2023-03-02

Jak ubezpieczyć koparkę?

Dowiedz się, czy zgodnie z polskim prawem każda koparka musi być ubezpieczona.

Jak ubezpieczyć koparkę?

Właściciele koparek bardzo często zastanawiają się, czy konieczne jest ubezpieczenie OC dla tego typu sprzętu oraz czy ubezpieczenie koparki od kradzieży jest możliwe. Sprawdziliśmy, w jaki sposób możemy zabezpieczyć taką maszynę. W tym artykule znajdziesz najważniejsze kwestie dotyczące tego, jak ubezpieczyć koparkę.

Najważniejsze informacje o ubezpieczeniu koparki

Jeżeli posiadasz koparkę i zamierzasz wyjeżdżać nią z placu budowy na drogi publiczne, to konieczny jest zakup ubezpieczenia OC. Możesz je wykupić na minimum 3 miesiące. Zapewni Ci ono ochronę przed odpowiedzialnością cywilną za szkody powstałe w wyniku jej użytkowania. Polisy OC krótkoterminowe nie wznawiają się automatycznie, więc za każdym razem musisz pamiętać o dopełnieniu ustawowego obowiązku.

Dodatkowo taki sprzęt warto zabezpieczyć również od takich szkód jak kradzież czy zniszczenie. Ubezpieczenie koparki zapewni Ci ochronę przed nieprzewidzianymi wypadkami i stratami finansowymi powstałymi w wyniku kradzieży czy uszkodzeń.

Awaria ciągnika? Nagłe uszkodzenie kombajnu? Tego typu sytuacje mogą znacznie zakłócić Twój spokój podczas pracy. Ubezpieczenie maszyn rolniczych to wsparcie finansowe, którego potrzebujesz w razie trudnych sytuacji.

Czy koparka musi być ubezpieczona?

Koparka to maszyna budowlana, która służy przede wszystkim do wykonywania różnych prac ziemnych, takich jak np. wykopy, wyrównanie terenu czy przenoszenie materiałów. Sprzęt ten najczęściej używany jest w przemyśle budowlanym, rolnictwie i przemyśle wydobywczym. Na zakup takich maszyn najczęściej decydują się zatem osoby, które prowadzą działalność gospodarczą w branży budowlanej. Czasem zdarza się również, że na koparkę decydują się osoby prywatne – na własne potrzeby. Posiadając taki sprzęt na własny użytek z całą pewnością zastanawiasz czy ubezpieczenie koparki jest potrzebne. Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla pojazdów, które są zarejestrowane w Polsce i takich, które poruszają się po drogach publicznych.  Jak to się ma do ubezpieczenia koparki? OC na koparkę jest obowiązkowe tylko w sytuacji, kiedy będziesz wyjeżdżał tym sprzętem poza plac budowy.

Ubezpieczenie koparki nie musi być zawarte na cały rok. Obowiązkowe OC maszyn rolniczych może zostać zawarte na czas krótkoterminowy. W tym przypadku zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, OC dla koparki dotyczy zapis o maszynach wolnobieżnych. Oznacza to, że ochronę OC możemy zawrzeć na czas krótszy niż 1 rok. Takie ubezpieczenie koparki może zostać zawarte na okres minimum 3 miesięcy.

To ważne!

Polisa krótkoterminowa nie wznowi się na kolejny okres ochrony. Istnieje oczywiście możliwość zawarcia polisy rocznej dla takich pojazdów. W przypadku polisy z rocznym okresem ochrony – wznowi się ona na kolejny rok i podlega wypowiedzeniu z artykułu 28.

Jeżeli wyjeżdżając na drogi publiczne nie wykupisz OC na koparkęi spowodujesz szkodę, musisz liczyć się z konsekwencjami. Nie tylko otrzymasz karę z UFG za brak ubezpieczenia. Będziesz zobowiązany również do zwrotu wypłaconego poszkodowanym odszkodowania – dojdzie do tzw. regresu ubezpieczeniowego.

Jeżeli posiadasz inne sprzęty, które nie podlegają rejestracji, to poza ubezpieczeniem OC na koparkę warto pomyśleć o zakupie ubezpieczenia maszyn rolniczych. Pamiętaj, że jeżeli posiadasz ciągnik rolniczy, musisz posiadać ubezpieczenie OC na cały rok, nie tylko na czas wyjazdu na drogi publiczne.

Awaria ciągnika? Nagłe uszkodzenie kombajnu? Tego typu sytuacje mogą znacznie zakłócić Twój spokój podczas pracy. Ubezpieczenie maszyn rolniczych to wsparcie finansowe, którego potrzebujesz w razie trudnych sytuacji.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC koparki?

Jak wspominaliśmy, ubezpieczenie OC na koparkę jest obowiązkowe w momencie, gdy wyjeżdżasz nią na drogi publiczne, gdy nie poruszasz się wyłącznie po placu budowy. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego cena za ubezpieczenie koparki będzie się różnić.

Co wpływa na cenę OC na koparkę? Podpowiadamy! Składki wyliczyliśmy dla koparki marki Białoruś z 2016 roku. Ceny wyliczone za okres 3 miesięcy.

TowarzystwoCena

243 zł

200 zł

754 zł

144 zł

144 zł

695 zł
 

Jak widać koszt OC koparki różni się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Przed zakupem polisy warto porównać kilka ofert. Na cenę miały wpływ przede wszystkim marka, model oraz historia ubezpieczeniowa właściciela.

