2022-06-24

Czy warto ubezpieczyć telefon?

Sprawdź, jak możesz ochronić swojego smartfona.

Czy warto ubezpieczyć telefon?

Telefon to już nie tylko urządzenie do komunikacji. Często też służy do pracy, zdobywania wiedzy, robienia zakupów, opłacania rachunków czy wskazywania dobrej drogi w podróży. Smartfon jest cenny pod względem samego sprzętu oraz tego, co się w nim znajduje. Jednak wystarczy chwila nieuwagi, aby go stracić. Nie wiesz, czy możesz kupić ubezpieczenie telefonu? Sprawdź, jak możesz ochronić swój smartfon.

Telefony są dość delikatne i podatne na uszkodzenia. Podczas ich użytkowania nietrudno także o wypadki – niemal każdemu choć raz w życiu smartfon wypadł z rąk na chodnik, czego efektem był popękany ekran. Jego wymiana może dość kosztowna! Dlatego wiele firm podczas sprzedaży smartfona oferuje ubezpieczenie wyświetlacza telefonu. Jednak czy to wystarczy?

Gdzie ubezpieczyć telefon?

Najczęściej ubezpieczenie telefonu jest proponowane przez doradców sieci komórkowych. Taką formę zabezpieczenia można dokupić w momencie zakupu urządzenia w salonie wraz z abonamentem lub kartą. Najczęściej gwarantuje ona:

  • naprawę podczas użytkowania;
  • wymianę na nowy sprzęt – w przypadku, kiedy nie da się już zlikwidować wyrządzonych szkód.

Drugą opcją jest zakup rozszerzonej gwarancji do telefonu komórkowego, którą otrzymasz w sklepie ze sprzętem elektronicznym. Niektóre firmy proponują nawet podzielenie kosztów na komfortowe raty, które są następnie doliczane do comiesięcznej faktury. Dzięki temu można obniżyć koszt polisy do nawet 10 zł miesięcznie! Co ważne – ubezpieczyć telefon możesz tak naprawdę w każdej chwili, nie tylko podczas zakupu sprzętu.

Od czego zależy termin wypłaty i kwota świadczenia z ubezpieczenia na telefon?

Otrzymanie odszkodowania z ubezpieczenia smartfona nie jest takie proste. Najpierw trzeba spełnić odpowiednie warunki. Pamiętaj o tym, że kwota wypłaty świadczenia zależy od wielu czynników.

  • Przede wszystkim, jej wysokość uwzględnia dotychczasowy czas użytkowania telefonu – im dłużej go posiadasz bez ubezpieczenia, tym mniejszą sumę otrzymasz na naprawę sprzętu. Oznacza to, że im szybciej wykupisz dodatkową polisę, tym lepiej. Dzięki temu będziesz miał możliwość ubiegania się o odszkodowanie, które obejmuje całkowitą wartość smartfona.
  • Niektóre towarzystwa stosują pełne ograniczenia i np. pozwalają na podpisanie umowy tylko w okresie do 3 miesięcy po zakupie urządzenia w sklepie – w związku z tym, jeśli będziesz chciał ubezpieczyć starszy model, może nie być to możliwe. Potrzebujesz ochrony dla starszego telefonu? Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dają możliwość ubezpieczenia telefonów nie tylko nowych, ale też używanych (do 4 lat od daty premiery modelu w Polsce).
  • Nie otrzymasz odszkodowania, jeśli do szkody doszło w wyniku działania nieumyślnego – dotyczy to zniszczenia smartfona pod wpływem alkoholu, narkotyków, a nawet silnych emocji.
  • Rekompensata nie zostanie wypłacona, jeśli przed zgłoszeniem szkody próbowałeś samodzielnie naprawić telefon lub zrobiłeś to w nieautoryzowanym salonie – każdy smartfon podczas produkcji jest odpowiednio plombowany, dzięki czemu można łatwo sprawdzić, czy ktoś wcześniej próbował go naprawiać.

W ten sposób towarzystwa ubezpieczeniowe zabezpieczają się przed próbami wyłudzenia świadczenia. O warunkach umowy dowiesz się więcej z artykułu Jak czytać ogólne warunki ubezpieczenia (OWU)?

Dopasujemy ubezpieczenie firmowe do Twoich potrzeb. Zostaw kontakt, a zadzwonimy do Ciebie.

Co obejmuje ubezpieczenie na telefon?

Zakres ochrony smartfona może być bardzo zróżnicowany. Wiele zależy od konkretnego ubezpieczenia, a właściwie firmy, która je proponuje. Dlatego przed podpisaniem umowy, koniecznie sprawdź zakres ochrony. Powinieneś znaleźć tam odpowiedzi na takie pytania jak:

  • czy dostaniesz odszkodowanie podczas całkowitego zniszczenia?
  • czy możesz starać się o zadośćuczynienie w momencie kradzieży?
  • czy otrzymasz wsparcie finansowe, kiedy zgubisz telefon?
  • czy polisa działa tylko w Polsce, czy także za granicą?
  • jakie uszkodzenia obejmuje ochrona i czy należy do nich także zalanie?
  • kiedy możesz liczyć na wypłatę całej sumy, która odpowiada wartości telefonu

Na podstawie tych informacji, będziesz mógł znaleźć najkorzystniejszą ofertę i dopasować ubezpieczenie telefonu do swoich potrzeb. Właściwie, jest to opłacalna opcja dla każdego użytkownika, który na co dzień korzysta ze smartfona.

Czy ubezpieczenie telefonu jest zbędne czy niezbędne?

Wiele osób, aby zabezpieczyć telefon, decyduje się np. na zakup etui ochronnego czy stosowanie dodatkowego szkła na ekran. To dobre sposoby. Solidne etui amortyzuje wstrząsy, dzięki czemu nie ma ryzyka, że uszkodzi się system. Natomiast szkło hartowane chroni przed zarysowaniami, o które nietrudno np. podczas noszenia telefonu w kieszeni.

Jednak nie wszystkie dodatki mogą w pełni ochronić sprzęt przed uszkodzeniami, a przede wszystkim innymi rodzajami niebezpieczeństw. Mowa tu oczywiście o kradzieży lub zgubieniu sprzętu. W tych przypadkach komfort i bezpieczeństwo może zapewnić wyłącznie dodatkowe ubezpieczenie na telefon. Dzięki temu w momencie utraty cennego przedmiotu ubezpieczyciel pokryje koszty poniesionych strat, o ile taki warunek ochrony znajduje się w Twojej umowie.

Z polisy na telefon, a zwłaszcza ubezpieczenia wyświetlacza często korzystają ci, którzy posiadają drogocenne urządzenie warte kilka tysięcy złotych. Jest jeszcze kilka innych aspektów, które warto wziąć pod uwagę. Przykładowo, dodatkowa ochrona telefonu przyda Ci się:

  • kiedy masz małe dzieci – maluchy często traktują smartfony jak świecące, bardzo atrakcyjne zabawki. Przez to nietrudno o ich uszkodzenie,
  • jeśli często jesteś w podróży – w pośpiechu można zostawić telefon np. w kawiarni, na siedzeniu w autobusie lub w hotelu, a tym samym paść ofiarą złodzieja,
  • spędzasz czas aktywnie – podczas biegania, jazdy na rowerze czy wspinaczki górskiej telefon jest nieodłącznym elementem wyposażenia. Dzięki niemu można np. zadzwonić po pomoc. Jednak wystarczy upadek, aby smartfon wyślizgnął się z rąk i rozbił np. o skały.

Dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu nie będziesz musiał się martwić o przypadkowe zdarzenia.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak można ubezpieczyć telefon od kradzieży lub uszkodzenia wyświetlacza?

Nie wyobrażasz sobie codziennego funkcjonowania bez smartfona? Nie musisz tego robić! Teraz możesz zakupić ubezpieczenie na telefon jako części wyposażenia firmy lub domu w większości towarzystw. Oferują one dwa rodzaje produktów dla:

  • właścicieli firm – jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, możesz ubezpieczyć nie tylko telefony, ale także cały sprzęt elektroniczny. To odpowiednie zabezpieczenie nie tylko mniejszych, ale także większych firm. Warto zapoznać się z warunkami ochrony i dowiedzieć się, czy polisa obejmuje np. przepięcia lub kradzież. Dzięki temu zapewnisz swoim urządzeniom najlepszą ochronę;
  • indywidualnych klientów – jeśli nie masz działalności, smartfona możesz również ubezpieczyć samodzielnie lub uwzględnić go w ruchomościach domowych. W razie kradzieży lub zniszczenia będziesz mógł otrzymać odszkodowanie za straty. W przypadku uwzględnienia smartfona w ruchomościach domowych należy zadbać, aby w umowie znalazł się zapis, że ochrona obowiązuje nawet jeśli opuścisz teren domu – w innym przypadku o odszkodowanie będziesz mógł ubiegać się wyłącznie za zdarzenia, które miały miejsce na terenie ubezpieczonej posiadłości.

Więcej o polisie nieruchomości i dostępnych rozszerzeniach umowy dowiesz się z artykułu: Ruchomości domowe – czy warto je ubezpieczyć razem z mieszkaniem?

Pamiętaj, że możesz także skorzystać z ubezpieczenia wyświetlacza telefonu oferowanego przez sprzedawcę, czyli sklep z urządzeniami elektronicznymi lub sieć komórkową. To tania usługa z niezbyt wysoką sumą odszkodowania – zazwyczaj jest to 1 000 zł. Dzięki niej można otrzymać nowy ekran bez martwienia się o dodatkowe koszty.

Jak opisać uszkodzenie telefonu?

O odszkodowanie za uszkodzenie telefonu najlepiej zgłosić się za pośrednictwem specjalnego formularza zgłoszenia szkody. Telefon należy w nim dokładnie opisać, podając markę, model, nr IMEI, numer certyfikatu ubezpieczenia.

Natomiast w sekcji "opis szkody" należy wybrać opcje, które najlepiej wskazują, jak doszło do uszkodzenia smartfona. Koniecznie dokładnie opisz sytuację, w jakiej doszło do szkody. Towarzystwo poprosi o doprecyzowanie w przypadku zbyt lakonicznego opisu. Jeśli rzetelnie wypełnisz dokument, szanse na uzyskanie odszkodowania znacznie wzrosną!

Wybierz polisę z naszej SuperOferty CUK!

Jeśli jesteś zainteresowany ochroną smartfona, nasi pracownicy pomogą Ci znaleźć korzystne ubezpieczenie ruchomości domowych. Dzięki temu zapewnisz sobie spokój i nie będziesz martwić się o swój sprzęt podczas codziennego użytkowania. Wystarczy, że  zadzwonisz na infolinię, odwiedzisz jedną z naszych placówek lub skorzystasz z internetowej porównywarki ofert.

Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi pozostałymi produktami, np. OC w życiu prywatnym. To ubezpieczenie, które pozwoli uniknąć płacenia odszkodowania, np. jeśli komuś uszkodzisz smartfona. Warto zabezpieczyć się na każdą okoliczność! Sprawdź!

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku