2022-09-02

Ubezpieczenie przyczepy rolniczej – czy jest potrzebne?

Czy ubezpieczenie przyczepy rolniczej jest obowiązkowe? Odpowiadamy!

Ubezpieczenie przyczepy rolniczej – czy jest potrzebne?

Samochód osobowy zazwyczaj wystarcza nam do przewiezienia naszego bagażu, jednak dla wielu kierowców przyczepka samochodowa to często obowiązkowe uzupełnienie pojazdu. Koszt nowej przyczepki jest stosunkowo niewielki, a używaną możemy kupić za naprawdę niewielkie pieniądze. Musimy jednak pamiętać, że wyjeżdżając na drogę takim zespołem pojazdów, nie tylko nasz samochód musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Również dla naszej przyczepki musimy wykupić taką polisę.

Posiadając gospodarstwo rolne, również musisz ubezpieczać swoje przyczepy rolnicze — OC również w tym przypadku jest polisą obowiązkową. Podpowiadamy, dlaczego tak jest, jak dużo może kosztować taka polisa, co nam grozi za brak ubezpieczenia oraz czy możemy kupić ubezpieczenie przyczepy online.

Czy ubezpieczenie OC przyczepy samochodowej jest obowiązkowe?

Zarówno kupując nową przyczepkę, jak i decydując się na jej zakup z drugiej ręki, powinieneś pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu OC. Zgodnie z zapisami w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, przyczepa zaliczana jest do pojazdów mechanicznych. Oznacza to, że do naszych obowiązków należy wykupienie obowiązkowego OC dla przyczepki. Bez znaczenia jest, czy mamy do czynienia z przyczepką lekką do 750 kg, z przyczepą rolniczą czy kempingową. Zasady dotyczące ubezpieczenia w każdym przypadku są takie same. Nasz pojazd musi posiadać polisę OC.

Niestety, obowiązek ubezpieczenia przyczepy samochodowej, czy wykup OC dla przyczepy rolniczej nie jest oczywisty dla wszystkich posiadaczy takich pojazdów. Przyczepa nie posiada własnego silnika, stąd przekonanie, że jeżeli nie ma możliwości samodzielnego poruszania się po drogach, nie potrzebuje ubezpieczenia.

W jakich sytuacjach zadziała ubezpieczenie przyczepki

Zastanawiasz się, dlaczego potrzebne jest ubezpieczenie OC przyczepy rolniczej czy samochodowej? Jeżeli do szkody dojdzie w sytuacji, gdy przyczepa była złączona z Twoim samochodem lub odłączyła się od niego, ale w dalszym ciągu się toczyła, zadziała ubezpieczenie OC Twojego auta, które było połączone z przyczepką. Podobnie zadziała to przypadku przyczepy do ciągnika rolniczego.

Czy to oznacza, że zakup OC przyczepy jest bezzasadny?Oczywiście, że nie. Może również dojść do innych szkód związanych z udziałem Twojej przyczepki. Wystarczy, że Twoja przyczepa stoczy się z miejsca postoju lub do szkody dojdzie, kiedy odłączy się ona od Twojego pojazdu podczas jazdy i przestanie się już toczyć. Winą za wyrządzone szkody obarczony zostanie posiadacz pojazdu. Gdyby Twoja przyczepka nie posiadała ubezpieczenia OC, musiałbyś pokryć wyrządzone szkody z własnej kieszeni, co mogłoby się wiązać z dużymi wydatkami. Posiadając obowiązkowe ubezpieczenie OC dla przyczepki masz pewność, że wszelkie szkody wyrządzone osobom trzecim przez Twój pojazd zostaną pokryte przez towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym zawarłeś polisę.

Przykład:

Pan Krzysztof zostawił przyczepę rolniczą przed swoim domem, który znajduje się na wzniesieniu, a samochody parkują tam wzdłuż ulicy. Z nieznanych powodów jego przyczepa stoczyła się w dół, uszkodzone zostały 3 pojazdy. Szkoda została wyliczona na około 12 tys. złotych. Gdyby przyczepa pana Krzysztofa nie posiadała OC, musiałby on pokryć szkody z własnej kieszeni, co w znaczący sposób nadwyrężyłoby jego budżet. Na szczęście w tym przypadku wyrządzone szkody zostaną pokryte z OC przyczepy rolniczej.

Przyczepka do ciągnika jednoosiowego – czy ubezpieczenie OC jest potrzebne?

Będąc właścicielem przyczepy rolniczej, również musisz wykupić ubezpieczenie OC. Podobnie jak w przypadku przyczepek lekkich jesteśmy zobowiązani do posiadania całorocznego obowiązkowego ubezpieczenia.

To ważne!

Warto pamiętać, że bez względu na rodzaj przyczepy rolniczej, musi posiadać ona swoją polisę. Również przyczepy specjalistyczne zobowiązane są do posiadania rocznego ubezpieczenia OC.

