardowego w każdym pakiecie Assistance wchodzą różne formy organizacji pomocy po nieszczęśliwym wypadku. W ramach pomocy medycznej towarzystwo wspiera wizytą lekarza i pielęgniarki. Pomaga zorganizować transport medyczny i opiekę po hospitalizacji. Ważnym składnikiem Assistance jest także pomoc informatyczna, która zapewnia techniczne wsparcie w obsłudze komputera.

Ubezpieczenie w szkole – a co poza nią?

Ubezpieczenie uczniów działa także poza placówką - i jest to jak najbardziej uzasadnione. Dzieci uczęszczają na obozy sportowe, kolonie, jadą na weekend do dziadków czy spędzają ferie poza domem. Często też przebywają na placu zabaw. Dobra informacja jest taka, że ubezpieczenie dziecka szkolnego nie jest ograniczone terytorialnie. Działa w każdym miejscu w Polsce, a i w niektórych przypadkach - na całym świecie. Warto jednak wcześniej zapoznać się z OWU, aby upewnić się jaki jest zakres terytorialny ochrony ubezpieczeniowej.

Przykład 3:

Kamil biegał podczas przerwy z kolegami. Doszło do nieszczęśliwego wypadku. Chłopiec w wyniku tego zdarzenia uszkodził swoje okulary. Na szczęście polisa obejmuje takie uszkodzenia. Rodzice dziecka otrzymali odszkodowanie, które pokryje koszty związane z naprawą.

Ubezpieczenie szkolne – gdzie kupić i ile kosztuje?

Najtańsze ubezpieczenie szkolne to koszt jedynie 32 złotych/rok przy sumie ubezpieczenia 10 000 złotych. Taką opcję gwarantuje NNW od InterRisk. Ten wariant gwarantuje między innymi wypłatę świadczenia w przypadku hospitalizacji, odmrożenia, oparzenia, zatrucia pokarmowego oraz uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Podstawowa ochrona to także wypłata odszkodowania w razie śmierci ubezpieczonego albo rodzica/opiekuna prawnego.

Ubezpieczenie NNW szkolne możesz kupić online i dopełnić wszystkich formalności elektronicznie. Wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową CUK, a następnie wybierzesz odpowiedni pakiet. Każdy wariant różni się ceną, zakresem ochrony oraz wysokością wypłaty świadczeń w razie wystąpienia szkody. Kolejnym krokiem jest podanie danych, a płatność możesz zrealizować w pełni online. Polisę otrzymasz na swojego maila. Zakup ubezpieczenia NNW dziecka online nie zajmuje dużo czasu.
To o wiele lepsze rozwiązanie, niż poszukiwanie ubezpieczenia dla dzieci samodzielnie, w kilku towarzystwach. Nie tracisz czasu, a do wyboru masz jeden z atrakcyjnych wariantów. 

Gdzie ubezpieczyć dziecko? Porównujemy oferty

InterRisk i Uniqa to dwa towarzystwa ubezpieczeniowe, które proponują atrakcyjne ubezpieczenia NNW dla dzieci. Właśnie dlatego porównaliśmy oferty, aby zobaczyć, która z nich jest bardziej opłacalna. Oczywiście polisa powinna być jak najbardziej dopasowana do indywidualnych potrzeb rodziny, a także możliwości finansowych. Sprawdź dokładnie, jakie obowiązują sumy ubezpieczenia oraz kiedy możesz liczyć na wsparcie ze strony ubezpieczyciela. Najlepsze ubezpieczenie szkolne to takie, które zagwarantuje Ci pomoc, kiedy tylko to będzie potrzebne.

Jeśli chodzi o InterRisk i Uniqa to do dyspozycji masz solidne ubezpieczenie szkolne. Warianty pozwolą Ci na wybór takiej polisy, która najbardziej spełnia Twoje potrzeby. To oznacza, że nie musisz decydować się na szeroki pakiet. W naszej tabeli ujęliśmy podstawowe pakiety z obu towarzystw, zobaczysz zatem, co możesz zyskać przy jak najniższej rocznej składce.

InterRiskUniqua

Śmierć ubezpieczonego  w wyniku nieszczęśliwego wypadku (w tym również zawał serca i udar mózgu)

10 000 zł

25 000 zł

Śmierć ubezpieczonego w  następstwie wypadku komunikacyjnego 

20 000 zł

25 000 zł

1% uszczerbku na zdrowiu  w wyniku nieszczęśliwego wypadku 

100 zł za 1%

150 zł za 1%

Śmierć rodzica lub opiekuna prawnego ubezpieczonego w następstwie nieszczęśliwego wypadku 

1500 zł 

2000 zł

Pobyt w szpitalu  w wyniku nieszczęśliwego wypadku 

100 zł/ dzień od pierwszego  dnia pobytu (pobyt minimum 2 dni) 150 zł od 11 dnia

30 zł/dzień

Pobyt w szpitalu w wyniku choroby

100 zł / dzień od drugiego dnia pobytu
(pobyt minimum 3 dni)

500 zł płatne jednorazowo, jeżeli pobyt trwał co najmniej 5 pełnych dni.

Poważne zachorowania (wymienione  w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) 

2000 zł

2000 zł

Hejt Stop

tak

tak, jako dodatek w cenie 25 zł 

Pakiet "kleszcz"

tak, świadczenie 1000 zł z tytułu diagnozowania boleriozy oraz pokrycie kosztów leczenia zgodnie z OWU

tak, pokrycie kosztów, wizyty lekarskiej, badań, antybiotykoterapii
do 500 zł

Wyczynowe uprawianie sportu

tak

tak

Zwrot kosztów leczenia na terenie Polski

nie

tak, do 2000 zł

Składka roczna od osoby

32 zł

41zł

Ubezpieczenie dziecka – przedszkole a szkoła

Dobrze wiesz jako rodzic, że ubezpieczenie pozwala na zwrot kosztów związanych z hospitalizacją czy też rehabilitacją. Dotyczy to nie tylko uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych, ale także maluchów. Ubezpieczenie przedszkolaka działa na takiej samej zasadzie, co ucznia. Przedstawione przez nas powyżej pakiety mają szeroki zakres ochrony zarówno dla młodszych dzieci, jak i starszych. To jeszcze nie wszystko! Polecamy też sprawdzić polisy dla studentów.

Twoje dziecko nie ma jeszcze NNW szkolnego?

Kompleksowe NNW szkolne kup online lub skorzystaj z pomocy naszych doradców na infolinii i w placówkach w całej Polsce!

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku