2023-11-21

Kradzież roweru – jak się zabezpieczać i co zrobić, gdy do niej dojdzie?

Jakie kroki musisz podjąć po kradzieży roweru? Czy warto się ubezpieczyć na wszelki wypadek? Ile kosztuje ubezpieczenie od kradzieży roweru, tzw. casco rowerowe?

Kradzież roweru – jak się zabezpieczać i co zrobić, gdy do niej dojdzie?

Kiedy kupujesz wymarzony rower, chciałbyś, aby posłużył Ci jak najdłużej. Dbasz o niego, ulepszasz, zabezpieczasz przed kradzieżą, dokupując solidne zapięcie i alarm (które również nie należą do tanich), a mimo to… rower zostaje skradziony! Niestety czasami nawet najlepsze metody nie powstrzymają sprytnego złodzieja.

Czy jesteś z góry skazany na porażkę? Nie! Rozwiązaniem może być ubezpieczenie od kradzieży roweru, które zagwarantuje Ci ochronę Twojego mienia, nawet jeśli bezprawnie zostanie Ci ono odebrane. Z naszego artykułu dowiesz się, jak działa ubezpieczenie od kradzieży roweru i ile ono kosztuje.

Co zapewnia ubezpieczenie roweru od kradzieży?

Ubezpieczenie roweru od kradzieży znane jako casco roweru obejmuje ochroną jednoślad oraz jego wyposażenie (które jest zamontowane w sposób trwały). W jakich sytuacjach możemy liczyć na odszkodowanie?

  • kradzież roweru z piwnicy

Nawet jeśli niepowołane osoby. Ubezpieczenie roweru od kradzieży zapewni wsparcie finansowe w razie takiej sytuacji.

  • kradzież roweru z ulicy

Pozostawiłeś rower zapięty przy stojaku pod galerią handlową, a mimo to złodziej ukradł Ci go? Mając ubezpieczenie roweru od kradzieży otrzymasz odszkodowanie, w ramach którego będziesz mógł nabyć nowy sprzęt.

Przykład 1:

Adam jest pasjonatem rowerów. Miał drogi model, którym często jeździł na długie wycieczki. Świadomy, że rowery są atrakcyjnym celem złodziei, postanowił zabezpieczyć swoją wartościową inwestycję.

Zawarł polisę ubezpieczenia casco roweru, która obejmowała również ochronę przed kradzieżą. W momencie kradzieży lub rabunku roweru oraz jego wyposażenia polisa zapewniała wypłatę odszkodowania. Adam był przekonany, że dzięki temu ubezpieczeniu, w przypadku kradzieży, będzie mógł otrzymać odpowiednie wsparcie finansowe.

Pewnego dnia, zdecydował się odwiedzić kawiarnię w centrum miasta i przypiął swój rower do stojaka rowerowego przed lokalem. Po powrocie zauważył, że rower zniknął. Był zszokowany, ale pamiętał o swoim ubezpieczeniu od kradzieży.

Po zgłoszeniu kradzieży do ubezpieczyciela Adam otrzymał wypłatę odszkodowania zgodnie z polisą casco roweru. Dzięki temu mógł pokryć straty i kupić nowy rower.

Przykład 2:

Janek postanowił odwiedzić pobliski sklep spożywczy na swoim rowerze. Nie zabezpieczył go, ponieważ zakupy miały zająć tylko chwilę. Niestety, gdy wyszedł ze sklepu, zauważył, że jego rower zniknął. Zmartwiony, zgłosił kradzież na policję oraz do ubezpieczyciela, ale dowiedział się, że nie spełniał warunków do uzyskania odszkodowania.

Okazało się, że ubezpieczenie roweru Janka nie zadziałało, ponieważ niezabezpieczony rower pozostawiony na zewnątrz sklepu był łatwym celem dla złodzieja. Jankowi nie przysługiwała wypłata świadczenia, ponieważ nie spełnił warunków zabezpieczenia roweru.

  • rabunek roweru

Czym jest rabunek roweru? To sytuacja, gdy złodziej siłą odbierze jednoślad lub będzie groził rowerzyście np. nożem czy inną bronią, lub jest wysoce prawdopodobne, że mógłby użyć przemocy, by zabrać mu jego własność. Takie zdarzenia również obejmuje casco roweru.

Ważne!

Polisa zapewnia ochronę w trakcie użytkowania jednośladu oraz podczas jego przechowywania, o ile ten został odpowiednio zabezpieczony. Każde towarzystwo ma odrębne wymogi dotyczące rodzaju zabezpieczeń (sprawdzisz je w Ogólnych Warunkach Umowy, czyli OWU). Przed zawarciem wybranej polisy dokładnie zapoznaj się ze szczegółami umowy. Może tam znajdować się informacja na temat tego jak zabezpieczyć rower, tzn. jaki system antykradzieżowy zastosować. Jeśli nie zadbasz o ten warunek, możesz spotkać się z odmową wypłaty odszkodowania.

Czy wiesz, że...

Casco roweru zadziała również w razie uszkodzenia jednośladu w czasie wypadku lub w wyniku huraganu, pożaru czy powodzi.

Która polisa zapewni Ci wsparcie w razie kradzieży roweru?

Nie miałeś do tej pory ubezpieczenia roweru od kradzieży? Warto przyjrzeć się tej opcji, która zapewni Ci najlepsze wsparcie finansowe na przyszłość. W CUK Ubezpieczenia przygotowaliśmy dla Ciebie ubezpieczenie roweru PZU. Możesz samodzielnie skonfigurować ofertę, korzystając z kalkulatora ubezpieczenia rowerowego na CUK.pl, a następnie kupić polisę online. Z kolei, jeśli wolisz kupować polisy z pomocą agentów ubezpieczeniowych, to zapraszamy do placówek CUK i na infolinię, gdzie dostępna jest polisa rowerowa od Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”.

Odpowiednio dobrane ubezpieczenie dla rowerzysty upoważnia Cię nie tylko do otrzymania zadośćuczynienia w momencie kradzieży i uszkodzeń. W zależności od wybranego wariantu polisa rowerowa może ochronić Cię także podczas wyrządzenia szkód osobom trzecim (OC), nieszczęśliwych wypadków na drodze, a także zniszczenia Twojego bagażu.

Warto wiedzieć!

Wśród ofert CUK znajduje się atrakcyjne rozwiązanie, które dodatkowo chroni Twoje zdrowie i budżet. Do polisy, w ramach ubezpieczenia NNW, otrzymasz także assistance, który obejmuje wizytę lekarza, rehabilitację i hospitalizację. W razie wypadku na rowerze możesz liczyć więc na kompleksowe wsparcie. W zakres assistance wchodzi także transport, np. do placówki medycznej oraz organizacja i dostarczenie leków na wskazany adres. W razie potrzeby możesz skorzystać z porad psychologa.

Ile kosztuje ubezpieczenie roweru od kradzieży?

Podpisując polisę z towarzystwem ubezpieczeniowym, podajesz wartość Twojego roweru z paragonu. Maksymalna kwota, którą możesz uzyskać w ramach tego ubezpieczenia, będzie pomniejszona o zużycie jednośladu. Szczegóły znajdziesz w tabeli dotyczącej amortyzacji, która znajduje się w warunkach umowy.

Najtańsze ubezpieczenie roweru od kradzieży kosztuje przeważnie kilkadziesiąt złotych w skali roku. Niska cena za polisę nie idzie jednak zwykle w parze z atrakcyjnym zakresem ochrony oraz satysfakcjonującym okresem obowiązywania. Droższe oferty oscylują w przedziale 200-300 zł w skali roku, ale można również znaleźć produkty o jeszcze szerszym zakresie dedykowane posiadaczom bardzo kosztownych jednośladów – te z pewnością będą adekwatnie droższe.

Ważne!

Kiedy warto kupić ubezpieczenie roweru? Kupując nowy sprzęt o sporej wartości, warto zdecydować się równolegle na ubezpieczenie roweru od kradzieży. Wtedy skutki utraty naszego jednośladu nie będą tak dotkliwe, ponieważ dzięki odszkodowaniu z polisy będziemy mogli kupić sprzęt o podobnej wartości. Zawsze warto zadbać o polisę z jak najszerszym zakresem, która zapewni nam pełne spektrum ochrony ubezpieczeniowej na wypadek kradzieży.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie roweru od kradzieży?

Zastanawiasz się, czy ubezpieczenie roweru od kradzieży jest Ci potrzebne? Przeanalizuj korzyści z jego wykupienia i podejmij decyzję, czy potrzebujesz takiej polisy. Kupując ubezpieczenie rowerowe możesz liczyć na:

  • odszkodowanie za skradziony sprzęt

Przede wszystkim w przypadku wystąpienia szkody, otrzymasz świadczenie, które ułatwi zakup nowego roweru. Pamiętaj, że ubezpieczyciel wypłaci świadczenie w oparciu o rzeczywistą wartość roweru. W przypadku braku takiej polisy wszystkie koszty związane z kradzieżą, w tym koszty zakupu nowego pojazdu, ponosi poszkodowany i nie będzie mógł liczyć na żadne wsparcie z zewnątrz. Rowery są też jednym z najczęstszych ulicznych łupów złodziei! Jeśli więc jesteś przywiązany do swojego jednośladu, jest on dla Ciebie codziennym środkiem transportu i zainwestowałeś w niego dużo pieniędzy – koniecznie pomyśl o ubezpieczeniu go od kradzieży!

  • pomoc finansową w razie zniszczenia

Ubezpieczenie roweru od kradzieży, czyli casco rowerowe obejmuje także szkody powstałe podczas użytkowania roweru. Otrzymasz odszkodowanie, jeśli rower ulegnie uszkodzeniu np. gdy przewrócisz się i uszkodzisz hamulce. Casco jest więc pomocne nie tylko w przypadku kradzieży jednośladu.

  • dodatkową pomoc

Jeśli rower zostanie skradziony np. w wyniku rabunku i złodziej użył wobec rowerzysty siły, może przydać się dodatkowa pomoc. Jeśli ubezpieczenie roweru od kradzieży rozszerzysz o NNW otrzymasz świadczenie w razie doznania uszczerbku na zdrowiu. A jeśli zdecydujesz się na często oferowane przez towarzystwa assistance rowerowe, będziesz mógł skorzystać nawet z pomocy psychologa.

Kiedy możesz dostać odszkodowanie za skradziony rower?

Zadośćuczynienie przysługuje Ci wtedy, kiedy pomimo wymaganego zabezpieczenia przed kradzieżą roweru, został on skradziony i nie odnalazł się. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, wytyczne dotyczące antykradzieżowych zabezpieczeń roweru różnią się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Przykładowo, jeśli wartość roweru wynosi do 3000 złotych, musisz stosować zabezpieczenie przed kradzieżą roweru pod postacią zapięcia na linkę stalową, spiralną lub pancerną, specjalne łańcuchy, zapięcia kabłąkowe z zamkiem oraz zabezpieczenia składane. Jeśli wartość przekracza tę kwotę i sięga 20 000 złotych, dodatkowo łańcuch powinien mieć grubość co najmniej 8 mm, a zabezpieczenie składane minimum 5 mm.

Z kolei zapięcia kabłąkowe muszą zapewniać możliwość podwójnego blokowania zamkiem ze stali. To jednak tylko hipotetyczne zalecenia ubezpieczycieli.

Zanim więc podpiszesz umowę z wybranym towarzystwem, nie tylko upewnij się, jakiej ilości zabezpieczeń będzie oczekiwało, ale także, jakich konkretnie rodzajów zapięć wymaga wartość Twojego roweru. Jeżeli natomiast jednoślad został skradziony z garażu lub piwnicy, pamiętaj, że to pomieszczenie również powinno być zabezpieczone co najmniej jednym zamkiem lub kłódką.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak zgłosić kradzież roweru do towarzystwa ubezpieczeniowego?

Zastanawiasz się, co zrobić, gdy skradziono Ci rower? Jeśli Twój jednoślad przepadł bez śladu, a wykupiłeś ubezpieczenie roweru przed kradzieżą od towarzystwa, jak najszybciej zgłoś mu to zdarzenie. Podczas rozmowy będziesz musiał podać numer polisy, swoje dane osobowe, a także wszelkie szczegóły dotyczące okoliczności kradzieży. Towarzystwo ubezpieczeniowe udzieli Ci informacji na temat tego, jak dalej wygląda procedura ubiegania się o zadośćuczynienie.