Rodzaje przyczep rolniczych

Przyczepy rolnicze możemy podzielić na dwa rodzaje: przyczepy uniwersalne oraz specjalistyczne. Wśród przyczep uniwersalnych najczęściej możemy się spotkać z przyczepami rolniczymi typu wywrotki, które mają bardzo prostą konstrukcję. Wykorzystuje się je np. do przewożenia ziarna czy piachu.

Przyczepy specjalistyczne to takie, które przystosowane są do przewozu bardzo konkretnego typu ładunku. Do tego rodzaju przyczep należy m.in. przyczepa do przewozu słomy w belach. Przyczepy specjalistyczne mają ograniczoną funkcjonalność, ale dzięki temu, że są dopasowane do konkretnego rodzaju ładunku, przewóz jest wygodniejszy i bezpieczny, a przez to bardziej wydajny. Innym przykładem specjalistycznej przyczepy rolniczej jest ta do przewozu zwierząt, np. świń czy krów.

Każda z tych przyczep powinna posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Ubezpieczenie dla przyczepy kupisz online lub w jednej z naszych placówek.

Dokumenty do przyczepy rolniczej, jakie powinieneś posiadać to przede wszystkim polisa OC, zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu, tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku oraz dokument potwierdzający, że to Ty jesteś właścicielem, czyli np. umowa kupna-sprzedaży lub faktura.

Zamów rozmowę

Ile kosztuje ubezpieczenie przyczepy samochodowej i przyczepy rolniczej?

Podobnie jak w przypadku przyczepy lekkiej, ciągniętej przez samochód osobowy, przyczepa rolnicza ciągnięta przez ciągnik rolniczy również musi posiadać ubezpieczenie OC.

To, ile kosztuje ubezpieczenie przyczepy, w dużej mierze zależy od jej ładowności. Co do zasady najmniej płacą właściciele przyczep lekkich. Cena obowiązkowego ubezpieczenia OC to koszt około 60zł na rok (w zależności od historii właściciela pojazdu). Ceny będą nieco wyższe dla właścicieli przyczep o wyższej masie całkowitej pojazdu. Wiek przyczepy również jest jednym z wyznaczników, które mają wpływ na wysokość składki. W przypadku przyczep rolniczych składki OC mogą być nieco wyższe, a za przyczepy specjalistyczne cena będzie jeszcze wyższa. Przykładowo pan Tomasz, który posiada pełną, bezszkodową historię ubezpieczenia za OC przyczepy specjalistycznej do przewożenia słomy w belach zapłacił 385 zł za cały rok.

Co ma wpływ na składkę za ubezpieczenie przyczepy?

  • Dane pojazdu – czyli marka, typ, rok produkcji, dopuszczalna masa całkowita (DMC) oraz ładowność przyczepy.
  • Twoje dane, w tym również data uzyskania prawa jazdy. Ogromny wpływ na składkę na Twój wiek oraz historia ubezpieczeniowa.
  • Twoje miejsce zamieszkania.

W celu wybrania najkorzystniejszej oferty warto porównać dostępne na rynku oferty.

Kary za brak OC na przyczepę rolniczą?

Ubezpieczenie OC przyczepy rolniczej jest obowiązkowe. Oznacza to, że jeżeli nie dopełnimy ustawowego obowiązku, możemy otrzymać karę z UFG.Kary za brak OC przyczepy rolniczej mieszczą się w kategorii Inny pojazd i pomimo tego, że są znacznie niższe niż w przypadku pojazdów osobowych czy ciężarowych, to w porównaniu do ceny ubezpieczenia przyczepy są bardzo wysokie.

<b>Samochód osobowy</b>

Samochód osobowy

Samochód ciężarowy

Inny pojazd

do 3 dni 

1200 zł

1810 zł

200 zł

od 4 do 14 dni

3010 zł

4520 zł

500 zł

powyżej 14 dni

6020 zł 

9030 zł

1000 zł

Nie zapominaj o tym, żeby ubezpieczyć swój pojazd! Możesz wykupić ubezpieczenie przyczepy online. Pamiętaj, że poza ustawową karą za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC, w przypadku szkody, to Ty będziesz musiał pokryć roszczenia osoby poszkodowanej.

Zamów rozmowę

Ubezpieczenie przyczepy online? Sprawdź sam!

Chcesz znaleźć możliwie najtańsze ubezpieczenie OC? Skorzystaj z naszej porównywarki onlineUbezpieczenie przyczepy online to przede wszystkim oszczędność czasu. Nasz kalkulator pozwoli na szybkie porównanie ofert dostępnych na rynku, dzięki temu będziesz mógł wybrać tę, która najbardziej Ci odpowiada. Polisę dla przyczepy rolniczej czy przyczepy samochodowej możesz kupić również bezpośrednio u doradcy w jednej z placówek CUK lub telefonicznie – dzwoniąc na naszą infolinię.

Nie zwlekaj, kup ubezpieczenie dla swojej przyczepy, by czuć się bezpieczne!

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku