2020-04-29

Jakie są rodzaje ubezpieczeń dobrowolnych i czy warto je mieć?

Poznaj ubezpieczenia dobrowolne i zobacz, które warto mieć.

Jakie są rodzaje ubezpieczeń dobrowolnych i czy warto je mieć?

Niektóre polisy są obowiązkowe, np. OC dla kierowców czy OC dla rolnika. Jednak większość z nich to ubezpieczenia dobrowolne, które mogą kojarzyć się z niepotrzebnymi formalnościami czy kolejnym wydatkiem. W tym artykule przedstawimy Ci atuty poszczególnych rodzajów oraz przekonamy Cię do tego, że wybór dobrej oferty nie musi być czasochłonny czy trudny.

Czym są ubezpieczenia dobrowolne?

Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenia dobrowolne można sobie wybrać i dopasować do swoich potrzeb. Zawarcie umowy nie jest obowiązkowe, jednak daje wiele korzyści. Wyjątkiem może być np. sytuacja, w której starasz się o kredyt hipoteczny. Teoretycznie ubezpieczenie domu czy mieszkania jest dobrowolne, jednak bank może wymagać go do zabezpieczenia majątku. Nie ma jednak ustawy, która nakładałaby tego typu obowiązek.

Tak naprawdę, rodzajów ubezpieczeń dobrowolnych jest bardzo dużo, np. polisy wypadkowe czy transportowe. Co się kryje pod tymi pojęciami, wyjaśnimy Ci w dalszej części artykułu. Dzięki temu, samemu zdecydujesz, które polisy są naprawdę przydatne i gwarantowałyby Ci komfort oraz bezpieczeństwo. Polisy dobrowolne mają na celu zabezpieczyć to, co najważniejsze, czyli Twoje zdrowie oraz majątek.

Ubezpieczenie na życie - czym jest?

Podstawowa polisa na życie powinna zabezpieczyć Cię w momencie nagłego zachorowania oraz śmierci. W pierwszym przypadku możesz liczyć na wypłatę odszkodowania w sytuacjach kryzysowych, np. po wypadku czy urazie. W drugim przypadku, czyli w razie Twojej śmierci, uposażeni w polisie otrzymają świadczenie w wysokości uwzględnionej w OWU (Ogólnych Warunkach Umowy). Ten rodzaj polisy powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb, ponieważ stanowi zabezpieczenie finansowe. Często jest on proponowany także w zakładach pracy jako ubezpieczenie grupowe. Warto jednak sprawdzić jego zakres ochrony, a także sumy ubezpieczenia, czyli maksymalne kwoty, które możesz otrzymać w ramach odszkodowania. 

Jeśli chcesz zapewnić bezpieczeństwo nie tylko sobie, ale także swoim bliskim (np. małżonek czy dziecko), dowiedz się czy możesz rozszerzyć swoją polisę. Niektóre ubezpieczenia dają możliwość także uwzględnienia dalszych członków rodziny, np. rodziców czy teściów. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują również elastyczne rozwiązania, które są połączeniem polisy i inwestycji środków na przyszłość. 

Polisa na życie - grupowa czy indywidualna?

Tak naprawdę wszystko zależy od skonstruowanej umowy. W ubezpieczeniu grupowym mogą, choć nie muszą, być niskie sumy ubezpieczenia, które w momencie kryzysowej sytuacji nie pokryją wszystkich potrzebnych kosztów. Warto jednak zaznaczyć, że posiadanie polisy grupowej, nie zwalnia Cię z możliwości posiadania indywidualnego ubezpieczenia na życie. W momencie wypadku czy nagłego zachorowania, będziesz mógł niezależnie otrzymać odszkodowanie z dwóch źródeł.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne - czy warto?

Na pewno zdarzyła Ci się sytuacja, w której musiałeś czekać miesiąc lub dwa na wizytę u specjalisty. To jeden z głównych powodów, dla których klienci decydują się na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki niemu, opieka medyczna jest na wyciągnięcie Twojej ręki. Umówienie się do specjalisty jest banalnie proste. Wystarczy, że zadzwonisz na infolinię i umówisz się na wybrany dla Ciebie termin. Zazwyczaj czeka się około kilku dni na wizytę np. u kardiologa, alergologa czy endokrynologa. Nie potrzebujesz nawet skierowania od lekarza rodzinnego. Standardowo w takiej sytuacji powinieneś wybrać się do swojej przychodni, a następnie umówić się do specjalisty i czekać. Alternatywą jest też umówienie się prywatnie, jednak ceny wizyt zaczynają się od 120-150 złotych. Znacznie przewyższają one miesięczną składkę za ubezpieczenie zdrowotne. Poza tym, placówki, które mają podpisane umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym to w większości miejsca na wysokim poziomie. 

Krajowy Program Zdrowotny to opłacalna opcja opieki medycznej

Zwróć uwagę na Krajowy Program Zdrowotny, za który zapłacisz stałą kwotę 49 złotych co miesiąc. W momencie skorzystania z usługi specjalistów to dodatkowy koszt, który wynosi w większości przypadków zaledwie 19,90 złotych. Osobny cennik jest na badania laboratoryjne czy drobne zabiegi, które prywatnie kosztowałyby Cię majątek. Tego typu opieka medyczna działa nie tylko na terenie Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli wyjedziesz do innego miasta czy na delegację, możesz także umówić się w placówce w wybranym miejscu. Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne nie zwalnia Cię także z możliwości korzystania z publicznej służby zdrowia, np. wezwania karetki czy odwiedzenia swojego lekarza rodzinnego.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ubezpieczenie NNW, czyli wypadkowe

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków to zupełnie inny rodzaj polisy, niż do tej pory przedstawiliśmy. Gwarantuje ona wypłatę świadczenia w momencie, kiedy dojdzie do poważnego urazu, złamania nogi czy utraty wzroku. Wysokość jest uzależniona od konkretnego zdarzenia, a wszystkie szczegóły zawarte są w OWU. Dobrowolne ubezpieczenie NNW może działać np. w trakcie prowadzenia pojazdu lub podczas podróży na narty. Jeśli chodzi o NNW komunikacyjne, działa ono nie tylko w momencie jazdy, ale także podczas wsiadania i wysiadania czy przebywania na postoju. Gdy dojdzie do wypadku, w którym ucierpi kierowca bądź pasażer, można liczyć na wsparcie finansowe od ubezpieczyciela.

Polisa podróżna - niezależnie od kierunku podróży

Wybierasz się na wakacje? Nigdy nie masz pewności, co się wydarzy, np. opóźni się lot, zatrujesz się czy zgubisz bagaż. Dobrowolne ubezpieczenie podróżne powinno uwzględniać koszty leczenia oraz transport do kraju w razie poważnego uszkodzenia ciała. Warto zaznaczyć, że polisa podróżna działa niezależnie od karty EKUZ, jednak jest jedna bardzo ważna różnica. Dobrowolne ubezpieczenie upoważnia Cię do korzystania nie tylko z publicznej służby zdrowia, ale także z prywatnej. Polisa podróżna działa tylko w wybranym czasie, kiedy będziesz przebywać za granicą, dlatego z łatwością dopasujesz ją do swoich potrzeb.

Ubezpieczenie mieszkania lub domu - dobrowolne, jednak przydatne

Podstawowe ubezpieczenie nieruchomości gwarantuje Ci wypłatę świadczenia w razie wystąpienia zdarzenia losowego, np. spowodowanego silnym wiatrem czy deszczem. Co więcej, możesz zabezpieczyć nie tylko mury, ale także elementy stałe i ruchomości domowe, czyli wyposażenie Twojego domu. W polisie warto uwzględnić także dodatkowe zdarzenia takie jak przepięcia, zalanie czy dewastację.

Dobrowolne ubezpieczenia Twojego samochodu

Na koniec pozostawiliśmy ubezpieczenia komunikacyjne, które oprócz obowiązkowego OC są dobrowolne. Przykładem jest AC występujące często w atrakcyjnym pakiecie. Czy warto? Na tę polisę powinni zwrócić uwagę właściciele aut, których części są dosyć drogie, a naprawy kosztowne. AC chroni np. w momencie, kiedy spowodujesz wypadek, uszkodzisz także swoje auto i będziesz musiał ponieść koszty z własnej kieszeni. Z kolei assistance jest polisą, która gwarantuje komfort i bezpieczeństwo. W zakresie ochrony często znaduje się holowanie auta, dowóz paliwa czy drobne naprawy na miejscu, np. podczas podróży na wakacje.

Porównaj ceny superofert

Zobacz nasz kalkulator online i oblicz składkę za ubezpieczenia dobrowolne. Poza tym, możesz liczyć na wsparcie doradców dzięki infolinii lub odwiedzając placówkę.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku