Budujesz dom? A może planujesz wymianę starego pieca na nowy? Zastanawiasz się, jakie ogrzewanie do domu wybrać, by było nie tylko korzystne finansowo, ale także ekologiczne? Podpowiadamy.
Najważniejsze informacje:
- Ogrzewanie węglem przez wiele lat uchodziło za najtańsze. Jednak jest to rozwiązanie nie tylko nieekologiczne, ale kłopotliwe ze względu na konieczność ciągłej obsługi pieca.
- Stosowanie pelletu drzewnego uznawane jest za ekologiczny sposób ogrzewania domu, jednak wymaga stosowania specjalnego pieca. W przypadku domów, w których dotychczas stosowany był węgiel lub drewno, wiąże się to ze sporą inwestycją.
- Ogrzewanie olejowe zaliczane jest do bezpiecznych i efektywnych sposobów ogrzewania domu, jednak jest bardzo kosztowne.
- Piece elektryczne, dzięki nowym technologiom, nie generują już tak wysokich rachunków jak kiedyś, jednak wadą jest uzależnienie od dostaw prądu. W przypadku awarii dom pozbawiony jest źródła ciepła.
- Pompy ciepła uważane za odnawialne źródło energii, w połączeniu z np. instalacją fotowoltaiczną, są w 100% ekologicznym rozwiązaniem, często wybieranym obecnie przez inwestorów.
- Ogrzewanie gazem ziemnym czy płynnym jest przyjazne środowisku, wydajne i wygodne. Instalacja pieca na gaz ziemny wiąże się jednak z dostępnością infrastruktury.
- Jakie ogrzewanie do domu jest najtańsze? W ostatnich latach korzystne cenowo wydają się pompy ciepła. Nadal ekonomicznym rozwiązaniem są także piece na paliwo stałe.
- To, jakie ogrzewanie do domu wybrać zależne jest od wielu czynników m.in. projektu budynku czy oczekiwań mieszkańców.
Jakie są rodzaje ogrzewania domu?
Zanim podejmiesz decyzję o wyborze ogrzewania do domu, zapoznaj się z wadami i zaletami każdego z nich. Nie każde rozwiązanie może być wskazane w Twoim przypadku.
Ogrzewanie węglem
Chociaż kwestie ekologiczne nie przemawiają za tego typu sposobem, piece węglowe cały czas są najczęściej spotykaną formą ogrzewania domów jednorodzinnych w naszym kraju. Trzeba jednak zaznaczyć, że takie rozwiązanie ma więcej wad niż zalet.
- Zalety
Przez wiele lat ogrzewanie to było najtańsze, zwłaszcza jeśli postawiło się na tanie gatunki węgla. Trzeba jednak zaznaczyć, że wybór lepszej jakości, a zatem droższej mieszanki może spowodować uzyskanie nawet i dwa razy więcej ciepła w porównaniu z wykorzystaniem słabszego jakościowo opału. Jednak obecnie węgiel jest coraz trudniej dostępny, co idzie w parze z ceną. Ekonomia przestaje być więc dominującą zaletą.
- Wady
Główną wadą tego rodzaju ogrzewania jest niekorzystny wpływ na atmosferę. Podczas spalania węgla wytwarza się dwutlenek węgla, tlenek węgla, tlenek azotu oraz inne szkodliwe pyły, które przyczyniają się nie tylko do zmian klimatycznych oraz zanieczyszczeń powietrza, ale także wpływają negatywnie na nasze zdrowie.
Jest to również rozwiązanie niewygodne, ponieważ kocioł wymaga stałej obsługi. Trzeba dorzucać węgla, a to jest niemożliwe podczas długiej nieobecności domowników. Oprócz tego konieczne jest czyszczenie kotła i usuwanie z niego popiołu. Instalacja pieca wymaga dużej ilości miejsca. Nie tylko sam sprzęt jest duży, ale konieczne jest także składowanie zapasu węgla.
Ważne!
Od 2025 roku w Polsce nie będzie można liczyć na dotację do instalacji grzewczych, pieców i kotłów na węgiel, ekogroszek, olej opałowy czy gaz. Ma to związek z przyjętą w 2024 roku dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE). Zawiera ona szczegółowy plan, jak stopniowo ograniczyć zużycie energii oraz emisji gazów cieplarnianych w sektorze budownictwa na terenie krajów Unii Europejskiej. Do 2050 roku wszystkie budynki będą musiały być zeroemisyjne.
Ogrzewanie domu pelletem drzewnym
Pellet to kolejny rodzaj opału często spotykany w polskich kotłowniach. Chociaż w Polsce jest znany tak naprawdę od niedawna, na świecie wykorzystuje się go już od ponad 100 lat!
- Zalety
Korzyści ze stosowania pelletu jest naprawdę wiele. Po pierwsze, jest ekologiczny. Biomasa ma czysty skład. Pellet to tak naprawdę komponenty, które nie znalazły już innego zastosowania, czyli m.in. ścinki drewna, zrębki i wióry. Przy produkcji nie stosuje się dodatkowych substancji chemicznych. Oznacza więc to czyste spalanie. Wybór pelletu o niewielkiej zawartości siarki pozwala do minimum ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Mało tego. Popiół pochodzący ze spalania pelletu można wykorzystać w ogrodzie jako naturalny nawóz.
Wysoka kaloryczność (od 17 do 21 MJ/kg) oznacza, że dzięki biomasie można uzyskać dużą ilość ciepła przy niewielkim jej zużyciu. Nie tylko nie trzeba więc co chwila zaopatrywać się w opał, ale także uzupełniać podajnika. Co więcej, piece na pellet są bardzo nowoczesne i praktycznie bezobsługowe. Możliwość ustawienia parametrów sprawia, że wystarczy raz na kilka dni uzupełnić podajnik. Dzięki temu można uzyskać stałą temperaturę w domu nawet podczas dłuższej nieobecności.
Składowanie pelletu nie jest problematyczne. Można kupić workowany opał i dzięki temu zachować porządek w kotłowni. Również przechowywanie tak zapakowanej biomasy nie wpłynie na jej jakość. W pomieszczeniu będzie czysto, a pył drzewny unosi się tylko podczas nasypywania opału do pojemnika. Ciekawostką jest, że podczas spalania pelletu, w domu unosi się przyjemna woń drewna.
- Wady
Z pewnością dla osób, które do tej pory ogrzewały dom węglem czy drewnem, problematyczna i kosztowna będzie wymiana całej instalacji grzewczej. Pellet wymaga bowiem specjalnego pieca. Jeśli użytkownikowi zależy na dużym zasobniku, będzie potrzebna też duża kotłownia.
Niewygodnym dla niektórych może być fakt, że urządzenia takie wymagają regularnego czyszczenia. Chociaż cena pelletu jest na tle innych źródeł ciepła korzystna, można obserwować różne jej wahania.
Ogrzewanie olejowe
Jakiś czas temu, kotły olejowe były często spotykane w polskich budynkach. Jednak obecnie ustępują miejsca innym rozwiązaniom. Dlaczego?
- Zalety
Korzystanie z oleju opałowego jest bezpieczne. Wynika to z wysokiej temperatury jego zapłonu, a więc ryzyko przypadkowego wybuchu czy pożaru jest naprawdę niskie.
Piece wykorzystywane do spalania oleju nie wymagają praktycznie obsługi. Wystarczy pilnować okresowych przeglądów oraz ustalić temperaturę w pomieszczeniach przy pomocy sterowników.
- Wady
Podstawowym minusem są koszty eksploatacyjne. Chociaż wydatek inwestycyjny nie jest wygórowany, to cena oleju opałowego sprawia, że ten rodzaj ogrzewania domu wypada niekorzystnie na tle innych. Właśnie dlatego specjaliści przestrzegają, by kupując kocioł olejowy, zwrócić uwagę na jego sprawność, bo to właśnie ten parametr będzie wpływał w dużej mierze na zużycie paliwa, a w konsekwencji rachunki za ogrzewanie.
Inną wadą jest konieczność wygospodarowania dużej ilości miejsca na piec.
Ogrzewanie energią elektryczną
Jeszcze kilka lat temu kotły elektryczne rzadko można było spotkać w polskich domach. Powodem były wysokie koszty ogrzewania. Jednak teraz tendencja ta się odwróciła. Poznaj zalety i wady ogrzewania domu prądem.
- Zalety
Po pierwsze, piec elektryczny można zastosować wszędzie tam, gdzie znajduje się przyłącze elektryczne. Nie jest potrzebny komin w budynku, ani dodatkowe miejsce do przechowywania opału.
Rozwój technologii w zakresie ogrzewania energią elektryczną pozwala na zminimalizowanie kosztów. Na przykład ogrzewanie akumulacyjne polega na tym, że kocioł magazynuje energię wtedy, gdy koszt jej wytwarzania jest najmniejszy, czyli w nocy, a oddaje ją w ciągu dnia.
Atutem jest zapewne to, że piec jest bezobsługowy i nie trzeba go często konserwować. Nie trzeba go też czyścić tak jak w przypadku np. kotłów na pellet czy węgiel. W pomieszczeniu, w którym jest taki piec, można więc łatwo utrzymać porządek.
- Wady
Ogrzewanie prądem robi się problematyczne, gdy… nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej. Jeśli usuwanie awarii potrwa kilka godzin, nie będzie miało to konsekwencji w mocnym wychłodzeniu domu, jednak brak prądu przez kilka zimowych dni może już do takiej sytuacji doprowadzić.
Nie można nie wspomnieć, że ogrzewanie elektryczne nie należy do najtańszych sposobów ogrzewania domu. W kontekście ciągle rosnących cen prądu kocioł elektryczny przestaje być opłacalny. Właśnie dlatego zaleca się instalację np. paneli fotowoltaicznych, które pozwalają zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.
Czy wiesz, że...
Ogrzewanie elektryczne korzysta z energii, wytwarzanej w elektrowni. Prąd elektryczny w naszym kraju wytwarzany jest w elektrowniach węglowych, zatruwających środowisko. Nie można więc powiedzieć, że ogrzewanie elektryczne jest ekologiczne.
Ogrzewanie pompą ciepła
Pompa ciepła to nic innego jak odnawialne źródło energii, które korzysta w niewielkim stopniu z energii elektrycznej.
- Zalety
Za sprawą tego typu urządzeń można nie tylko wydajnie ogrzać dom, ale i bezpiecznie. Nie ma tu ryzyka wybuchu czy pożaru.
Pompa ciepła może być również w 100% ekologicznym rozwiązaniem, jeśli będzie zasilana energią, pochodzącą z odnawialnych źródeł (np. instalacji fotowoltaicznych). Urządzenie nie wytwarza spalin, a więc pomaga zadbać o czyste powietrze w okolicy.
Dzięki systemom sterującym pompa ciepła jest urządzeniem praktycznie bezobsługowym. Wystarczy ustawić temperaturę, raz na jakiś czas przeprowadzić prace serwisowe czy konserwacyjne.
Jeśli w gospodarstwie domowym wykorzystywane są panele fotowoltaiczne, można wprowadzić znaczne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.
Pompa ciepła nie wymaga dużych pomieszczeń. By ją zamontować, wystarczy niewielkie pomieszczenie gospodarskie. W przypadku nowych domów nie trzeba planować komina czy miejsca na przechowywania opału.
To inwestycja długoletnia. Szacuje się, że pompa ciepła dobrej jakości może działać nawet 30 lat. Warto wspomóc się dofinansowaniem do pomp ciepła. Kupując rewersyjną pompę ciepła, zyskujesz urządzenie o dwóch funkcjach. Zimą będzie ogrzewać dom, a latem pełnić również funkcję klimatyzacji.
- Wady
Jednostka zewnętrzna generuje hałas o natężeniu około 50-60 dB. Może to być uciążliwe dla domowników, którzy chcą zrelaksować się w ogrodzie oraz dla sąsiadów.
Kolejnym minusem jest zależność od energii elektrycznej. Jeśli nastąpi awaria prądu, pompa ciepła nie będzie mogła działać.
W przypadku tańszych modeli istnieje duże ryzyko awarii. Podzespołem, który psuje się najczęściej w tego typu urządzeniach, jest sprężarka. Trzeba liczyć się także z tym, że pompy z niższej półki cenowej mogą nie być wydajne w skrajnie niskich temperaturach. W takich sytuacjach pobór prądu może być większy niż zawsze.
Ogrzewanie gazem ziemnym
Po ten sposób ogrzewania Polacy sięgają w ostatnich latach coraz częściej. Dlaczego?
- Zalety
Ogrzewanie gazem ziemnym uznawane jest za najbardziej ekologiczne spośród konwencjonalnych źródeł energii. Emisja dwutlenku węgla jest o ok. 50% mniejsza w porównaniu ze spalaniem węgla.
Problemów nie sprawia ani obsługa kotła, ani ustawienie temperatury w domu. Służą do tego proste w obsłudze sterowniki, a także czujniki, dzięki którym praca pieca jest regulowana.
Piec gazowy nie zajmuje dużo miejsca. Nie trzeba też przeznaczać specjalnego miejsca na składowanie opału tak jak w przypadku ogrzewania węglem czy drewnem itd. W pomieszczeniu gospodarczym panuje więc ład i porządek.
Nowoczesne rozwiązania w postaci pieców gazowych kondensacyjnych charakteryzują się wysoką sprawnością energetyczną. Ich praca polega na odzyskiwaniu ciepła z pary wodnej, która jest produktem ubocznym procesu spalania gazu.
- Wady
Przez wielu za główną wadę ogrzewania domu gazem są koszty. Są nie tylko wyższe w porównaniu ze spalaniem wielu paliw stałych. Cena podlega wahaniom ze względu na koniunkturę polityczną. Inna sprawa to cena nowoczesnych pieców gazowych np. kondensacyjnych. Jest to spory wydatek. Czasem potrzebne będzie także przerobienie przewodów kominowych, które muszą być odporne na korozję chemiczną.
Tego typu ogrzewanie wymaga podłączenia do sieci gazowej. Jeśli w pobliżu takiej nie ma, nie będzie możliwa praca pieca.
Ogrzewanie gazem płynnym
Jeśli w okolicy nie znajduje się ogólnodostępna sieć gazowa, możesz skorzystać z instalacji zbiornikowej LPG.
- Zalety
Tego typu rozwiązanie może być tymczasowe, szczególnie wtedy, gdy wiadomo, że dzielnica ma zostać podłączona do sieci gazowej. Kocioł zasilany gazem płynnym wystarczy jedynie trochę przerobić i będzie można spalać w nim gaz ziemny.
Ten sposób ogrzewania jest nie tylko ekologiczny, ale i bezobsługowy i wydajny.
- Wady
By taka domowa instalacja powstała, konieczne jest postawienie na działce zbiornika. Jego lokalizacja musi być przemyślana. Ważne są nie tylko kwestie bezpieczeństwa, ale także możliwość wygodnego jego napełnienia.
Dla niektórych dużym minusem jest konieczność dopełnienia formalności, wiążących się z instalacją gazową. Trzeba ją zgłosić do urzędu, dostarczyć wszelkie dokumenty oraz spełnić wymagania techniczne.
Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Biorąc pod uwagę koszty eksploatacji, najtańsze wydają się być piece na paliwo stałe. W przypadku korzystania z paneli fotowoltaicznych wydajnym rozwiązaniem może być też np. pompa ciepła czy piec elektryczny. Biorąc pod uwagę koszty poniesione na instalację i późniejszą eksploatację, wartym uwagi rozwiązaniem może być ogrzewanie gazowe czy olejowe, jednak trzeba pamiętać, że w tym przypadku ceny paliw uzależnione są od sytuacji politycznej.
