2023-05-23

Ubezpieczenie nieruchomości od powodzi – ile kosztuje i co obejmuje?

Sprawdź, jak wybrać najlepszą ochronę przed powodzią.

Ubezpieczenie nieruchomości od powodzi – ile kosztuje i co obejmuje?

Kupiłeś dom na terenach zalewowych? Zastanawiasz się, czy ubezpieczenie nieruchomości od powodzi zadziała w przypadku mieszkania? A może chcesz dowiedzieć się jak zabezpieczyć działkę przed zalaniem? Podpowiemy Ci jak dobrać odpowiednie ubezpieczenie domu od powodzi oraz ile może kosztować taka polisa. Powodzie są groźne zarówno zimą, jak i latem. Wystarczy, że dojdzie do roztopów lub intensywnych opadów deszczu. W razie wystąpienia takiej sytuacji koszty naprawy szkód będą bardzo wysokie. Sprawdź jakie zabezpieczenie przed powodzią najlepiej wykupić, żeby mieć pewność, że ochrona ubezpieczeniowa zadziała.

Jak dużym zagrożeniem jest powódź w Polsce?

Woda jest bardzo groźnym żywiołem, który może uszkodzić nasz majątek na tyle mocno, że nie będziemy mieli do czego wracać. Najczęściej źródłem występowania powodzi są zbiorniki wodne, w tym przede wszystkim rzeki. Zdarza się jednak, że silne opady atmosferyczne również powodują podtopienie naszej nieruchomości.

Podtopienia i zalania w Polsce nie występuje sezonowo. Można uznać, że jest to zagrożenie całoroczne. Podtopienia zdarzają się przez cały rok. W zależności od pory roku – mogą to być różne rodzaje podtopień. Między marcem a październikiem najczęściej występują powodzie zatorowe, roztopowe lub roztopowo-opadowe. W sezonie zimowym, czyli od grudnia do stycznia, najczęściej występują powodzie opadowe natomiast przez większość roku najczęściej spotykana jest powódź sztormowa, która sprawia, że woda wdziera się w głąb lądu.

Powodzie w Polsce występują bardzo nieregularnie. Ostatnia powódź, która wyrządziła ogromne szkody, miała miejsce w 2020 roku na południu naszego kraju. Przekroczenie stanów alarmowych ostrzegawczych zostało odnotowane na terenie Dolnego i Górnego Śląska, na Opolszczyźnie, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Zagrożenie powodzią nie maleje. Powodzie w Polsce, podobnie jak powodzie w Europie, mają miejsce przez coraz częstsze anomalie pogodowe. Jest to ogromne zagrożenie, ponieważ po fali upałów powodujących suszę może dojść do całkowicie odwrotnego zjawiska – i to nawet ze zdwojoną siłą.

Czym jest powódź w polisie mieszkaniowej?

Praktycznie każde towarzystwo ubezpieczeniowe w swojej ofercie ubezpieczeniowej oferuje ochronę w razie wystąpienia powodzi. W zależności od ubezpieczyciela ryzyko może zostać zawarte w podstawowym zakresie ubezpieczenia lub rozszerzone za dodatkową opłatą. Przed zawarciem umowy koniecznie zwróć uwagę, czy Twoja polisa obejmuje ochroną ubezpieczenie nieruchomości od powodzi. Zwróć także uwagę na karencję i wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa. Dowiedz się, w jakich sytuacjach Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania za szkody związane z podtopieniami.

Powódź a zalanie

Nie wolno mylić powodzi z zalaniem. Są to dwa oddzielne zdarzenia ubezpieczeniowe. Na czym polega różnica? Czym jest zagrożenie powodziowe? Definicja mówi o tym, że jest to możliwość wystąpienia powodzi na wskazanym terenie – o określonym prawdopodobieństwie.

Jakie są przyczyny powodzi? Najczęściej to:

  • zbyt duże opady atmosferyczne,
  • topnienie śniegu czy lodu,
  • tworzenie się zatorów lodowych,
  • podwyższenie lustra wody – rzek, jezior, sztucznych zbiorników,
  • topnienie kry lodowej,
  • sztormy i wzrosty poziomu wód morskich (tzw. cofka).

Jak widać powodzie w Polsce nie są zagrożeniem sezonowym. Ryzyko uszkodzenia konstrukcji w związku z podtopieniami występuje przez cały rok. Podwyższenie luster wody czy cofki mogą zdarzyć się bez względu na porę roku.

Przykład 1:

Adam i Karolina mieszkają w pięknej okolicy nad rzeką. Ich dom był ubezpieczony, aby chronić się przed różnymi zdarzeniami, w tym powodziami i zalaniem.

Pewnego dnia, w wyniku ciągłych, obfitych opadów deszczu, poziom wody w rzece gwałtownie wzrósł. Woda zaczęła wdzierać się na posesję Adama i Karoliny, powoli podtapiając ogród i zagrażając murom. Sytuacja stawała się coraz bardziej niebezpieczna, a dom Adama i Karoliny był narażony na zalanie w wyniku powodzi. W obliczu zagrożenia, Adam i Karolina podjęli natychmiastowe działania, aby zminimalizować straty. Przesunęli cenne przedmioty na wyższe piętra i wzmocnili swoje zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Niestety, woda zalała piwnicę oraz parter.

Adam i Karolina zgłosili szkodę swojemu ubezpieczycielowi, mając nadzieję na odszkodowanie. Wykupili wcześniej rozszerzenie polisy, obejmujące ochronę przed powodzią. Ubezpieczyciel przeprowadził odpowiednią ocenę i weryfikację, a następnie wypłacił Adamowi i Karolinie odszkodowanie, które pomogło im w pokryciu kosztów naprawy zalanych pomieszczeń.

Powódź jest jednym z najważniejszych zdarzeń ubezpieczeniowych. Szczegółową definicję powodzi znajdziesz w OWU. Przed wykupieniem polisy koniecznie sprawdź, w jaki sposób ubezpieczyciel definiuje to ryzyko.

Zalanie natomiast w ubezpieczeniu nieruchomości oznacza szkody, które zostały wyrządzone przez wodę, ciecz, parę czy inną substancję np. w wyniku pęknięcia rury. Ochrona od zalania zazwyczaj dostępna jest w podstawowej polisie, natomiast ryzyko powodzi bardzo często musimy dodatkowo rozszerzyć.

Co można chronić w ubezpieczeniu nieruchomości od powodzi?

Najczęściej ubezpieczenie nieruchomości od powodzi wymaga dodatkowego rozszerzenia polisy o to ryzyko. Pamiętaj, że nawet jeżeli ochrona ubezpieczeniowa w podstawowym zakresie obejmuje powódź, najczęściej chroni ona mury i stałe elementy. Jeżeli chcesz dodatkowo ubezpieczyć swoje ruchomości domowe, to na polisie musi znaleźć się taka informacja.

Od powodzi możemy ubezpieczyć nie tylko nasz dom czy mieszkanie, ale również:

  • domek letniskowy (również domek letniskowy na terenie zalewowym),
  • dom w budowie,
  • nagrobek,
  • przedmioty do prowadzenia działalności gospodarczej,
  • rośliny ozdobne czy drzewa i krzewy (w ramach ubezpieczenia roślinności ogrodowej.

Każde towarzystwo oferuje inny zakres ochrony, dlatego przed zakupem ubezpieczenia od powodzi należy sprawdzić zapisy w OWU.
 

Ile kosztuje ubezpieczenie nieruchomości od powodzi?

Polisa ubezpieczeniowa rozszerzona o ochronę w razie powodzi jest nieco droższa niż umowa, która nie zawiera tego rozszerzenia. Sprawdziliśmy w kilku wybranych towarzystwach, ile kosztuje taka ochrona ubezpieczeniowa.

Nieruchomość, którą będziemy ubezpieczać to dom wolnostojący, znajdujący się w Toruniu o powierzchni 100 m2 i wartości rynkowej 650 000 zł. Wyliczenie uwzględnia ubezpieczenie murów, stałych elementów oraz ruchomości domowych na kwotę 40 000 zł. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje zarówno zalanie jak i powódź.

TowarzystwoSkładka ubezpieczeniowaDodatkowe rozszerzenia

462 zł

assistance, OC w życiu prywatnym

486 zł

assistance

404 zł

assistance, pomoc prawna

545 zł

pomoc medyczna 24

696 zł

koszty poszukiwania przyczyny szkody, assistance

1 003 zł

NIE

Jak widać składka za ubezpieczenie domu jest różna w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego i świadczonej ochrony. Właśnie dlatego, zanim zdecydujesz się kupić ubezpieczenie domu od powodzi porównaj oferty różnych ubezpieczycieli. Pozwoli Ci to na wybranie dla siebie najlepszej oferty, która spełni Twoje oczekiwania.

Kupując ubezpieczenie nieruchomości od powodzi zwróć również uwagę na karencje, jakie są wskazane przez towarzystwo w OWU, w przypadku tego ryzyka.

Czym jest karencja w ubezpieczeniu od powodzi?

Towarzystwa ubezpieczeniowe w przypadku ryzyka powodzi bardzo często stosują karencję. Karencja w ubezpieczeniach to czas, który musi minąć, aby można było korzystać ze świadczeń ujętych w polisie. Jeżeli w czasie trwania karencji dojdzie do powodzi towarzystwo odmówi wypłaty odszkodowania, ponieważ ochrona w tym czasie była wyłączona. Pełna odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego rozpoczyna się po upływie okresu karencji.

TowarzystwoKarencja

30 dni

30 dni

30 dni

31 dni

30 dni

14 dni

Karencja zazwyczaj wynosi 30 dni, natomiast przed zawarciem ubezpieczenia warto zweryfikować tę informację, tak aby mieć pewność, że w razie zajścia szkody – towarzystwo wypłaci odszkodowanie.

Przykład 2:

Tomasz i Marta mieszkali w domu na skraju malowniczego jeziora. Zdecydowali się na ubezpieczenie swojej nieruchomości przed ryzykiem powodzi, ponieważ w okolicy występowały częste opady deszczu i wzrost poziomu wody.

Po dwóch tygodniach od zakupu polisy miała miejsce gwałtowna powódź spowodowana intensywnymi opadami deszczu. Woda z jeziora wdarła się na teren ich posesji, zalewając ogród oraz piwnicę domu. Sytuacja była poważna, a Tomasz i Marta musieli podjąć natychmiastowe działania, aby ograniczyć straty i zabezpieczyć swoje mienie.

Po usunięciu wody i ocenie strat zgłosili szkodę swojemu ubezpieczycielowi. Jednak towarzystwo poinformowało ich, że powódź nastąpiła w okresie karencji, który wynosił 30 dni od daty zawarcia polisy. Z tego powodu, ochrona ubezpieczeniowa była wyłączona, a towarzystwo odmówiło wypłaty odszkodowania.

Jak zabezpieczyć dom i mieszkanie przed powodzią?

Jeżeli budujesz dom na terenach zalewowych możesz dodatkowo zabezpieczyć go przed powodzią. Stosując odpowiednie materiały budowlane możesz zminimalizować wystąpienie szkód powodziowych. Cześć z takich zabezpieczeń wymaga wdrożenia już na etapie budowy:

  • Przegroda ziemna lub betonowa – są to wały, które uniemożliwiają dotarcie wody do Twojego domu.
  • Rowy i kanały – należy stworzyć odpowiednią ilość kanałów przeciwpowodziowych i rowów odprowadzających wodę, które pozbędą się wody z Twojej posesji.
  • Ochrona kanalizacji – system kanalizacji powinien być odpowiednio zabezpieczony, żeby uchronić Twoją posesję od zalania w razie cofania się ścieków, co często się zdarza w razie wystąpienia powodzi
  • Konstrukcja budynku – warto użyć ciężkich materiałów, żeby w razie powodzi nasza nieruchomość nie została porwana przez wodę. Warto podnieść również poziom parteru, czy odpowiednio rozplanować układ pomieszczeń tak, aby w razie powodzi w łatwy sposób przenieść swój dobytek na wyższe piętra.
  • Okna i drzwi piwniczne – warto zainwestować w specjalne panele, które osłonią nasze okna przed naporem wody.

Często szukamy również sposobu jak zabezpieczyć działkę przed zalaniem – najlepszą opcją będą tutaj rowy i kanały, które będą odprowadzały wodę.

Dodatkowo dobrze skrojona polisa ochroni Cię również w razie, gdy Twoja roślinność na działce została uszkodzona w wyniku powodzi. Warto dokładnie sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia i dowiedzieć się, od czego chroni nas nasze ubezpieczenie.

Jak sprawdzić, czy teren jest zalewowy?

Zastanawiasz się, czy Twój dom lub domek letniskowy znajdują się na terenie zalewowym? Możesz to sprawdzić w prosty sposób, jeżeli Twoja parcela jest ujęta w Miejskim Planie Zagospodarowania Przestrzennego, z którym możesz się zapoznać na stronie goeoportal.gov.pl. Z kolei gdy działka nie została ujęta w MPZP informację o tym, czy znajduje się na terenie zalewowym możesz szukać w regionalnej jednostce PGW Wody Polskie.

Kup ubezpieczenie nieruchomości od powodzi w CUK Ubezpieczenia!

Polisa ubezpieczeniowa obejmująca ryzyko powodzi dostępna jest w praktycznie każdym towarzystwie ubezpieczeniowym dostępnym na rynku. Nie czekaj i już dziś sprawdź, która oferta jest najlepsza. Wystarczy kilka minut na wypełnienie formularza w naszym kalkulatorze online. Zakup polisy przez internet pozwoli Ci w krótkim czasie porównać dostępne oferty. Polisę możesz kupić bez wychodzenia z domu.

Masz jakieś wątpliwości? Już dziś odwiedź jedną z placówek CUK lub zadzwoń na infolinię, gdzie doświadczeni doradcy udzielą odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku