Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2019-02-28

Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu roweru od kradzieży

Kupujesz wymarzony rower i chciałbyś się cieszyć nim jak najdłużej. Sprawdź jak to zrobić najlepiej.

Kupujesz wymarzony rower i chciałbyś się cieszyć nim jak najdłużej. Dbasz o niego, ulepszasz, zabezpieczasz przed kradzieżą dokupując solidne zapięcie i alarm, które też nie należą do tanich, ale... rower i tak zostaje skradziony!

Niestety czasami nawet najlepsze metody nie powstrzymają sprytnego złodzieja. Czy jesteś z góry skazany na porażkę? Nie! Zawsze warto kupić ubezpieczenie rowerowe, które obejmuje ryzyko kradzieży. Zobacz jednak, czym kierować się podczas wyboru i na co uważać.

Kradzież roweru z miejsc publicznych jest dosyć częsta dlatego warto kupić ubezpieczenie od kradzieży roweru.

Gdzie trzymać rower?

Ubezpieczając rower, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Nie zawsze otrzymamy świadczenie za zniszczony lub skradziony rower. Aby być pewnym, że otrzymamy odszkodowanie, musimy spełnić kilka warunków. W wielu przypadkach podstawowym warunkiem otrzymania pieniędzy z polisy jest to, aby trzymać rower bezpośrednio w mieszkaniu, a nie w piwnicy. Dziwny warunek, prawda?

Całe szczęście nie jest to jednak regułą i wiele zależy od ubezpieczyciela. W CUK oferujemy polisę rowerową z PZU lub z Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, które dopuszczają trzymanie roweru w piwnicy lub w garażu. Jest jednak jeden bardzo ważny warunek — pomieszczenie musi być odpowiednio zabezpieczone (co najmniej jeden zamek wielozastawkowy lub kłódka wielozastawkowa bądź też elektroniczny system zamykania bramy/drzwi), tak aby została stwierdzona kradzież z włamaniem. Więcej szczegółów na ten temat znajduje się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) wystawionych przez te towarzystwa.

Trzymasz rower w mieszkaniu? Posiadając odpowiednie ubezpieczenie mieszkania (z ubezpieczeniem ruchomości domowych), zabezpieczone jest również pozostawione w mieszkaniu mienie, a więc w Twoim przypadku również rower. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku nie posiadasz ochrony przed kradzieżą roweru z miejsc ogólnie dostępnych. Zaletą ubezpieczenia roweru jest to, że działa nie tylko w mieszkaniu, ale w garażu, piwnicy i co ważne — również w miejscach publicznych.

Kradzież roweru z miejsc publicznych i ogólnie dostępnych

Wypłata świadczenia za kradzież roweru z miejsc publicznych i miejsc ogólnie dostępnych jest uzależniona od zabezpieczenia pozostawionego roweru. Gdy rower zostanie skradziony na świeżym powietrzu, np. sprzed supermarketu lub zakładu pracy, a nie został odpowiednio zabezpieczony, nie otrzymamy odszkodowania.

Jeśli chcemy, by ubezpieczenie roweru działało również w takich miejscach, musimy stosować odpowiednie zabezpieczenie takie jak kłódki, zapięcia czy alarmy, w innym przypadku nie będzie można liczyć na wypłatę świadczenia po kradzieży (bo nie będzie spełniony warunek włamania). Dlatego należy używać dobrego zapięcia i przypinać rower za ramę do stałych elementów takich jak stojak, metalowe ogrodzenie czy barierka.

Co w przypadku, gdy podczas jazdy na rowerze ktoś zablokuje Ci drogę i ukradnie rower? Aby uzyskać odszkodowanie za rower skradziony podczas jazdy, musi zajść tzw. kradzież z rabunkiem, która została zgłoszona na policję. Czym jest rabunek? To kradzież mienia poprzedzona przemocą fizyczną lub groźbą jej natychmiastowego użycia. Jeśli zaistniały takie okoliczności i zdarzenie zostało zgłoszone na policję, to uzyskasz świadczenie za kradzież roweru podczas jazdy.

Jakie są korzyści związane z wykupieniem ubezpieczenia?

Tak długo czekałeś na wymarzony rower. Uwielbiasz rodzinne wypady i przejażdżki, jednak ciągła myśl o kradzieży nie daje Ci spokoju? Próbujesz zabezpieczyć swój dwukołowy pojazd, ale obawiasz się, że to na nic... Sąsiad znów wspominał, że okradli jego piwnicę, a znajomym zaginął rower spod sklepu. Jak tu być spokojnym?

Posiadacze rowerów powinni poważnie pomyśleć o jego ubezpieczeniu od kradzieży. Niekiedy jednak pojawiają się problemy z wyborem odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej. Stojąc przed wyborem towarzystwa, w którym ubezpieczymy rower, zawsze warto czytać warunki umowy zawarte w OWU.

Korzyści związanych z wykupieniem ubezpieczenia roweru od kradzieży jest bardzo dużo. Przede wszystkim w przypadku wystąpienia szkody, otrzymamy świadczenie, które ułatwi nam zakup nowego roweru. W przypadku braku takich polis wszystkie koszty związane z kradzieżą, w tym koszty zakupu nowego pojazdu, ponosi poszkodowany i nie będzie mógł liczyć na żadne wsparcie z zewnątrz.

Kup ubezpieczenie roweru i śpij spokojnie!

Sprawdź naszą ofertę — skorzystaj z naszego kalkulatora lub odwiedź jedną z placówek i porozmawiaj z doradcą. Potrzebujesz szybkiej informacji? Zadzwoń (22 27 00 337) i porozmawiaj z naszym konsultantem!

Oceń artykuł

0
(0)