Najczęściej w ciągu kilku dni trzeba wysłać wniosek z danymi, dokumentem potwierdzającym zakup jednośladu, a także kopią protokołu, który sporządzony został na policji. Kradzież roweru zawsze wymaga zgłoszenia sprawy na policję lub do ubezpieczyciela. Tylko w ten sposób można odzyskać później utraconą kwotę za sprzęt.

Co jeszcze możesz zrobić w przypadku kradzieży roweru?

Zacznij poszukiwania na własną rękę. Wszędzie, gdzie tylko to możliwe, umieść ogłoszenie o zaginięciu Twojego jednośladu. Pamiętaj też o nagrodzie finansowej, która dodatkowo zachęci i zaangażuje obce osoby do rozejrzenia się po swojej okolicy. Skorzystaj także z mediów społecznościowych oraz bazy rowerów skradzionych i umieść tam swoje dane. Dzięki temu być może szybciej odzyskasz swój jednoślad.

Zgłoszenie kradzieży roweru na policję daje często bardzo dobre rezultaty. Jednak zwykle na odzyskanie swojej własności jest już za późno, ponieważ złodziej mógł zdemontować rower, a części wywieźć za granicę. W ramach próby samodzielnego odnalezienia sprzętu warto posłużyć się na przykład nowoczesnymi lokalizatorami – urządzenia do namierzania mienia są równie skuteczne, a nawet jeszcze bardziej precyzyjne niż lokalizatory GPS innego typu (te często z łatwością można odpiąć i wyrzucić). Rozważ ich zakup!

Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za kradzież roweru?

Ubezpieczając rower, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Nie zawsze bowiem otrzymamy świadczenie za zniszczony lub skradziony rower. Aby być pewnym otrzymania odszkodowania, musimy spełnić kilka wymogów. W wielu przypadkach podstawowym warunkiem otrzymania pieniędzy z polisy jest to, aby trzymać rower bezpośrednio w mieszkaniu, a nie w piwnicy. Najistotniejszą i najbardziej uniwersalną zasadą bezpiecznego przechowywania roweru jest jednak to, by nie zostawiać go bez zabezpieczenia. Wytyczne ubezpieczycieli również pomogą nam zredukować ryzyko kradzieży jednośladu.

W CUK oferujemy m.in. ubezpieczenie od kradzieży z PZU, które dopuszcza trzymanie roweru w piwnicy lub w garażu. Jest jednak jeden bardzo ważny warunek – pomieszczenie musi być odpowiednio zabezpieczone (co najmniej jeden zamek wielozastawkowy, kłódka wielozastawkowa lub elektroniczny system zamykania bramy/drzwi). Umożliwia to orzeczenie kradzieży z włamaniem. Więcej szczegółów na ten temat zawsze znajduje się w OWU towarzystwa.

Trzymasz rower w domu? Posiadając odpowiednie ubezpieczenie mieszkania (z ubezpieczeniem ruchomości domowych), zabezpieczone jest również pozostawione w mieszkaniu mienie, a więc w Twoim przypadku również rower. Pamiętaj jednak, że w tej sytuacji nie posiadasz ochrony przed kradzieżą roweru z miejsc ogólnodostępnych. Zaletą ubezpieczenia roweru jest to, że może chronić nie tylko w mieszkaniu, ale także w garażu, piwnicy oraz w miejscach publicznych.

Gdzie można ubezpieczyć rower od kradzieży? – sprawdź ofertę CUK!

Wiesz już, jak zredukować ryzyko kradzieży roweru, co zrobić, gdy dojdzie do tego zdarzenia, a także, dlaczego warto zainwestować w polisę. Jeśli poszukujesz szerokiej oferty ubezpieczeń rowerowych, sprawdź aktualne propozycje od multiagencji CUK Ubezpieczenia. Skorzystaj z naszego kalkulatora rowerowego online lub odwiedź jedną z placówek stacjonarnych. Potrzebujesz szybkiej informacji? Zadzwoń na infolinię: 22 27 00 337. Nasi doradcy pomogą Ci dobrać najlepszą polisę rowerową dostosowaną do Twoich potrzeb. Czekamy na Twój telefon lub wizytę w placówce.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku