2023-02-09

Ubezpieczenie pompy ciepła

Sprawdź, w jaki sposób można ubezpieczyć pompę ciepła.

Ubezpieczenie pompy ciepła

Pompa ciepła jest dość skomplikowanym urządzeniem, które wymaga przede wszystkim regularnych napraw i konserwacji. Jest to nowoczesna technologia grzewcza, która jest dość drogą inwestycją. Zastanawiasz się, czy warto wykupić ubezpieczenie pompy ciepła? Oczywiście, że tak, gdyż zapewni to ochronę Twojej inwestycji w technologię grzewczą i zagwarantuje, że w razie uszkodzenia sprzętu otrzymasz pomoc finansową z towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto również zdecydować się na ubezpieczenie pompy ciepła od kradzieży, ponieważ taka sytuacja to nie tylko spora strata finansowa, ale również ogromny kłopot – szczególnie w sezonie grzewczym.

Czy pompę ciepła trzeba ubezpieczyć?

Ubezpieczenie pompy ciepła nie jest obowiązkowe, jednak warto zainwestować w takie rozszerzenie swojej polisy mieszkaniowej. Koszt zakupu i montażu nowej pompy ciepła jest znacznie wyższy niż koszt polisy ubezpieczeniowej. W obecnych czasach, ze względu na wysoką inflację, wojnę na Ukrainie czy ekonomiczne efekty pandemii, za ogrzewanie domu w skali roku możemy zapłacić zdecydowanie więcej niż w latach ubiegłych. W związku z tak wysokimi wzrostami rachunków za ogrzewanie utrata pompy ciepła byłaby szczególnie bolesna.

Warto wiedzieć!

W Polsce w związku z dążeniem Unii Europejskiej do rezygnacji z mało ekologicznych źródeł ogrzewania możliwe jest otrzymanie dofinansowania pompy ciepła. Jeżeli otrzymałeś dofinansowanie – warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie Twojego sprzętu.

Czy warto ubezpieczyć pompę ciepła?

Jak wspominaliśmy, ubezpieczenie pompy ciepła jest ważnym elementem, który zapewnia ochronę Twojej inwestycji. Co do zasady pompy ciepła są trwałe i niezawodne, jednak niekiedy mogą jednak ulec awarii czy uszkodzeniom spowodowanym przez zdarzenia losowe. W sytuacji, gdy dojdzie do takich uszkodzeń, koszty naprawy mogą być naprawdę wysokie.

Ubezpieczenie pompy ciepła (w zależności od wybranego zakresu i towarzystwo ubezpieczeniowego) może obejmować m.in.:

 • uszkodzenie sprzętu wynikającego z wyładowań atmosferycznych,
 • uszkodzenie w wyniku zdarzeń losowych takich jak np. grad czy powódź,
 • dewastację czy wandalizm,
 • kradzież.

Wybierając odpowiednią polisę ubezpieczeniową, która swoim zakresem obejmuje również pompę ciepła, masz pewność, że w razie nieprzewidzianych zdarzeń możesz liczyć na pomoc finansową towarzystwa ubezpieczeniowego. Kosztów naprawy nie będziesz musiał pokrywać z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie pompy ciepła od kradzieży

Ubezpieczenie pompy ciepła od kradzieży to doskonały sposób na ochronę Twoich finansów przed skutkami takich sytuacjami. Utrata lub kradzież pompy ciepła generuje ogromne koszty, dlatego też warto pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu.

Ubezpieczenie pompy ciepła od kradzieży pozwala przede wszystkim na zabezpieczenie się przed jej utratą lub ewentualnymi szkodami, które mogłyby wynikać z próby kradzieży. Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp ciepła – pompy powietrzne, gruntowe czy wodne. Przed zawarciem polisy warto zwrócić uwagę, jakie rozszerzenie należy dokupić, żeby Twój sprzęt został objęty ochroną ubezpieczeniową. Ubezpieczenie pompy ciepła od kradzieży przy ubezpieczeniu mieszkania nie generuje dużych kosztów. W większości towarzystw ubezpieczeniowych wystarczy podnieść sumę ubezpieczenia murów bądź stałych elementów lub wykupić dodatkowe rozszerzenie ochrony o ubezpieczenie od kradzieży.

Przed zakupem takiej polisy koniecznie zwróć uwagę na wariant ubezpieczenia oraz ewentualne wyłączenia ochrony. Pozwoli Ci to mieć pewność, że Twoje ubezpieczenie zadziała w określonych sytuacjach.

Ubezpieczenie pompy ciepła – co jest ważne?

Decydując się na ubezpieczenie pompy ciepła warto zwrócić uwagę przede wszystkim na dobór odpowiedniego zakresu ochrony. Warto zastanowić się, na jakim zakresie ubezpieczenia nam zależy i dobrać ochronę do swoich potrzeb.

Kupując polisę ubezpieczeniową, zwróć uwagę na to, czy zakres ochrony obejmuje:

 • ubezpieczenie pompy ciepła od zdarzeń losowych,
 • ubezpieczenie pompy ciepła od kradzieży,
 • wandalizm.

Pamiętaj również o tym, że ochroną ubezpieczeniową objęty jest sprzęt przytwierdzony na stałe. Zwróć także uwagę na sumę ubezpieczenia – dobierz ją tak, aby w razie szkód towarzystwo pokryło wszystkie opłaty związane z naprawą Twojej instalacji.

Przed zawarciem polisy koniecznie zapoznaj się z wyłączeniami i ograniczeniami ochrony, które znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Ubezpieczenie pomp ciepła od wszystkich ryzyk zabezpieczy Cię przed niespodziewanymi zdarzeniami, które nie są wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej. Jeżeli chcesz mieć pewność, kiedy zadziała Twoja polisa, koniecznie zapoznaj się z OWU.

Jak wysokie odszkodowanie należy się w przypadku kradzieży pompy ciepła?

Zastanawiasz się, ile odszkodowania możesz otrzymać za ubezpieczenie pompy ciepła od kradzieży, jeśli dojdzie do tego zdarzenia? Wysokość odszkodowania zależy od kilku czynników takich jak:

 • wartość samej pompy ciepła,
 • suma ubezpieczenia wskazana w polisie,
 • warunki ubezpieczenia, które posiadasz,
 • ewentualne wyłączenia odpowiedzialności.

W przypadku kradzieży całej instalacji, jeżeli Twoje ubezpieczenie obejmuje swoim zakresem kradzież i w sumie ubezpieczenia (np. stałych elementów) uwzględniłeś wartość swojej pompy ciepła – możesz liczyć na wypłatę odszkodowania, które pozwoli Ci pokryć wysokość poniesionych kosztów zakupu nowej pompy.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Gdzie kupić ubezpieczenie pompy ciepła?

Ubezpieczenie pompy ciepła wykupisz razem z polisą mieszkaniową.

Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób można ubezpieczyć pompę ciepła w wybranych towarzystwach ubezpieczeniowych

TowarzystwoUbezpieczenie pompy ciepła

Generali

Generali proponuje ubezpieczenie pompy ciepła w ramach rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie budowli.

InterRisk                

Ubezpieczenie pompy ciepła w InterRisk uwzględniamy w ubezpieczeniu stałych elementów.

PZU    

Ubezpieczenie pompy ciepła w PZU zostanie objęte ochroną, jeżeli uwzględnimy jej wartość w ubezpieczeniu stałych elementów

TUZ

Ubezpieczenie pompy ciepła w TUZ będzie objęte ochroną, jeżeli uwzględnimy jej wartość w ubezpieczeniu stałych elementów

Uniqa

W Uniqa ubezpieczenia pompy ciepła ma miejsce po rozszerzeniu ochrony ubezpieczeniowego dodatek o nazwie „Zielona energia”.

Warta

Jeżeli chcesz kupić ubezpieczenie pompy ciepła w Warcie, musisz podnieść sumę ubezpieczenia murów.

Wiener

Wiener proponuje ubezpieczenie pompy ciepła w ramach rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie budowli.

Ubezpieczenie pompy ciepła możesz kupić w wielu miejscach m.in.:

 • u swojego agenta w placówce CUK, u którego ubezpieczasz np. swój pojazd;
 • przez internet, kupując ubezpieczenie domu online
 • przez naszą aplikację CUK;
 • za pośrednictwem naszej infolinii.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej polisy warto porównać oferty kilku ubezpieczycieli i wybrać ochronę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Zalanie pompy ciepła — czy należy się odszkodowanie?

To, czy otrzymasz odszkodowanie za zalanie pompy ciepła zależy przede wszystkim od zakresu Twojego ubezpieczenia. Większość polis mieszkaniowych obejmuje swoim podstawowym zakresem szkody wyrządzone przez zalanie. W większości towarzystw zawierają się one w definicji zdarzeń losowych, jednak niektóre warunki ubezpieczenia mogą się różnić w zależności od ubezpieczyciela i rodzaju wybranego ubezpieczenia. Właśnie dlatego tak ważne jest dokładne przeanalizowanie warunków ubezpieczenia lub skonsultowanie się ze swoim agentem, by uzyskać informację czy szkody te będą objęte ochroną.

Warto również mieć na uwadze to, że niektórzy ubezpieczyciele wprowadzają limity odpowiedzialności za szkodę, co oznacza, że koszty naprawy zostaną pokryte maksymalnie do wskazanej w OWU sumy ubezpieczenia. Jeśli koszt naprawy okaże się wyższy, różnicę będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

Nie czekaj i już dziś ubezpiecz swój dom w CUK Ubezpieczenia!

Szukasz ubezpieczenia nieruchomości wraz z ubezpieczeniem pompy ciepła? W CUK Ubezpieczenia możesz porównać dostępne na rynku oferty. Nie czekaj i już dziś przyjdź do jednej z naszych placówek lub zadzwoń na naszą infolinię. Nasi Doradcy pomogą Ci znaleźć ubezpieczenie, które spełni wszystkie Twoje potrzeby. Polisę możesz kupić również bez wychodzenia z domu. Sprawdź, jak działa nasz kalkulator na stronie cuk.pl.Ubezpieczenie domu online zajmie Ci chwilę. Jeżeli nie posiadasz jeszcze ubezpieczenia domu – nie zwlekaj i już dziś kup polisę w CUK Ubezpieczenia.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku