2022-06-02

Dofinansowanie pompy ciepła – jak otrzymać dopłatę na ogrzewanie domu?

Kto może ubiegać się o dofinansowanie do pompy ciepła?

Dofinansowanie pompy ciepła – jak otrzymać dopłatę na ogrzewanie domu?

Polski klimat jest kapryśny, a zimy potrafią być bardzo mroźne. Dlatego w wielu miejscowościach problemem jest smog spowodowany między innymi przez dym unoszący się z kominów. Aby zadbać o czyste powietrze, można zamontować w swojej nieruchomości przyjazną środowisku technologię, czyli pompę ciepła. Instalacja takiego urządzenia jest kosztowna, ale zainteresowane tym ekologicznym rozwiązaniem osoby mogą liczyć na dofinansowanie w ramach jednego z programów rządowych.

Dofinansowanie do pompy ciepła 2022 – dlaczego przyznawane są dotacje na takie ogrzewanie?

Pompa ciepła to w pełni przyjazne środowisku urządzenie, które jest coraz popularniejsze wśród Polaków. Nie generuje ona ciepła, ale pobiera je z otoczenia – z wody, z gruntu, z powietrza. Tym samym w budynkach może panować przyjemna temperatura bez konieczności ponoszenia wydatków związanych z ogrzewaniem.

Pompy ciepła są doceniane nie tylko ze względu na aspekt ekonomiczny. Są one uważane przez Unię Europejską za rozwiązanie sprzyjające osiągnięciu neutralności klimatycznej. W przeciwieństwie do popularnych kotłów nie generują one zanieczyszczeń, dymu czy szkodliwych gazów.

Mimo że montaż tego urządzenia jest poważną inwestycją, to poniesione wydatki prędzej czy później się zwrócą. Zwłaszcza że właściciele domów mogą liczyć na dotacje do pomp ciepła. Są one przyznawane w ramach specjalnych programów.

Komu przysługuje dofinansowanie do pompy ciepła?

To, kto otrzyma dofinansowanie do pompy ciepła, zależy od samego programu. Dotacje są przyznawane:

 • w zależności od dochodu – dotyczy to zarówno dochodu rocznego, jak i miesięcznego w przeliczeniu na jednego członka danego gospodarstwa domowego;
 • tym, którzy już mają dom i zamierzają przeprowadzić jego termomodernizację – np. zamontować ekologiczną pompę ciepła;
 • osobom, które dopiero rozpoczynają budowę domu jednorodzinnego i chciałyby korzystać z ekologicznego ogrzewania
 • rolnikom indywidualnym.

W zależności od swojej sytuacji można wybrać jeden z istniejących programów. Mają one na celu zachęcenie do korzystania z alternatywnych źródeł ciepła poprzez przekazywanie funduszy na ich instalację.

Pompa ciepła dofinansowania 2022 – z jakich programów można skorzystać?

Istnieje kilka programów, które umożliwiają otrzymanie wysokiej dotacji na pompę ciepła. Zwykle pula pieniędzy przeznaczonych na ten cel jest ograniczona, dlatego chcąc otrzymać dofinansowanie, warto złożyć wniosek jak najszybciej. Można to zrobić także online, co znacznie usprawnia załatwianie formalności.

Program „Czyste Powietrze”

Jest on skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych. Mogą z niego skorzystać również osoby, które są właścicielami lokalu mieszkalnego wyodrębnionego z takiego budynku – mieszkanie takie musi mieć założoną własną księgę wieczystą.

Aby móc przystąpić do programu, należy też spełnić kryterium dochodowe. Dotacja może być przyznana osobom, których roczny dochód wynosi nie więcej niż 100 tys. zł.

Wprowadzono jednak także podwyższone dofinansowanie pompy ciepła dla tych, którzy zarabiają najmniej. Można ją otrzymać, jeśli zarobki miesięczne wszystkich domowników po zsumowaniu nie dają kwoty wyższej niż 1564 zł w przeliczeniu na jedną osobę będącą członkiem gospodarstwa domowego. Ci, którzy prowadzą gospodarstwo jednoosobowe i chcą skorzystać z tego programu oraz otrzymać wyższe dofinansowanie, nie mogą uzyskiwać miesięcznie dochodu większego niż 2189 zł.

W zależności od dochodów można otrzymać dotację w wysokości nawet 69 tys. zł, co pokrywa znaczną część kosztów instalacji pompy ciepła. Dotacja taka pokrywa częściowo zakup i montaż pompy ciepła: gruntowej, powietrze/woda i powietrze/powietrze.

Wniosek o dofinansowanie z tytułu programu „Czyste Powietrze” można składać przez internet lub za pośrednictwem banku. Od 2022 roku fundusze mają być wypłacane jeszcze przed rozpoczęciem prac związanych z termomodernizacją i montażem pompy.

Więcej o tej dotacji dowiesz się z artykułu: Program Czyste Powietrze 2021 – co musisz wiedzieć?

Program „Moje Ciepło” – jakie dofinansowanie do pompy ciepła gwarantuje?

Program „Czyste powietrze” został stworzony z myślą o tych, którzy są już właścicielami ogrzewanych budynków i chcieliby dokonać ich termomodernizacji. Nie mogli z niego korzystać ci, którzy dopiero stawiali budynek.

Jednak od 2022 roku zaczął działać program „Moje Ciepło”. Mogą z niego skorzystać ci, którzy są właścicielami nowych budynków, czyli takich:

 • co do których nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy;
 • których budowa została zakończona nie wcześniej niż 1.01.2021.

Program ten zapewnia dofinansowania do nowych domów i jest przeznaczony dla osób, które są właścicielami nowo wybudowanych, jednorodzinnych budynków mieszkalnych, także w zabudowie bliźniaczej. W domach tych mogą być wydzielone maksymalnie dwa lokale mieszkalne. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku można otrzymać kwotę równą nawet 30% wydatków poniesionych na zakup i montaż:

 • pompy ciepła powietrznej – dotacja może wynosić nawet 7 tys. zł;
 • pompy gruntowej – w tym przypadku dofinansowanie może wynieść do 21 tys. zł.

Pompa, której zakup i montaż zostanie sfinansowany, musi być nowa – to znaczy wyprodukowana w ciągu maksymalnie 24 miesięcy przed montażem. Ponadto beneficjent programu będzie musiał zobowiązać się, że będzie eksploatował urządzenie przez przynajmniej 5 lat od dnia wpłynięcia kwoty dofinansowania na jego konto.

Program „Agroenergia”

Jest to program przeznaczony wyłącznie dla rolników. O dotację może wnioskować osoba, która jest właścicielem lub dzierżawcą gospodarstwa rolnego o powierzchni od 1 ha do 300 ha. Ponadto wymaga się, aby prowadziła ona to gospodarstwo przynajmniej rok przed złożeniem wniosku. Program ten dotyczy dotacji na montaż i zakup pompy ciepła o mocy powyżej 10 kW i nie większej niż 50 kW.

Dofinansowanie z programu „Agroenergia” może mieć zarówno formę dotacji, jak i pożyczki udzielonej na preferencyjnych warunkach.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Program „STOP SMOG”

Możliwość skorzystania z tego programu mają mieszkańcy gmin objętych uchwałą antysmogową, o której mowa w art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.

Program „STOP SMOG” ma na celu likwidację wysokoemisyjnych źródeł ciepła w gminach, w których powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. Dotacja może zostać przyznana właścicielom budynków jednorodzinnych, którzy zdecydowali się na termomodernizację. Może ona polegać m.in. na montażu pompy ciepła.

Środki są wypłacane z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Mogą one pokrywać nawet do 70% kosztów całej inwestycji.

Dotację na termomodernizację lub na montaż ekologicznego źródła ciepła można uzyskać od wielu organów państwowych. Są to między innymi samorządy, gminy, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Urzędy Marszałkowskie, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Bank Gospodarstwa Krajowego Fundusz Termomodernizacji i Remontów.

Pompy ciepła to nowoczesne, wydajne urządzenia. Jednak tak jak każdy sprzęt mogą ulec awarii. Na wagę złota może okazać się wtedy ubezpieczenie assistance, dzięki któremu nie będziesz się martwić znalezieniem odpowiedniego fachowca i opłaceniem jego usługi, jako właściciel pokryjesz jedynie ewentualne koszty wymienionych części – więcej przeczytasz o nim w artykule: Assistance domowy - co zawiera polisa?

Dofinansowanie do ogrzewania 2022, czyli dlaczego opłaca się stawiać na ekologiczne rozwiązania

Ci, którzy zdecydowali się na wymianę starego kotła na przyjazne środowisku urządzenie, np. na pompę ciepła, odczują także korzyści podatkowe. Z myślą o takich osobach powstała ulga termomodernizacyjna.

By skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego. Zwrot podatku zostanie wypłacony też tym, którzy zakończyli budowę budynku. Kwota ulgi termomodernizacyjnej nie może być wyższa niż 53 tys. zł. Ulga ta – tak jak programy umożliwiające wypłatę dofinansowania – ma zachęcić do korzystania z ekologicznych źródeł ciepła.

Dofinansowanie do ogrzewania 2022 – zalety

Programy i ulgi wychodzą naprzeciw oczekiwaniom właścicieli budynków mieszkalnych. Obecnie dofinansowanie mogą otrzymać nie tylko ci, którzy modernizują ogrzewanie, ale również ci, którzy dopiero budują dom i montują źródło ciepła.

Skorzystanie z takiej dotacji oznacza:

 • znaczne zmniejszenie kosztów zarówno zakupu pompy ciepła, jak i jej montażu – ci, którzy zarabiają najmniej, mogą liczyć na dofinansowanie rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych;
 • możliwość korzystania z ekonomicznego źródła ciepła – koszty eksploatacji pompy są diametralnie niższe niż zakup opału czy opłaty za prąd lub gaz;
 • możliwość przyczynienia się do poprawy jakości powietrza – jest to główny cel programów rządowych.

Pompa ciepła i współpracująca z nią instalacja są bardzo kosztowne. Jest to dodatkowy powód, aby zainwestować w ubezpieczenie domu. Więcej informacji o tej polisie znajdziesz w artykule: Na jaką sumę ubezpieczyć dom?

Ubezpieczenie domu – które wybrać?

W nowoczesnych domach jednorodzinnych są wykorzystywane ekologiczne technologie. Ich zakup i montaż zwykle słono kosztuje. Dlatego warto wybrać dobre zabezpieczenie dla nieruchomości. Może być nią pakiet polis.

Dobrym pomysłem jest m.in. ubezpieczenie domu oraz ubezpieczenie mieszkania od kradzieży znajdującego się w nich mienia, ale też od zalania, pożaru. Wykupiona polisa pozwoli ci spać spokojniej i będzie finansowym kołem ratunkowym, kiedy stan twojej nieruchomości z różnych przyczyn się pogorszy.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku