Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2021-07-14

Jak wybrać dobre NNW szkolne?

Przekonaj się, co musisz wiedzieć o NNW dla ucznia!

Jak wybrać dobre NNW szkolne?

Rok szkolny za pasem i jako rodzic niedługo staniesz przed wyborem NNW dla Twojego dziecka. Sprawdź, jak działa NNW szkolne i po czym poznać dobrą ofertę!

Co to jest ubezpieczenie szkolne?

Ubezpieczenie NNW szkolne to polisa dla ucznia, która chroni od następstw nieszczęśliwych wypadków. W wyniku zdarzenia dziecko doznaje uszczerbku na zdrowiu i na podstawie dokumentów lekarskich, w których określony jest procent uszczerbku na zdrowiu, rodzice otrzymują odszkodowanie. Nieszczęśliwy wypadek może zdarzyć się w najmniej spodziewanym momencie. Skręcenie kostki na ośnieżonych schodach, złamanie ręki na lekcji wychowania fizycznego – to może się przytrafić każdemu dziecku.

W wielu szkołach NNW ucznia dostępne jest w ramach polisy grupowej. Dyrekcja szkoły wybiera ofertę towarzystwa ubezpieczeń i proponuje ją rodzicom. To gotowe rozwiązania, o których wspominamy w dalszej części tekstu.

Czy NNW szkolne jest obowiązkowe?

Nie, choć wieść gminna głosi, że tak. Skąd ten popularny mit? W szkołach przyjęło się, że rodzice kupują ubezpieczenie szkolne na początku września. Wyobraźmy sobie, że jesteś na pierwszej wywiadówce w tym roku szkolnym. Między pomysłami na wycieczki a składką na radę rodziców, wychowawca wspomina o ubezpieczeniu. Nazwa towarzystwa ubezpieczeń nic Ci nie mówi. Nikt nie wspomina nawet o warunkach polisy.

Większość rodziców bez słowa wnosi opłatę i przypomina sobie o polisie, dopiero gdy ich dziecku stanie się coś złego. Nie musisz być jednym z nich. Kupowanie ubezpieczenia szkolnego w ciemno nigdy nie było dobrym pomysłem.

Warto zapoznać się z OWU (Ogólnymi Warunkami Umowy), aby dowiedzieć się dokładnie za co płacisz. Może w tej samej cenie dostaniesz indywidualną polisę rozszerzoną o dodatek, np. wypłatę odszkodowania w razie ugryzienia psa na wakacjach? 

Czy warto kupić NNW w szkole?

W szkole proponowane jest ubezpieczenie grupowe uczniów. Atrakcyjna może okazać się składka, choć zakres ochrony jest taki sam dla każdego dziecka. Często obejmuje on podstawową ochronę. Nikt nie ustali potrzeb ubezpieczeniowych indywidualnie, dlatego warto rozważyć zakup indywidualnej polisy dla dziecka. Ceny na rynku rozpoczynają się już od 26 złotych/rok za sumę ubezpieczenia w wysokości 10 000 złotych

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Co więcej, jeśli wykupisz indywidualną polisę dla dziecka, możesz liczyć na ochronę nie tylko dla dziecka w wieku szkolnym. Ubezpieczeniem możesz objąć także starsze dziecko, które uczęszcza na studia.

To ważne!

Polisa grupowa i indywidualna nie wykluczają się. Polisa indywidualna jest doskonałym uzupełnieniem polisy grupowej. Twoje dziecko jest objęte ochroną w ramach polisy indywidualnej i grupowej? W razie zdarzenia objętego ochroną zdecydujecie, z którego świadczenia w ramach posiadanych polis skorzystacie.

Jakie są plusy samodzielnego zakupu NNW szkolnego?

Przede wszystkim, ochrona Twojego dziecka dzięki indywidualnej polisie NNW jest dopasowana do jego potrzeb. Przykładowo, jeśli uprawia wyczynowo sport, możesz wykupić dodatkową klauzulę, która jest niezbędna, jeśli chcesz otrzymać odszkodowanie dla dziecka w razie wypadku podczas udziału w treningach i zgrupowaniach (np. podczas treningu piłki nożnej czy zajęć w szkole pływania). 

Kluczem do sukcesu, czyli idealnego dopasowania polisy do potrzeb Twojego dziecka, a także oszczędności, jest porównywanie ofert od wielu towarzystw. Właśnie dlatego warto skorzystać z kalkulatora online albo skontaktować się z doradcą ubezpieczeniowym, który dokładnie wytłumaczy warunki polisy, dobierze odpowiednie klauzule i odpowie na każde Twoje pytanie. 

Spójrzmy na przykład, mama Krzysia zapłaciła za polisę NNW u wychowawcy. Miesiąc później chłopiec złamał nogę w czasie meczu piłki nożnej w drużynie juniorów. Mama zgłosiła szkodę, ale towarzystwo nie przyznało odszkodowania. I nic dziwnego, bo nie wykupiła dodatkowej klauzuli wyczynowego uprawiania sportu. Skąd mogła wiedzieć, że jest taka możliwość, skoro nikt w szkole o tym nie wspomniał?

Ubezpieczenie szkolne - co obejmuje?

Podstawowy pakiet to z reguły wypłata świadczenia za każdy procent doznanego trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W zakresie każdej polisy jest również świadczenie za pobyt w szpitalu. Ochrona obejmuje także śmierć ubezpieczonego i rodzica.

Dobra polisa NNW dla dziecka powinna zawierać nie tylko podstawową ochronę, ale także dodatkowe świadczenia. Dzięki temu, będziesz przygotowany na każdą ewentualność. Przykładami są:

  • świadczenie za pobyt w szpitalu w wyniku nieszczęśliwego wypadku,
  • świadczenie za pobyt w szpitalu w wyniku choroby,
  • ugryzienie kleszcza,
  • zwrot kosztów za sprzęt rehabilitacyjny i zalecone środki pomocnicze,
  • pogryzienie przez psa,
  • zdiagnozowanie wrodzonej wady serca.

Jeśli chodzi o świadczenie za pobyt w szpitalu, wypłacane może być zarówno kiedy dziecko trafi do szpitala na skutek choroby jak i w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Zwykle świadczenie szpitalne wypłacane jest dopiero od 3. dnia hospitalizacji, ale są też oferty NNW szkolnego, które gwarantują wsparcie już w pierwszej dobie pobytu w szpitalu wskutek nieszczęśliwego wypadku. Dzień hospitalizacji to pomoc w wysokości nawet 150 zł.

Przykładowo, Zosia z powodu złamanej nogi trafia do szpitala na 5 dni. Świadczenie szpitalne czyli aż 750 zł pozwoli jej rodzicom zorganizować dla niej dodatkowe korepetycje czy kupić zalecone witaminy. 

Warto jednak rozejrzeć się na rynku i zobaczyć, które ubezpieczenie szkolne zapewnia nieco lepsze warunki. Na zdrowiu i bezpieczeństwu dziecka nie warto oszczędzać czasu i pieniędzy. Przygotuj się na każdą ewentualność! Jednym z przykładów jest tu NNW szkolne InterRisk, które zapewnia szeroki zakres ochrony. Świadczenie szpitalne jest wypłacane już od 1. dnia hospitalizacji, jeśli dziecko trafi tam z powodu wypadku. Warto zaznaczyć, że taka opcja jest już możliwa przy najniższym pakiecie. Wybierz ubezpieczenie NNW szkolne, które zagwarantuje Ci spokój każdego dnia.

Co jeszcze powinno zawierać dobre ubezpieczenie NNW szkolne?

Dziecko przebywa większość czasu w szkole, ale przecież nie tylko tam dochodzi do wypadków, skaleczeń czy uszkodzeń ciała, które mają wpływ na jego rozwój, zdrowie i samopoczucie. Właśnie dlatego ubezpieczenie dla ucznia powinno zawierać dodatkowe wsparcie. O czym tu konkretnie mowa?

Przykładowo, ubezpieczenie dzieci w szkole proponowane przez InterRisk gwarantuje wypłatę odszkodowania w razie ukąszenia przez kleszcza. To jednorazowe świadczenie w wysokości 1000 złotych. Oprócz niego Towarzystwo pokryje koszty związane z wizytą u lekarza, badaniami diagnostycznymi na boreliozę oraz antybiotykiem w ramach leczenia.

Ubezpieczenie ucznia powinno działać zarówno w szkole, jak i poza nią. A co jeśli dziecko uczęszcza na zajęcia sportowe i codzienne treningi nie są mu obce? Wtedy przyda się rozszerzenie o wyczynowe uprawianie sportu. Taka opcja jest podstawą ochrony w ubezpieczeniu szkolnym InterRisk.
Dzięki polisie otrzymasz wsparcie na zakup wyrobów medycznych uszkodzonych podczas wypadku w trakcie lekcji. Twojemu dziecku zdarzyło się zniszczyć okulary w czasie zajęć WF na sali gimnastycznej? Ubezpieczyciel pomoże Ci je odkupić. 

Warto zwrócić też uwagę na rozszerzenia, które posiada szkolne ubezpieczenie. Wśród nich mogą być np. koszty leczenia stomatologicznego w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub zdiagnozowanie poważnej choroby, np. nowotworu złośliwego, cukrzycy, utratę słuchu.

Co zawiera Assistance?

W zakres standardowego w każdym pakiecie Assistance wchodzą różne formy organizacji pomocy po nieszczęśliwym wypadku. W ramach pomocy medycznej towarzystwo wspiera wizytą lekarza i pielęgniarki. Pomaga zorganizować transport medyczny i opiekę po hospitalizacji. Ważnym składnikiem Assistance jest także pomoc informatyczna, która zapewnia techniczne wsparcie w obsłudze komputera.

Ubezpieczenie w szkole - a co poza nią?

Ubezpieczenie uczniów działa także poza placówką - i jest to jak najbardziej uzasadnione. Dzieci uczęszczają na obozy sportowe, kolonie, jadą na weekend do dziadków czy spędzają ferie poza domem. Często też przebywają na placu zabaw. Dobra informacja jest taka, że ubezpieczenie dziecka szkolnego nie jest ograniczone terytorialnie. Działa w każdym miejscu w Polsce, a i w niektórych przypadkach - na całym świecie. Warto jednak wcześniej zapoznać się z OWU, aby upewnić się jaki jest zakres terytorialny ochrony ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie szkolne - gdzie kupić i ile kosztuje?

Najtańsze ubezpieczenie szkolne to koszt jedynie 26 złotych/rok przy sumie ubezpieczenia 9 000 złotych (żłobki i przedszkola) lub 10 000 zł (szkoły i uczelnie). Taką opcję gwarantuje NNW od InterRisk. Ten wariant gwarantuje między innymi wypłatę świadczenia w przypadku hospitalizacji, odmrożenia, oparzenia, zatrucia pokarmowego oraz uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Podstawowa ochrona to także wypłata odszkodowania w razie śmierci ubezpieczonego albo rodzica/opiekuna prawnego.

Ubezpieczenie NNW szkolne możesz kupić online i dopełnić wszystkich formalności elektronicznie. Wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową CUK, a następnie wybierzesz odpowiedni pakiet. Każdy wariant różni się ceną, zakresem ochrony oraz wysokością wypłaty świadczeń w razie wystąpienia szkody. Kolejnym krokiem jest podanie danych, a płatność możesz zrealizować w pełni online. Polisę otrzymasz na swojego maila. Zakup ubezpieczenia NNW dziecka online nie zajmuje dużo czasu.
To o wiele lepsze rozwiązanie, niż poszukiwanie ubezpieczenia dla dzieci samodzielnie, w kilku towarzystwach. Nie tracisz czasu, a do wyboru masz jeden z atrakcyjnych wariantów. 

Twoje dziecko nie ma jeszcze NNW szkolnego?

Kompleksowe NNW szkolne kup online lub skorzystaj z pomocy naszych doradców na infolinii i w placówkach w całej Polsce!