Prywatna emerytura

Prywatna emerytura wymaga zebrania kapitału, który zostanie wykorzystany po ustaniu pracy zarobkowej. To, ile będzie wynosiła nasza emerytura, zależeć będzie od zapobiegliwości – kwot, jakie odłożymy na ten cel i czasu na budowanie kapitału.

Jak zapewnić sobie prywatną emeryturę?

Prywatna emerytura wymaga zebrania kapitału, który zostanie wykorzystany po ustaniu pracy zarobkowej. To, ile będzie wynosiła nasza emerytura, zależeć będzie od zapobiegliwości – kwot, jakie odłożymy na ten cel i czasu, jaki przeznaczymy na budowanie kapitału. Zasada jest prosta – im szybciej pomyślimy o emeryturze, tym łatwiej ją uzyskamy, gdyż czas pracuje na naszą korzyść, szczególnie gdy mamy go dużo.

Ty wybierasz drogi prowadzące do celu. Możesz wykorzystać polisę inwestycyjną z odpowiednio długim horyzontem inwestowania i dobraną kwotą, pamiętając, że taki sposób daje przeciętnie wysokie zyski, ale nie zapewniając pewnej stopy zwrotu. W efekcie końcowym wynik może być wyższy lub niższy od oczekiwanego. Możesz także zapewnić sobie określoną wysokość emerytury bez ryzyka, z gwarantowaną, ale niższą niż oczekiwana z polisy inwestycyjnej, stopą zwrotu.

Więcej o emeryturze z ulgą podatkową znajdziesz tutaj.