2022-08-24

Czy ubezpieczenie maszyn rolniczych jest przydatne?

Zastanawiasz się, czy ubezpieczenie maszyn rolniczych jest przydatne tak jak autocasco dla kierowców?

Czy ubezpieczenie maszyn rolniczych jest przydatne?

Agro Casco to ubezpieczenie przeznaczone dla rolników, które działa na podobnej zasadzie co autocasco. To ubezpieczenie z powodzeniem chroni Twoje maszyny i zabezpiecza Cię przed wieloma kryzysowymi sytuacjami w zakresie finansowym.

Wykupienie agrocasco sprawia, że maszyny są chronione przed pożarami, huraganami, powodziami, różnego rodzaju uszkodzeniami oraz kradzieżami. Właśnie dlatego każdy właściciel gospodarstwa rolnego powinien wziąć pod uwagę wykupienie takiej polisy.

Czy warto mieć agrocasco?

Agrocasco, podobnie jak autocasco, nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym, ale warto rozważyć jego zakup. Ubezpieczenie maszyn rolniczych będzie chronić Twoje maszyny przed wieloma zdarzeniami losowymi. Decydując się na zakup takiego ubezpieczenia, masz pewność, że otrzymasz odszkodowanie w razie nieprzewidzianych sytuacji. Maszyny rolnicze często kosztują bardzo dużo – polisa agrocasco pozwoli Ci na naprawę lub zakup nowego sprzętu, aby prace w Twoim gospodarstwie dalej mogły być kontynuowane bez żadnych problemów. 

Agrocasco kosztuje stosunkowo niewiele w porównaniu z szerokim zakresem ochrony. Zakup ubezpieczenia maszyn rolniczych nie jest trudny. Polisę agrocasco można nabyć w każdej placówce CUK Ubezpieczenia, gdzie nasi doradcy chętnie pomogą Ci wybrać ubezpieczenie dopasowane do Twoich potrzeb.

Zamów rozmowę

Jakie maszyny rolnicze mogą być objęte agrocasco?

Ubezpieczenie agrocasco można wykupić między innymi na takie maszyny jak:
 

 • kombajn;
 • ciągnik rolniczy;
 • glebogryzarka;
 • agregat;
 • siewnik;
 • kosiarka samojezdna;
 • brony;
 • opryskiwacze;
 • środki transportu nieposiadające własnego napędu, czyli na przykład przyczepy.

Podczas zakupu ubezpieczenia trzeba być świadomym, że ochroną zostaną objęte tylko te maszyny, które zostały wyraźnie wskazane w polisie w sposób, który umożliwia ich identyfikację.  Przed zakupem polisy agrocasco warto zastanowić się, który sprzęt chcemy ubezpieczyć w takim zakresie. W zależności od towarzystwa w zakresie agrocasco możemy ubezpieczyć sprzęt do odpowiedniego wieku. Przykładowo, w towarzystwie Agro TUW mamy możliwość ubezpieczenia pojazdów nie starszych niż 35 lat. Jeżeli chcemy ubezpieczyć starszy pojazd, warto wspomnieć o tym doradcy – dobierze on ofertę dopasowaną do naszych potrzeb. W ofercie CUK znajdują się również towarzystwa, które proponują ubezpieczenie maszyn rolniczych bez limitu wieku w zakresie agrocasco. Warto zatem porównać zakresy kilku towarzystw i wybrać tą, która odpowiada naszym potrzebom dotyczącym ochrony ubezpieczeniowej.

Potrzebujesz ubezpieczenia maszyn rolniczych?

Zostaw numer, oddzwonimy i pomożemy Ci wybrać najlepszy zakres ochrony.

Ochrona w trakcie przechowywania maszyn i podczas prac

Agrocasco chroni maszyny rolnicze w wielu sytuacjach. Ubezpieczenie maszyn rolniczych  będzie zabezpieczać Twój sprzęt nie tylko w momencie jego przechowywania, ale także w czasie pracy.

Polisa obejmuje też zabezpieczenie od szkód spowodowanych przez niekorzystne warunki atmosferyczne, a w tym:

 • pożar;
 •  grad;
 • piorun;
 • upadek statku powietrznego;
 • deszcz nawalny;
 •  huragan.
 • osuwanie się ziemi

Rolnicy kupujący agrocasco nie muszą się już obawiać uszkodzeń w swoich pojazdach oraz kradzieży, na które narażeni są przecież wszyscy.

Czy agrocasco chroni w przypadku kradzieży i wypadków?

Maszyny rolnicze to drogi sprzęt, dlatego stosunkowo często padają łupem złodziei. Wykupując polisę można swobodniej wykonywać swoje obowiązki i nie żyć w ciągłym stresie. Ważne jest jednak to, że polisa nie będzie obejmowała wypłaty odszkodowań za szkody wyrządzone przez rolnika innym osobom, np. wtedy, gdy rolnik jest sprawcą jakiegoś wypadku. 

Jeśli spowodujesz wypadek podczas jazdy traktorem po drodze publicznej, to odszkodowanie dla osób poszkodowanych zostanie wypłacone z OC komunikacyjnego na traktor, do którego posiadania zobligowany jest każdy właściciel takiego pojazdu. 

Jeśli natomiast dojdzie do wypadku, w którym poszkodowany zostanie sąsiad, pomagający Tobie podczas koszenia zboża, to w takim przypadku odszkodowanie zostanie mu wypłacone jedynie wtedy, gdy posiadasz aktualną polisę OC rolnika. Co ważne, wykupienie polisy OC rolnika jest obowiązkiem każdej osoby prowadzącej gospodarstwo rolne — więcej o tym przeczytasz w artykule “W jakich sytuacjach chroni OC rolnika?”

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie agrocasco?

Najważniejszą kwestią, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę kupując ubezpieczenia agrocasco jest przede wszystkim zakres ubezpieczenia. Ubezpieczenie może zostać zawarte na ryzykach nazwanych lub w formule all risk. Jeżeli zdecydujemy się na opcję od wszystkich ryzyk, nasze maszyny będą chronione w każdej sytuacji poza tymi, które są wyłączone z odpowiedzialności i wskazane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Warto również zwrócić uwagę na to, czy ubezpieczenie uwzględnia udziały własne w szkodach oraz czy dla młodszych maszyn możemy wprowadzić stałą sumę ubezpieczenia.

Niektóre towarzystwa proponują również ochronę od awarii, która została spowodowana przedostaniem się ciała obcego o rozmiarach nieprzewidzianych w konstrukcji maszyny rolniczej. Warto dokładnie zweryfikować zakres ubezpieczenia tak, aby Twoja maszyna była zabezpieczona od wszystkich potencjalnych szkód, dzięki temu będziesz miał pewność, że prace w Twoim gospodarstwie rolnym nie zostaną przerwane.

Jeżeli potrzebujesz ubezpieczenia krótkoterminowego, również jest taka możliwość. Za agrocasco zapłacisz mniej, ale Twój sprzęt będzie chroniony tylko we wskazanym terminie, nie przez cały rok ubezpieczeniowy.
 

Jaka jest różnica między agrocasco a OC?

Ubezpieczenie agrocasco chroni nasze mienie od szkód spowodowanych w naszych maszynach w związku ze zdarzeniami losowymi, które mogą nas spotkać w najmniej oczekiwanym momencie. Czy zatem ubezpieczenie agrocasco chroni również w razie wypadków komunikacyjnych spowodowanych przez nas na drogach publicznych? Niestety nie. Ubezpieczenie agrocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, podobnie jak ubezpieczenia AC w przypadku samochodów osobowych. Oznacza to, że nie zabezpieczy ono obowiązku posiadania OC komunikacyjnego. Maszyny rolnicze traktowane są jako pojazdy wolnobieżne, a te również podlegają obowiązkowi posiadania ubezpieczenia OC.

Ważne!

Ciągniki i przyczepy rolnicze muszą posiadać roczne ubezpieczenie OC, ponieważ, zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, podlegają obowiązkowi rejestracji w Polsce.

W czasie sezonu każda maszyna spełniająca definicję pojazdu wolnobieżnego powinna posiadać osobne ubezpieczenie OC, jeżeli będzie poruszać się po polskich drogach. Na szczęście nie ma obowiązku zakupu ubezpieczenia na cały rok. Ustawa pozwala na zakup ubezpieczenia OC dla pojazdu wolnobieżnego na minimum 3 miesiące. Dla właścicieli maszyn rolniczych oznacza to, że mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy na ubezpieczeniu OC.

Ubezpieczenie ciągnika rolniczego i pojazdów wolnobieżnych – co warto wiedzieć?

Polskie prawo zobowiązuje osoby, które prowadzą gospodarstwo rolne do zakupu ubezpieczeń obowiązkowych – ubezpieczenia OC rolnika oraz obowiązkowego ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. To jednak nie koniec. Rolnik, który posiada ciągnik rolniczy, czy przyczepę rolniczą, musi pamiętać również o ubezpieczeniu OC komunikacyjnym dla swoich pojazdów. Zgodnie z zapisami w ustawie o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych ciągnik rolniczy musi posiadać ubezpieczenie OC wykupione na cały rok.

Zamów rozmowę

Co się stanie, jeśli nie wykupię ubezpieczenia OC dla ciągnika rolniczego?

Ubezpieczenie OC traktora jest ubezpieczeniem obowiązkowym, oznacza to, że jeśli będziesz posiadał przerwę w ubezpieczeniu, otrzymasz karę z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Nawet jeżeli Twój ciągnik rolniczy stoi w garażu i nie jest użytkowany przez Ciebie poza sezonem, podlega obowiązkowi posiadania ubezpieczenia na cały rok.

Pamiętaj!

Brak ubezpieczenia OC może się wiązać dla Ciebie z dodatkowymi kosztami – nie tylko zapłacisz karę z UFG, ale w razie szkody, to Ty będziesz zobowiązany do pokrycia roszczeń osób poszkodowanych w spowodowanym przez Ciebie wypadku.
 

Co z pojazdami niepodlegającymi rejestracji? Czy muszę mieć OC?

Do kategorii pojazdów niepodlegających rejestracji zaliczają się m.in. pojazdy wolnobieżne, czyli na przykład:

 • kombajn;
 • kosiarka samojezdna;
 • sadzarka;
 • opryskiwacz;
 • zgrabiarka.

Pomimo tego, że pojazdy te nie są zarejestrowane, w momencie, gdy wyjeżdżają na drogi publiczne, muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Właściciele pojazdów wolnobieżnych często zapominają o ubezpieczeniu swoich maszyn – jeżeli wyrządzą one jakąkolwiek szkodę, właściciel może ponieść w związku z tym ogromne koszty.

Warto zapamiętać!

Podobnie jak w przypadku pojazdów historycznych, dla pojazdów wolnobieżnych możemy wykupić OC krótkoterminowe. Minimalny okres ubezpieczenia wynosi trzy miesiące, co jest bardzo wygodną opcją, ponieważ niektóre pojazdy wolnobieżne wykorzystywane są tylko przez krótki czas w roku. Posiadając np. kosiarkę samojezdną, powinieneś zakupić ubezpieczenie OC krótkoterminowe, jeżeli będzie się ona poruszała po drogach publicznych.
 

Samoróbki maszyn rolniczych – co z ubezpieczeniem?

Samoróbki maszyn rolniczych to pojazdy, które zostały złożone samodzielnie, przy użyciu podwozia, nadwozia czy całej ramy własnej konstrukcji. Jeżeli pojazd będzie poruszał się po drogach publicznych, musi zostać zarejestrowany. Konieczne jest również uzyskanie homologacji. Spełnione muszą zostać określone warunki związane np. z bezpieczeństwem konstrukcji. Rejestracja samoróbki maszyn rolniczych oznacza również, że podlega on obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Należy wykupić polisę OC, aby nie płacić kar za brak ubezpieczenia z UFG.

Gdzie wykupić ubezpieczenie maszyn rolniczych?

Zarówno ubezpieczenie OC jak i agrocasco dla maszyn rolniczych możesz wykupić w CUK Ubezpieczenia. Nasi doradcy chętnie pomogą Ci wybrać właściwy zakres ubezpieczenia. Możesz nas odwiedzić w jednej z ponad 320 placówek lub porozmawiać z doradcą przez telefon.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku