Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2019-06-06

Jakie maszyny rolnicze muszą mieć OC komunikacyjne?

Niektóre maszyny rolnicze muszą mieć ważną polisę OC - sprawdź które musisz ubezpieczyć!

Prowadząc gospodarstwo rolne musisz posiadać OC rolnika oraz ubezpieczenie budynków rolnych. To jednak nie wszystko. Niektóre maszyny rolnicze muszą mieć ważną polisę OC - sprawdź które

Właściciele traktorów rolniczych mają obowiązek wykupienia rocznej polisy OC.
Właściciele traktorów rolniczych mają obowiązek wykupienia rocznej polisy OC.

Ubezpieczenie komunikacyjne maszyn rolniczych

Każdy rolnik musi być świadomy, że niektóre z jego maszyn rolniczych muszą mieć ważną polisę OC. Kwestię posiadania polisy OC określa ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z ustawą, obowiązek posiadania polisy OC spoczywa na właścicielach trzech rodzajów pojazdów rolniczych - sprawdź jakich!

Czy muszę mieć OC na traktor rolniczy?

Właściciele traktorów rolniczych są zobowiązani do zakupu rocznej polisy OC. Nie ma odstępstw od tej zasady. Jeśli rolnik nie używa traktora przez cały rok, tylko np. w okresie marzec - październik, to i tak musi zakupić polisę roczną.

Czy na przyczepy rolnicze trzeba kupić OC?

Będąc właścicielem przyczepy rolniczej, musisz zakupić polisę OC. W tym przypadku, podobnie jak w przypadku traktorów rolniczych, również jesteśmy zobligowani do posiadania całorocznej polisy OC.

Pamiętajmy też, że przyczepy profesjonalne, w tym np. beczki asenizacyjne podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu OC na tej samej zasadzie jak pozostałe przyczepy. 

Czy trzeba kupić OC na kombajn?

Odpowiedź na to pytanie jest już nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku traktorów i przyczep rolniczych. Kombajn należy do grupy pojazdów wolnobieżnych, czyli pojazdów posiadających silnik oraz osiągających szybkość do 25 km/h. Z obowiązku tego wyłączone są samochody wolnobieżne posiadane przez rolników, które są wykorzystywane w związku z prowadzeniem gospodarstwa.

Należy jednak pamiętać, że z obowiązku zwolnieni są tylko ci rolnicy, którzy nie jeżdżą pojazdami wolnobieżnymi po drogach publicznych. W takim przypadku wspomniany kombajn, który wjeżdża na drogę publiczną musi mieć ważną polisę OC. Nawet jeśli trasa, którą pokonuje drogą publiczną jest krótka, np. pomiędzy dwoma polami uprawnymi rolnika. Warto też wiedzieć, że w tym przypadku możliwe jest wykupienie okresowej polisy OC, np. na 3 miesiące. 
 

Czy muszę mieć OC na prasę?

Nie mamy przymusu wykupienia dodatkowej polisy na prasę rolniczą, ponieważ nie spełnia ona definicji ani pojazdu wolnobieżnego, ani przyczepy.

Ubezpieczenie OC rolników i ubezpieczenie budynków rolnych

Warto pamiętać, że rolnicy są zobligowani do ubezpieczenia nie tylko maszyn rolniczych. Każda osoba prowadząca gospodarstwo rolne musi mieć też ważną polisę OC rolnika oraz ubezpieczenie budynków rolnych, które wchodzą w skład jego gospodarstwa.

Więcej na temat tych ubezpieczeń przeczytasz w artykułach “Czy ubezpieczenie budynków rolnych jest obowiązkowe?” oraz “W jakich sytuacjach chroni OC rolnika?”.

Potrzebujesz polisy OC dla swoich maszyn rolniczych?

Odwiedź jedną z naszych licznych placówek lub zadzwoń do naszego doradcy (22 33 00 300).
 

keyboard_arrow_up