Warto wspomnieć, że na wysokość rachunków za ogrzewanie wpływ ma kilka czynników. Mowa tu nie tylko o wielkości domu, ale i jego układzie czy wysokości pomieszczeń. Ważna jest też izolacja. Jeśli dom jest nieszczelny, ciepło będzie „uciekać”, a to powoduje konieczność jego ponownego ogrzania do określonej temperatury. Trzeba więc dopasować rodzaj ogrzewania domu do projektu budynku oraz potrzeb jego mieszkańców.
Czym ogrzewać dom w zależności od jego rozmiarów?
Tak naprawdę, by odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przeanalizować wiele czynników, takich jak:
- budżet na instalację oraz eksploatację,
- dostępność paliwa,
- uwarunkowania prawne,
- kwestie logistyczne,
- wymogi ochrony środowiska,
- oczekiwaną wysokość zużycia ciepła,
- itd.
Jak już wspomnieliśmy, można korzystać z rozwiązania taniego, jednak nieekologicznego. Z kolei instalacje, które na pierwszy rzut oka są drogie, mogą być dofinansowane, a więc długofalowo się „zwrócą”. Poniżej przedstawiliśmy przykładowe propozycje dla różnych domów w zależności od metrażu.
Jakie ogrzewanie do domu 50 m²?
W przypadku niewielkich budynków sprawdzić się może ogrzewanie gazem ziemnym. Warunkiem jest jednak dostępność gazociągu. Warto rozważyć również ogrzewane elektryczne czy pompę ciepła, jeśli jest możliwość skorzystania z instalacji fotowoltaicznej.
W przypadku niewielkich domów nie polecamy stosowania ogrzewania paliwami stałymi. Chociaż cały czas wydają się być jednym z korzystniejszych finansowo rozwiązań, wymagają sporego pomieszczenia gospodarczego zarówno, by zainstalować piec, jak i składować opał.
Jakie ogrzewanie do domu 100 m² czy 120 m²?
W tym wypadku wydajnym i długodystansowym rozwiązaniem wydaje się być pompa ciepła czy kocioł na olej opałowy. Jednak i w tym przypadku wszystko jest kwestią priorytetów.
Z DORADCĄ
Czy rodzaj ogrzewania domu może wpłynąć na cenę ubezpieczenia?
Rodzaj ogrzewania domu może pośrednio wpływać na koszty polisy mieszkaniowej. Czynników, mających związek z kosztem polisy jest bowiem wiele, a wśród nich wymienić można wartość nieruchomości. Przed podpisaniem umowy trzeba określić wysokość sumy ubezpieczenia, czyli kwotę, która będzie wypłacona w razie szkody. Dobrze jest więc, by odzwierciedlała wartość domu. Koszty instalacji i urządzeń grzewczych powinny być wliczone do tej kwoty. Trzeba pamiętać, że im wyższa suma ubezpieczenia, tym większa składka ubezpieczenia nieruchomości.
Chcesz dowiedzieć się, ile będzie kosztować polisa mieszkaniowa w Twoim przypadku? Zapraszamy do porównywarki ubezpieczeń domu. Możesz tu przeanalizować kilkanaście ofert, wybrać najbardziej dopasowaną do Twoich potrzeb, a następnie kupić ją online. Znajdziesz tu nie tylko polisę na dom, mieszkanie, dom w budowie, ale także ubezpieczenie domku letniskowego.
FAQ:
- 1Czy ogrzewanie domu gazem jest bezpieczne?
Chociaż panuje przekonanie, że ogrzewanie gazowe jest niebezpieczne, prawidłowo wykonana instalacja, zadbana, prawidłowo eksploatowana i konserwowana nie stwarza ryzyka awarii.
- 2Co może być lepsze od pompy ciepła?
Alternatywą dla popularnych w ostatnich latach pomp ciepła może być piec indukcyjny. To rodzaj pieca elektrycznego ze wsadem ogrzewanym przez przepływy prądów, co powoduje powstanie zjawiska elektromagnetycznego.
Oceń artykuł