Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2019-04-03

Czy warto ubezpieczyć dom w budowie?

Rozpocząłeś budowę swojego wymarzonego domu i zastanawiasz się, czy już na tym etapie powinieneś go ubezpieczyć?

Większość osób posiadających nieruchomość wie, że jej ubezpieczenie to konieczność. Jednak w wielu przypadkach nie myślimy o tym, że dom warto zabezpieczyć już na etapie budowy. Okres powstawania domu to duża inwestycja i ciągłe wydatki. To na pewno jeden z powodów dla których chcemy zaoszczędzić na dodatkowych składkach.

Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, ile zdarzeń losowych może wydarzyć się zanim powstanie budynek. Polisa daje nam ochronę na wypadek pożaru, huraganu, zalania, uderzenia pioruna i wielu innych niebezpiecznych sytuacji. 
 

Budowa domu to kosztowna inwestycja. Ubezpiecz dom w budowie i nie martw się potencjalnymi zagrożeniami.

Kiedy ubezpieczyć dom w budowie?

Ubezpieczenie domu w budowie dotyczy budynków, które dopiero powstają, bądź są w trakcie rozbudowy lub nadbudowy. Nieruchomość znajduje się w budowie, jak tylko rozpoczną się prace przygotowawcze aż do momentu zakończenia i oddania budynku do użytku. Wszystkie działania powinny być odpowiednio dokumentowane.

W jakich sytuacjach chroni ubezpieczenie domu w budowie?

Ochroną są objęte mury oraz elementy zewnętrzne i stałe od takich skutków zdarzeń losowych, jak:

 • pożar

 • huragan

 • powódź

 • zalanie

 • deszcz nawalny

 • uderzenie pioruna

 • grad

 • lawina

 • upadek drzew i masztów

 • upadek statku powietrznego

 • uderzenie pojazdu

Jaki zakres obejmuje ubezpieczenie domu w budowie?

Ubezpieczenie domu w trakcie budowy to nie tylko ochrona dla samego budynku. To również zabezpieczenie wyposażenia takiego jak podłoga, płytki, armatura, stolarka, parapety itd. Przed wybraniem konkretnej oferty dokładnie sprawdźmy zakres ubezpieczenia oraz jakie są wyłączenia. Standardem jest to, że polisa nie obejmuje szkód powstałych na skutek nieprzestrzegania prawa budowlanego. 

Wiele osób zastanawia się na jakim etapie można rozszerzyć ubezpieczenie domu w budowie i zabezpieczyć budynek przed kradzieżą. Taka możliwość istnieje po zamknięciu stanu surowego poprzez montaż drzwi, okien oraz zabezpieczenia antywłamaniowego. Niedopuszczalne jest pozostawienie otworów, a drzwi i okna mają być możliwe do otwarcia tylko od wewnątrz. Tylko po spełnieniu tych wytycznych możemy zabezpieczyć dom przed włamaniem i kradzieżą. Jeśli zastosujemy dodatkowe zabezpieczenia, to możemy liczyć na lepsze warunki ubezpieczenia, na przykład na zniżkę w cenie polisy.
W trakcie budowy domu na kradzież narażone są również materiały budowlane oraz sprzęt.

Aby zapewnić takie ubezpieczenie, najpierw musimy zadbać o to, by materiały były przechowywane w budowanym domu - jednak pamiętajmy o tym, że warunkiem koniecznym jest odpowiednio zabezpieczony dom.
 

Na co zwrócić uwagę przed wyborem polisy?

Ubezpieczenie nie obejmuje wszystkich wydarzeń, jakie mogą mieć miejsce na budowie. Jeśli projekt posiada błędy konstrukcyjne, roboty nie zostały zgłoszone do właściwego urzędu, prawdopodobnie polisa nie będzie działać. Oprócz tego koniecznie należy sprawdzić jaka jest wysokość franszyzy integralnej, czyli kwoty, do której ubezpieczyciel nie odpowiada za powstałe szkody. W warunkach umowy znajdziemy również wysokość udziału własnego w szkodzie.

Ubezpieczenie domu w budowie jest bardzo przydatnym rozwiązaniem

W trakcie prac budowlanych może zdarzyć się bardzo wiele zdarzeń, na które nie mamy wpływu. Dlatego warto się zabezpieczyć, nie tylko jeśli kupujemy dom na kredyt.

Budowa domu to bardzo kosztowne przedsięwzięcie, więc warto się zastanowić, czy stać nas na poniesienie strat w przypadku zawalenia się budowanych ścian wskutek huraganu lub uderzenia pojazdu. Korzystniejszym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniej polisy, która ochroni nas w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń.

Chciałbyś ubezpieczyć swój dom w budowie?

Nasi doradcy chętnie pomogą dobrać polisę, która spełni Twoje oczekiwania. Jesteśmy dostępni dla Ciebie w jednej z ponad 300 placówek lub pod numerem telefonu 22 27 00 337. Zapraszamy do kontaktu!