Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2019-07-29

Jak wybrać dobre NNW szkolne?

Przekonaj się, co musisz wiedzieć o NNW dla ucznia!

Rok szkolny za pasem i jako rodzic niedługo staniesz przed wyborem NNW dla Twojego dziecka. Sprawdź, jak działa NNW szkolne i po czym poznać dobrą ofertę!

NNW szkolne to polisa dla każdego ucznia. Nieszczęśliwe wypadki zdarzają się w czasie lekcji i poza szkołą.

Co to jest ubezpieczenie szkolne?

Ubezpieczenie NNW szkolne to polisa dla ucznia, która chroni od następstw nieszczęśliwych wypadków. W wyniku zdarzenia dziecko doznaje uszczerbku na zdrowiu i na podstawie dokumentów lekarskich rodzice otrzymują odszkodowanie. Nieszczęśliwy wypadek nie zdarza się z woli dziecka. Skręcenie kostki na ośnieżonych schodach, złamanie ręki na lekcji wychowania fizycznego – to może się przytrafić każdemu dziecku.

W wielu szkołach NNW ucznia dostępne jest w ramach polisy grupowej. Dyrekcja szkoły wybiera ofertę towarzystwa ubezpieczeń i proponuje ją rodzicom. To gotowe rozwiązania, o których wspominamy w dalszej części tekstu.

Czy NNW szkolne jest obowiązkowe?

Nie, choć wieść gminna głosi, że tak. Skąd ten popularny mit? W szkołach przyjęło się, że rodzice kupują ubezpieczenie na początku września. Wyobraźmy sobie, że jesteś na pierwszej wywiadówce w tym roku szkolnym. Między pomysłami na wycieczki a składką na radę rodziców wychowawca wspomina o ubezpieczeniu. Nazwa towarzystwa ubezpieczeń nic Ci nie mówi. Nikt nie wspomina nawet o warunkach polisy.

Większość rodziców bez słowa wnosi opłatę i przypomina sobie o polisie, dopiero gdy ich dziecku stanie się coś złego. Nie musisz być jednym z nich. Kupowanie polisy w ciemno nigdy nie było dobrym pomysłem.

Warto zapoznać się z OWU (Ogólnymi Warunkami Umowy), aby dowiedzieć się dokładnie za co płacisz. Może w tej samej cenie dostaniesz indywidualną polisę rozszerzoną o dodatek, np. wypłatę odszkodowania w razie ugryzienia psa na wakacjach? 

Czy warto kupić NNW w szkole?

W szkole proponowane jest ubezpieczenie grupowe. Atrakcyjna może okazać się składka, choć zakres ochrony jest taki sam dla każdego dziecka. Często obejmuje on podstawową ochronę. Nikt nie ustali potrzeb ubezpieczeniowych indywidualnie, dlatego warto rozważyć zakup indywidualnej polisy dla dziecka. Ceny na rynku rozpoczynają się już od 35 złotych za sumę ubezpieczenia w wysokości 16 000 złotych.

Co więcej, jeśli wykupisz indywidualną polisę dla dziecka, możesz liczyć na ochronę nie tylko dla dziecka w wieku szkolnym. Ubezpieczeniem możesz objąć także starsze dziecko, które uczęszcza na studia.

Jakie są plusy samodzielnego zakupu NNW szkolnego?

Przede wszystkim, ochrona Twojego dziecka dzięki indywidualnej polisie NNW jest dopasowana do jego potrzeb. Przykładowo, jeśli uprawia wyczynowo sport, możesz wykupić dodatkową klauzulę, która jest niezbędna, jeśli chcesz otrzymać odszkodowanie dla dziecka w razie wypadku na boisku czy podczas pływania. 

Kluczem do sukcesu, czyli idealnego dopasowania polisy do potrzeb Twojego dziecka, a także oszczędności, jest porównywanie ofert od wielu towarzystw. Właśnie dlatego warto skorzystać z kalkulatora online albo skontaktować się z doradcą ubezpieczeniowym, który dokładnie wytłumaczy warunki polisy, dobierze odpowiednie klauzule i odpowie na każde Twoje pytanie. 

Spójrzmy na przykład, mama Krzysia zapłaciła za polisę NNW u wychowawcy. Miesiąc później chłopiec złamał nogę w czasie meczu piłki nożnej w drużynie juniorów. Mama zgłosiła szkodę, ale towarzystwo nie przyznało odszkodowania. I nic dziwnego, bo nie wykupiła dodatkowej klauzuli wyczynowego uprawiania sportu. Skąd mogła wiedzieć, że jest taka możliwość, skoro nikt w szkole o tym nie wspomniał?
 

Co obejmuje podstawowa ochrona?

Podstawowy pakiet to z reguły wypłata świadczenia za każdy procent doznanego trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku. W zakresie każdej polisy jest również świadczenie za pobyt w szpitalu. Ochrona obejmuje także śmierć ubezpieczonego i rodzica.

Dobra polisa NNW dla dziecka powinna zawierać nie tylko podstawową ochronę, ale także dodatkowe świadczenia. Dzięki temu, będziesz przygotowany na każdą ewentualność. Przykładami są:

    • świadczenie za pobyt w szpitalu w wyniku nieszczęśliwego wypadku,
    • świadczenie za pobyt w szpitalu w wyniku choroby,
    • ugryzienie kleszcza,
    • zwrot kosztów za sprzęt rehabilitacyjny i środki pomocnicze,
    • pogryzienie przez psa,
    • wrodzona wada serca.

Jeśli chodzi o świadczenie za pobyt w szpitalu, wypłacane może być zarówno kiedy dziecko trafi do szpitala na skutek choroby jak i w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Zwykle świadczenie szpitalne wypłacane jest dopiero od 3. dnia hospitalizacji, ale są też oferty NNW szkolnego otrzymujesz wsparcie już w pierwszej dobie pobytu w szpitalu. Dzień hospitalizacji to pomoc w wysokości nawet 150 zł. Przykładowo, Zosia z powodu zapalenia oskrzeli trafia do szpitala na 5 dni. Świadczenie szpitalne czyli aż 750 zł pozwoli jej rodzicom zorganizować dla niej dodatkowe korepetycje czy kupić zalecone witaminy. 

Dzięki polisie otrzymasz wsparcie na zakup wyrobów medycznych uszkodzonych podczas wypadku w trakcie lekcji. Twojemu dziecku zdarzyło się zniszczyćokulary w czasie zajęć na boisku? Ubezpieczyciel pomoże Ci je odkupić. A jeśli na wakacjach dojdzie do ugryzienia psa czy owadu, także możesz liczyć na pomoc.

Co zawiera Assistance?

W zakres standardowego w każdym pakiecie Assistance wchodzą różne formy organizacji pomocy po nieszczęśliwym wypadku. W ramach pomocy medycznej towarzystwo wspiera wizytą lekarza i pielęgniarki. Pomaga zorganizować transport medyczny, opiekę po hospitalizacji oraz wsparcie rehabilitanta. Ważnym składnikiem Assistance jest także pomoc informatyczna, która zapewnia techniczne wsparcie w obsłudze komputera.

Twoje dziecko nie ma jeszcze NNW szkolnego?

Kompleksowe NNW szkolne kup online lub skorzystaj z pomocy naszych doradców na infolinii i w placówkach w całej Polsce!