W tym artykule:
- Czym grożą upadki na oblodzonym chodniku?
- Jak dbać o właściwy stan chodnika przed posesją?
- Kiedy właściciel posesji odpowie za śliski chodnik?
- OC w życiu prywatnym a oblodzony chodnik – przed czym chroni polisa?
- Śliski chodnik a uszczerbek na zdrowiu – jak się zabezpieczyć?
- Jak uzyskać odszkodowanie po upadku na śliskim chodniku?
- Ubezpiecz się na wypadek nieszczęśliwych wypadków w CUK!
Mroźna zimowa aura sprzyja uprawianiu sezonowych aktywności, a także podziwianiu malowniczych widoków. Warto wybrać się wtedy na narty, sanki lub lodowisko. Należy pamiętać jednak, że śliskie, oblodzone chodniki mogą stać się przyczyną niebezpiecznych wypadków. Takie sytuacje nie zawsze wynikają jednak z nieuwagi pieszego. Często można im zapobiec, zabezpieczając nawierzchnię przy użyciu odpowiednich środków. Jeśli zdarzy Ci się upadek na oblodzonym chodniku, możesz otrzymać odszkodowanie. Z tekstu dowiesz się, jak zapewnić sobie ochronę w ramach takich sytuacji, a także jak uzyskać zadośćuczynienie, jeśli do nich dojdzie.
Czym grożą upadki na oblodzonym chodniku?
Upadek na śliskim, oblodzonym chodniku często kończy się bardzo poważnymi konsekwencjami dla pieszych. Jeśli stracimy równowagę i upadniemy, może dojść do groźnego stłuczenia lub złamania kończyny. Niestety w skrajnych sytuacjach dochodzi także do poważnych urazów głowy czy kręgosłupa, które wymagają hospitalizacji, a nawet interwencji chirurgicznej. Odszkodowanie za upadek na oblodzonym chodniku może okazać się niezwykle pomocne w kontekście pokrycia potencjalnych kosztów leczenia i rehabilitacji. Właśnie dlatego warto zadbać o odpowiednią ochronę NNW, a w szerszej perspektywie wykupić także ubezpieczenie na życie.
Jak dbać o właściwy stan chodnika przed posesją?
Za wszelkie prace związane z utrzymaniem ścieżki dla pieszych w dobrym stanie, czyli np. odśnieżanie chodnika przed posesją, zapobieganie oblodzeniu oraz naprawy odpowiedzialny jest właściciel posesji, do której ów chodnik bezpośrednio przylega. W jaki sposób przeprowadzać te czynności prawidłowo? Śliski chodnik to znak, że temperatura spadła gwałtownie poniżej zera i doszło do jego oblodzenia. Właściciele i zarządcy posesji mają obowiązek zadbać wtedy o swoją część chodnika. Jeśli go nie odśnieżą, będą musieli liczyć się z wysokim mandatem, a w razie czyjegoś urazu po upadku, również z pozwem o odszkodowanie.
Jak jednak zadbać o właściwy stan chodnika zimą? Przede wszystkim podczas regularnego odśnieżania po opadach nie wolno zrzucać śniegu z chodnika na jezdnię. Zalegającą masę należy zgarnąć na krawędź chodnika przyległą do jezdni. Taki obowiązek również nakłada ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
To warto wiedzieć!
Popularną metodą usuwania lodu z nawierzchni jest posypywanie jej solą. Roztwór wody z solą ma niższą temperaturę zamarzania niż woda, co powoduje, że śnieg topi się nawet w temperaturze poniżej zera. Sól kuchenna i sól drogowa mogą jednak przyczynić się do stopniowego niszczenia chodnika, dlatego warto rozważyć też inne środki, takie jak np.: piasek, keramzyt do zabezpieczania śliskich powierzchni, popiół, gruboziarnisty żwir, czy mikrogres.
Kiedy właściciel posesji odpowie za śliski chodnik?
Jeśli śliski chodnik, który stanie się przyczyną wypadku pieszego przylega bezpośrednio do prywatnej posesji, za jego stan odpowiedzialny jest jej właściciel – chyba że oddziela go pas zieleni. W tym wypadku za chodnik odpowiada gmina, zarząd osiedla lub spółdzielnia mieszkaniowa. Jeśli natomiast teren jest dzierżawiony, za niezabezpieczone śliskie chodniki odpowiada nie właściciel, a dzierżawca.
Każdy właściciel nieruchomości, do której bezpośrednio przylega chodnik, ma obowiązek zadbać o jego stan przed oraz wokół posesji na przykład poprzez odśnieżanie, usuwanie błota, czy zapobieganie oblodzeniu. Przy dochodzeniu odszkodowania za upadek na śliskim chodniku należy więc ustalić najpierw, na jakim konkretnie terenie doszło do zdarzenia i kto jest odpowiedzialny za zły stan powierzchni. Jaki mandat grozi właścicielowi lub zarządcy posesji w razie niezapewnienia właściwego stanu chodnika zimą? Z art. 117 Kodeksu wykroczeń wynika, że za nieodśnieżenie części drogi przeznaczonej dla ruchu pieszego właścicielowi grozi kara nagany lub grzywny w wysokości do 1,5 tys. zł.
Sprawa dodatkowo komplikuje się, gdy pieszy poślizgnie się na naszym chodniku i dozna urazu, a nas nie będzie chroniła polisa OC w życiu prywatnym. Tego typu upadki często kończą się poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Zdarzenie może stanowić dla pechowego pieszego podstawę przy ubieganiu się o odszkodowanie (art. 415 w zw. z art. 444 kodeksu cywilnego). Wielkość szkody może wtedy determinować wysokość roszczenia. W zależności od skali obrażeń wyniesie od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych, jeśli dojdzie do poważnego uszczerbku na zdrowiu. W procesie o odszkodowanie mamy już do czynienia z dużo wyższymi kwotami, które będą musiały pokryć osoby odpowiedzialne za nieodśnieżony chodnik.
Z DORADCĄ
OC w życiu prywatnym a oblodzony chodnik – przed czym chroni polisa?
Jeśli jesteś właścicielem posesji, do której przylega ogólnodostępny chodnik, musisz regularnie dbać o jego właściwy stan. Odśnieżanie chodnika przed posesją to absolutna podstawa. Na właścicielach i zarządcach posesji ciąży też obowiązek usuwania sopli zwisających z dachów oraz brył śniegu osadzających się na elementach elewacji. Jednak w przypadku wyjątkowo surowej zimowej aury nie zawsze można zapobiec niebezpiecznym zdarzeniom.
Groźne dla pieszych oblodzenie tworzy się nawet po podjęciu odpowiednich środków, ponieważ często dochodzi do niego w bardzo krótkim czasie. Przechodząca po śliskim chodniku osoba może upaść i doznać poważnego urazu. W takiej sytuacji Tobie jako właścicielowi posesji przyda się OC w życiu prywatnym jako dodatek do ubezpieczenia nieruchomości. Dzięki niemu unikniesz płacenia za szkody wyrządzone osobie trzeciej z własnej kieszeni. Odszkodowanie wypłaci poszkodowanemu Twój ubezpieczyciel.
Śliski chodnik a uszczerbek na zdrowiu – jak się zabezpieczyć?
Za poślizgnięcie na chodniku odszkodowanie należy się nam wtedy, gdy chroni nas odpowiednia polisa. Właśnie dlatego warto wykupić ubezpieczenie NNW, które zapewni Ci ochronę w razie drobnych wypadków lub groźniejszych zdarzeń. Odszkodowanie w ramach tej polisy gwarantuje dostęp do dodatkowych środków za szkody powstałe na Twoim zdrowiu, a to umożliwi podjęcie niezbędnego leczenia (również szpitalnego) oraz rehabilitacji. Jednym z przykładów nieszczęśliwego wypadku może być właśnie poślizgnięcie się i upadek na oblodzonym chodniku.
Martwisz się, co stałoby się z Twoimi najbliższymi, gdyby Tobie niespodziewanie przydarzył się groźny wypadek? Wykup ubezpieczenie na życie online już dziś! Nasz prosty w obsłudze kalkulator pomoże Ci znaleźć najlepsze oferty polis.
Jak uzyskać odszkodowanie po upadku na śliskim chodniku?
Jeśli to my doznamy urazu po upadku na śliskim chodniku, będziemy musieli ustalić, kto zarządza terenem, na którym doszło do feralnej sytuacji, a także udokumentować całe zdarzenie. Na poszkodowanym spoczywa bowiem obowiązek udowodnienia, że do wypadku doszło z winy lub zaniechania drugiej osoby. Dopiero wówczas wskazany podmiot będzie zobowiązany do zadośćuczynienia za wyrządzone szody. W celu udowodnienia czyjejś winy może pomóc:
- zebranie świadków zdarzenia i spisanie ich danych, a następnie uzyskanie ich pisemnego oświadczenia;
- powiadomienie i wezwanie na miejsce zdarzenia policji lub straży miejskiej – sporządzą oni niezbędne notatki;
- wykonanie dokumentacji zdjęciowej oblodzonego chodnika (zdjęcie musi ujawniać lokalizację zdarzenia, np. znajdujące się wokół obiekty lub numer nieruchomości);
- zebranie dokumentacji medycznej od lekarza (informacje o doznanych obrażeniach oraz dalszym leczeniu).
Kolejnym krokiem, który należy podjąć, aby uzyskać odszkodowanie za upadek na śliskim chodniku, jest ustalenie sposobu zadośćuczynienia. Jako poszkodowani musimy określić swoje oczekiwania wobec winowajcy. W zakresie świadczeń za tego typu szkody może znajdować się:
- zadośćuczynienie pieniężne – jednorazowe świadczenie jako rekompensata za cierpienie fizyczne i psychiczne poszkodowanego;
- zwrot kosztów związanych z leczeniem czy rehabilitacją będących następstwem wypadku;
- renta na zapewnienie środków potrzebnych do poprawy stanu zdrowia w ramach rehabilitacji, leczenia czy sprawowania opieki osób trzecich;
- zwrot utraconych zarobków oraz kosztów zniszczonego mienia;
- renta uzupełniająca lub kapitalizacja renty w przypadku trwałego inwalidztwa (stanowiąca wyrównanie różnic w dochodach przed wypadkiem i po).
Ostatnim krokiem całej procedury jest złożenie wniosku o odszkodowanie do ubezpieczyciela lub właściciela/zarządcy posesji. Czas na rozpatrzenie takiego wniosku to standardowo 30 dni. Jeśli spotkamy się z odmową wypłaty odszkodowania za zdarzenie, możemy rozważyć postępowanie sądowe. W ten sposób zyskujemy kolejną szansę na uzyskanie należnego nam odszkodowania.
Ubezpiecz się na wypadek nieszczęśliwych wypadków w CUK!
Niezależnie od poziomu zachowania ostrożności w czasie zimowych spacerów wypadki mogą przydarzyć się każdemu. Wystarczy chwila nieuwagi, by na skutek feralnego upadku złamać rękę albo nogę. Możemy jednak na przykład zadbać wcześniej o świadczenie wypadkowe NNW, które pomoże nam pokryć koszty leczenia i rehabilitacji po groźnym urazie. Dzięki temu zyskujemy większe możliwości rekonwalescencji bez obciążania domowego budżetu w trudnej sytuacji.
Jeśli poszukujesz kompleksowej ochrony dla siebie i członków swojej rodziny, wykup już dziś ubezpieczenie na życie online – nasz prosty w obsłudze kalkulator pozwoli znaleźć Ci najlepsze oferty dostosowane ściśle do Twoich potrzeb. Polisę wykupisz zdalnie, za pośrednictwem infolinii: 22 27 00 337 lub osobiście w placówce stacjonarnej CUK Ubezpieczenia. Zachęcamy do kontaktu!
Oceń artykuł