W CUK porównamy różne oferty i wybierzemy najkorzystniejszą dla Ciebie! Skontaktuj się z nami — doradcy odpowiedzą na Twoje pytania. Sprawdź też, czy ubezpieczenie maszyn rolniczych jest przydatne. Rozmowa rozwieje Twoje wątpliwości, dzięki czemu będziesz mógł zdecydować jakiej ochrony potrzebujesz.

Jak działa AC koparki? Czy warto je wykupić?

Ubezpieczenie casco koparki to forma ochrony maszyny przed różnego rodzaju zdarzeniami losowymi takimi jak kradzież, uszkodzenie czy zniszczenie koparki. Jeżeli zdecydujesz się na zakup AC na koparkę możesz być pewien, że jeżeli dojdzie do takiego zdarzenia, to ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie na naprawę lub wymianę uszkodzonej maszyny.

To, czy warto wykupić ubezpieczenie koparki od kradzieży,zależy tylko od Ciebie i Twoich indywidualnych potrzeb. Jeżeli koparka jest wartościowym sprzętem, ubezpieczenie koparki może być dobrym rozwiązaniem. Kupując AC na koparkę zabezpieczasz się przed ewentualnymi stratami w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń. Warto sprawdzić propozycje kilku firm, aby wybrać najlepsze dla siebie ubezpieczenie koparki. Cena za AC zależy od wielu czynników i jest wyliczana indywidualnie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Porównaj koszty oraz zakresy ubezpieczenia i wybierz najlepszą dla siebie opcję.

Jak zabezpieczyć koparkę przed kradzieżą?

Brak ubezpieczenia koparki od kradzieży może mieć dla Ciebie poważne konsekwencje finansowe. W przypadku kradzieży jako właściciel będziesz musiał samodzielnie pokryć koszty zakupu nowej maszyny. Koszt zakupu nowej koparki jest bardzo wysoki. Może to być szczególnie bolesne, jeżeli maszyna była wartościowym sprzętem i miała wpływ na działanie Twojej firmy.

Poza stratami finansowymi kradzież sprzętu może prowadzić również do opóźnień w realizacji Twoich projektów i wpłynąć negatywnie na Twoją firmę. Warto pamiętać, że ubezpieczenie koparki od kradzieży może być opłacalne w dłuższej perspektywie, nawet jeżeli cena za ubezpieczenie jest wysoka. Decydując się na taką ochronę – zabezpieczasz się przed ewentualnymi stratami finansowymi.

W tym miejscu warto wspomnieć również jak ważne jest ubezpieczenie firmowe, które dodatkowo zabezpieczy Twój biznes. Niezależnie od tego, jak duże przedsiębiorstwo prowadzisz, warto zabezpieczyć się od wszystkich nieprzewidzianych zdarzeń.

Jak tanio ubezpieczyć koparkę?

Aby tanio ubezpieczyć koparkę, warto porównać oferty różnych ubezpieczycieli. Pozwoli Ci to wybrać najlepszą opcję, która będzie dopasowana do Twoich potrzeb i wymagań. Nie czekaj i już dziś przyjdź do jednej z naszych placówek lub zadzwoń na infolinię. Doradcy pomogą Ci wybrać ofertę, która zapewni Ci odpowiednią ochronę, dopasowaną do Twoich potrzeb i wymagań.

Jeżeli prowadzisz gospodarstwo rolne i tam korzystasz ze swojej koparki, przypominamy, że obowiązkowe ubezpieczenie rolne również możesz kupić w CUK. Ubezpieczenia rolne to nie tylko obowiązkowe OC rolnika oraz obowiązkowe ubezpieczenie maszyn rolniczych. Przygotuj się na każdą ewentualność  i zdecyduj się na pełną ochronę w swoim gospodarstwie. U nas znajdziesz ubezpieczenie rolne dopasowane do Twoich potrzeb!

FAQ — najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Jak zarejestrować koparkę?

Jeżeli prędkość maksymalna Twojej koparki nie przekracza 25km/h, nie ma obowiązku rejestracji takiej maszyny.

  • 2
    Czy minikoparka musi mieć OC?

Minikoparka musi mieć ubezpieczenie OC, jeżeli będzie poruszać się nie tylko po placu budowy, ale też po drogach publicznych. Dla pojazdów wolnobieżnych możliwe jest zawarcie ubezpieczenia krótkoterminowego – na minimum 3 miesiące.

  • 3
    Jak ubezpieczyć koparko-ładowarkę?

Ubezpieczenie koparko-ładowarki możesz kupić w jednej z naszych placówek CUK lub skontaktować się z naszą infolinią. Doradcy znajdą dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę.

  • 4
    Czy koparka może jeździć bez uprawnień po drodze?

Koparką może poruszać się tylko osoba, która ma odpowiednie uprawnienia. Jeżeli jesteś właścicielem koparki, ale nie masz zamiaru się nią poruszać, to takie uprawnienia nie są konieczne. Jeżeli jednak masz zamiar operować koparką, musisz zdobyć stosowne uprawnienia.

  • 5
    Jakie dokumenty musi mieć koparka?

Koparka nie podlega rejestracji. Jako właściciel musisz mieć przede wszystkim fakturę lub umowę kupna-sprzedaży, a osoba obsługująca koparkę powinna posiadać dokument potwierdzający uprawnienia do kierowania tym sprzętem.

Awaria ciągnika? Nagłe uszkodzenie kombajnu? Tego typu sytuacje mogą znacznie zakłócić Twój spokój podczas pracy. Ubezpieczenie maszyn rolniczych to wsparcie finansowe, którego potrzebujesz w razie trudnych sytuacji.

Oceń artykuł

4.67
(3)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku