Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Jak wybrać dobre NNW szkolne?

2019-07-29

Rok szkolny za pasem i jako rodzic niedługo staniesz przed wyborem NNW dla Twojego dziecka. Sprawdź, jak działa NNW szkolne i po czym poznać dobrą ofertę!

NNW szkolne to polisa dla każdego ucznia. Nieszczęśliwe wypadki zdarzają się w czasie lekcji i poza szkołą.

Co to jest ubezpieczenie szkolne?

Ubezpieczenie NNW szkolne to polisa dla ucznia, która chroni od następstw nieszczęśliwych wypadków. W wyniku zdarzenia dziecko doznaje uszczerbku na zdrowiu i na podstawie dokumentów lekarskich rodzice otrzymują odszkodowanie. Nieszczęśliwy wypadek nie zdarza się z woli dziecka. Skręcenie kostki na ośnieżonych schodach, złamanie ręki na lekcji wychowania fizycznego – to może się przytrafić każdemu dziecku.

W wielu szkołach NNW ucznia dostępne jest w ramach polisy grupowej. Dyrekcja szkoły wybiera ofertę towarzystwa ubezpieczeń i proponuje ją rodzicom.

Czy NNW szkolne jest obowiązkowe?

Nie, choć wieść gminna głosi, że tak. Skąd ten popularny mit? W szkołach przyjęło się, że rodzice kupują ubezpieczenie na początku września. Wyobraźmy sobie, że jesteś na pierwszej wywiadówce w tym roku szkolnym. Między pomysłami na wycieczki a składką na radę rodziców wychowawca wspomina o ubezpieczeniu. Nazwa towarzystwa ubezpieczeń nic Ci nie mówi. Nikt nie wspomina nawet o warunkach polisy.

Większość rodziców bez słowa wnosi opłatę i przypomina sobie o polisie, dopiero gdy ich dziecku stanie się coś złego. Nie musisz być jednym z nich. Kupowanie polisy w ciemno nigdy nie było dobrym pomysłem.

Czy NNW szkolne kupię tylko w szkole?

Nie, szkoła jest tylko jedynym z pośredników. Zakup indywidualny jest równie atrakcyjny cenowo – roczna składka to koszt rzędu 35 zł przy sumie ubezpieczenia w wysokości 16 000 zł. Niebywałą przewagą jest możliwość dopasowania zapisów umowy do własnych potrzeb.

Czy warto kupować NNW w szkole?

Przy zakupie polisy w szkole nikt nie ustali potrzeb ubezpieczeniowych Twojego dziecka. Decydując się na pomoc specjalisty, zyskujesz pewność, że kupujesz dokładnie to, co jest Ci potrzebne. Doradca ubezpieczeniowy wytłumaczy warunki polisy, zaproponuje odpowiednie klauzule. I odpowie na każde Twoje pytanie o NNW szkolne.

Spójrzmy na przykład, mama Krzysia zapłaciła za polisę NNW u wychowawcy. Miesiąc później chłopiec złamał nogę w czasie meczu piłki nożnej w drużynie juniorów. Mama zgłosiła szkodę, ale towarzystwo nie przyznało odszkodowania. I nic dziwnego, bo nie wykupiła dodatkowej klauzuli wyczynowego uprawiania sportu. Skąd mogła wiedzieć, że jest taka możliwość, skoro nikt w szkole o tym nie wspomniał?
 

Czy NNW szkolne jest ważne tylko w szkole?

Nie, choć nazwa sugeruje coś innego. Ochrona ubezpieczeniowa działa nie tylko w czasie lekcji czy dojazdów do szkoły. Uczeń jest bezpieczny w domu, na wycieczkach i przez całe wakacje już po zakończeniu roku szkolnego. Polisa chroni przez całą dobę, niezależnie czy po szkole uczeń odrabia lekcje, czy jeździ na rolkach.

Co obejmuje podstawowa ochrona?

Podstawowy pakiet w naszej ofercie jest bardzo bogaty. Standardowo zakłada wypłatę świadczenia za każdy procent doznanego trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W zakresie mieszczą się pogryzienia przez psa, użądlenia czy pokąsania oraz oparzenia i odmrożenia. Ochrona obejmuje także śmierć ubezpieczonego i rodzica.

W zakresie każdej polisy jest również świadczenie za pobyt w szpitalu. Wypłacane jest zarówno kiedy dziecko trafi do szpitala na skutek choroby jak i w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Zwykle świadczenie szpitalne wypłacane jest dopiero od 3. dnia hospitalizacji, ale w naszej ofercie NNW szkolnego otrzymujesz wsparcie już w pierwszej dobie pobytu w szpitalu. Dzień hospitalizacji to pomoc w wysokości nawet 150 zł. Przykładowo, Zosia z powodu zapalenia oskrzeli trafia do szpitala na 5 dni. Świadczenie szpitalne czyli aż 750 zł pozwoli jej rodzicom zorganizować dla niej dodatkowe korepetycje czy kupić zalecone witaminy. 

Dzięki polisie otrzymasz wsparcie na zakup wyrobów medycznych uszkodzonych podczas wypadku w trakcie lekcji. Twojemu dziecku zdarzyło się zniszczyć okulary w czasie zajęć na boisku? Ubezpieczyciel pomoże Ci je odkupić.

Podstawowy zakres obejmuje wyczynowe uprawianie sportu bez dodatkowych opłat. Z takim zapisem w umowie nie musisz się zastanawiać czy dane zajęcia sportowe towarzystwo uzna za wyczynowe czy też nie. Twoje dziecko będzie miało stosowną ochronę.
 

Co zawiera Assistance?

W zakres standardowego w każdym pakiecie Assistance wchodzą różne formy organizacji pomocy po nieszczęśliwym wypadku. W ramach pomocy medycznej towarzystwo wspiera wizytą lekarza i pielęgniarki. Pomaga zorganizować transport medyczny, opiekę po hospitalizacji oraz wsparcie rehabilitanta. Ważnym składnikiem Assistance jest także pomoc informatyczna, która zapewnia techniczne wsparcie w obsłudze komputera.

Twoje dziecko nie ma jeszcze NNW szkolnego?

Kompleksowe NNW szkolne kup online lub skorzystaj z pomocy naszych doradców na infolinii i w placówkach w całej Polsce!

Skontaktuj się z CUK Ubezpieczenia, aby poznać ceny polis dopasowane do Ciebie. Zadzwoń lub przyjdź do placówki.
keyboard_arrow_up