Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2021-09-30

Ubezpieczenie przyczepki samochodowej – czy jest potrzebne?

Planujesz zakupić przyczepkę samochodową? Przeczytaj o tym, jak ją ubezpieczyć. 

Ubezpieczenie przyczepki samochodowej – czy jest potrzebne?

Wiele samochodów dostępnych na rynku ma pojemne bagażniki, jednak nie zawsze można w nich przewieźć wszystko, co potrzebne. Często się przeprowadzasz? Regularnie transportujesz materiały opałowe do swojego domu? A może chcesz pojechać na kemping? W takich sytuacjach na pewno przyda Ci się duża przyczepa. Jednak zanim wyruszysz z nią na drogę, powinieneś ją ubezpieczyć. Dowiedz się więcej!

Wiele osób uważa, że do jazdy z przyczepą wystarczy wykupić ubezpieczenie OC na samochód. To błąd, który może Cię dużo kosztować! Otóż zakres tej polisy nie obejmuje przyczepy, która jest ciągnięta przez pojazd. W rezultacie, jeśli wyrządzi ona szkody, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów wypadku i obciąży nimi Ciebie. Jednak to nie wszystko, co należy wiedzieć o ubezpieczeniu przyczepki samochodowej

Przyczepka samochodowa – czym jest?

Według prawa o ruchu drogowym przyczepa jest pojazdem, choć nie ma własnego napędu, może być połączony z inną maszyną i przez nią ciągnięty. Jej główną funkcją jest przewóz rzeczy, a nawet zwierząt i ludzi, jeśli jest do tego odpowiednio przystosowana. Wśród dostępnych na rynku przyczep do samochodu wyróżnia się modele:

 • lekkie transportowe lub kempingowe – o dopuszczalnej masie całkowitej 750 kg. Nie muszą być wyposażone w hamulec najazdowy. Co więcej, nie muszą przechodzić także regularnych badań technicznych, w przeciwieństwie do przyczep o dmc powyżej 750 kg;
 • specjalne – przeznaczone do przewożenia łodzi lub innych samochodów (lawety);
 • ciężkie – o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 750 kg, ale nie większej niż 4250 kg. Do jazdy z takimi modelami niezbędne jest zdanie prawa jazdy kat. B z kodem 96.

Z uwagi na to, że przyczepa jest traktowana jako taki sam pojazd jak samochód, motocykl lub ciągnik rolniczy, należy ją zarejestrować w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta, w wydziale komunikacji właściwym ze względu na miejsce zamieszkania właściciela. Co więcej, aby móc się z nią poruszać po drogach zgodnie z prawem, niezbędna jest także odpowiednia polisa OC. 

Przyczepa – jak zarejestrować?

Znalazłeś przyczepę idealną do swoich potrzeb? Wspaniale! Jednak warto powściągnąć entuzjazm i nie świętować zbyt szybko. Otóż jeśli kupujesz nowy, niezarejestrowany wcześniej pojazd, np. w popularnej sieciówce, to nie możesz z nim tak po prostu odjechać ze sklepu. Aby móc wrócić z przyczepką do domu, najpierw musisz uzyskać tablice rejestracyjne. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ten problem nie dotyczy co prawda osób, które kupują przyczepę z tzw. „drugiej ręki”. Jednak jeśli jesteś drugim lub kolejnym jej właścicielem, musisz pamiętać o obowiązku przerejestrowania przyczepki na własne nazwisko. Aby to zrobić, należy udać się do wydziału komunikacji w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania z:

 • wnioskiem – należy go wypełnić przed złożeniem, aby przyspieszyć cały proces;
 • dowodem własności pojazdu – fakturą VAT lub umową kupna-sprzedaży;
 • kartą pojazdu – jeśli została wydana;
 • wyciągiem ze świadectwa homologacji – to potwierdzenie spełniania wymogów technicznych;
 • badaniem technicznym – jeśli kupujesz używaną przyczepkę powyżej 750 kg.

Niezbędne jest także wniesienie stosownej opłaty. Za wyrobienie dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych i kompletu znaków legalizacyjnych oraz wydanie ich należy zapłacić 107,50 zł. Dodatkowo trzeba pokryć również koszty tymczasowego pozwolenia na użytkowanie. Jego cena to 13,50 zł, czyli łącznie do zapłaty będzie 121 zł. Następny krok to niezwłoczne wykupienie polisy OC.

OC przyczepy – czy jest niezbędne?

Polisa samochodowa OC chroni na wypadek wyrządzenia krzywdy osobie trzeciej podczas poruszania się autem. Jednak to nie wszystko. Towarzystwa ubezpieczeniowe gwarantują pomoc także w sytuacjach, gdy szkodę wyrządziła przyczepka, która była połączona z samochodem lub odłączyła się od niego i toczyła się po podłożu. Zatem czy zakup ubezpieczenia OC na przyczepę jest konieczny? W końcu polisa samochodowa zapewnia dość szeroką ochronę. Warto pamiętać, że przyczepka może wyrządzić szkodę, także wtedy, gdy nie jest połączona z samochodem, odłączyła się od niego i przestała się toczyć lub była ręcznie przestawiana, np. pchana lub ciągnięta po parkingu.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

 • Wiele towarzystw do wyboru,
 • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
 • Pełne wsparcie doradców.

Bez odpowiedniej polisy OC, która gwarantuje likwidację szkody w sytuacjach, gdy nie działa ubezpieczenie samochodu, odszkodowanie należałoby wypłacić „z własnej kieszeni”. To z pewnością mogło nadmiernie odciążyć domowy budżet. Dlatego ubezpieczenie OC na przyczepkę jest niezbędne. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że nie każdy ma obowiązek kupić ubezpieczenie OC. Są z niego zwolnieni np. właściciele przyczep motocyklowych. O obowiązku zawarcia polisy OC muszą jednak pamiętać właściciele przyczep specjalnych, które są przeznaczone do ciągników rolniczych lub pojazdów wolnobieżnych. Te modele pojazdów muszą być objęte odpowiednią ochroną, zanim wyjadą na drogę.

Ponadto według prawa o ruchu drogowym ubezpieczenie OC na przyczepkę samochodową należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Jednocześnie warto pamiętać, że musi być ona objęta polisą, nawet jeśli przez większość czasu jest nieużytkowana i przechowywana np. w garażu. 

Ubezpieczenie przyczepki online – jakie dane są potrzebne?

Aby wykupić OC przyczepki samochodowej, trzeba zrobić więcej niż wyrazić taką chęć i złożyć stosowny wniosek. Przed zakupem należy zgromadzić niezbędne informacje, po to, żeby ubezpieczyciel mógł wyliczyć ryzyka objęcia ochroną pojazdu i na tej podstawie ustalić także wysokość składki. 

Oto, co jest potrzebne.

 • dane osobowe właściciela – na początku należy podać podstawowe informacje o sobie. Są to imię, nazwisko, data urodzenia, numer PESEL oraz miejsce zamieszkania. Wbrew pozorom to bardzo ważne informacje, które pozwolą Towarzystwu Ubezpieczeniowemu ocenić ryzyko ochrony. Np. młody, niedoświadczony kierowca, który porusza się przyczepką głównie po dużym mieście, ma większe „szanse” spowodowania wypadku niż wieloletni użytkownik pojazdu na wsi. Niektóre TU biorą pod uwagę również lata doświadczenia w prowadzeniu samochodu. Ta informacja jest potrzebna do wyliczenia zniżek.
 • informacje o przyczepie – do ustalenia składki za ubezpieczenie przyczepki lekkiej oraz pozostałych modeli niezbędne są informacje o: marce i typie pojazdu, roku jego powstania i zarejestrowania, wadze, a także sposobu użytkowania. Jeśli planujesz wyjeżdżać przyczepką poza granice kraju, koniecznie zawrzyj taką informację we wniosku. Inaczej, jeśli wyrządzisz szkodę w obcym kraju, TU może mieć podstawę do odmowy wypłaty odszkodowania, co z pewnością boleśnie odczujesz. Nie zapomnij również podać numeru rejestracyjnego! Jest on niezbędny do tego, aby zidentyfikować Twoją przyczepkę i umieścić ją w odpowiednim systemie.

Jednak zanim udasz się z tymi informacjami do wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, aby podpisać umowę, najpierw zapoznaj się ze wszystkimi dostępnymi ofertami. Może okazać się, że któryś ubezpieczyciel oferuje tańsze rozwiązanie lub korzystniejsze warunki ochrony.

Czytaj więcej: Jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?

OC na przyczepkę – ile kosztuje?

Zakup przyczepki wiąże się z wieloma wydatkami. Jednym z nich, który podwyższa koszt całej inwestycji, jest zakup polisy OC. Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie przyczepki? Zrobiłeś krótki wywiad między właścicielami pojazdów do transportowania rzeczy, ale każdy z nich płaci inną składkę? Nic dziwnego!

Cena polisy OC przyczepy w większości towarzystw jest wyliczana indywidualnie na podstawie informacji podanych przez właściciela. Jej ostateczna wysokość zależy od wielu czynników, np.:

 • wieku i doświadczenia właściciela – starsi użytkownicy mogą liczyć na atrakcyjniejsze oferty;
 • modelu i przeznaczenia przyczepki – objęcie ochroną OC przyczepki lekkiej wiąże się z mniejszym ryzykiem niż np. w przypadku modelu przeznaczonego do przewożenia koni lub łodzi;
 • daty produkcji pojazdu – im nowsza przyczepka, tym bardziej jest sprawna. Stąd mniejsze ryzyko, że nagle odepnie się podczas jazdy i wyrządzi szkodę;
 • masa pojazdu – za ubezpieczenie przyczepki kempingowej o wadze powyżej 750 kg zapłacisz o wiele więcej niż za polisę dla lekkiego pojazdu do transportowania towarów.

W większości towarzystw składka na ubezpieczenie przyczepki lekkiej nie jest duża i waha się od 40 do 100 zł. W przypadku większych i cięższych modeli kwota ta jest odpowiednio wyższa. Chcesz poznać dokładny koszt ubezpieczenia przyczepki samochodowej? Kalkulator, który jest dostępny na naszej stronie, to narzędzie, które Ci w tym pomoże. Wystarczy, że uzupełnisz formularz podany na stronie, a system przedstawi Ci listę dostępnych ofert wraz z ich warunkami oraz składkami. Dzięki temu bez wychodzenia z domu poznasz szczegóły polis i będziesz mógł wybrać tę najkorzystniejszą.

OC przyczepki – jak kupić?

Chcesz szybko i bez zbędnych problemów kupić polisę OC na przyczepkę samochodową? Istnieją trzy sposoby na to, żeby to zrobić.

 • Zawarcie umowy ubezpieczenia na przyczepę bezpośrednio u agenta ubezpieczeniowego. To rozwiązanie sprawdza się, jeśli cenisz sobie bezpośredni kontakt z doradcą i chcesz od razu uzyskać odpowiedź na swoje pytania. Agent ubezpieczeniowy udzieli Ci rzetelnych informacji na temat polisy, pomoże dostosować zakres ochrony i znaleźć korzystną ofertę. Jednak skorzystanie z jego usług jest możliwe tylko w określonych godzinach pracy, co może być kłopotliwe.
 • Zakup polisy przez infolinię. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą osobiście stawić się w placówce towarzystwa ubezpieczeniowego czy u pośrednika, nie mają dostępu do internetu, a chcą przedyskutować ten temat z ekspertem. Podczas rozmowy z biurem obsługi wybranego TU lub pośrednika pracownik pomoże złożyć wniosek i uiścić płatność.
 • Samodzielne znalezienie ubezpieczenia OC na przyczepę za pośrednictwem internetowego kalkulatora. Za pomocą tego narzędzia nie tylko sprawdzisz ceny dostępnych polis, ale także z łatwością kupisz wybraną ochronę. Wystarczy tylko, że w formularzu podasz wszystkie potrzebne dane, zdecydujesz się na jedną z ofert, a następnie potwierdzisz zakup i uiścisz stosowną opłatę. Dokumenty potwierdzające zakup polisy OC przyczepy otrzymasz na adres e-mail.

Niezależnie od tego, w jaki sposób kupisz ubezpieczenie, zanim zapłacisz, najpierw sprawdź OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia. Znajdziesz tam informacje zarówno o zakresie ochrony, jak i o wyłączeniach od odpowiedzialności. Dzięki temu nie tylko poznasz swoje prawa, ale także obowiązki. 

Ubezpieczenie przyczepki a zniżki

Jesteś kierowcą z bardzo dużym doświadczeniem i przy zakupie OC samochodowego otrzymałeś dużą zniżkę? Zastanawiasz się, czy obowiązuje ona także przy ubezpieczeniu przyczepki? Wszystko zależy od wybranego towarzystwa.

Niestety, nie każda firma uwzględnia zniżki, które zostały uzyskane przy pojazdach silnikowych. Jednak są TU, które oferują rabaty za bezszkodową jazdę. Są to np. Generali, Proama, Uniqua czy You Can Drive. O szczegóły warto zapytać swojego ubezpieczyciela. 

Brak OC przyczepki samochodowej – jaka grozi kara?

Nie planujesz zbyt często używać przyczepki i rozważasz rezygnację z zakupu polisy? Zanim to zrobisz, zapoznaj się z możliwymi konsekwencjami. Każdemu właścicielowi pojazdu, który nie wykupił ubezpieczenia, grozi finansowa kara. Za brak OC przyczepki samochodowej należy zapłacić:

 • 190 zł – jeśli przerwa w ubezpieczeniu wynosi do 3 dni;
 • 470 zł – jeśli okres bez ochrony wynosi od 4 do 14 dni;
 • 930 zł – jeśli zwlekasz z zapłatą dłużej niż przez 2 tygodnie;

Należy pamiętać, że oprócz kary otrzymasz również mandat. Co więcej, jeśli w tym czasie spowodujesz wypadek, ubezpieczyciel odmówi wypłaty świadczenia, co oznacza, że odszkodowanie będziesz musiał wypłacić z własnej kieszeni. 

Dodatkowe ubezpieczenia na przyczepę samochodową

Zakup polisy OC przyczepki to podstawa. Jednak oprócz niej, warto pomyśleć również o ubezpieczeniu AC. To korzystna oferta, która zagwarantuje Ci pomoc, gdy np. w wyniku wypadku lub aktu wandalizmu Twój pojazd ulegnie uszkodzeniu. Autocasco można kupić samodzielnie w dowolnym momencie, jednak lepiej zrobić to przy okazji zawierania umowy na polisę OC. Dzięki temu przyczepka będzie w pełni zabezpieczona już od dnia zakupu.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Rozważ także zakup Assistance. Jest to usługa, która zapewnia pomoc w przypadku awarii w drodze. Dzięki skorzystaniu z niej nie musisz ponosić kosztów np. wymiany przebitego koła. Taka ochrona przyda się, zwłaszcza jeśli planujesz wyjechać za granicę. Więcej informacji o ubezpieczeniach przyczepek udzielą Ci nasi pracownicy. Zachęcamy do kontaktu przez infolinię – wystarczy pozostawić swój numer, aby agent ubezpieczeniowy do Ciebie oddzwonił. Nie czekaj, tylko ubezpiecz swój pojazd już dziś, aby móc bezpiecznie podróżować! 

Oceń artykuł

0
(0)